[73l] po raz pierwszy Azja

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

[73l] po raz pierwszy Azja

Postautor: leopard33 » 4 maja 14, 14:07

Poszukiwania rybek dla syna zakończyły się zakupem haramu Bojowników 1+3. Ponieważ po raz pierwszy obrałem kierunek na ten biotop proszę o kilka podpowiedzi. Jakie podłoże najlepiej się sprawdza, chciałbym sporo roślinek a wiem że potrzebują one żyznego podłoża więc sam piasek odpada, pytanie czy lepiej sprawdzi się gotowe podłoże czy jednak dawać coś pod piasek. Oświetlenie 2x14W T5 840 i 865.
Parametry wody jakie mam to gH-12 kH-6 pH-7,4, planuję jeszcze do Bojowników wpuścić Razbory espei, pytanie do jakich parametrów powinienem zejść optymalnie dla takiej obsady.
Ostatnio zmieniony 7 maja 14, 10:43 przez leopard33, łącznie zmieniany 1 raz.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [73l] po raz pierwszy Azja

Postautor: Hunter » 6 maja 14, 21:04

60x30x40 czy 80x30x30? Jeśli to mniejsze to odpuść razbory.

Azja, ale jaka Azja? ;) Brudna Azja czy przejrzysta Azja? :) Bo to zależy. Jeśli BW to kwaśno i miękko, jeśli CW to zejdź z pH poniżej 7 i będzie OK. Mówisz o bojownikach sklepowych? Kubeczkowe są bardzo tolerancyjne, tak że nawet w tym co masz teraz możesz spokojnie je trzymać. Chcesz rośliny, więc chyba raczej stanie na CW.
Podłoże oczywiście piaszczyste z dodatkiem garści grubszych kamieni. Standardowo patyczki, korzenie etc. Niskie kryptokoryny, microzorium i fajny baniak będzie. Pod rośliny ziemię ogrodową, bo i tak przy tym świetle z roślinami szału nie będzie ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: [73l] po raz pierwszy Azja

Postautor: leopard33 » 7 maja 14, 17:59

Rozmiar 60x35x35.
Bojowniki jak najbardziej sklepowe "kubeczkowe".
Zdecydowanie stawiam na CW.
Podłoże mam, piasek i drobny żwirek, myślałem żeby na dno wysypać sporo kulek gliniano-torfowych na to piasek i na wszystko żwirek.
Korzonki mam pozostaje wybór roślin, również myślałem o kilku gatunkach kryptokoryn, mikrozorium już mam. Co do światła mam możliwość w miarę potrzeb zastąpienie 2x14W na 2x24W tylko póki co nie mam zamiaru bawić się w nawożenie CO2 itp.
Czy przy takich wymiarach baniaka do bojowników zmieści się 12szt Razbory espei?
Filtracja Eheim 2213.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [73l] po raz pierwszy Azja

Postautor: Hunter » 7 maja 14, 18:09

leopard33 pisze:Czy przy takich wymiarach baniaka do bojowników zmieści się 12szt Razbory espei?

Ciasno będzie. Bardzo ciasno. Razborki + 1 samiec bojownika OK, ale harem odpada. Wiesz co się może dziać z rybami :) to są po prostu bojowniki. Agresywne z natury. Coraz częściej na forum pojawiają się tematy, że nawet samice między sobą walczą, ze skutkiem śmiertelnym.

Sądzę, że przy 2x14w większość kryptokoryn da rade. Mikrozorium wiadomo, poradzi sobie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: [73l] po raz pierwszy Azja

Postautor: leopard33 » 7 maja 14, 18:16

No to fakt że samice są zadziorne, takie mam spostrzeżenia z kilku dniowej ich obserwacji. Troszkę się pośpieszyłem z samicami. Wolałbym Razborki + samiec Bojownika.
Czy z tymi kulkami gliniano-torfowymi na dnie to dobry pomysł?
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [73l] po raz pierwszy Azja

Postautor: Hunter » 7 maja 14, 18:23

leopard33 pisze:Czy z tymi kulkami gliniano-torfowymi na dnie to dobry pomysł?

Tak. Kryptokoryny mają dobrze rozbudowany system korzeniowy. U mnie w 1,5 letnim LT, jak rwałem to się nie dało z korzeniami :) Zostawały w podłożu, urywały się :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości