[160L] Ogolne LT

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

[160L] Ogolne LT

Postautor: Lars_Bergson » 3 grudnia 13, 14:19

Witam,

Konkrety

Prezentacjazbiornika

Akwarium

100x40x40 160L

Podloze

Ziemia uniwersalna 2-3cm

Zwir rzeczny granulacja (tu nie wiem na pewno na opakowaniu nie ma albo jest mocno ukryte) wyglada na 1-5mm warstwa 4-5 cm + troche wiekszego zwiru ok 5-6mm + piasek


Oswietlenie

Pokrywa z dwoma swietlowkami t8 30W (1x Juvel 6500k 1x Juvel 4100k) . Przerobilem to to na eletroniczne 2x36w wiec powinno byc ciut wiecej swiatla. Do tego cala pokrywe wykleilem folia mylarowa, w ramach dokonstuowania odblysnika.

Filtracja

Filtr wewnetrzny AquaEl FAN-3 700l/h, troszke gabki w srodku, mechanik (skrecony na minimum, na wyzszych obrotach robil pralke)

Filtr kubelkowy AquaEl unimax 250 plus ze zmieniona pompka na eheim 1248 (650 l/h)
media:
tylko ceramika

Woda

Wodociagi parametry

Paski (easy life) :
ph ok 7.0 - 7.5
kh 6.6*
gh ok 6-7*
NO2 0
NO3 ok 5-10
Wode uzupelnialem sama woda RO, w kranie jest duzo wiecej kamienia niz podaja na stronie (przynajmniej tak wskazuja paski).

Grzanie

Eheim 100W z termostatem

temp. 25C

Rosliny

Tu musze liczyc na wasza pomoc, zapodzialem gdzies karteczki z ich nazwami. Probowalem je zidentyfikowac? :

Echinodorus Ozelot Red

Aponogeton ulvaceus

Sagittaria platyphylla
Vallisneria Torta?

Alternanthera reineckii

Cabomba Caroliniana

Limnophila sessiliflora

Ludwigia Repens

Hydrocotyle leucocephala

Hygrophila Corymbosa Thailand


Obsada

20x brzanka mszysta
3x bocja pregowana
1x Pepermint Pleco. L030

Karmienie
Dafnia mrozona
Aquatic tropical energy food (M)
JBL Grano Color mini (colour food)
Hikari Alge Wafers
Warzywa (ogorek, brukselka, brokuly etc.)

W piatki post ;)

Opieka

podmiana wody : brak (tylko dolewki)
przycinka roslin kiedy trzeba, zazwyczaj raz w tyg.
Nie wylawiam obumarlych lisci itd. ewentualnie tylko te wieksze.

Zdjecia

Obrazek



Chcialbym dodac cos wiekszego plywajacego raczej w toni, planuje powoli przeksztalcic baniak w jeden z biotopow (roslinnosc , ryby) azjatyckich (wiem ze te brzanki to hodowla ale nie jestem ortodoxem ;) ) takze chcialbym aby byla to ryba z tego regionu. Myslelem o czyms na ksztalt "szczupakowatych" jako ze roslinnosci raczej przybywa niz ubywa mysle ze jakas parka mialaby tu wygodne zycie.
Zakladajac ze znajdziemy cos wiekszego to czy liczbe bocji moge zwiekszyc do 5-6 osobnikow?, sa to rybki stadne wiec mysle ze dobrze im by to zrobilo.
Ostatnio zmieniony 3 października 14, 14:03 przez Lars_Bergson, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Hunter » 3 grudnia 13, 15:21

Ładny baniak. Szkoda, że nie na pisaku :P
Z rybami na razie to ja bym się wstrzymał. Azotany masz na średnim poziomie. Zwiększenie obsady = zwiększenia azotanów. Niepotrzebny stres dla ryb. U mnie w LT azotany zawsze były niewykrywalne, ale ja miałem mniej ryb i też były mniejsze.
Jak ilość zielonej masy się zwiększy, to powinieneś jeszcze upchać trochę ryb.

Kiedy baniak wystartował?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Lars_Bergson » 3 grudnia 13, 15:40

Jesli chodzi o NO3 to podejrzewam ze jest to blizej 5 niz 10 pasek ledwo sie zabarwia.
A start byl kolo 15 pazdziernika.
Piasek moglby byc gdyby nie to ze po pierwsze ten zwir mialem gratis, a po drugie nie wiedzialem za wiele i raz odmulilem, odmulacz wciagnal caly piasek praktycznie. Ofc teraz nie odmulam.

A co z bocjami? Pomysl z 5 mi sie podoba mysle ze bedzie im razniej niz tak we 3.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Hunter » 3 grudnia 13, 16:05

Skoro od 15.10 stoi baniak to znaczy, że dobrze sobie radzi z azotanami. Nie kumulują się. Możesz zwiększyć ilość bocji.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Plewek01 » 3 grudnia 13, 23:05

A czemu uzupełniasz wodą RO?

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Lars_Bergson » 4 grudnia 13, 08:31

@Hunter te NO3 od poczatku, znaczy od startu utrzymuje sie na tym poziomie, pasek lekko sie tylko zabarwia, generalnie nie zauwazylem wzostu ani NO2 (zawsze 0 ) ani NO3 a testy przez ten miesiac robilem jesli nie codziennie to gora co drugi dzien.
Widzialem taka ladna rybke idealnie pasujaca mi do obsady, chyba. Niestety nie pamietam nazwy, zupelnie nie mam pamieci do tych lacinskich, to bylo cos szczupakowatego roslo ponoc do 15 cm i jak to szczupak lubilo siedziec w zielsku. Draze temat bo szczerze miast zwiekszac bocje, jesli dobrze rozumiem wybor, ze albo cos wiekszego pojedynczego/parka, albo bocje to wole cos wiekszego ;) Martwui mnie tylko szupakowatosc szczupaka, znaczy to zapewne drapieznik i zastanawiam sie czy brzanek mi nie powyjada, sa dosc duze czesc ma juz ok 4-5cm ale czesc jest jeszcze mala i te mysle ze moglyby stac sie pokarmem dla takiego szupaczka.

@Plewek01 Dolewam RO bo w kranie mam mega kamien a jako ze nie robie podmian wody wymyslilem sobie ze dolewajac RO zbije te parametry do akceptowalnych jednoczesnie nie utrudniajac sobie zycia i nie fundujac rybkom wahan parametrow. Co tydzien dolewam gdzies 4L RO, tyle odparowuje. Teraz musze tylko znalesc proporcje RO do kraniczanki w ramach dolewek zeby te parametry juz utrzymywac. Jesli zle mysle to mnie poprawcie :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Hunter » 4 grudnia 13, 15:51

Lars_Bergson pisze:@Plewek01 Dolewam RO bo w kranie mam mega kamien a jako ze nie robie podmian wody wymyslilem sobie ze dolewajac RO zbije te parametry do akceptowalnych jednoczesnie nie utrudniajac sobie zycia i nie fundujac rybkom wahan parametrow. Co tydzien dolewam gdzies 4L RO, tyle odparowuje. Teraz musze tylko znalesc proporcje RO do kraniczanki w ramach dolewek zeby te parametry juz utrzymywac. Jesli zle mysle to mnie poprawcie

Dobrze myślisz. Prawidłowe działanie. Gdybyś dolewał tylko kran, to twardość wody tylko by się kumulowała. Do LT własnie najlepiej dolewać wyłącznie RO.

Jaka to może być ryba to nie mam pojęcia.

Z tym NO2 zerowym od początku to też raczej normalna sytuacja ;) Rośliny wolą pobierać NH3 i NH4 i chyba NO2 od NO3 (z NO2 tutaj nie jestem pewien). To łatwiej przyswajalne związku azotu. Tracą na tym mniej energii. Swojego czasu nawoziłem swoje akwarium NH4NO3 i uzyskiwałem super efekty. Problem jest taki, że już niewielkie ilości amoniaku, jonów amonowych czy azotynów są dla ryb toksyczne i stresujące. Głównie dlatego nie stosuje sie ich w nawozach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Lars_Bergson » 4 grudnia 13, 21:23

Tej rybki jakos nie moge namierzyc choc ciagle szukam po necie, znalazlem za to cos co mi sie takze podoba, biotopowo pasuje rowniez, co byscie powiedzieli na dodanie Poldziobka smuklego albo karlowatego ze wskazaniem na tego pierwszego? Mysle ze bylby fajnym uzupelnieniem jako ze plywa blisko tafli wody, jest szybki i smukly, wiec brzanki nie powinny go atakowac. Z tego co wyczytalem dorasta do 10 cm wolalbym cus ciutke wiekszego tak zeby te 15 cm mialo ale moge na taki kompromis pojsc.

Edit

Naszla mnie taka watpliwosc, czy mowiac o dodawaniu czegokolwiek, biezemy pod uwage ze te rybki urosna ? Nie chcialbym za rok musiec sie rozstawac z czescia.

Jesli jednak cos tam dodac moge, to zdecydowalem ze jednak dodam bocji, aby mialy komfortowa sytuacje, mysle ze bedzie ich wtedy 5, max 6 (ktora opcja lepsza dla rybek i akwa ?) i obsada bedzie wygladala nastepujaco:

20x brzanka mszysta
5-6x bocja pregowana
1x Pepermint Pleco. L030

Dalszy plan jest taki, ze jak parametry dalej beda w normie chce dodac 2 samice zbrojnikowi, zapomnialem napisac ze to samiec, wtedy on takze czulby sie chyba lepiej i wszystko chyba by gralo jesli chodzi o komfort rybek. Wiem ze zbrojnik to nie azja ale lubie go a na syjamskiego zbiornik jest za maly, takze to tez taki kompromis.
Ostatecznie wygladaloby to tak :


20x brzanka mszysta
5-6x bocja pregowana
3x (1+ 2) Pepermint Pleco. L030

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Lars_Bergson » 6 grudnia 13, 08:51

Podbijam , bo nie wiem czy ktokolwiek edyte zauwazyl :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Hunter » 6 grudnia 13, 10:35

Przy doborze ryb zawsze biorę pod uwagę ich max wymiary.
Bocje dorzuć, bo to stadne ryby.
Zbrojnika już bym sobie podarował.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Lars_Bergson » 6 grudnia 13, 11:22

THX

Tak jak napisalem zbrojniki sa w tzw. opcji jesli wszystko bedzie ok, choc tez sie nad tym zastanawiam, bo takze do tych 10 -12 cm dorastaja ponoc, takze moze sie zrobic tlok. Choc z drugiej strony we 3 byloby im razniej, a buszuja raczej w nocy,wiec wadzic nikomu nie powinny. To sie jeszcze zobaczy, dzis zatem wybieram sie po 3 nowych kolegow dla bocji :)

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Lars_Bergson » 12 grudnia 13, 10:19

Nie edytuje, chcialbym aby ktos to jednak zauwazyl.

Mam pytanko, z panienek dla zbrojnika chwilowo rezygnuje. Tak jak napisalem doszly 3 bocje, sa male, dzieciaki, takze mam 3 dorosle i 3 mlode. Pojawila mi sie koncepcja na dorzucenie do ekipy slimakow, co o tym sadzicie? Mysle ze 6 bocji bedzie w stanie nawet swiderki powstrzymac przed nadmiernym rozrostem populacji, dodatkowo mialyby pozywienie ktore chyba jest naturalnym dla nich. Ofc wolalbym cos innego niz swidry bo jakos specjalnie urodziwe nie sa, plan jest taki zeby mnozyly sie na tyle szybko zeby bocje mialy co jesc, ewentualnie jakies twardziele z zamykana skorupka ktore sa na bocje niewrazliwe. Co sadzicie o takim pomysle, ma to sens?

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Lars_Bergson » 3 października 14, 14:01

Witam

Tak jak pisalem w watku z prezentacja mialem okazje oddac kilka rybek bratu (calkiem ladny baniak mu powstal z moich przycinek).

Obecna obsada prezentuje sie następująco:

10x brzanka mszysta
4x kosiarka/grubowarg syjamski
3x bocja pregowana
1x pepermint pleco


Woda w jakiej talatajstwo plywa ma nastepujace parametry:

temp: 25C
pH: 6.4
KH: 6 dH
GH: 5 dH
NO2: 0 ppm
NO3: 0 ppm

Pytanie jest proste, jako ze odeszlo mi 12 ryb, chcialbym cos dolozyc bo zbiornik wydaje sie mocno pusty obecnie.

Moje propozycje

1. 6-8x sumik szklisty
2. 6-8x kirys sterby
3. 2x bocja + 10x brzanka sumatrzanska

Tak naprawde nie wiem na ile moge sobie pozwolic i tu licze na wasza pomoc, dotad wszystkiego w sumie bylo 30 sztuk i nie zaobserwowalem problemow ani z woda ani z kondycja rybek. Chetnie przyjme inne propozycje uzupelnienia obsady, chcialbym jednak isc w strone azji, jako ze wiekszosc obsady pochodzi wlasnie z tego kontynentu.
Obrazek

Lars_Bergson
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 31 października 13, 10:43
Lokalizacja: W-wa

Re: [160L] Ogolne LT

Postautor: Lars_Bergson » 4 października 14, 07:18

Panie i panowie dzis jade do zoologa, liczylem ze uda mi sie wyciagnac od was jakies opinie. Nie chce popelnic jakiegos bledu, a tylko dzis mam czas na dluzsza zabawe z baniakiem. Sklaniam sie ku opcji nr 1. sumik szklisty nie wiem tylko w jakiej liczbie korci mnie tez zeby wymieszac te brzanki (6 sumikow i 6 brzanek?), sam nie wiem bede chyba musial zdecydowac na miejscu.
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości