start 60l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: start 60l

Postautor: kuba4410 » 8 maja 14, 20:25

Może nie za dużo torfu, ale za bardzo ubity? Co masz na samym wylocie?

chudyjudasz
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 15:01

Re: start 60l

Postautor: chudyjudasz » 9 maja 14, 08:46

@pawelk141

wydaje ci sie że jesteś dowcipny? własnie.. wydaje ci się. ale gimba tak ma. a jak mawiał dziadek nie walcz z głupim bo pokona cie doświadczeniem.

na przyszłość jak ktoś ma wpisywać takie wypociny niech sobie daruje.

@kuba4410

już jest ok. jak przeszła "pierwsza" woda potem już systematycznie ładnie kapało. nałapałem 4x5l

1 jak myślisz można taką wodę przechowywać? w ciemnym chłodnym miejscu? zlałbym sobie jeszcze 20l i miałbym zapas na 2 tygodnie. wieczorem sprawdzę jakie ma ph gh i kh taka woda i dam znać ;) moze komuś na przyszłość pomogę.

2 czy jest jakis sposób na odślimaczenie roślin? kumpel ma nadwyżkę i chce mi oddać, ale ma ślimaki w akwa, czy można się jakoś pozbyć w 100% czy czyścić ręcznie kazdy listek i liczyć na to ze zrobiło się to dokładnie? a może zostawić te slimaki, ale nie wiem czy warto?

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: start 60l

Postautor: kuba4410 » 9 maja 14, 15:03

1. Nie wiem. Wolę nie, bo się jeszcze jakieś bakterie zalęgną :P
2. Hunter w czymś tam maczał :D Napisz do niego ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: start 60l

Postautor: Hunter » 9 maja 14, 17:09

Nie wiem czy mogę się tutaj wypowiadać, bo mi zabroniono :P

Torfianka szybko "skiśnie". Woda RO jest o tyle fajna, że jest pozbawiona wszelkich bakterii, wolnych rodników, grzybów i wszelakich mikroorganizmów, więc taka wytrzyma dłużej w baniakach. Przesącz torfowy niestety nie, bo torf zawiera wymienione wyżej mikroorganizmy, które będą się rozwijać.

Siarczan miedzi. Rośliny zamoczyć w roztworze siarczanu miedzi na kilka chwil. Pada wszystko co żyje. Później takie rośliny należy wypłukać z siarczanu pod bieżącą wodą.
Siarczan miedzi jest używany w stricte hodowlanych baniakach. Bez ryb, bez flory bakteryjnej, bez glonów bo też padają. Dlatego kupując rośliny sklepowe, należy pozbyć się żelu, czy waty z korzeni, bo są nasączone, a krewetki i ryby mogą padać.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

chudyjudasz
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 15:01

Re: start 60l

Postautor: chudyjudasz » 9 maja 14, 19:15

hah... przywiózł mi rośliny. trzymam w wiadrze... ślimaków że hohoh... w pn zamówie ten siarczan. zasadzam właśnie na nowo baniak. dałem ziemie pod żwirek 2-4mm. korzeń wyparzony teraz odmacza sie z soli :) wszystko zaczyna wyglądać :)

dzięki za rzeczowe odpowiedzi ;)


ps czyli taki ślimak to "szkodnik"?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: start 60l

Postautor: Hunter » 9 maja 14, 19:56

chudyjudasz pisze:ps czyli taki ślimak to "szkodnik"?

Jak dla mnie pożyteczne zwierzątka. Zamieniają martwą materie organiczną na malutkie gówienka, które prędko się rozkładają. Taka "plaga" potrafi zjeść sporo glonów, zalegającego pokarmu i gnijących roślin dziennie. Naprawdę olbrzymie ilości.

Niektórzy mają problem z estetyką. Jak jest dużo żarła to jest też dużo zatoczków. Są dosłownie wszędzie, co niektórym może przeszkadzać.

U mnie była kwestia z karmieniem zbrojników. Na noc wrzucałem warzywa, a rano nie było już czego wyciągać. Ile zjadły zbrojniki, a ile ślimaki trudno ocenić, ale ślimaków było aż za dużo.

W drugim baniaku gdzie mam 3 ryby i podaję żarło strzykawką, żeby nic nie opadało na dno, to nie widzę tam ślimaków.

Siarczanem moczę nowe rośliny głównie po to, żeby wraz z roślinami nie przynieść jakiegoś paskudztwa typu ospa rybia, czy inne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

chudyjudasz
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 15:01

Re: start 60l

Postautor: chudyjudasz » 10 maja 14, 12:38

aha. ale ja chyba i tak "oprawię" te rośliny, a ewentualnie ślimaka zawsze można dołożyć. nawet jakiegoś "ładniejszego". bo te to takie malutkie są. niektóre jeszcze bez skorupek

maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

Re: start 60l

Postautor: maxio275 » 11 maja 14, 11:48

ja jak miałem plagę otoczaków to wziałem baterię 9,5V, dwa kabelki i do wody. po 3h wszystkie ślimaki zdechły. potem podmianka wody musiała być.

możesz baterie wsadzić do tego wiaderka ze ślimakami a potem wypłukać dokładnie

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: start 60l

Postautor: Hunter » 11 maja 14, 16:21

maxio275 pisze:ja jak miałem plagę otoczaków to wziałem baterię 9,5V, dwa kabelki i do wody. po 3h wszystkie ślimaki zdechły.

A jaja zostały.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

chudyjudasz
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 15:01

Re: start 60l

Postautor: chudyjudasz » 12 maja 14, 09:40

maxio275 pisze:ja jak miałem plagę otoczaków to wziałem baterię 9,5V, dwa kabelki i do wody. po 3h wszystkie ślimaki zdechły. potem podmianka wody musiała być.

możesz baterie wsadzić do tego wiaderka ze ślimakami a potem wypłukać dokładnie


sadysta, na ryby też chadzasz z baterią i przetwornicą :D hehe. zamówiłem chemie co Hunter podał. ale na przyszłość będę już wiedział, dzięki ;)

1 mam problem z tą kabombą. wsadziłem ją i "wylata" co ją zasadza 2-3h i wypływa na wierzch. szlag mnie trafia... jak była "związana" tasiemką ołowiu to sie trzymała. co lepsze mam juz ją przecież z 2 miesiące i nie ma korzeni... czy to normalne?

2 znalazłem sobie używany filtr RO. za śmieszne pieniądze. chłop chce sprzedać bo zlikwidował akwa. czy w takim filtrze coś może być zepsute/zużyte? czy wymaga on jakiegoś specjalnego przechowywania?


3 przyszedł nowy fzn.. czy on ma chodzić 24/dobę? czy w raz z zgaszeniem oświetlenia wieczorem wyłaczyć? albo jeszcze inaczej... mogę go wyłaczyć od 0.00 do -7.00rano. czy takie przerwy raczej szkodzą?

4. czy zmieniać wkłąd filtracyjny na jakiś inny czy zostawić standardową gąbkę? i czy czyścić go tak często jak mały filterek czy skoro jest większy płukać go rzadziej?
Ostatnio zmieniony 12 maja 14, 11:38 przez chudyjudasz, łącznie zmieniany 2 razy.

maxio275
Narybek
Narybek
Posty: 40
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 23:13

Re: start 60l

Postautor: maxio275 » 12 maja 14, 10:05

jajeczek też nie było :)

zwiąż kabombę nitką nylonową albo żyłką i wsadź dopiero ;D ewentualnie możesz jakimś kamykiem przycisnąć ;) btw z nimi zawsze problem ;D


co do filtra RO to się nie znam :)

chudyjudasz
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 15:01

Re: start 60l

Postautor: chudyjudasz » 12 maja 14, 10:56

ale miała być taka "bezproblemowa" "szybko rosnąca" "super nadroślina"... zastanawiam sie czy jej nie wywalić :(

tam dopisałem jeszcze 2 pytania wyżej

lmrahil
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 26 marca 14, 20:59
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: start 60l

Postautor: lmrahil » 12 maja 14, 16:27

Filtracja 24h na dobę, innej opcji nie ma. Jaką dasz gąbkę to od Ciebie zależy, ja bym zostawił ;) filtr RO można wymienić wkłady dla pewności- mogą być już długo użytkowane.

chudyjudasz
Narybek
Narybek
Posty: 53
Rejestracja: 23 kwietnia 14, 15:01

Re: start 60l

Postautor: chudyjudasz » 12 maja 14, 21:53

lmrahil pisze:Filtracja 24h na dobę, innej opcji nie ma. Jaką dasz gąbkę to od Ciebie zależy, ja bym zostawił ;) filtr RO można wymienić wkłady dla pewności- mogą być już długo użytkowane.


czyli filtr fzn jest przystosowany do takiej pracy? nie "przegrzeje się czy coś w tym stylu? sory może głupie pytanie ale nie znam sie na tym.

lmrahil
Narybek
Narybek
Posty: 65
Rejestracja: 26 marca 14, 20:59
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: start 60l

Postautor: lmrahil » 12 maja 14, 22:42

Oczywiście że nie ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości