bojowniki

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
asia007
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwietnia 08, 20:34
Lokalizacja: Płoty (Zach-Pom)

bojowniki

Postautor: asia007 » 30 kwietnia 08, 21:50

Witam, akwarystyką interesuję się od niedawna (jeśli można to tak nazwać) i chciałabym zasięgnąć porady u ludzi, którzy mają większe pojęcie niż ja. Otóż czytałam gdzieś na forum, że "dorosłą" samicę bojownika poznaje się po pokładełku. Mam samca i samicę (wiem, że powinnam mieć ich więcej i miałam 4, ale samieć je zamęczył i ostała się tylko jedna- ale ma się dobrze). Ale wracając do tematu, przyjrzałam się mojej samiczce i do dostrzegłam pokładełko ale wydaje mi się, że moja samiczka nie jest jeszcze "dorosła" i do tego jest dużo mniejsza od samca (wiem, że to normalne, ale ma zdjęciach zamieszczonych na forach one nie są aż tak małe). Proszę o pomoc i jakąś podpowiedź jak stwierdzić, że samiczka jest już w pełni dojrzała. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcinek27
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 964
Rejestracja: 10 lutego 08, 19:11
Lokalizacja: Kraków

Re: bojowniki

Postautor: marcinek27 » 30 kwietnia 08, 21:53

Chyba nie ten dział napisz to w "akwarystyce słodkowodnej ", a nie w obsadzie zbiorników.
Narybek bojowników
Ikra skalarów

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojowniki

Postautor: Jaro69 » 30 kwietnia 08, 22:06

asia007, jakiej wielkości jest samiczka, od jak dawna ją masz i w jakim zbiorniku trzymasz bojowniki?

asia007
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwietnia 08, 20:34
Lokalizacja: Płoty (Zach-Pom)

Re: bojowniki

Postautor: asia007 » 1 maja 08, 21:22

marcinek27 pisze:Chyba nie ten dział napisz to w "akwarystyce słodkowodnej ", a nie w obsadzie zbiorników.


Przepraszam za pomyłkę, chciałam, ale nie zauważyłam, że nie wyszłam z "obsady". Z resztą jaką to robi różnicę w końcu dwa bojowniki to też obsada!

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojowniki

Postautor: Jaro69 » 1 maja 08, 21:23

A odpowiesz na moje pytanie?

asia007
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwietnia 08, 20:34
Lokalizacja: Płoty (Zach-Pom)

Re: bojowniki

Postautor: asia007 » 1 maja 08, 21:27

[ Dodano: 1 Maj 08, 20:29 ]
jaro_kapsel pisze:asia007, jakiej wielkości jest samiczka, od jak dawna ją masz i w jakim zbiorniku trzymasz bojowniki?


Dzięki za próbę pomocy ale dzisiaj mój bojuś zamęczył ostatnią samiczkę. Jak karmiłam je to jeszcze pływała, a 15 min później już nie:( Myślałam, że może ona da radę, bo sprytnie chowała się w zaroślach, niestety został mi tylko samiec. Samiczke miałam od jakiś 3 tygodni (krótko) i miała ok 3 cm (malutka ale miała pokładełko). Zbiornik ma 60l. Może w takim razie dostane jakieś rady na przyszłość co do samiczek i mojego bojusia, czy wogóle warto spróbować i kupić nowe? Może poczekać aż dorosną w osobnym akwa?Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojowniki

Postautor: Jaro69 » 1 maja 08, 21:33

Nie ma co się załamywać, widać panu się mocno chciało...
Może ona była jeszcze nie gotowa, trzeba było go przenieść do tarliskowego. Poczytaj o tym na Forum.

asia007
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwietnia 08, 20:34
Lokalizacja: Płoty (Zach-Pom)

Re: bojowniki

Postautor: asia007 » 1 maja 08, 21:40

Dzięki, ale mysłisz, że mogłabym spróbować jeszcze raz? Ciężko mi się zdecydować, bo nie mogłam przeżyć tych rybek i nie chcem "poświęcać" kolejnych, może samiec powinien zostać sam? :niewiem:

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojowniki

Postautor: Jaro69 » 1 maja 08, 21:46

W zbiorniku 60l będzie mu ciężko, może być agresywny w stosunku do innych rybek, bo wydaje mi się, że nie chcesz tam trzymać samego bojka.
U mnie np. sprawa wygląda następująco: tarliskowe, samiec buduje gniazdo, wpuszczam samiczkę, trą się, samiczka z powrotem do ogólnego, a samczyk parę dni z ikrą i maluchami. Po odłowieniu i wpuszczeniu do ogólnego, od razu buduje następne gniazdo, itd. On tego potrzebuje, ale w mniejszym zbiorniku, np. 30l byłoby mu samotnie lepiej niż w 60l.
Pomyśl o 3 paniach, staraj się wybierać dorosłe, frajda gwarantowana.

asia007
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwietnia 08, 20:34
Lokalizacja: Płoty (Zach-Pom)

Re: bojowniki

Postautor: asia007 » 1 maja 08, 21:53

A jak odróżnić w sklepie dorosłe rybki? Wszystkie jakie do tej pory widziałam raczej dorosłe nie były (nawet mówili mi w sklepie, że trzeba troszkę poczekać). Drugie akwa mam 25l może być dla niego zanim nie znajdę odpowidnich pań do 60? I które jest lepiej najpierw wpuścić do głównego samca czy samice?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojowniki

Postautor: Jaro69 » 1 maja 08, 22:00

asia007 pisze:Drugie akwa mam 25l może być dla niego zanim nie znajdę odpowidnich pań do 60?

W 60l zostaw sobie panie, by podrosły. Samiec w 25l będzie się czuł bardzo dobrze.

asia007
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwietnia 08, 20:34
Lokalizacja: Płoty (Zach-Pom)

Re: bojowniki

Postautor: asia007 » 1 maja 08, 22:21

OK tak zrobię :mrgreen: W poniedziałek jak pojadę do Szczecina kupię 3 panie (kolory mają jakieś znaczenie, bo czytałam, że nie, ale u mnie najdłużej przetrwała samiczka mniej więcej w koloże samca). Naprawdę wielkie dzięki za podpowiedź napewno skorzystam. Mam też nadzieję, że w razie jakichkolwiek wątpliwości mogę śmiało pytać ;-)

[ Dodano: 1 Maj 08, 21:25 ]
A jeszcze jedno, to jest jakiś sposób na odróżnienie dorosłej samiczki w sklepie :?: ?

Awatar użytkownika
Kin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 511
Rejestracja: 5 marca 08, 21:11
Lokalizacja: Wolbrom

Re: bojowniki

Postautor: Kin » 2 maja 08, 09:26

asia007 pisze:A jeszcze jedno, to jest jakiś sposób na odróżnienie dorosłej samiczki w sklepie :?: ?


Chodzi ci oto że jak stwierdzić czy jest już "dorosła"
Ma około 6cm, tylko nie wiem czy kupisz taką dużą. Ja miałem kupić (3 samice) we wtorek no i oczywiście ktoś mi je gwizdną z przed nosa :zly:


Czy jak ją odróżnić od samca?

U bojowników hodowanych w akwariach, różnice są duże. Samiec jest większy, ma wydłużone płetwy, i jest większy od samicy. Która jest mniej atrakcyjna.
Linkin Park 4ever :P
_________________
63L Aqua Dom
1+2 Betta splendens
6 Rasbora heteromorpha
4 Corydoras aeneus

22L Ampularia Street
5x Ampularia (mała)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojowniki

Postautor: Jaro69 » 2 maja 08, 09:54

asia007 pisze:A jeszcze jedno, to jest jakiś sposób na odróżnienie dorosłej samiczki w sklepie :?: ?

Kin pisze:Chodzi ci oto że jak stwierdzić czy jest już "dorosła"
Ma około 6cm, tylko nie wiem czy kupisz taką dużą.

Hmmm, tak do końca to nie jest z bojownikami. Jak u większości ryb, określenie konkretnej wielkości jest trudne, bardziej trzeba zwrócić uwagę na wiek. Dorosły bojownik to 3-4 m-ce życia, nie oznacza to jednak wcale, że jest w pełni dojrzały. Samiczki bojownika w wieku 4 m-ce mogą już podchodzić do tarła, lecz w tak młodym wieku składają mniej jajeczek, pełną dojrzałość znawcy amerykańscy określają na 9-12 m-cy, samiczki w tym wieku składają już po kilkaset jajeczek.
Wielkość też jest trudna do określenia, zależy to od gatunku, pochodzenia itp. U mnie np. samiczka ok. 4,5 cm podeszła pierwszy raz do tarła, było z tego niestety niewiele jajeczek, część pożarta, lecz mogę orientacyjnie podać iż było tego 50-60 szt.
Obecnie ta sama samiczka ma 5 cm i przy ostatnim tarle złożyła już zdecydowanie więcej jajeczek.
Jednak zarówno u samca jak i u samicy widać, że nie są jeszcze w pełni dorosłymi reproduktorami. Objawia się to połykaniem jajeczek, pożeraniem narybku przez samca.

Teraz rada do wcześniejszego Twojego pytania. Tak jak mówiłem, kup samiczki (w sklepach pojawiają się nie młodsze niż 3 miesięczne, przetrzymaj je w 60l przez 2 miesiące i po tym okresie spróbuj dopuścić jedną z nich, największą do samca. Nie masz co się przejmować za bardzo atakami samca, gdyż jest to u bojowników normalne, żadko bowiem się zdarza, aby samiczka przy pierwszych podejściach do tarła wychodziła z tego bez szwanku. Poszarpane płetwy w takim wypadku to niemalże norma. ;-)

asia007
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 30 kwietnia 08, 20:34
Lokalizacja: Płoty (Zach-Pom)

Re: bojowniki

Postautor: asia007 » 2 maja 08, 14:48

Oki dzięki za pomoc. A samiczke mam wpóścić do tego małego akarium jak rozumiem i wszystko tak jak czytałam na forach i stronkach internetowych: dużo zieleni, brak podłoża oczywiście grzałka na ok 28 stopni.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości