bojowniki

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

bojowniki

Postautor: Draku » 3 maja 15, 19:42

Witam,
3 dni temu kupiłem sobie bojownika po czym umieściłem go w 5 litrowym akwarium, po 2 dniach przejeżdżałem koło sklepu akwarystycznego. Postanowiłem wejść i rozejrzeć się, gdy zobaczyłem piękne bojowniczki postanowiłem kupić 2 samice i dopuścić je do jak na razie gołego akwarium. Na początku zdawało się być ok, samiec zaczepiał samiczki lecz po jakimś czasie wieksza samiczka atakowała tą mniejszą, musiałem wyjść z domu, a na wieczór mniejsza samiczka miała juz obgryziony ogon. Pytanie co robić, wiem, że na 2 samice i samca potrzebuje minimum 45l. Na razie je odseparowałem do kubeczków. Kiedyś miałem akwarium i dosyć duzo rybek, mam już jakieś doświadczenie i chcę to odnowić, wpuścić te bojowniki. Wiem że ludzie mają bojowniki z innymi rybkami pytanie czy moge teraz normalnie je wpuścić do dużego akwarium i czy te samiczki nie będą sie atakowały i czy nie zadziobią mi innych rybek? prosze o rady jak urządzić akwarium i jakie ewentualnie rybki kupić, co z wodą, temperaturą i sprzętem ( mam juz akwarium 72l z kopułą, grzałką 50 wat, i filtrem elite jet flo 75)

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: bojowniki

Postautor: Sance » 3 maja 15, 19:51

Po pierwsze co #$^&^%*&%^ #^@ ^$%^*&$%^& $%@^$%^ zrobiłeś ????

Zapier$%^ do zoologicznego oddać te bojowniki.
Do 5L szklanki nalej sobie piwa.
Zalej to 72L zbadaj parametry a wtedy zaczniemy rozmawiać o rybkach.
W przeciwnym wypadku kup sobie paprotkę na parapet.
To co zrobiłeś jest kompletnie nieodpowiedzialne i karygodne.

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: bojowniki

Postautor: Draku » 3 maja 15, 20:07

Ale czemu mam je oddać, planowałem mieć samego samca w 5l. W sklepach żyją w kubeczkach ludzie mają je w kulach wiec też chciałem mieć pięknego bojownika i myślałem ze 2 samiczki do małego akwarium bedzie ok dopiero potem zorientowałem sie zę im tam za ciasno wiec uruchomię stare akwarium 72l. i o jakie parametry chodzi, jestem w tym zielony więc proszę o instrukcje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: bojowniki

Postautor: Sance » 3 maja 15, 20:11

A gdyby ciebie wsadzić do pokoju 2x2x2 kazać tam jeść spać s...ć i żyć?
W kubeczkach nie żyją. Są tam bestialsko trzymane.
Parametry wody Ph, Gh, Kh
Akwarium musi dojrzewać minimum 2 tyg a twoje bojowniki tyle nie wytrzymają w kubeczkach albo 5l akwarium.

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: bojowniki

Postautor: Draku » 3 maja 15, 20:18

Coś wykombinuję, a czym zbadać te Ph Gh i Kh.
I moge przed zalaniem normalnie ułożyć juz podłoże kamienie i rośliny ?
na roślinach nie zależy mi na jakiś ekstra drogich i nie wiadomo jakich, kiedyś miałem takie długie liście nie potrzebowały ziemi ani nic i rosły jak na drożdżach

PS: po za tym jak je oddam to nadal beda w kubeczkach wiec niech u mnie poczekają kilka dni w 5 litrowym a potem w normalnym akwarium niz tam w 30 ml kubeczku

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: bojowniki

Postautor: Sance » 3 maja 15, 20:33

Draku pisze:I moge przed zalaniem normalnie ułożyć juz podłoże kamienie i rośliny ?

Tak możesz
Draku pisze:po za tym jak je oddam to nadal beda w kubeczkach wiec niech u mnie poczekają kilka dni w 5 litrowym a potem w normalnym akwarium niz tam w 30 ml kubeczku

Nie masz nic większego? plastikowy pojemnik? cokolwiek żeby choc te 25L miały.
Pamiętaj żeby wlać odstaną wodę!
Jaki masz filtr w tej 5L szklance?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: bojowniki

Postautor: Dhuz » 3 maja 15, 20:33

Draku pisze: Pytanie co robić, wiem, że na 2 samice i samca potrzebuje minimum 45l.


Zatem wiesz, że to, co im zafundowałeś jest niedopuszczalne. To dobrze. Jeśli chcesz te ryby mieć w akwarium, to musisz natychmiastowo przygotować im akwarium, w którym będą mogły żyć, a nie desperacko egzystować.

Draku pisze: Na razie je odseparowałem do kubeczków. Kiedyś miałem akwarium i dosyć duzo rybek, mam już jakieś doświadczenie i chcę to odnowić, wpuścić te bojowniki.


Jeśli zależy Ci na tych konkretnych osobnikach, musisz każdemu bojownikowii zapewnić chociaż te marne 10 litrów wody, warunki kwarantannowe i dziennie podmieniać połowę wody - odseparuj samice od siebie. Każde akwa ma mieć stabilną temperaturę, w większości przypadków dla bojka podaje się chociaż te 25 stopni (spotkałem się i owszem z źródłami podającymi 22 jako minimum, ale to bardziej jako przypadkowy, jednorazowy spadek, a nie ciągłe warunki utrzymania). Jeśli nie chcesz, bądź nie potrafisz zapewnić im podstawowych nawet warunków życia, to oddaj do zoologa i załóż większe akwarium, zanim pomyślisz o rybach. Niestety, nie ma tutaj skrótów.

Draku pisze: Wiem że ludzie mają bojowniki z innymi rybkami pytanie czy moge teraz normalnie je wpuścić do dużego akwarium i czy te samiczki nie będą sie atakowały i czy nie zadziobią mi innych rybek?


Normalne. Niemniej na Twoim miejscu dedykowałbym to większe akwa dla haremu 1+3 bojowników, bo zwyczajnie nie wiesz, jak Twoje bojowniki zareagują na towarzyszy. Są akwaria, gdzie harem bojków spokojnie żyje z sąsiadami, a są takie, w których albo samiec, albo samice terroryzują współmieszkańców. W dodatku urządzenie akwarium gatunkowego pozwoli Ci skupić się na potrzebach bojowników.

Draku pisze: prosze o rady jak urządzić akwarium i jakie ewentualnie rybki kupić, co z wodą, temperaturą i sprzętem ( mam juz akwarium 72l z kopułą, grzałką 50 wat, i filtrem elite jet flo 75)


Wpierw załóż akwarium. Potem musisz poczekać aż dojrzeje (2-3tygodnie). Albo wyżebrać od innego akwarysty złoża filtracyjne z dojrzałego akwarium.

Temperatura 25-27 stopni, filtr od biedy ujdzie, ale nie wierz w zapewnienia producenta, wątpię, by pompował mocniej, niż 2/3 sugerowanej wydajności. Zmieniłbym - najlepiej na taki, który pozwoli na wciśnięcie jakichś innych materiałów niż zwykła gąbka, koniecznie z deszczownią, bądź innym systemem wypluwania wody, który nie zrobi Ci pralki z akwarium, bo bojowniki nie znoszą silnego nurtu wody.

Draku pisze:Ale czemu mam je oddać, planowałem mieć samego samca w 5l. W sklepach żyją w kubeczkach ludzie mają je w kulach wiec też chciałem mieć pięknego bojownika i myślałem ze 2 samiczki do małego akwarium bedzie ok dopiero potem zorientowałem sie zę im tam za ciasno wiec uruchomię stare akwarium 72l. i o jakie parametry chodzi, jestem w tym zielony więc proszę o instrukcje.

W 5l lub kuli to nie życie, to marna egzystencja. Ponoć miałeś kiedyś akwarium i dużo ryb... doświadczenie? Ryby oddasz, to znajdą może lepszy dom, a Ty będziesz mieć czas, żeby się prawidłowo przygotować na posiadanie zwierzaka w akwarium. Akwarium zalewasz wodą, żeby sprawdzić czy nie cieknie. Jeśli nie cieknie, spuszczasz wodę, myjesz akwarium bez użycia jakichkolwiek detergentów (octem można np, tylko spłukać bardzo dokładnie potem). Wkładasz piach, wkładasz dekoracje, wlewasz 1/4 wysokości akwa wody, sadzisz rośliny. Dopełniasz, wkładasz sprzęt, uruchamiasz i czekasz aż dojrzeje (chyba że jak już wspomniałem zdobędziesz media od innego akwarysty)

Draku pisze:Coś wykombinuję, a czym zbadać te Ph Gh i Kh.
I moge przed zalaniem normalnie ułożyć juz podłoże kamienie i rośliny ?
na roślinach nie zależy mi na jakiś ekstra drogich i nie wiadomo jakich, kiedyś miałem takie długie liście nie potrzebowały ziemi ani nic i rosły jak na drożdżach


Idź do zoologa, kup testy, najlepiej kropelkowe, bo paskowe są... no niedokładne. Jeśli masz twardą/zasadową kranówę, to trzebaby pomyśleć o jakimś sposobie na zbicie tego w dół, bo mimo, że bojki są wytrzymałe, to miększa woda dla nich lepsza. Dekoracje, podłoże i rośliny układasz tuż przed i/lub w trakcje zalewania. Zielsko możesz nawet dostać za darmo. Nie wiem, gdzie mieszkasz, więc się nie będę sam oferował póki co, ale jak zamieścisz ogłoszenie w dzialę 'przyjmę/oddam' to pospolite rośliny typu rogatek, nurzaniec czy moczarka często pełnią wręcz rolę chwastów - nie powinno być problemu ze zdobyciem szczepek.

Draku pisze:PS: po za tym jak je oddam to nadal beda w kubeczkach wiec niech u mnie poczekają kilka dni w 5 litrowym a potem w normalnym akwarium niz tam w 30 ml kubeczku

W zoologu nie muszą czekać. Ktoś może kupić i włoży do poprawnie założonego akwarium. Chyba, że jesteś przygotowany na codzienne, sumienne, bezwzględne podmiany wody, żeby zbijać związki azotowe, które wyprodukują Twoje ryby. Plus, ryby musiałyby w tym '5-litrowym' siedzieć kilka tygodni. Już lepiej wsadź do 15-litrowego plastikowego kubełka.

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: bojowniki

Postautor: Draku » 3 maja 15, 20:58

tak więc bojowniki pokładę do wiaderek mam takie 15 litrowe, akwarium jutro będe przygotowywał wykonam test wody i odezwe się po dalsze instrukcje, tylko wolał bym jakies inne rybki do tych bojownikow bo bedzie mi troche pusto 3 rybki w takim akwarium, a co do oddania ich do akwarystycznego to nie przyjmą mi ich spowrotem więc nie wiem co robić a tez nie chciał bym ich oddawać bo mam pieknego samca niebiesko zielonego, a z tego co wiem zielone są bardzo rzadko

nie ma szans w ostateczności dokupienia innych rybek do nich ??

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: bojowniki

Postautor: Dhuz » 3 maja 15, 21:07

Tak jak mówiłem, najpierw zajmij się założeniem akwarium. :P Jest dość parę ryb, które w teorii mogą być z bojownikami - jak choćby razbory. To, czy bojki je zaakceptują zależy już od ich charakteru, choć raczej większa szansa jest, że będą koegzystować, niż że będzie wojna.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: bojowniki

Postautor: Alina_33 » 3 maja 15, 22:31

Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli ryba jest niewielka, nie ma jakiś dużych płetw, nie pływa bardzo szybko i nie ma zbyt jaskrawych kolorów, to bojek nie powinien jej atakować. Jak widać dużo tych warunków :P Ja planuję akwarium 72 litry z bojownikiem i razborami, ale będzie jeden bojownik, to całkiem inna bajka niż harem.

O i jeszcze taka dygresja. Ja mam teraz jednego bojownika w plastikowym zbiorniku ok. 25-27 litrów (ma nieregularny kształt, trudno określić). Bojownik ma ten plastik urządzony jak normalne akwarium, żwirek rzeczny, roślinki, korzenie, kokosy, filtr, grzałka itd. Fakt, nie wygląda to ładnie, ale na pewno ma lepiej niż miałby w kubeczku, lub w 5 litrach. Weź pod uwagę, że przez kilka tygodni w kubeczkach, czy nawet w tych wiaderkach, bez ogrzewania i filtracji, te Twoje bojowniki mogą nie dożyć nowego akwa. Pleśniawka, rybia ospa, zatrucie azotem. Bojowniki to ryby jak wszystkie inne, nie rozumiem skąd to przeświadczenie, że można je traktować jak ruchome zabawki...

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: bojowniki

Postautor: Draku » 4 maja 15, 00:45

http://zapodaj.net/0bd47fa9251e1.png.html
Tutaj wklejam badania z wodociągów.
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: bojowniki

Postautor: Greek » 4 maja 15, 10:26

:mrgreen: To są dane dot. ścieków :D
A poza tym te wartości to sobie można znaleźć w odpowiedniej ustawie, bo nie są to rzeczywiste wartości, a dopuszczalne. Przeczytałeś chociaż co tam było napisane, czy bezmyślnie wkleiłeś?
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: bojowniki

Postautor: Dhuz » 4 maja 15, 10:41

^ :ok:

Serio, kup testy i sprawdź co Ci leci z kranu. :P

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: bojowniki

Postautor: Draku » 4 maja 15, 17:31

to chyba bede musiał kupic w internecie bo u nas 1 test na wszystko kosztuje 71zł a 1 test na tylko na PH kosztuje 31zl... podesłał by ktoś jakiś link do allegro z jakims dobrym i w miare tanim testem ?

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: bojowniki

Postautor: Sance » 4 maja 15, 17:54

Weź trochę wody i zanieś do zoologicznego. tam ci sprawdzą za darmo lub symboliczną złotówkę.
Sprawdź też na stronie swoich wodociągów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości