Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Ender
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 marca 11, 21:06
Lokalizacja: Ostrowo (WLKP)

Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: Ender » 11 maja 11, 09:33

Witam wszystkich. Jakiś czas temu zastanawiałem się nad obsada mojego akwarium. Pytałem na forum i w sumie stanęło na tym, że będzie to chyba akwarium gatunkowe z Bojownikami (samiec + harem). Poczytałem nieco na temat tej rybki żeby uzupełnic swoją niewiedzę ;) , no i w międzyczasie urodził się kolejny pomysł. Akwarium ma być na pewno jednogatunkowe, ale może zamiast Bojownika umieszczę w nim inne ryby. Pomysłów mam kilka:
- różne odmiany Gupików (Endlera, Neon, Pawie oczko, dzika odmiana)
- różne odmiany Danio ( pręgowany, czerwony )
- różne odmiany Neona (czarny, Innesa, zielony)
- różne odmiany Brzanek (najbardziej spodobały mi się Sumatrzańska i Purpurowa)

Co jeszcze mógłbym wziąć pod uwagę? Jestem na etapie przebudowy wystroju akwarium - nowe roślinki zamówione.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: polak.krk » 11 maja 11, 12:26

Zostaw lepiej te bojowniki.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Ender
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 marca 11, 21:06
Lokalizacja: Ostrowo (WLKP)

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: Ender » 11 maja 11, 13:14

A dlaczego tak radzisz? Każdy z gatunków ma to coś i szczerze nie wiem, na który się zdecydować.

aga3435
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 23 lipca 10, 22:55
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: aga3435 » 11 maja 11, 14:27

Też myślę, że najlepsze rozwiązanie to bojowniki. Z pozostałych wersji wybrałabym gupiki. Na różne odmiany danio zbiornik za mały, na neony chyba też. Są to ryby ławicowe i musiałbyś mnieć minimum 6-7 sztuk. z jednego gatunku.
Aga

Ender
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 marca 11, 21:06
Lokalizacja: Ostrowo (WLKP)

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: Ender » 11 maja 11, 15:14

Miałem problemy z akwarium (jakaś choroba wytłukła mi ryby) i muszę (chcę) założyć od nowa. Wszystko wymyte, wyparzone. Pływa w nim w tej chwili jeden danio tak dla obserwacji co będzie. Zastanawia mnie czy brzanka sumatrzańska atakowałaby inne brzanki? Może kupię 10 brzanek i to wszystko. Na bojowniki to będę musiał zapolować (jeżeli wybiore zamiast innych ryb), bo w naszych sklepikach trafiają się rzadko i to tylko w tych nieszczęnych kubkach (wymęczone).

Awatar użytkownika
Spicy99
Ryba
Ryba
Posty: 436
Rejestracja: 19 marca 11, 14:23

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: Spicy99 » 12 maja 11, 10:32

Ender, różne gatunki neonów mają dość różne wymagania więc neony bym sobie odpuścił. Zostań przy bojownikach ale jako alternatywę możesz pomyśleć o brzankach lub gupikach.
128l - ogólne
Obrazek
Obrazek

Ciupak
Ryba
Ryba
Posty: 189
Rejestracja: 6 lutego 11, 07:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: Ciupak » 12 maja 11, 12:29

Przy gupikach trzeba pomyśleć co będzie jak nagle pojawi się pełno młodych i z każdym miesiącem będzie ich przybywać - już lepiej kupić tylko samce - będzie kolorowo i bezproblemowo.

Polecam stadko brzanek sumatrzańskich - ciekawe i kolorowe rybki.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: polak.krk » 12 maja 11, 13:06

Ciupak, czemu doradzasz brzanki sumatrzanskie do 60l akwarium?? :czacha:
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Ender
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 marca 11, 21:06
Lokalizacja: Ostrowo (WLKP)

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: Ender » 14 maja 11, 20:41

Co do gupików to myślałem właśnie żeby było kolorowo, gdybym je wybrał, a co do narybku mógłbym go nie odławiać i sprawa sama by się wyregululowała. Ciężko się zdecydować.

Co do neonów to przyznam, że nie sprawdzałem i błędnie przyjąłem, że będą miały podobne wymagania.

Przyznam się, że brzanki bardzo mi się spodobały. Wyczytałem, że zdarza się by brzanki sumatrzanskie atakowały inne brzanki. Hmm... trochę to dziwne.

A może ktoś ma inny pomysł (doświadczenia?) na obsadę takiego zbiornika?

KOBRA
Ryba
Ryba
Posty: 237
Rejestracja: 29 kwietnia 11, 21:39
Lokalizacja: się biorą dzieci :)

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: KOBRA » 14 maja 11, 21:16

Na brzanki purpurowe i sumatrzańskie za małe.
Jak chcesz mieć brzankarium to wybierz wielkołuskowe i motyle są małe i mniej ruchliwe niż sumatrzańskie. Neony [jeśli chodzi ci o kilka gatunków to odpada.Co najwyżej to 6 czanych,i 7 zielonych.Na gupikah się nie znam.
Ja jednak zostałbym przy bojkach SĄ SUPER!

Gucio_55
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 838
Rejestracja: 2 września 08, 14:22
Lokalizacja: Okolice Grudziądza

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: Gucio_55 » 15 maja 11, 13:04

KOBRA pisze:Neony [jeśli chodzi ci o kilka gatunków to odpada.Co najwyżej to 6 czanych,i 7 zielonych.


Dwa gatunki neonów do zbiornika 60l...
Nieporozumienie ;(

Za polak.krk, - zostaw bojowniki.

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: nsp » 15 maja 11, 13:31

Ew. parka ramirez :) Do tego kirysy panda na dno :)

Ender
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 8 marca 11, 21:06
Lokalizacja: Ostrowo (WLKP)

Re: Akwarium 60l gatunkowe co wybrać?

Postautor: Ender » 20 maja 11, 10:50

No to kupiłem cztery Kiryski i samca Bojownika. Dzisiaj w sklepie, w którym kupowałem rybki, być może będą mieli 2-3 samice (obiecali, że postarają się przywieźć). Na początku (1-2 dni) Bojownik chował się lub leżał na dnie, teraz pływa (gdzieś wyczytałem, że to normalna reakcja na nowe środowisko), ale odnoszę wrażenie, że nie je. Czytałem, że te ryby jedzą suchy i żywy pokarm, ale może tak nie jest?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości