kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
szymonw
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 28 maja 09, 23:56
Lokalizacja: poznań

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: szymonw » 24 czerwca 09, 12:20

Kupiłem kiedyś trzy sztuki tych maluchów i trzymałem je przez jakiś czas w akwarium. Mogę powiedzieć, że potwierdza się agresywność samców w stosunku do siebie. Z mojej trójki o wielkości około półtora centymetra jeden został dość szybko zabity i pozostały dwa - prawdopodobnie para. Co ciekawe jeśli miały do wyboru wodzenia żywego albo ślimaczki preferowały zdecydowanie wodzenia. Ślimakami żywiły się tylko gdy były porządnie wygłodzone. Miałem dla nich mnóstwo zatoczków i nawet czasami delikatnie naruszałem skorupki by miały łatwiejszy dostęp do ślimaka. Jest to dość interesujące spostrzeżenie gdyż kolcobrzuchy wręcz powinny być karmione ślimakami. Jest to konieczne by prawidłowo wykształcił im się otwór gębowy. Bez tego mogą przestać rosnąć i zdechnąć.

Innych ryb z nimi nie trzymałem ale są to moim zdaniem płochliwe ryby i towarzystwo innych szybko pływających ryb może sprawić że będziesz je oglądał dość rzadko. Bardzo dużo czasu zajęło im przyzwyczajenie się do obecności "obserwatora" przy akwarium. Zwykle nawet w trakcie karmienia jak im podawałem żarcie chowały się po kątach i dopiero po moim odejściu podejmowały pokarm. Pokarmu granulowanego, płatków itd nigdy nie jadły.

Więcej grzechów nie pamiętam ;-)

Awatar użytkownika
Jointela
Ryba
Ryba
Posty: 154
Rejestracja: 27 kwietnia 09, 23:38
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: Jointela » 24 czerwca 09, 21:14

a ile % wymieniałeś im wody ?

Awatar użytkownika
leser87
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 26 lutego 09, 17:58
Lokalizacja: Białystok

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: leser87 » 24 czerwca 09, 21:57

Kolcobrzuch dwuplamy Tetraodon biocellatus
Rodzina: Kolcobrzuchowate Tetraodonitide
Cechy: 6cm, płeć trudno rozpoznać. Ten mały kolcobrzuch różni się od innych, znacznie większych kolcobrzuchów ( T.fluviatilis i T. nigroviridis ) dwoma czarnymi, żółto obwiedzionymi plamami u nasady płetwy grzbietowej.
Zbiornik/Woda: 60x30x30cm, tym wody 4(pH 6,8-7,5 , 8-16 n) -6(8-9,5, 0-3 n) , 24-28
Zalecenia: Trzymać pojedynczo w małym akwarium o urozmaiconym urządzeniu. Pobiera jedynie żywy pokarm.
Biologia: Zamieszkuje wyłącznie wody słodkie południowo-wschodniej Azji.
Łączenie: Najlepiej trzymać tylko jego, ewentualnie z szybko pływającymi rybami, np silnymi brzankami, którymi nie będzie mógł zbytnio dokuczać.
Ulrich Schliewen "Ryby akwariowe od Ado Z"

Ja hoduje kolcobrzuchy zielone 3 sztuki 4-5cm w 200l razem z nimi pływają molinezje i żółtaczki ja na razie jest ok jeżeli będą agresywne rozdzielę. Karmie ślimakami, szklarką, wazonkowcem przyjmują też pokarm w granulacie oraz w płatkach co mnie zdziwiło. Na 4,5/5 l daje łyżkę soli niejodowanej.

Jointela proponuje zastosować się do zaleceń autora książki osobiście uważam że jest bardzo dobra polecam, przykładowo akwarium dla bocji wspaniałej według niego powinno mieć co najmniej 750l (250x60x50cm) 5 sztuk min itp.

Do tej obsady lepiej go nie wpuszczać ale jeżeli był by sam myślę że można by mu stworzyć w tym akwa odpowiednie warunki

Pozdrawiam
200l - Kolcobrzuch zielony – Tetraodon nigroviridis

Awatar użytkownika
Jointela
Ryba
Ryba
Posty: 154
Rejestracja: 27 kwietnia 09, 23:38
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: Jointela » 24 czerwca 09, 22:25

znalazłem kolcobrzucha karłowatego(Carinotetraodon travancoricus) który dorasta do 2,5-3 cm i też żyje w słodkiej wodzie a z tych informacji co podałeś kolcobrzuchy mogłyby pływać z moimi szybkimi rybami a z racji tego że ten gatunek o który mi chodzi jest tak mały czyli max te 3 cm to nie powinien raczej robić krzywdy innym szybkim rybom ponieważ sam jest słabym pływakiem
Ostatnio zmieniony 24 czerwca 09, 22:38 przez Jointela, łącznie zmieniany 1 raz.

szymonw
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 28 maja 09, 23:56
Lokalizacja: poznań

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: szymonw » 24 czerwca 09, 22:38

W celu wyjaśnienia: moje doświadczenia, które opisałem powyżej dotyczą właśnie karłowatych a nie dwuplamych.

A co do pytania o podmiany wody. Nie pamiętam już ale na pewno były robione w stosunku do potrzeb. To nie złe parametry wody wpływały na zachowanie osobników.

Awatar użytkownika
Jointela
Ryba
Ryba
Posty: 154
Rejestracja: 27 kwietnia 09, 23:38
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: Jointela » 24 czerwca 09, 22:42

Jak czytałem o karłowatych to podobno przyzwyczajają sie do osoby karmiącej i podpływają pod szybę i nie sa płochliwe jak sie oswoją pisały to osoby posiadajce je już jakiś czas
Mógłbyś zacząć używać znaków przestankowych. Tomek83
Ostatnio zmieniony 24 czerwca 09, 22:47 przez Jointela, łącznie zmieniany 1 raz.

szymonw
Ryba
Ryba
Posty: 124
Rejestracja: 28 maja 09, 23:56
Lokalizacja: poznań

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: szymonw » 24 czerwca 09, 22:47

Jointela pisze:Jak czytałem o karłowatych to podobno przyzwyczajają sie do osoby karmiącej i podpływają pod szybę i nie sa płochliwe jak sie oswoją pisały to osoby posiadajce je już jakiś czas


nie jest to cecha gatunkowa. większość ryb tak robi. a u nich trwało to dość długo aż się oswoiły.

Awatar użytkownika
Jointela
Ryba
Ryba
Posty: 154
Rejestracja: 27 kwietnia 09, 23:38
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: Jointela » 24 czerwca 09, 22:56

Jeżeli udało by mi się dostać kolcobrzucha karłowatego i wpuściłbym 1 lub parkę to które ryby musiały by zniknąć z mojego akwarium? Czy jest możliwość z racji tego ze one są takie małe zostawienia mojej obsady?

Awatar użytkownika
leser87
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 26 lutego 09, 17:58
Lokalizacja: Białystok

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: leser87 » 25 czerwca 09, 21:08

Towarzystwo: Może być trzymany z drugim kolcobrzuchem jednak Akwarium musi być bardzo zarośnięte i posiadać kryjówki. Kolcobrzuchy to bardzo terytorialne ryby, będą siebie nawzajem przeganiać, wiec kryjówki i roślinność jest wymagana by nie zagoniły się na śmierć. Są to też słaby pływacy dlatego polecane jest trzymać je ze spokojnymi i małymi rybami, które nie będą ich gonić ani próbować zjadać. Nie lubią ryb z długimi płetwami oraz szybko pływających. Nie polecane jest trzymanie z krewetkami, które może okaleczać.

Moim zdaniem kakadu i amularia odpada już na początku a co do reszty nie mam pewności
200l - Kolcobrzuch zielony – Tetraodon nigroviridis

Awatar użytkownika
Jointela
Ryba
Ryba
Posty: 154
Rejestracja: 27 kwietnia 09, 23:38
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: kolcobrzuch dwuplmy ( Tetraodon biocellatus)

Postautor: Jointela » 25 czerwca 09, 21:26

Jeżeli chodzi o roślinność w akwarium to mam bardzo zarośnięte co widać tutaj 84L więc miał by się gdzie kryć tym bardziej ze jutro robie kolejną kryjówkę z kokosa tego i tak zmodyfikowałem i jest tylko połówka i teraz z większą ochota się tam chowają kakadu każda samica ma swoją kryjówkę jedna pod korzeniem po prawej a druga w kokosie. Kolejny będzie na środku ale przy tylnej szybie tak aby nie było widać tej kryjówki. Ale chyba największym problem i tak to będzie dostanie tego kolcobrzucha w sklepie. Ślimaków moge się pozbyć .

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 74 gości