Obsada 112l.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Obsada 112l.

Postautor: Doody » 29 lutego 12, 12:48

RO to filtr działający na zasadzie odwróconej osmozy.
Ciśnienie w kranie powoduje, że woda jest przepychana przez specjalną membranę co pozbawiają wszelkich zanieczyszczeń. KH i GH spadają do zera.
U mnie Azotany z 60ppm w kranie zbija do 15-20ppm, a pozostałe wszystkie związki praktycznie do zera.
Dodajesz do takiej wody do podmian potasu, azotu, magnezu, fosforu i wapnia, w stosunku jakim chcesz otrzymując oczekiwane parametry np. u mnie:
NO2 - 15-20ppm
K - 25ppm
PO4 - 2ppm
KH 3-4
GH 8
Kontrolujesz wszystkie parametry.
Filtr zakładasz np. pod zlewem (mieszkając w bloku) i zbierasz wodę do zbiornika (wiadra)
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Obsada 112l.

Postautor: polak.krk » 29 lutego 12, 12:49

75gpd sa po 140zl chyba. :) Fatty ma taki filtr. :)
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Obsada 112l.

Postautor: Doody » 29 lutego 12, 12:58

Ja ze względu na pojemność zbiornika, kupiłem 100gpd za 160 zł wraz z prefiltrem i filtrem węglowym.
Zainstalowałem na rurce w pomieszczeniu gospodarczym i zbieram wodę do 120l plastikowej beczki do kiszenia kapusty ;-)
120l to u mnie 33% objętości netto, i taką maksymalną podmianę mogę zrobić nie dodając kranówy.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Obsada 112l.

Postautor: polak.krk » 29 lutego 12, 13:04

To musisz miec duzy dom Doody. ;)
Zanim kupisz RO sprawdz czy jest dobre cisnienie w kranie. Od tego zalezy sprawnosc i szybkosc filtracji tego RO.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

sylus
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 24 listopada 10, 08:53

Re: Obsada 112l.

Postautor: sylus » 29 lutego 12, 17:23

Zbiera się do wiadra czyli? :D Wiem że są filtry z małymi kranikami ale one są droższe,czy to jest to samo? Doody, mógłbyś zrobić zdjęcie jak to wygląda u Ciebie? :)

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Obsada 112l.

Postautor: Doody » 29 lutego 12, 20:56

Te z wylewkami pod zlewem i zbiornikami są do użytku kuchennego. Też mam taki ;-)
Tamten kosztuje około 500zł.
Natomiast akwarystyczny jest prosty. Nam nie są potrzebne wylewki, mineralizatoty itp.
Zobacz na allegro. Jak będę miał chwile to cyknę fotkę :-)
440l - Roślinne

sylus
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 24 listopada 10, 08:53

Re: Obsada 112l.

Postautor: sylus » 29 lutego 12, 22:52

No widziałem właśnie i znalazłem taki:
http://allegro.pl/filtr-osmoza-osmonics ... 37579.html

Ale nie wiem czy tutaj jest jakiś zaworek do nalewania wody czy np.musi lecieć woda z kranu żeby zlatywało do wiadra :)
A ten do użytku kuchennego też się nadaje? Bo mam możliwość odlania wody z takiego do najbliższej podmianki ale głupio tak co tydzień odwiedzać dziadków tylko po 20l wody :D

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Obsada 112l.

Postautor: Doody » 1 marca 12, 07:16

Właśnie takie coś mam jak na tej aukcji ;-)
Do kranika pod zlewem montuje się trójnik, z którego zasila się filtry. Potrzebne jest również odprowadzenie wody da kanalizacji, która przepłukuje membranę.
Co do kuchennego zestawu to pewnie,że może być, ale zebranie 20l zajmie wbrew pozorom
kilka godzin ;-)
Na tych zestawach do kuchni montuje się też mineralizator, aby woda nie była jałowa a on podnosi KH do około 2, ale to nie problem.
440l - Roślinne

sylus
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 24 listopada 10, 08:53

Re: Obsada 112l.

Postautor: sylus » 1 marca 12, 07:39

Ale normalnie jakoś odkręcam wodę i leci do wiadra i ile to będzie mniej więcej trwało? A co z tym nawożeniem EL nitro i fosfo?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Obsada 112l.

Postautor: Doody » 1 marca 12, 08:26

Osmoza działa bardzo powoli. Woda w zasadzie kapie po przefiltrowaniu.
W kuchennych osmozach pod zlewozmywakiem instaluje się zbiornik od 6 do 12l, który magazynuje wodę abyśmy mogli jej używać nie czekając na "nakapanie" do czajnika ;-)
Wodę pobiera się ze zbiornika za pomocą wylewki (kranika) zainstalowanej na zlewozmywaku.
Po wylaniu tych 6 do 12l wody trzeba czekać na powtórne napełnienie się zbiornika, a to może potrwać nawet kilka godzin.

Nawożenie metodą EI:
http://www.holenderskie.pl/forum/viewto ... 40&start=0
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Obsada 112l.

Postautor: Fatty » 1 marca 12, 08:33

polak.krk pisze: Fatty ma taki filtr.


tak, MA to dobre określenie. Bo nie używa :lol:
Are you sure, you want to exist?


sylus
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 24 listopada 10, 08:53

Re: Obsada 112l.

Postautor: sylus » 1 marca 12, 08:37

Czytałem o tym EI, ale nie wiem jak w odniesieniu do pomiarów mojej wody mam przeliczyć te ppm i używać nawozy które mam a nie sole, ponieważ ogranicza mnie brak CO2 z butli :(

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Obsada 112l.

Postautor: Doody » 1 marca 12, 08:50

sylus pisze:ponieważ ogranicza mnie brak CO2 z butli :(

Tu masz problem :roll:
Ponieważ według Toma Barra (twórcy EI) CO2 powinno być utrzymywane na poziomie 25-35ppm. Bez tego glony Cię zjedzą ;-) ponieważ będziesz limitował węgiel.
Bimbrownia może pomóc, ale jak chcesz się bawić poważnie w rośliny to bez CO2 sobie możesz założyć Low Tech'a.
440l - Roślinne

sylus
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 24 listopada 10, 08:53

Re: Obsada 112l.

Postautor: sylus » 1 marca 12, 09:06

Mam tylko CO2 w płynie i zastanawiam się nad butlą,no ale to jest jakiś większy wydatek,do tego teraz ten filtr RO...drogie hobby sobie wybrałem :P To jak mam obliczyć jakie mam stężenie np.azotan żebym wiedział ile tego lać? :)

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Obsada 112l.

Postautor: Doody » 1 marca 12, 09:19

Pomyśl ile ja wydałem na 440l zbiornik z oświetleniem 320W, butlą, filtrem Unimax 700+ i toną innego osprzętu ;-)
Zaloguj się na forum www. holenderskie.pl i czytaj, czytaj, czytaj jak wszystkie posty o nawożeniu przeczytasz, ściągniesz sobie z netu kalkulatory stężeń i będziesz wiedział jak dozować.
Bo teraz tak na sucho to tak jakbym Ci w 5 minut miał wytłumaczyć jak działa reaktor jądrowy ;-)
440l - Roślinne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości