brzanka

grzesiek3410
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 27 grudnia 06, 18:18
Lokalizacja: Niepołomice

Re: brzanka

Postautor: grzesiek3410 » 27 grudnia 06, 23:55

dzieki:)

Awatar użytkownika
Bloody
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 5 maja 07, 00:03

Re: brzanka

Postautor: Bloody » 5 maja 07, 00:27

Witam, mam akwa z brzankami i mogę co nieco dodać od siebie :).
Sumatry są nie tyle agresywne, co zaczepliwe i nienawidzą się nudzić. Inna rzecz że ich "zaczepliwość" jest większa jeśli dostają mało jeść. Ja moje karmię dwa razy dziennie.
Dobrze jest im wrzucić czasami np. tetra wafer mix, wtedy mamy pokaz gry w rugby :).
Pojedzą, poganiają i pobawią :P.
Jak, jakakolwiek ryba, nagle zacznie szybko płynąć przez akwarium, to inne sumatry od razu zaczynają za nia gonić, dosłownie można odnieść wrażenie jakby ganiały w berka :shock: .
Akwarium im dłuższe tym lepsze, nie trzymać ich w małych akwach. Ja mam długie na 80cm ( 112l ) i ciągle coś się dzieje.
Inna rzecz że dysze filtra wewnętrznego mam nakierowaną wdłuż przedniej szyby, co powoduje że silny prąd wzdłuż akwa i w tym rpzypadku brzanki także robią użytek. Często pływają pod prąd, a potem z prądem z powrotem :).
Im brzanek więcej tym lepiej, lubią się poganiać między sobą.
Sumatry wedle książek pływają po środkowej i dolnej części akwa, u mnie się to sprawdzało dopóki nie kupiłem brzanek różowych, te jak zaczęły pływać po cały akwa to i sumatry się zaraziły. Mimo tego, górna częśc akwa nadal jest mniej rpzez nie preferowana.
Ogólnie są trzy rodzaje brzanek sumatrzańskich.
1. Pręgowana, ta naturalna ( mam 4 )
2. Mszyste, nie występujące w przyrodzie ( mam 3 )
3. Albinotyczne, nie występujące w przyrodzie ( mam 2 ).
Różnice w ubarwieniu nie przeszkadzają im w tworzeniu stadka, całkowity brak rasizmu :).

Oprócz sumatr, mam także brzanki różowe, te także potrafią "zaczepiać" oraz odgryzać się sumatrom :). Są uważane za mniej agresywne, aczkolwiek agresywne.
Czynnie biorą udział w zawodach rugby, razem z sumatrami :mrgreen: .
Osobiście posiadam wersję weloniastą, stwierdzam jednak ze miałem problemy z pogodzeniem ich, na szczęście skutki wojen prawie się zagoiły, a obecnie panuje spokój.
Dlatego lepiej mieć chyba brzanki różowe zwykłe.

Mam jeszcze brzanki titteya ( wysmukłe ), te są nadwyraz spokojne, nikt ich nigdy nie zaczepiał, a same głownie siedzą między zaroślami.
W zawodach rugby stanowią ławkę rezerwową :lol: , jak nikogo nie ma przy piłce to ją skubią ;).

Sumatry tak naprawdę to atakują każdą nową rybę w akwa, lecz szybko im się to nudzi, obecnie w moim akwa panuje całkowity spokój.
Opróćz brzanek w akwa mam także:
prętniki czerwone, kosiarki, bojownika szmaragdowego, glonojada syjamskiego raz krewetki amano.
Wszystko żyje i jest dobrze, chorób nie stwierdzono, pozdrawiam :)

radekg
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 21 października 07, 18:33

Re: brzanka

Postautor: radekg » 9 stycznia 08, 19:14

mam pytanie w sprawie brzanek sumatrzanskich.Posiadam 4 sztuki[1 samica]przynajmiej tak mi sie wydaje,jest grubsza od pozostalych i bledsza,chowasie caly czas po kątach,nie pływa zbyt dużo i jest płochliwa a najwiekszy i najbardziej kolorowy samiec czesto pływa w jej pobliżu dzieje sie tak od paru dni.Nie wydaje mi sie żeby sie próbowały rozmnazac bo wyczytałem na wielu stronach woda musi być miękka a ja mam twardą

pycka_xp
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 20 stycznia 08, 22:07
Lokalizacja: Świerklaniec

Re: brzanka

Postautor: pycka_xp » 20 stycznia 08, 22:37

Mam skalary dania gupiki i rozne odmiany brzanek jak np brzanki sumatrzańskie poodgryzali innym rybam pletwy i ogony i nietore ryby zdechły :neutral:
________________________________________________________

niewiem co mam z nimi zrobic? :niewiem:

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: brzanka

Postautor: Tomek83 » 20 stycznia 08, 22:45

Oddać.

pycka_xp
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 20 stycznia 08, 22:07
Lokalizacja: Świerklaniec

Re: brzanka

Postautor: pycka_xp » 21 stycznia 08, 11:19

thx ;-)

[ Dodano: 2008-01-22, 20:54 ]
no ale najwiekszy sklalar zzachowuje sie od 3 dni jakby byl opetany dziubie ryby ( nawet skalary) mozecie mi powiedziec dlaczego no sie tak zachowuje


************************************************************************************************************************************************

Z Góry dzienki ;-)

tikaa
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 18 maja 10, 12:34

Re: brzanka

Postautor: tikaa » 20 maja 10, 11:58

moja obgryzła ogon gupikowi :!:
xxxx

Mario_q
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 13 maja 10, 22:52

Re: brzanka

Postautor: Mario_q » 14 czerwca 10, 23:28

witam rowniez posiadam brzanki, nie powiem ruchliwe stworzonka i bardzo zaczepne mam ich 8, one wykonczyly mi jednego ze skalarow tzn pozbawily go pletwy wiec lekka lipa, lecz co moge poczac przyroda :D Lecz musze dodac od jakiegos czasu uspokoily sie i spokojnie sobie zyja pozdrawiam :D i milej zabawy z Brzankami zycze

Boryga
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 28 sierpnia 10, 20:53

Re: brzanka

Postautor: Boryga » 28 sierpnia 10, 21:01

Ja Ci napisze tak, miałem kilka tygodni same brzanki w akwarium w stadku 10 sztuk, no i postanowiłem dokupić inne rybki. Kupiłem jakieś bystrzyki nie pamiętam jakie takie różowe, kolo w zoologiku zapewniał , że można je trzymac z sumatrą no więc kupiłem stadko 8 sztuk. Po wpuszczeniu brzanki ocierały sie o nie i odpychały nie gryzły. Po trzech dniach zauważyłem że mam tylko już trzy bystrzyki, ale co najdziwniejsze to nie brzanki je mordowały tylko z przyczyn mi nie znanych pozdychały 5 sztuk. Trzy pływa do dnia dzisiejszego z brzankami razem w stadku i nic im nie robią. Więc powiem tak jeśli masz ich więcej to napewno uchowają Ci się inne rybki to tyle pozdro.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości