[54l] Obsada i start

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
lesnikdan
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 19, 10:51

[54l] Obsada i start

Postautor: lesnikdan » 18 stycznia 19, 10:16

Witam wszystkich serdecznie.

Zaczynam ponownie przygodę z akwarystyką. Wcześniejsze próby w wieku dziecięcym pozostawię bez większego opisu - jak zacząłem czytać, jak powinien wyglądać dobór ryb i przygotowanie zbiornika to zrobiło mi się żal żyjątek, które wtedy przewinęły się przez moje akwarium... A teraz coś, co mniej więcej wyklarowało się w ciągu ostatniego miesiąca lektury.

Zbadałem parametry kranówki testami kropelkowymi zoolek i wbrew obawom nie jest aż tak źle :)
pH - 7,6
KH - 7
GH - 10

Mam baniak 54l (60x30x30). Do tego filtr FZN-1 (na razie fabryczna gąbka) i grzałka z termostatem 75W. Akwarium stoi przy południowej ścianie więc światło słoneczne bezpośrednio na nie nie pada jednak jest tam dość jasno (dużo rozproszonego światła) - niestety to jedyne miejsce gdzie mogę je postawić... Pokrywa ma fabryczną LED-ową lampę 8W o barwie 4000K - tu zawaliłem ale zobaczę na ile wystarczy światła. Będzie źle to dokupię Retro Fita ale nie ma co martwić się na zapas.

Jako podłoże warstwa około 5cm:
- 3/4 powierzchni piasek (bardzo drobny - obawiałem się, że zbije się w beton ale jest bardzo przyjemny i sypki)
- 1/4 powierzchni żwirek ceramiczny bez ostrych krawędzi czarny (granulacja 0,5-1mm)

A teraz obsada:
- prętniki karłowate chciałem harem 1+2 niestety samiczek brak... zastanawiam się nad dwoma samczykami - jest sens czy się zagryzą? w zoologicznym na 40l widziałem 4 i wydawały się pokojowo nastawione do siebie
- ławica razbor klinowych lub espei (trudniej dostępne u mnie) 10 max 15 sztuk
- na pewno na dno krewetki RC pewnie około 10 sztuk

Niestety nadal waham się czy do w/w dodać stadko 6 kirysków (panda lub pigmej to dla nich w sumie na dno poszedł piasek) i 6 otosków czy pozostawić tylko azjatycką obsadę... Trochę mnie kusi pozostawić "pseudo" Azję. Cierniooczki Kuhla fajna sprawa ale gdzieś widziałem, że RC mogą stać się łatwym pokarmem i do tego wolą kwaśniejszą wodę - nie wiem na ile uda się zejść z pH przy tej twardości wody. Dlatego nasuwa mi się pytanie: czy korzeń sam w sobie obniży pH? Dziś idę coś zakupić bo niestety okazało się, że mój dębowy wykopany 2 lata temu przy przecince krzaków koło domu niestety spróchniał...

I teraz start akwarium.
Wczoraj zalałem baniak, włączyłem filtr. Na razie nie wrzucałem nic prócz grzałki, podłoża i 3 gałęzatek - w żadnym zoologicznym w moim mieście nie ma roślin... Jak długo mogę zbiornik pozostawić w tym stanie - tzn. jak bardzo mam się spieszyć z kupnem roślin? I drugie pytanie - czy kupić jakiś biostarter?

Za wszelkie uwagi, opinie i rady co do obsady i samego startu z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [54l] Obsada i start

Postautor: Dhuz » 18 stycznia 19, 20:48

Prętniki w zoologu w akwarium zwykle nie obierają sobie "rewirów". Jeden samiec Ci starczy spokojnie i będzie go widać. Wbrew nazwie "karłowaty" prętniki są całkiem spore w porównaniu z rybami o podobnej długości. Jedno ale - masz wodę średnio twardą i zasadową, a chcesz ryby wód miękkich i kwaśnych, poza może razborą espei, która jest spotykana w wodach alkalicznych (czy z nich pochodzą te ryby dostępne w handlu - tego się raczej nie dowiemy). Jeśli planujesz obsadę wód miękkich, warto wyposażyć się w filtr RO i po sprowadzeniu ryb bardzo delikatnie i stopniowo zmieniać parametry na przyjaźniejsze dłuższemu życiu. Korzeń przy takim KH Ci nie obniży pH poniżej 7, prawdopodobnie w ogóle nie obniży.

biostarter nie będzie potrzebny, wystarczy jak pozwolisz akwarium dojrzeć z pracującym nieustannie filtrem. Możesz też wrzucić np. bakterie w proszku, ale czy to jest skuteczne Ci nie powiem. Rośliny nie są na start koniecznością.

lesnikdan
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 19, 10:51

Re: [54l] Obsada i start

Postautor: lesnikdan » 23 stycznia 19, 14:11

Mały update:

Akwarium pracuje 5 dni. Ponowiłem testy:
pH - 7,6
KH - 5
GH - 9
Możliwe, że twardość spadła bo woda odstała dłużej w stosunku do kranówki? Jak widać korzeń nie wpłynął na pH ale woda herbaciana jest.

Zakupiłem też testy NO2. Na razie wynik wynosi 0,1 - czyżby akwa zaczęło powoli dojrzewać? Zobaczymy co będzie za 2-3dni.

Dołożony RetroFit PLANT 10W i "zestaw startowy" roślin. Pod każdą wrzuciłem kulkę glinianą. Poniżej obsada roślinna:

Trawnik:
Eleocharis Parvula
Micranthemum Monte Carlo

Drugi plan:
Wcześniej wrzucone gałęzatki
Alternanthera reineckii mini
Lobelia cardinalis mini
Cryptocoryne Tropica
Rotala Rotundifolia - zasłona rurki od FZN'a
Anubias Nana Gold - przywiązany do korzenia

Trzeci plan:
Alternanthera reineckii
Ceratophyllum demersum
Rotala Wallichii
Bacopa monnieri
Echinodorus amazonicus

Pływające:
Salvinia natans
Limnobium

Jak woda się wyklaruje po sadzeniu roślin to zrobię foto. Obawiam się jedynie czy nie za dużo ich. Prócz trawnika to praktycznie 1-2 sztuki małych sadzonek ale jeśli będą chciały rosnąć... I w tym momencie proszę o wyrozumiałość - wkraczam na temat, o którym niby czytałem ale mam wątpliwości czy dobrze zrozumiałem. Dawkowanie CO2 prócz lepszych warunków do fotosyntezy (o ile światła starczy) powinno obniżyć też pH? Wedle wszelkich tabel zawartości CO2 w wodzie wychodzi mi, że dobre warunki dla roślin przy KH = 5 będą dla pH z zakresu 6.7-7. Czyli teoretycznie:
- zakładam dzwon, bimbrownię, butlę (nie ważne, które z wymienionych - dozuję CO2)
- nie mam testów na zawartość CO2 w wodzie
- ładuję tyle CO2 by pH spadło mi do poziomu powiedzmy 6.8 i na nim się utrzymywało
- przy stałym KH = 5 teoretycznie mam odpowiednią ilość CO2 ~27ppm

Dobrze dedukuję czy popełniam gdzieś gruby błąd? Chciałbym zaplanować dalszą drogę baniaka by nie eksperymentować gdy zacznę wprowadzać ryby bo po co je stresować :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości