Obsada 60l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
pieczewiak
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 października 12, 21:13

Obsada 60l

Postautor: pieczewiak » 20 października 12, 21:26

Zaczynam przygode z akwarium - jestem na etapie planowania zbiornika 60l, filtr kaskadowy, oswietlenie belka 2x24W. Rosliny w trakcie planowania, podloze granulowane. Poza samym zbiornikiem nic jeszcze nie kupione, wiec wszystko mozna jeszcze zmienic.

Myslalem o obsadzie:
para Pielegniczek Ramirez
6x kiryski
6x neon inessa
6x rozbora galaxy

Zastanawiam sie czy zamiast 6x neon + 6x rozbora nie wybrac wiecej samych neonkow??

Czy na 60l daloby rade umiescic jednoczesnie Pielegniczki Ramirez (parke) i Pretniki Karlowate (jedne i drugie bardzo mi sie podobaja) czy za malo dla nich miejsca??
Jesli tylko jedne z nich to ktore polecacie??

Z gory dzieki za pomoc i kostruktywna krytyke ;-)

Awatar użytkownika
adam5454
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 871
Rejestracja: 24 grudnia 11, 19:04
Lokalizacja: Kisielów

Re: Obsada 60l

Postautor: adam5454 » 21 października 12, 06:37

Imo dac 1 lawice Neona czerwonego i nie mieszajmy biotopow ;).
Pretniki juz sie nie "zmieszcza" do tego akwarium, a poza tym to BARDZO wymagajace i wrazliwe ryby.( wiem bo sam mialem :mrgreen: )
Jaka filtracja ?

Biker
Ryba
Ryba
Posty: 247
Rejestracja: 25 sierpnia 12, 20:48

Re: Obsada 60l

Postautor: Biker » 21 października 12, 08:00

adam5454 pisze: dac 1 lawice Neona czerwonego

i na dno 6 kirysków np Panda

pieczewiak
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 października 12, 21:13

Re: Obsada 60l

Postautor: pieczewiak » 21 października 12, 08:49

Czerwone sa tez jak najbardziej ok - ale czy sa lepsze niz innesa czy po prostu 'bardziej oryginalne' a moze latwiejsze w hodowli ? A moze mozna je zmieszac ? (wiem - kombinuje:) )

Jesli chodzi o kiryski - to tez myslalem o Pandzie

Jesli chodzi o filtr to myslalem o kaskadzie FZN-2. Glownym ograniczeniem przed filtrem zewnetrznym jest tu ilosc miejsca w mieszkaniu. Niestety przez nastepne 28 lat (kredyt) nie zapowiada sie zebym mial zmienic salon na wiekszy :)

Z drugiej strony moge 'zaszalec' jesli chodzi np. o podloze i oswietlenie - bo metrazu chaty mi to nie zmniejszy...

do tematu podszedlem o tyle powaznie, ze od tygodnia przekopuje fora - z nich wynika, ze najlepszym podlozem jest ADA Amazonia - tylko czy ma to sens dla laika takiego jak ja? Czy takie podloze ulatwi mi przygode z akwarystyka czy raczej jest przeznaczone dla ludzi z doswiadczeniem

Oswielenie: tu mam dylemat - napisalem we wstepie o belce 2x24W (po prostu mam dostep do takiej belki - calkiem blisko i calkiem tanio) (Czy swiatla nie bedzie za duzo?) - z drugiej strony wszystkie pokrywy do akwariow 60 cm wyposazone sa w swietlowki 1x 15 W - a z tego co zdazylem sie zorientowac - samodzielnie bede musial dokladac jeszcze z jedna taka zarowke.

Do tego wycinanie dziury pod kaskade - choc pewnie nie jest trudne (to znajac dzialanie praw Murphiego) cos schrzanie :)


Mysle, ze docelowo pokrywe jestem w stanie zrobic kiedys sam, ale zdecydowanie najpierw musze sie zmierzyc z innymi "atrakcjami" czekajacymi na poczatkujacych.

Dziekuje za wszystkie rady dotyczace obsady i sprzetu !!!

Awatar użytkownika
adam5454
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 871
Rejestracja: 24 grudnia 11, 19:04
Lokalizacja: Kisielów

Re: Obsada 60l

Postautor: adam5454 » 21 października 12, 09:41

Neon czerwony temu, bo ma podobny zakres temperatur co pielegniczka :)
Nie kupuj ADA amazionia, bo jest to podloze dla doswiadczonych akwarystow.( jest teraz temat z glonami i podlozem ADA )
Jesli chcesz zwiekszyc oswietlenie to pamietaj: im wieksze swiatlo to dochodza nawozy, co2 itp ;) Zreszta neony nie lubia jaskrawego i mocnego oswietlenia, sam sie o tym przekonalem

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Obsada 60l

Postautor: Killifish » 21 października 12, 13:25

pieczewiak to chcesz roślinniak CW (czysta woda)? Środowiskowy też da radę zrobić, bez żadnych problemów. Teraz pytanie: jakie parametry ma Twoja woda w kranie.
Może napisz co chcesz, jak sobie ten zbiornik wyobrażasz, albo daj zdjęcie czegoś na czym chciałbyś się wzorować.

Adam radził jak najbardziej dobrze, chociaż ja bym neona czerwonego do takiego zbiornika nie dawał.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

pieczewiak
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 października 12, 21:13

Re: Obsada 60l

Postautor: pieczewiak » 21 października 12, 19:16

Ciężko być początkującym - trzeba się starać, żeby w ogóle Wasze pytania zrozumieć :)
Killifish:
Jesli mialbym przedstawic wzor zagospodarowania to w ciagu 2 lat chcialbym dojsc do takiego poziomu:
http://www.akwaswiat.net/-112-surowy-ro ... 867-2.html
(zdjae sobie sprawe, ze to jest akwa 112 l)

- może z troche mniejsza iloscia roslin na prawej stronie, korzeniem w ksztalcie drzewka z mchem - lekkim trawniczkiem pod nim
(na razie sie chyba nie podejmę - bo wydaje mi sie, że na start nie ogarnę :))

Jesli chodzi o twardosc wody - dla mojego wodociagu podaja srednia 13,8 stopni niemieckich;
ph - 7,6 - 7,8 w kranie (podane) - ale jutro postaram sie sprawdzic dokladnie

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Obsada 60l

Postautor: Killifish » 21 października 12, 22:58

To masz problemy dwa:
Twarda woda i chcesz roślinniak - od tego są inni spece. Gdybyś chciał CW to masz wybór, ale idziemy w środowiskowy zbiornik. Jak Ty drzewka chcesz, to ja nie mogę pomóc, bo mam inną wizję akwarium.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obsada 60l

Postautor: ducze » 22 października 12, 12:25

Nie wiem, jak możecie polecać neona czerwonego do akwarium 60l (pewnie standardowe dno 60x30). One w dobrych warunkach rosną w akwariach naprawdę spore. Do tego trzeba ich sporo i lubią się ruszać.

Jak chcesz roślinniak to nie bój się techniki i wynalazków w stylu Amazonia lub podobnych. Jak Cię stać to high-tech wcale nie jest taki trudny do okiełznania. Wymaga może nieco zachodu i studiów, ale każdemu zbiornikowi trzeba poświęcać czas (a przynajmniej powinno się, nie ma bezobsługowych baniaków a i wiedzę zawsze lepiej mieć niż nie mieć). A glonów równie dobrze można się nabawić przy 0,25 W/l jak i przy 1W/l :)

Przy 48W w takim małym akwarium generalnie nie unikniesz nawożenia. Bardziej miękka woda też by się zdała, ale nie jest to konieczne.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Obsada 60l

Postautor: Killifish » 22 października 12, 12:47

No, jak możecie polecać, jak? ;) <widzę progres>
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Obsada 60l

Postautor: ducze » 22 października 12, 13:05

Nie bój, nie umknęło mi, że Ty byś ich nie dawał, to nie było akurat do Ciebie ;) Widzisz, niektórzy się rozwijają :D

A poważnie to zawsze byłem przeciwnikiem n. czerwonych w standardowych sześćdziesiątkach.

pieczewiak
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 20 października 12, 21:13

Re: Obsada 60l

Postautor: pieczewiak » 22 października 12, 19:50

Killifish - drzewko juz mi żona z głowy wybiła. Koncepcja zmienia się jak w kalejdoskopie - masz jakis fajny przykład CW na który móglbym zerknąć?

P.S. dziękuję Wszystkim za podpowiedzi - czuję, że i tak będe Was jeszcze zamęczał.


Czyli jednak raczej inessa niz czerwone ...

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Obsada 60l

Postautor: Killifish » 22 października 12, 21:03

pieczewiak pisze:inessa

Innesa!!!!!!!!!!!
Błągam, mało razy to pisze? ;)

Dobra żona - pozdrów i pochwal ;)

To koleżanka, która oddała się pod moją opiekę, uczy się akwarystyki i powoli dochodzi do czegoś, cierpliwie... <musisz być zalogowany aby widzieć fotki, bo dajemy je na Nasz serwer aby zostały na zawsze>
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=1446
Dużo się dowiesz w tym temacie.

Inne przykłady na podobnym litrażu:
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=199
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=168
A to dla tych co w BW nie widzą uroku:
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=929

A tu masz azjatycki zbiornik, taki przejściowy CW/BW którego byłem ojcem chrzestnym:
http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=914


ducze ważne, że rozumiesz ;)
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości