[240] Azja Rysicy

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

[240] Azja Rysicy

Postautor: Rysica » 7 sierpnia 14, 19:59

Kochani

W niedługim czasie będę robiła "restart" 240 L a raczej będę stawiać od nowa to co z niego zostało, parę roślin, głaz, korzenie, żwir... Akwa stało u taty w pracy, od października nikt przy nim nic nie robił poza podmianami wody, ale dla nich to zbędny kłopot. Tata mój włożył w to akwarium wiele serca i pracy i teraz, kiedy odszedł, nie może się to zmarnować. Jakimś cudem przekonałam męża, że akwarium u nas stanie. Będę musiała logistycznie tozplanować pracę oraz dzieci z przewiezieniem akwa i szafki do nas do domu... nie wiem jak to ogarnę ;) ale to inna inszość.
Zastanawiam się jakie rybki w takim 240 L akwa będą się dobrze czuć. Mąż ma "słabość" do skalarów, znajoma może załatwić parkę Altum Peru z odłowu. Ale co jeszcze i w jakich ilościach mogę trzymać w tym akwa? Chcę zrobić akwa biotopowe. Przynajmniej jeśli chodzi o ryby chociaż rośliny też postaram się dopasować. Chcę, żeby to akwa wyglądało tak, żeby tata patrząc z góry był ze mnie dumny :)

Powiedzciee jaką proponujecie obsadę z biotopu Ameryki Południowej a jaką z Azji?

Będę wdzięczna za jakąś miłą dla oka też tych najmłodszych obsadę.

Biorę też pod uwagę Malawi albo Tanganikę ;) ale na tym to się kompletnie nie znam, jeszcze ;)

Z góry dziękuję

aaaaa - i jakie podłoże dla jakich ryb.
Gurami, dyskowce, altumy, pielęgnice - to są te "sztandarowe" ryby na których bym chciała bazować (tzn nie wszystkie na raz, jeden "główny" gatunek i odpowiednio dobrana reszta, niekoniecznie z tych standardowych.
Duch amazoński też mi się podoba bardzo.
Ostatnio zmieniony 8 października 14, 13:29 przez Rysica, łącznie zmieniany 1 raz.
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: Hunter » 7 sierpnia 14, 20:47

Najważniejsze pytanie, to czy masz doświadczenie i możliwości w manipulowaniu twardością wody i jej odczynem? Jeśli mówimy o rybach z odłowu to jednak będziesz zmuszona trzymać parametry wody w ryzach. Bez testów kropelkowych ani rusz ;)

Kwestia druga to wymiary baniaka. 240l o jakich konkretnie wymiarach? Skalary wymagają wysokiego akwarium.

Tanganika i Malawi to też fajny pomysł. Na pewno byłoby bardziej kolorowo jeśli chodzi o ryby. W 240l można już zrobić fajną bajkę. I wcale nie są to "trudne biotopy". Wymagają jednak dobrej filtracji i systematyki w podmianach wody.

Wszystko zależy od tego jaką masz wodę, oraz jaką możesz mieć ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: slaeer » 8 sierpnia 14, 02:06

Jeżeli chcesz kolorowo (ryby) i zielono to proponuję Trichopodus leerii, ale tak jak pisał Hunter najlepiej jeżeli podasz parametry wody jaką masz pod ręką, zamiast gdybać będzie można skupić się na konkretach.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: Rysica » 8 sierpnia 14, 07:25

powiem tak, wodę w kranie mam Warszawską, ale mam dostęp do wody demineralizowanej w dowolnych ilościach

mąż z kolei uparł się na skalary... więc pewnie będzie ameryka

ale Malawii kusi...

filtr mam zewnętrzny
ale nie mam pojęcia jaki, tata zawsze mówił, że dobry i że woda zawsze była kryształ

cały czas myślę :)

Baniak ma standardowe wymiary, jest to standardowe 240 L Juwela tylko tata zrobił sam podwieszane oświetlenie
Pojemność ok. 240 l
Wymiary zestawu 121 x 41 x 55 cm
Wymiary szafki 121 x 41 x 73 cm

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 6619cd76b9

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 4ddcbd4b87
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: Rysica » 9 sierpnia 14, 00:46

http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/twardosc-wody

http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/wod ... -dodatkowe

to są informacje dot wody, tam gdzie Zakłąd Centralny SUW FILTRY - nie wiem jak to odczytywać, bo tam ani pH ani KH...
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: slaeer » 9 sierpnia 14, 05:31

PH nie podają, przynajmniej ja nie znalazłem u siebie, na te parametry i tak trzeba wziąć poprawkę ponieważ jest to woda na wejściu do rurociągu, w kranie może być twardsza.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: Killifish » 9 sierpnia 14, 10:00

Muszą podawać pH, bo taki jest ich obowiązek prawny. Normy polskie i WHO zawsze podają. Już szukam...

Duszku, proszę z czerwca
http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/wod ... rwiec-2014

Wodę masz ok i można ją zmiękczyć już w akwarium (naturalnie) o ile chcesz SA.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: Rysica » 9 sierpnia 14, 11:27

oo Killi! dobrze że jesteś :ok: bo już się nad azją dzisiaj też zastanawiam, gurami mozaikowy 6-8 szt?? prętniki karłowaty - dwa haremy 1+3?? Bojownik - crowntail <3 i stadko np razbor Espei albo klinowych, ew brzanki sumatrzańskie ale one chyba są mocno wymagające i chyba mniej miejsca dla gurami i prętników by zostało, nie?
no i coś dennego bym chciała. wtedy na podłoże piasek i pod rośliny kulki z nawozem
Myślałam jeszcze o wariatach które uwielbiam czyli danio pręgowane, tak ze 6 szt
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: Rysica » 24 sierpnia 14, 21:13

Ok, akwarium dojrzało co potwierdziły testy

W końcu decyzja zapadła, będzie Azja

Parę dni temu dostałam "w prezencie" niespodziewanym brzankę popularnie i niesłusznie zwaną sumatrzańską oraz dwa samczyki brzanki wysmukłej. Także dokupię na pewno dwie samiczki wysmukłej

no i teraz mam dylemat bo:
miało być:
Gurami mozaikowe 1+3
sumik szklisty x 10
razbora Espei x 15
labeo dwubarwny x1

ale że mam tę brzankę "sumatrzańską" to nie wiem, czy zamiast Espei nie dać sumatr...

z jednej strony - będą żywe i ciekawe dla dzieciaków a i mężowi i mi się bardzo ta "sumatra" podoba

z drugiej strony - boję się, że mogą mi obgryzać gurami i sumiki

z trzeciej, podobno stadko pow 12 szt robi się spokojniejsze i tak nie atakuje...

macie jakieś doświadczenia z sumatrami w podobnym połączeniu? W sumie to ta sumatra co ją mam nie gania mi wyskukłych, tylko ot tak bez celu zapiernicza po akwarium :P
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

bergman
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 kwietnia 14, 13:15
Lokalizacja: Radzionków

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: bergman » 25 sierpnia 14, 07:28

ja mam 20 Sumatrzańskich, 6 Mszystych i Sumiki szkliste i nic złego się nie dzieje. Dorosłe Gurami też mają spokój
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy" J. Piłsudski

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: Rysica » 25 sierpnia 14, 09:01

Dzieki! Pocieszyłeś mnie! A w jakim litrażu je trzymasz i w jakich ilościach znaczy sumiki i gurami?
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

bergman
Ryba
Ryba
Posty: 150
Rejestracja: 27 kwietnia 14, 13:15
Lokalizacja: Radzionków

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: bergman » 25 sierpnia 14, 16:36

300l. 6 Sumików i Gurami po poprzednim właścicielu 2szt. Dwuplamy i Mozaikowy
"Każdy cytat w internecie wygląda na prawdziwy" J. Piłsudski

Rysica
Ryba
Ryba
Posty: 320
Rejestracja: 25 maja 11, 10:10
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków

Re: [240] Azja Rysicy

Postautor: Rysica » 8 października 14, 13:20

Odświeżam temat

Jak zapewne wiecie zdecydowałam się na Azję, i w chwili obecnej mam:
1+1 gurami marmurkowe "niebieskie" dorosłe
1+2 gurami marmurkowe "złote" harem
4 małe młode 4 cm gurami mozaikowe (1 wyskoczyła w nocy i się ususzyła, ostatnio wyskoczyła jeszcze jedna ale usłyszałam przez sen i uratowałam)
4 sumiki szkliste (zostało z 10... chyba za świeże akwa dla tych delikatnych ryb)
15 brzanek borneańskich (no, pseudo sumatrzańskich)
2 samiczki brzanki Titteya (jeden samczyk się ususzył bo też wyskoczył... drugi padł)
grubowarg dwubarwny

zastanawiam się, czy może coś jeszcze dołożyć

myślałam nad żółtaczkiem indyjskim, tak ze 4-5 szt. Co o tym myślicie? Mieliście do czynienia z tymi rybkami?

chyba, że ktoś wie skąd wytrzasnąć harem 1+4 BETTA IMBELLIS
????
Było 120 L i 54 L, jest 240 L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości