Channa gachua

Awatar użytkownika
Polypterus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 505
Rejestracja: 21 listopada 06, 16:18

Channa gachua

Postautor: Polypterus » 24 grudnia 06, 22:35

Hey!
Dzis chcialbym przedstawic wam nastepna rybke. "Channa gachua"
Hodawalem te rybki (parke) przez kilka lat. Doczekalem sie wiele mlodych Zmijoglowow.... tylko w roku 2005 bylo ich 483stk. Samiczka osiagnela 15 a samiec 17cm.
Sa to ryby drapiezne zamieszkujace Pol. Azje od Pakistanu po Tajlandie.
Lubia dosc chlodne akwaria 20 do 24°C. Jednak juz przy 18°C podchodza do tarla.
Obecnie mam zamiar znow je hodowac. (sprzedalem bo cos mi odbilo)
Tu samiec pilnujacy mlode zmijoglowy...
Obrazek
Oraz parka podczas tarla...
Obrazek
Pozdrawiam Marcin!
Ostatnio zmieniony 25 grudnia 06, 21:14 przez Polypterus, łącznie zmieniany 1 raz.

Shorey
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 18 grudnia 06, 23:15
Lokalizacja: Polska

Re: Channa gachua

Postautor: Shorey » 25 grudnia 06, 13:04

jak dla mnie nei sa to byt ciekawe ryby

Awatar użytkownika
karlos
Ryba
Ryba
Posty: 493
Rejestracja: 13 grudnia 06, 10:42

Re: Channa gachua

Postautor: karlos » 25 grudnia 06, 15:13

Ciekawe to moze i sa..ale niestety musza byc same w akwarium...wszystkie pozostale ryby niechybnie znikna w ich żołądkach.
Żarlocznosc tych ryb jest godna podziwu,potrafia rzucic sie celem polkniecia na ofiare niewiele mniejsza od siebie.
350 litrow- miesozerna Tanganika
160 litrow- krolestwo calvusow
30 lat doswiadczen z akwarystyką

Awatar użytkownika
Polypterus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 505
Rejestracja: 21 listopada 06, 16:18

Re: Channa gachua

Postautor: Polypterus » 25 grudnia 06, 19:05

Hey!
wszystkie pozostale ryby niechybnie znikna w ich żołądkach.
Żarlocznosc tych ryb jest godna podziwu,potrafia rzucic sie celem polkniecia na ofiare niewiele mniejsza od siebie.

He... to jednak lekka przesada! Moze pomyliles je z innymi gatunkami Zmijoglowow. C. gachua i jej podgatunki to typowi "pochlaniacze" insektow i narybku innych ryb.
Ryby powyzej 5cm nie sa widziane jako ofiary i ich na 100% nie podchodza. Nie czytaj tych bzdur w Necie, lub nie przenos wlasciwosci innych gatunkow zmijoglowow na C. gachua.
Co do hodowli w odosobnieniu...to prawda. Podchodzac do tarla nie toleruja zadnych innych ryb potrafia zabic (nie polknac) ryby nawet wieksze od siebie, lub nawet swego wlasnego partnera/partnerke, jezeli zrobi tylko maly blad. Dlatego jest tak ciezko o odbrana pare...
Marcin!
Samiec...
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 grudnia 06, 21:14 przez Polypterus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
karlos
Ryba
Ryba
Posty: 493
Rejestracja: 13 grudnia 06, 10:42

Re: Channa gachua

Postautor: karlos » 25 grudnia 06, 21:06

Masz racje, niedokladnie przeczytalen nazwe lacinska Twoich ryb.To co napisalem znam z autopsji,kolega po likwidacji akwarium podarowal mi taka bestie i z braku miejsca wpuscilem ja do Malawii..rano z przerazeniem stwierdzilem ze brakuje ryb.i wcale nie byly male,srednio 8 cm.jeszcze z pyska wystawal ogon przelykanej Aulonakary.

Moje doswiadczenie z tym wężoglowem jest ..jednodniowe ;)
350 litrow- miesozerna Tanganika
160 litrow- krolestwo calvusow
30 lat doswiadczen z akwarystyką

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Channa gachua

Postautor: kuba!!! » 25 grudnia 06, 22:54

fajne ryby bardzo mi sie podobaja. i wyglad i zachowanie.
Polypterus,
malych ryb nie zjedza ale kto te ryby trzyma z mieczykami hyhyhyhy to juz jest zbrodnia :)
pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
Polypterus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 505
Rejestracja: 21 listopada 06, 16:18

Re: Channa gachua

Postautor: Polypterus » 25 grudnia 06, 23:15

Hey!
No tak wlasnie...dlatego powinno sie te ryby hodowac w jednogatunkowym akwa parami, lub pojedynczo.
Jak i ta rybke... http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=6086
Marcin!

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Channa gachua

Postautor: Pac » 28 czerwca 09, 12:36

Zamierzam hodować parę tych ryb w 216l ( 120x40x45). Jest to wystarczający litraż? Na MFK ludzie pisali, że te ryby spotka się zarówno w 10, jak i w 30C. Jak to jest naprawdę z tą temperaturą? Jestem w stanie zapewnić im 26C w lato i 24- 25C przez resztę roku. Będę starał się zdobyć ryby z hodowli akwariowej.
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

Awatar użytkownika
Polypterus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 505
Rejestracja: 21 listopada 06, 16:18

Re: Channa gachua

Postautor: Polypterus » 28 czerwca 09, 13:48

Odpowiednia temperatura dla C. gachua to 23 do 26°C. Zimniej lubia sezonowo C. bleheri. C.gachua nie wymaga chodnego przezimowania aby podejsc do tarla.To wystarczajacy, wrecz idealny zbiornik dla pary C. gachua. MFK to dobre forum. Znajdziesz tam wiele ciekawostek. Sam tam czesto bywam.
Marcin!
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 09, 22:36 przez Polypterus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Channa gachua

Postautor: Pac » 28 czerwca 09, 18:46

To się bardzo cieszę, bo myślałem, że mój plan nie wypali :) Kupić na początek 4 młode sztuki i poczekać aż się dobierze para? Dzięki za pomoc, Marcin.
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

Awatar użytkownika
Polypterus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 505
Rejestracja: 21 listopada 06, 16:18

Re: Channa gachua

Postautor: Polypterus » 28 czerwca 09, 21:26

Tak wlasnie bym zrobil. Tylko pamietaj...samiec czy samica moze zabic partnera ot tak sobie bo byl szybszy przy glizdzie. Taki juz maja charakter. Zgadzaja sie razem przez kilka tygodni,lat. A wystarczy tylko maly kryzys a sie pozabijaja.
Marcin!

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Channa gachua

Postautor: Pac » 29 czerwca 09, 19:40

Jestem gotowy na taką ewentualność. Jeszcze nasuwa mi się na myśl kilka pytań. Akwarium musi być wzmacniane? Czytałem, że jak odezwie się w nich instynkt łowiecki to potrafią nieźle przywalić w szybę. Jak objawia się dymorfizm płciowy u tych ryb? Filtr Tetra tec ex 700 będzie za słaby? W końcu to spore drapieżniki... Nigdy nie miałem tak dużych ryb, można je łapać w ręce zamiast używać siatki? Jak masz jeszcze jakieś zdjęcia wężogłowów to się nie krępuj :) Pozdrawiam.
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

Awatar użytkownika
Polypterus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 505
Rejestracja: 21 listopada 06, 16:18

Re: Channa gachua

Postautor: Polypterus » 29 czerwca 09, 19:55

Nie, nie musi byc wzmacniane. Filtr jest ok. Moze jakis wewnetrzny mechaniczny do tego. Ryb nigdy nie lapie sie w rece chc mozna. Ale chcial bym to widziec jak lapiecz channe... mam duzo fotek. Miedzy innymi mojej bylej Channa/Parachanna obscura.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
To sa fotki mojej bylej rybki, Ktora niestety wyskoczyla mi z akwa. Hodowalem ja ponad 6 lat wraz z Pielegnicami pawiookimi i naturalnie moimi Polypterusami. Szkoda mi jej. Ale nie dlugo chyba zakupie ja ponownie. Ten zmijoglow to rybka drapiezna. Hodowalem ja od malucha miala wtedy niecale 10cm. Niestety nie udalo mi sie jej przekonac do pokarmow zastepczych takich jak filety rybie itp. Ryba ta przyjmowala niestety tylko pokarm zywy w postaci innych ryb. Karmilem ja zlotymi rybkami, orfami i wieloma innymi gatunkami ryb. Pod koniec karmiona byla rybkami o wielkosci do 15cm. Osiagnela 42cm dlugosci...
Byla naprawde piekna i dostojna. Instynkt drapiezny tej ryby jest bardzo rozwiniety. Te ryby poluja z ukrycia. Zakamuflowane czekaja az ofiara przeplynie w odpowiedniej odleglosci do ataku. Potem przebiega wszystko bardzo szybko. Przy otwieraniu pyska wyciska ryba ta powietrze znajdujace sie w ukladzie oddechowym (Superbrachialorgan/labirynt), co powoduje/wzmacnia praktycznie zaciagniencie ofiary do pyska nawet z odleglosci do 15cm.
Ryby te nie poluja goniac za ofiara. Sa bardzo inteligentne...wrecz madre. Jednak prawdziwym bezlitosnym drapieznikiem. Nawet po wielotygodniowych glodowkach nie udalo mi sie jej przekonac do innego pokarmu. Stawala sie wtedy agresywna i atakowala mi moje ukochane Polypterusy. Potrafila nawet grozic mi przez szybe (podplywala do szkla patrzac mi w oczy i stroszyla w tedy pletwy i skrzela, jakby chciala mi przekazac, ze mam ja wreszcie nakarmic)
Mimo to, byla moim wielkim pupilem i bardzo mi jej brak.
A tu krotki filmik (bardzo stary). Tu widac wlasnie to zjawisko wypuszczania powietrza skrzelami. Niestety rybka byla zbyt mala i podczas lykania udalo jej sie uciec przez skrzela na wolnosc...
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 0654605060


Marcin!

Awatar użytkownika
Pac
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 9 listopada 08, 17:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Channa gachua

Postautor: Pac » 30 czerwca 09, 12:41

Szkoda ryby, bo faktycznie bardzo ładna. Nie miałeś problemów z oddaniem takiej ilości małych? No, to pozostaje mi kupić baniak, założyć hodowlę gupików i polować na ryby :twisted: Dzięki jeszcze raz za rady.
25l krewetkarium: RC
112l LT

216l: Channa gachua

rafqa
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 27 maja 11, 23:46

Re: Channa gachua

Postautor: rafqa » 27 maja 11, 23:58

Polypterus, kolego jestes tam,he he zarazam sie channami i mam klika pytan :czytaj:

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości