[72 l] Obsada pod bojownika

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Tissien
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 17 marca 15, 18:48
Lokalizacja: Kraków

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Tissien » 25 marca 15, 17:47

Też właśnie teraz doczytałam, że pandy wolą 25 stopni maks. Może zmień pandy na inne?
Do tego pamiętaj, że kiryski to rybki stadne, więc powinno być ich minimum 6 szt. Pamiętaj też że potrzebują piasku na dnie.
Myślę że przy takim układzie możesz dać 8-10 szt neonów/miedzików/razbor (miej na uwadze, że dajesz dwie ławiczki na dno, jeśli zrezygnowałabyś z otosków lub kirysków to może 15 szt "ławiczki środkowej" by się zmieściło, ale pamiętaj że mniej znaczy lepiej).

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Alina_33 » 25 marca 15, 17:59

Wszystko trochę urośnie, choć na początku pewnie będzie pustawo. Tylko jakie kiryski lubią 27 stopni? Spiżowe i pstre też lubią chłodną. Sterby może pływać w wodzie 26 stopni, więc może jeden stopień wyżej mu nie przeszkodzi.

Ja muszę mieć coś co je glony, a kosiarki mieć nie mogę, bo za małe akwarium. Z otosków więc nie zrezygnuję. Co do kirysków, to ja je po prostu lubię :) One są urocze, z tym swoim węszeniem, przypominają akwariowe psiaki. Będzie plaża w akwarium, oddzielę ją od żwiru cienkim styropianem i kamieniami. Będzie roboty przy sprzątaniu i czasem trzeba będzie dosypać piasku, ale co mi tam, przeżyję.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Hunter » 25 marca 15, 18:43

Alina_33 pisze:6x otosek
4x kirys panda

Odpada.
Alina_33 pisze:razbora hengela

Zostaje. ;)
Alina_33 pisze:Odnośnie kirysków, to doczytałam, że raczej lubią chłodną wodę, jak to się ma do bojownika?

Dlatego właśnie kirysy pandy i otoski odpadają. Nie ma dla tej trójki optymalnej temperatury. Albo przeziębisz labirynt bojownika, albo narazisz otoski i kiryski na przykład na śmierć z powodu braku tlenu w wodzie, ktorego jest zdecydowanie mniej w ciepłej wodzie. Jeśli doczytasz, bez problemu znajdziesz informację, że otoski lubią dobrze natlenioną wodę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Alina_33 » 25 marca 15, 22:21

A nie można dotlenić wody dużą ilością roślin i dodatkowym natlenianiem?

EDIT:

No i sama nie wiem czy to akurat będzie razbora, na razie waham się między tymi trzema wymienionymi gatunkami, wszystkie mi się podobają, a wszystkich mieć nie mogę. Zależało mi na określeniu ile sztuk mogę mieć w takim akwarium (oczywiście po jednym z tych gatunków na raz)


I ciekawi mnie jak to w końcu jest z tą zasadą, że na 1 cm ryby ma przypadać min. 1 litr wody... Nie wiem czy to bujda czy nie, ale jeśli nie, to określanie ilości ryb w zbiorniku, ustala się... "na oko"? Wiadomo, że oprócz wielkości, ryby mają też charakter i metabolizm, tym chyba też powinno się kierować. Powinna być jakaś strona internetowa, na której jest lista rybek i ile sztuk można mieć np w 100 litrach, potem każdy by sobie brał poprawkę na własny litraż i ilość innych gatunków :P


EDIT 2:

Według tej strony, kirysek sterby może pływać w wodzie do 28 stopni, ja mam 27.

http://www.domowe-akwarium.pl/kirysek_sterby.php

Z otoskiem ciut gorzej, bo do 26 stopni, ale jeden stopień więcej nie powinien mu przeszkadzać. Teraz mam je w 27 stopniach i zachowują się normalnie. Oczywiście wiem, że 19 l to za mało dla otoska i powinno ich być ze 6, ale to przejściowa sytuacja.

http://www.domowe-akwarium.pl/otosek_przyujsciowy.php

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Dhuz » 26 marca 15, 06:59

Alina_33 pisze:A nie można dotlenić wody dużą ilością roślin i dodatkowym natlenianiem?


Najłatwiej natlenisz wodę przez ruch powierzchni. Bojownik nienawidzi pralki w akwarium, za to lubi wysoką temperaturę, w której to w wodzie ciężej o tlen. Rośliny mogą wspomagać natlenianie, ale są pewne ograniczenia.

Alina_33 pisze:No i sama nie wiem czy to akurat będzie razbora, na razie waham się między tymi trzema wymienionymi gatunkami, wszystkie mi się podobają, a wszystkich mieć nie mogę.


Dla dobra swoich ryb wybierz razbory. Bojek będzie Ci wdzięczny, razbory też.

Alina_33 pisze:I ciekawi mnie jak to w końcu jest z tą zasadą, że na 1 cm ryby ma przypadać min. 1 litr wody... Nie wiem czy to bujda czy nie, ale jeśli nie, to określanie ilości ryb w zbiorniku, ustala się... "na oko"? Wiadomo, że oprócz wielkości, ryby mają też charakter i metabolizm, tym chyba też powinno się kierować. Powinna być jakaś strona internetowa, na której jest lista rybek i ile sztuk można mieć np w 100 litrach, potem każdy by sobie brał poprawkę na własny litraż i ilość innych gatunków :P


1cm/1l to bzdura, nawet przy malutkich gatunkach jak simulansy w ogromnych akwariach by się niezbyt sprawdziła. Nie wsadzisz dwóch 15-centymetrowych zbrojników do 30-litrowego akwarium oczekując, że wszystko będzie ok.

http://aqadvisor.com/AqAdvisor.php?AqLe ... yInLitres&

Najlepsze co internet był w stanie mi wypluć. Diabelnie niedokładne i ma problemy z niektórymi rozmiarami akwariów/ryb, ale dla Ciebie powinno się jako-tako sprawdzić. Trzymaj zarybienie na poziomie ~80% max i wszystko będzie ok. :P

Alina_33 pisze:Według tej strony, kirysek sterby może pływać w wodzie do 28 stopni, ja mam 27.

http://www.domowe-akwarium.pl/kirysek_sterby.php

Z otoskiem ciut gorzej, bo do 26 stopni, ale jeden stopień więcej nie powinien mu przeszkadzać. Teraz mam je w 27 stopniach i zachowują się normalnie. Oczywiście wiem, że 19 l to za mało dla otoska i powinno ich być ze 6, ale to przejściowa sytuacja.

http://www.domowe-akwarium.pl/otosek_przyujsciowy.php


Widziałem raz wyrośniętą Sterbę. Kawał ryby jak na kiryska i w 70tce bym tego osobiście nie trzymał bo stadna i zbiornik by mi się ciągle wydawał mały :P Sumiki są dośc ciężkie na przemianie materii i wymagają silnej filtracji - coś czego Bojek Ci nie zniesie. 27-28 to jego górna granica, bezpieczniej jest trzymać ryby w ich 'średniej' temperaturze.

Otosy są delikatne. Zrób sobie przysługe i nie kupuj jeśli nie chcesz/nie możesz zapewnić im optymalnych warunków. Ryby się zamęczą, a pieniądze będą wyrzucone w błoto.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: skrzatekMK » 26 marca 15, 08:26

Alina_33 pisze:Odnośnie kirysków, to doczytałam, że raczej lubią chłodną wodę, jak to się ma do bojownika?


Kiryski i otoski wolą chłodniejszą wodę, także te 27 stopni to tak w górnej granicy

Alina_33 pisze:miedzik

lub

razbora hengela


Razbora jest mniejsza, także możesz sobie zrobić większą ławicę niż z miedzika. Za to moim zdaniem miedzik jest ładniejszy. Jak możesz to obejrzyj je na żywo w jakimś sklepie i wybierz.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Alina_33 » 26 marca 15, 10:37

Wiem jak wyglądają te rybki. Miedziki są urocze, ale już je kiedyś miałam i korci mnie jakiś inny gatunek. Ja to się chyba skłaniam do tego neona czarnego...


EDIT 1:


A czy w ogóle jakiekolwiek kirysy, lub w ogóle ryby przydenne mogą mieszkać w ciepłej wodzie w 72 litrach?

EDIT 2:

Bawiłam się tą stroną i wyszło mi na to, że jak bym nie robiła, mam przerybienie. Bojownik + 6 otosków + 6 kirysków + 10 neonów to mi wyszło 131%, a zamieniając neony na razbory mam 127%. Ja mam filtr Aquael Fan 2, i ponoć on jest do 150 litrów, więc przynajmniej filtrację mam jak na taki litraż przyzwoitą.

Dobra... Jakieś rozeznanie i podstawy mam, tak wiec wiem czego się trzymać. Zależy mi już tylko na tym, by mi ktoś odpowiedział na pytanie z pierwszego edita.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Dhuz » 26 marca 15, 11:50

... Ślimaki z rodzaju Pomacea? Ich żywot byłby mocno skrócony w ciepłej wodzie, ale... cóż.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: skrzatekMK » 26 marca 15, 12:02

Alina_33 pisze:Bawiłam się tą stroną


jaką stroną?

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Alina_33 » 26 marca 15, 12:34


Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Hunter » 26 marca 15, 18:13

Alina_33 pisze:A nie można dotlenić wody dużą ilością roślin i dodatkowym natlenianiem?

Nie tyle chodzi o ilość co o możliwości rozpuszczania. Im cieplej tym mniej tlenu.
Akwaria napowietrzacza, filtra, oświetlenia, czy zablokowana fotosynteza roślin poprzez na przykład nadmiar Mg równa się szybki spadek tlenu. W sieci znajdziesz milion przypadków śnięcia otosków w ciepłych wodach, a dlaczego? Bo ludzie z niewiedzy wpuszczają do akwarium Otoski przyujściowe - sama nazwa wskazuje, że ryby występują przy ujściu rzek, gdzie woda jest przecież chłodniejsza.

Alina_33 pisze:I ciekawi mnie jak to w końcu jest z tą zasadą, że na 1 cm ryby ma przypadać min.

Nie ma takiej zasady. To głupi przelicznik bezmyślnie powielany. Każda ryba ma inne wymagania.

skrzatekMK pisze:Kiryski i otoski wolą chłodniejszą wodę, także te 27 stopni to tak w górnej granicy


Nie. To za wysoko. Znoszą krótkotrwałe skoki i nic im nie będzie, ale to nie jest temp. optymalna w ktorej powinny pływać na stałe.
Kończąc szkołę gimnazjalną wiesz z biologii, że ryby są zmiennocieplne, a temperatura ich ciała odpowiada za metabolizm. Im wyżej, tym żyją krócej.

Alina_33 pisze:A czy w ogóle jakiekolwiek kirysy, lub w ogóle ryby przydenne mogą mieszkać w ciepłej wodzie w 72 litrach?

Jeśli ma wymiary podstawy 70x30 to małe piskorki Kuhla, oczywiście pod warunkiem, że podłoże jest piaszczyste.
Jeśli ma mniejsze wymiary to będzie kiepsko... Zasadniczo mało mamy dostępnych ryb dennych do małych akwariów. Nic w tym dziwnego, ryba denna ma znacznie ograniczony obszar pływania, bo pływa tylko przy dnie ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Alina_33 » 26 marca 15, 18:24

To może oleję sobie te denne ryby. Mam już te dwa otoski, więc niech już sobie będą, skoro zachowują się normalnie. Nic już więcej przydennego nie dokupię, dopóki mam bojka. Bojowniki są dla mnie najładniejszymi rybami, ale zaraz po nich są kiryski. Jako dziecko mawiałam, że akwa bez kirysków jest martwe. I właśnie dlatego z nich zrezygnuję, bo nie chcę męczyć jednego z ulubionych gatunków.

Zastanawiam się co w związku z tym z plażą... Nie ma kirysków, nie ma potrzeby plaży, ale czy da się ją dodać przy funkcjonującym już akwa, bez konieczności restartu? Czy może jednak ją dodać, jako urozmaicenie, a najwyżej, albo się komuś przyda, albo nie..?

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Alina_33 » 26 marca 15, 22:40

Co myślicie o takim układzie:

Obrazek

Nie pozbywam się tych dwóch otosków, po prostu ich nie dokupuję, ani nie odkupuję, jak padną.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: Dhuz » 27 marca 15, 05:28

Sugeruję zamieścić ogłoszenie w dziale "Giełda" o oddaniu lub sprzedaży otosów. Nie ma sensu męczyć ryb, możesz znaleźć im lepszy dom.

Bojownik może lub nie atakować Endlerki, zależy jak reaguje na kolorowe, stroszące się piękniczkowate.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [72 l] Obsada pod bojownika

Postautor: skrzatekMK » 27 marca 15, 08:39

Alina_33,
Obrazek

Moim zdaniem, to masz tu za dużo rybek jak na ten litraż. Weź pod uwagę, że tak naprawdę nie masz 72 litrów. Odlicz to co zabierze podłoże to wyjdzie Ci mniej. W moim przypadku w akwa 112l mam około 90 litrów słupa wody. U ciebie niech wyjdzie max 65 litrów słupa wody. Także te Endlerki bym odrzucił. Wiem, że ładne, ale po co im robić tłok.

No chyba, że ten kalkulator jakoś tam bierze pod uwagę, że w akwa 72 litry nie ma 72 litrów wody.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości