Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

bonsai
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 10 lutego 14, 15:14

Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: bonsai » 10 lutego 14, 15:47

Witam

Planuję założyć nieduży [54l] zbiornik z BW i mam parę dylematów...

Pierwszy dotyczy obsady:
- bojownik/prętnik 1+2/3 [ciągle nie vestem pewna na który z gat. się zdecyduję, w rozważaniach traktuję je trochę.... wymiennie :twisted: ]
- bocja karłowata 5 szt
- piskorek [nie wiem który, nie rozróżniam ich :neutral: ]... i tu mam problem. Czy piskorek mi się w ogóle zmieści z resztą obsady? Nie chcę przesadnego zagęszczenia, ale z 2 strony lubię te małe dranie :roll: .
- krewetki, zastanawiałam się nad Amano... ale czy "pogodzą się" z resztą? Nie będzie im za ciepło/ nie będą traktowane jak przekąska na 5 min? Zmieszczą się tam w ogóle?

Rośliny:
-lotos
-eleocharis
-pistia
-ceratopteris
-limnpholia

I teraz [dla mnie] najtrudniejsze... Kompletnie nie wiem jakie światło dobrać [zależy mi na ładnych, doświetlonych roślinach]. Poległam też przy próbie wybrania podłoża pod BW i rośliny... Może gdyby gdzieś pisało "podłoże dla roślin, Azja" byłoby mi łatwiej :P.

Nie ukrywam, że przy wyborze konkretnej świetlówki i podłoża ważna jest dla mnie nie tylko jakość, ale i cena... Mogę się wykosztować na coś porządnego, ale pod warunkiem że nie jest to "płacenie za firmę" :roll: . Z 2 strony... jeśli jest wybór między 2 produktami tej samej jakości to zdecydowanie wybiorę tańszy.

Ps. Przepraszam za wszelakie błędy.. nie z niewiedzy i nieuctwa one wynikają, ale ze ślepoty - walczę ostatnio w waporami klawiatury, w której część literek odmówiła współpracy [kopiój/wklej wita ;-) ], a cała reszta ma inne dziwne narowy :zly: ... Tak więc całość muszę "ręcznie" poprawiać na sam koniec :zly:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: Hunter » 10 lutego 14, 15:52

Sporo nieścisłości w tym co piszesz...
To w końcu akwarium BW, czy akwarium z roślinami?
Sporo tych ryb zaproponowałaś... Za dużo. Poważnie chciałabyś trzymać 10cm piskorki i 5cm bocje na takiej małej powierzchni? Jakie tam jest dno? 60x30cm? I jeszcze krewetki? A gdzie miejsce na wodę? ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: kuba4410 » 10 lutego 14, 15:59

BW to akwa "zagracone" korzeniami, liśćmi, szyszkami. Oświetlenie stosuje się tam bardzo słabe. IMO Elocharis, Ceratopteris i Limnophila nie dadzą rady :/ Z roślin wybierałbym te, które lubią żyć w cieniu. Nie wiem jak z Lotosem, ale Pistia na pewno będzie OK. Wg mnie mogą być jeszcze Anubiasy i Mikrozoria.
Jako podłoże użyj piasek do piaskownic ;)

bonsai
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 10 lutego 14, 15:14

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: bonsai » 10 lutego 14, 16:18

Hunter szukając "pomysłów na akwarium" znalazłam propozycję na 42 l - właśnie bojowniki/prętniki i bocje karłowate... a w "propozycji na 54 l" były bojowniki/prętniki i piskorki... stąd właśnie moje rozważania czy zmieściły by się wszystkie te gatunki .
Krewetki dla odmiany to "pomysł własny" bo lubię krewetki :mrgreen: .

Ps. to woda też jest potrzebna :shock: ... o tym nie pomyślałam :mrgreen: .

Kuba no właśnie uparłam się zrobić roślinom "dobrze" i stąd moje rozważania odnośnie podłoża i oświetlenia... Oglądałam podłoża ADA. Wydaje mi się, że ADA Amazonia nadałoby się najlepiej ale... pewności nie mam :roll: . Czy porządna świetlówka nie umożliwiłaby hodowania właśnie tych, wybranych przeze mnie roślin?
Rośliny też spisałam z "propozycji" znalezionych dla Azjatyckich BW .



Ps. Dobrze, że do planowanego założenia akwarium mam jeszcze parę miesięcy... Dopiero jestem na etapie sprawdzania szczelności akwa i szukania sprzętu [na 100% go nie wywaliłam!], mam czas na porządne uzupełnienie wiedzy i przypomnienie sobie zapomnianego ;).

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: Hunter » 10 lutego 14, 18:47

bonsai pisze:Hunter szukając "pomysłów na akwarium" znalazłam propozycję na 42 l - właśnie bojowniki/prętniki i bocje karłowate... a w "propozycji na 54 l" były bojowniki/prętniki i piskorki... stąd właśnie moje rozważania czy zmieściły by się wszystkie te gatunki .

Prosiłbym jednak o wymiary akwarium ;) Różne to baniaki robią. Czasami jakieś niestandardowe wymiary mogą wykluczyć pewne ryby.

Nie ma opcji na piskorki i bocje razem ;)
Piskorki duże rosną. Bocje tez wcale nie takie małe...

Może jednak przypomnę co to są Black Water, tak dla ścisłości...
To wody miękkie i kwaśne. Leśne cieki, gdzie obecność dużej ilości korzeni, liści i detrytusu puszczają do wody garbniki, przez co mamy herbaciany/ciemny/czarny kolor. Półmrok. Podłoże piaszczyste skąpa roślinność wodna.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia pobrane z Google Grafika.

bonsai, jeśli chcesz zrobić dobrze roślinom ( :mrgreen: ) stawiaj Crystal Water. W BW nie będzie im dobrze ;)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

CW - wody miękkie i kwaśne/obojętne (zależy też które). Przejrzystość wody większa
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bonsai
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 10 lutego 14, 15:14

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: bonsai » 10 lutego 14, 19:17

A CW będą się nadawały dla bojowników/prętników?

Ogólnie to w dużym skrócie - zależy mi na założeniu biotopowego akwarium właśnie dla któregoś z tych gatunków. Niestety, ze względu na mikre rozmiary akwa [typowy kształt - 60/30/30] na oba na raz sobie pozwolić nie mogę :roll: .

Po tygodniowym szperaniu po necie wyszło mi, że BW powinnam mieć... ale nie ukrywam, że się nie znam :roll: . Do tego stopnia, że siedzę i kombinuję jakim cudem oba te gatunki rozmnażałam za dzieciaka [w akwa 25 l, z gupikami, miczykami, kiryskami i bóg wie czym jeszcze] :twisted: .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: Hunter » 10 lutego 14, 19:32

Bojownik jak najbardziej do CW nadaje się :)

Ja tam widzę fajny harem 1+2 i raczej nic więcej.

Rośliny też z Azji ;) Kryptokoryny fajne są. Jest sporo gatunków.
Popatrz jaki przyjemny baniaczek: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=34405&start=0 Co prawda nie biotopowy, ale większość roślin z Azji ;)

BW/CW bardzo podobne biotopy. Szczególnie leśne cieki CW. Rożnica taka, ze w tych drugich bardziej zielono, przejrzyście i nie tak kwaśno.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bonsai
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 10 lutego 14, 15:14

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: bonsai » 10 lutego 14, 19:43

Czyli tylko bojownik/prętnik [haremik] i nic więcej? Nawet same bocje się nie zmieszczą? Ew. jakiś inny rybny "dodatek na tło"?

Ps. Czyli teraz trzeba siąść na nowo i... poczytać o CW ;-) .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: Hunter » 10 lutego 14, 20:09

bonsai pisze:Czyli tylko bojownik/prętnik [haremik] i nic więcej? Nawet same bocje się nie zmieszczą? Ew. jakiś inny rybny "dodatek na tło"?

Tak byłoby najrozsądniej i najbardziej poprawnie ;) Ciężko stwierdzić jakie trafia się ryby. Spokojne, a może jednak agresywne? Bez odpowiedniego zaplecza (drugiego akwarium do odseparowania ryb) nawet ja bym nie próbował :D

Opcja druga. Samiec bojownika i 6-7szt Razbora espei. Tym razem bez samiczek, żeby nie prowokować chłopaka do rozruby ;)

Czytając o BW/CW zwróć przede wszystkim uwage na parametry wody jakie mają te biotopy.
Ostatnio zmieniony 10 lutego 14, 21:38 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bonsai
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 10 lutego 14, 15:14

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: bonsai » 10 lutego 14, 20:45

A czy akwarium do odseparowania ryb na pewno musi być drogie :mrgreen: ? Bo w "zapasie" mam ciągle moje małe, tanie 25 l [moje pierwsze akwarium, już prawie 20 lat je mam] ;-) .

Bo Luby chciałby w akwa coś po za 1 rybką... a jakąś muszę go przekonać do zrobienia mi szafeczki pod akwarióm :twisted: . Cóż, w najgorszym wypadku poinformuję go o faktach PO otrzymaniu odpowiedniej szafeczki :mrgreen:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: Hunter » 10 lutego 14, 21:39

Literówka, wybacz :) Oczywiście chodziło o drugie akwarium.

bonsai pisze:Bo Luby chciałby w akwa coś po za 1 rybką... a jakąś muszę go przekonać do zrobienia mi szafeczki pod akwarióm . Cóż, w najgorszym wypadku poinformuję go o faktach PO otrzymaniu odpowiedniej szafeczki

To bierz opcję drugą :) Samczyk + ławica razborek. Będzie ładnie, pełno i poprawnie ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bonsai
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 10 lutego 14, 15:14

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: bonsai » 12 lutego 14, 10:19

HA, padła decyzja pozwalająca na więcej rybek... Na koniec marca mamy jechać odwiedzić teściową, Luby zabierze od niej przy okazji swoją pękniętą 80 l. Dokładnych wymiarów nie znam, ale to "masówka" w kształcie prostokąta z ściętymi rogami :P. Pokrywa też jest, trzeba będzie tylko wymienić 1 szybkę i dokupić filtr i grzałkę.

Cóż, najwyraźniej na akwa sobie "troszkę" dłużej poczekam niż planowałam :roll: ...

BTW Czy da się zrobić CW ale jako akwaria Low-Tech? Tzn. połączyć oba te typy w jednym akwarium?

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: kuba4410 » 12 lutego 14, 10:41

bonsai pisze:kształcie prostokąta z ściętymi rogami

Sześciokąt? Coś takiego?
Obrazek
Czy raczej coś w tym stylu? :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: Hunter » 12 lutego 14, 10:50

bonsai pisze:BTW Czy da się zrobić CW ale jako akwaria Low-Tech? Tzn. połączyć oba te typy w jednym akwarium?

Tak. CW to biotop, LT to metoda prowadzenia akwarium.
Spokojnie dasz rade :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bonsai
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 10 lutego 14, 15:14

Re: Dylematy przy zakładaniu BW/ 54l

Postautor: bonsai » 12 lutego 14, 11:08

Kuba typ 2 ;-) ... Właśnie jedna z tych małych szybek jest pęknięta. Ale wymienić 1 szybkę to chyba nie jest problem?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości