[Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
KozA69
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 3 kwietnia 05, 21:38
Lokalizacja: Radom

[Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: KozA69 » 19 kwietnia 05, 22:55

Oto mój zbiorniczek proszę o porady, sugestie...

Wielkość: 60L
Oświetlenie: SYLVANIA GROLUX 15w

Parametry wody:
Tw ogólna - 28"n,
Twardość węglanowa - 11"n
pH - 7,6
(właśnie załączyłem bimbrownię po sprawdzeniu parametrów, może się coś zmieni...)
Temperatura: 25"C

Obsada:
Gurami złote 2x
Molinezja Black Molly 2x
Mieczyk Hallera 1x
Neon Innesa 6x
Bojownik Wspaniały 1x ;P
Prętnik Karłowaty (została się samiczka :( )
Welonka 1x
Mułojad 1x
Krewecia filtrująca 1x
Glonojad Syjamski 1x
Ślimok 1x

Rośliny to paprocie, mech jawajski i Kilka żabińców
Nad całością patronuje AQUA SZUT 5W (500L/h)
KozA69
60L
6neonów innesa, 4black molly, miecz, petnik karłowaty - parka, ślimak, 2 małe kosiarki, harem bojków (przeludnienie pełną gębą :)
TwO-18'n, TwW-4'n, pH-7,0

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: kuba!!! » 20 kwietnia 05, 08:01

Witam.
pierwsze co powiniennes (czyt. musisz) zmienic to....... woda
Tw ogólna - 28"n,
Twardość węglanowa - 11"n
28- to o 10 za duzo
a przy 11- bimbrownia raczej nic nie zdziała.
PH- moze byc.
Co do obsady to wywal
Welonka 1x
Mułojad 1x
Glonojad Syjamski 1x
Mieczyk Hallera 1x
Gurami złote 2x
mozesz dokupic pretnika samca i samice
i ze 4 neony innesa.
Obrazek

Re:

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: Re: » 20 kwietnia 05, 13:53

No tak. Tylko jak mam tą wodę podmienić gdy w kranie mam Two = 28'n a Tww= 18'n? Jakies porady? Mineralna im zaaplikować? :( Albo destyliowanej dodac? Ale ile? I dlaczego powinienem wyeksmitowac te rybki? Na ta twardosc jakos torfem zdzialam? Jakie powinny być parametry mojej wody i jak je uzyskiwac? Akwarium mam od niepamietam kiedy ale zaczalem sie w to "bawic" dopiero teraz :(

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: Dave » 20 kwietnia 05, 14:03

Skad masz ta wode? Musisz koniecznie obnizyc jej twradosc, ogolna, z 15 stopni, a weglanowa z 5 stopni. Z taka twardoscia to chyba jak wlejszesz kwas solny to i nie zakwasisz.
Oddaj: mulojada, glonojada syjamskiego, welona, mieczyka i gurami.
dodaj: 10 neon ineesa, 1+1 pretnika, 2 black molly.

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: aajaa » 20 kwietnia 05, 14:03

Rybki musisz oddać bo masz przerybienie, czyli za dużo ryb do takiego akwa. Parametry możesz ustawić wodą destylowaną, ale co do proporcji to już ktoś bardziej doświadczony musi ci pomóc.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: Dave » 20 kwietnia 05, 14:06

Mozesz ododawac wode destylowana. Sam metoda prob i bledow doprowadz do porzadanych parametrow. Zaden torf nie zmiekczy tak twardej wody. Akwarium jest przerybione. Glonojad syjamski, gdy urosnie wyprze wode z akwarium i stanie sie bardzo agrwesywny.

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: ciosek » 20 kwietnia 05, 14:11

hmm.. torf co najwyżej może zakwasić wodę, ale zrobi to w znaczacy sposob tylko wtedy gdy jest mala twardość. Nie aplikuj mineralnej tylko lepiej rozcięczać kranówke z destylowana, tak aby uzyskać żadane parametry. Myśle że parametry w twoim zbiorniku mogly byc w granicach TwO - do 15st a TwW do 8-10 stopni

Teraz przejdźmy do obsady:
Ja bym ci radzil od razu oddać welonke... kompletnie nie pasuje do twojej obsady. Glonojada syjamskiego radzilbym ci oddac z tego wzgledu ze pozniej staja sie agresywne w stosunku do innych zwierzat (przyssywaja sie do nich zdzierając warstwę śluzu ochronnego, raniąc je co moze doprowadzic do zakazenia). Krewetki dokup jeszcze ze 3, one lubia byc w grupce! oddaj też mułojadka bo skubaniec dorasta do 30 cm... co nie jest gabarytem na twoje akwarium. Nie jestem pewien na 100% co do złotych gurami, ale wydaje mi sie że teżmasz ciut z małe akwarium. Przykro troche, ale musisz zrobić sporą redukcję w akwarium, aby rybki dobrze się czuły.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: kuba!!! » 20 kwietnia 05, 15:01

do obnizenia kh i gh mozesz uzyc filrtax-u i zrobic z niego kolumne filtracyjną
kosz to ok 30zl
Obrazek

Awatar użytkownika
KozA69
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 3 kwietnia 05, 21:38
Lokalizacja: Radom

jejku jejku ale mi namąciliście :)

Postautor: KozA69 » 20 kwietnia 05, 15:01

No więc zabieram się od razu po maturze z polaka za akwarium (czyli od soboty). Na ten moment pH mam juz 7,4 a Twardość węglanową 11'n. No taki syf mi w kranie płynie :/ Co do welonki... Oddac jej nie oddam bo to prezent od dziewczyny :D Reszta dostanie eksmisje do akwarium siostry <hehe> tak jak radziliście. Dokupie jeszcze ze 2 samice dla bojka i parke pretnikow? Moga byc 2 samice? Czyli to syjamski wyssal tajka piekna dziurke w gurami... :/

[ Dodano: 2005-04-20, 15:02 ]
kuba!!!, jak zrobic taką kolumnę? I jak jej używać?
KozA69
60L
6neonów innesa, 4black molly, miecz, petnik karłowaty - parka, ślimak, 2 małe kosiarki, harem bojków (przeludnienie pełną gębą :)
TwO-18'n, TwW-4'n, pH-7,0

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: kuba!!! » 20 kwietnia 05, 15:46

bo widzisz chodzi o to aby wode z kranu przefiltrowac przez filtrax.
mozna to zrobic na kilka sposobow.
1. bierzesz małe np. akwa, wiadro, miske wkładasz tam filtr np. aquael turbo350 zamiast zwirku dajesz filtrax i po sprawie tu masz link do filtra
http://www.aquael.pl/pl/akwarystyka/filtryw.php?id=295
tam gdzie kamuki dajesz filtrax i zdejmujesz gąbke
uwazaj aby filtrax nie dostał sie do wirnika

2. robisz cos na wzor lejka w ktorym jest filtrax lejesz do niego wode a ona poooooowoli
wylatuje z drugiej strony.

mozesz kupic tez filtr ro ale to juz wydatek ok 300zl

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: Jakus » 21 kwietnia 05, 09:37

ja zmiękczałem wodę właśnie dolewając destylowanej i całkiem nieźle wyszło. woda destylowana ma twardość 0 i ph odojętne więc moim zdaniem powinieneś podmienić prawie połowę wody, ph powinno też spaść ale nie tak diametralnie

Awatar użytkownika
Suonko
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 509
Rejestracja: 4 lutego 05, 15:48
Lokalizacja: Gdynia

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: Suonko » 21 kwietnia 05, 09:42

Na obniżenie Tw polecam woreczki Zooleku. Kosztują kole 4 zł każdy i naprawdę świetnie działają.
Pozdrowienia - Suonko, Witek i Michalina oraz Zielone 112L

Awatar użytkownika
Ewik
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 9 grudnia 04, 23:59
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Akwarium 60] Co by tu zmienić ?

Postautor: Ewik » 26 kwietnia 05, 07:33

Hej mam jedno małe pytanko? jak sobie radzisz z glonami przy takim zarybieniu? Jak mam obsade jak w opisie - to wszystko jest ok. Kiedy rozmnożyły mi sie gupiki i podrosły przez 2 tygodnie, to przestały rosnąć roślinki a zaczęła sie inwazja glonów. Kiedy drobnice wyeksmitowałam wszystko wróciło do równowagi. Na własnej skórze odczułam co to znaczy przerybienie, akwa wtedy nie wyglada najlepiej i rybkom też pewnie ciasno. Także radzę Ci zdecydowanie ograniczyć obsade wg propozycji przedmówców

Awatar użytkownika
KozA69
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 3 kwietnia 05, 21:38
Lokalizacja: Radom

Glony

Postautor: KozA69 » 2 maja 05, 23:27

Nie mam zbyt wielkiego problemy z glonami. Raz na tydzień czyścik magnetyczny na szybki ale to i tak jak mi się chce. Moim sposobem na glony są następujące preparaty do pielęgnacji STAWÓW hodowlanych: "TETRA POND MediFin" (ok 19zl) plus "SERA POND teich clear" (mają moi starsi w sprzedaży ale nie pamiętam ceny)

[ Dodano: 2005-05-04, 19:43 ]
Czy teoretycznie (nie patrząc na miejsce tylko na obsadę) mogę wpakować tu parkę wielkopłetwów? Słyszałem że zwalcza neonki, czy to prawda? :/ :|
KozA69
60L
6neonów innesa, 4black molly, miecz, petnik karłowaty - parka, ślimak, 2 małe kosiarki, harem bojków (przeludnienie pełną gębą :)
TwO-18'n, TwW-4'n, pH-7,0

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości