rozbory klinowe i skalary

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
TerraX
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 18 sierpnia 05, 10:59

rozbory klinowe i skalary

Postautor: TerraX » 14 września 05, 22:32

witam

chce kupic sobie rozbory klinowe z tym ze mam juz skalary (3). czy rybki beda razem funkcjonowac?

dzieki za pomoc

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: rozbory klinowe i skalary

Postautor: Aigel » 14 września 05, 22:37

Witam
Napisz jakie akwarium, jakiej wielkosci sa razbory a jakiej skalary?

Pozdrawiam
Obrazek

TerraX
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 18 sierpnia 05, 10:59

Re: rozbory klinowe i skalary

Postautor: TerraX » 14 września 05, 22:49

skalary maja 8cm wysokosci a rozbory dopiero chce kupic w zoologii ale pewnie beda raczej niewielkie. akwarium ma 70l.

glownie chodzi mi o to czy skalary nie pozjadaja mi tych rozbor?

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: rozbory klinowe i skalary

Postautor: Elmo » 15 września 05, 00:47

Witam ;)

No dobrze juz nie polemizując czy wiekość skalarów podajesz z płetwami czy bez.... przyjmijmy ze podajesz rozmiar z płetwami czyli młodsze skalry... więc wszystko jeszcze zalerzy jak duże będą razbory i jak usposobione są skalary, akwarium nie jest duże więc jezeli kupisz młodziutkie razbory (dodam ze dorosłe rosną do ok 5 cm) to możesz mieć kłopot, skalary mogą wymęczyć/wytłuc ci razbory... Hmm. a ile masz tych skalarów ?? i jak wysokie akwa ?


Ps. I tak na przyszłość "Razbora Klinowa" (Rasbora heteromorpha) a nie "Rozbora" :wink:

Pozdrawiam Artur

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: rozbory klinowe i skalary

Postautor: Marcinus » 15 września 05, 07:01

Oddaj skalary,bo trzymanie ich w 70l to sadyzm,nie dasz tym rybom urosnąć.

TerraX
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 18 sierpnia 05, 10:59

Re: rozbory klinowe i skalary

Postautor: TerraX » 15 września 05, 07:04

:) ok niech bedzie Razbora :) jakos tak mi sie ubzduralo ze to rozbora ale niewazne. wielkosc skalarow podalem z pletwami. Mam ich 3. akwa ma ok 35cm. skalary sa spokojne wzgledem innych ryb. tylko zastanawiam sie dlaczego ostatnio nie moga sie dogadac mioedzy soba?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: rozbory klinowe i skalary

Postautor: Elmo » 15 września 05, 09:23

Witam.

To że skalary się najpościej mówiac "tłuką" to całkiem normlana sprawa.... myślę ze nie powiny sobie zrobić krzywdy... ale nie pokoi mnie troche wymiar akwarium troszke za małe jak na skalary, to już nie chodzi o to czy wyrosną czy nie... bo to nie zawsze jest regułą... sam widziałem u mojego wujaszka skalarki chodowane od małego w akwarium 60 litrów i wyrosły na spore bestie ;) potem nie było co z nimi zrobić ;)

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
Misiek
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 4 listopada 04, 09:28
Lokalizacja: Chrzanów

Re: rozbory klinowe i skalary

Postautor: Misiek » 15 września 05, 09:53

Zgadzam sie jak najbardziej z "Elmo". Zbiornik nieco za mały. Wiem to z własnego doświadczenia. Też kiedyś hodowałewm 3 skalary w 65 litrach. Na początku było wszystko ok, ale jak juz zaczęły podrastać, no to zaczęły sie kłopoty. Szkoda było mi ich oddawać, więc powysadzałem nawet kilka roslinek zeby dac im wiekszą swobode do pływania, ale to też nie wiele pomogło. Dzisiaj juz bym tego błędu nie popełnił. No a co do trzymania ich z Razborkami, to też nie jestem przekonany czy to dobry pomysł. Ciężkie zycie czeka te male rybki przy skalarach. Ale podsumowując. Jesli mozesz to oddaj w dobre ręce Skalary (jesli nie zamierzasz kupic wiekszego baniaka), a wpuść sobie wiecej Razborek skoro Ci sie podobają i wszystko będzie OK.

Tak ja na to sie zapatruje, ale decyzja należy do Ciebie.

Dla skalarów to jest męka.

Pozdrawiam!!!

Michał z Chrzanowa

maciek
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 24 września 05, 14:54
Lokalizacja: zakopane

Re: rozbory klinowe i skalary

Postautor: maciek » 26 września 05, 15:32

nie mozesz trzymac skalarów w takim ciasnym akwa znbaczy duze ale dla nnich małe!!

Awatar użytkownika
august8
Ryba
Ryba
Posty: 270
Rejestracja: 1 czerwca 04, 11:33
Lokalizacja: Andrychów

Re: rozbory klinowe i skalary

Postautor: august8 » 26 września 05, 17:34

dla skalara to wysokość min 50cm oddaj skalary do zoologa albo kup sobie większe akwarium. I możesz śmiało trzymać Razbory (bez skalarów oczywiście).
Pozdrowienia August

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości