Czy brzanki mocno brudzą?

hudcigam
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 21 października 13, 12:03
Lokalizacja: Gdynia

Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: hudcigam » 15 stycznia 14, 20:13

Hej, nie wiem czy dobry dział bo w sumie mógłbym to podpiąć do 3 różnych.

Mam brzanki: różowe, pięciopręgie i odeska.

Czy zmienię wodę, karmię, czy nie karmię, w toni pływa syf, różnej wielkości, paprochy. Akwarium jest dojrzałe, to są po prostu jakieś śmieci i tu pytanie, czy brzanki tak brudzą jak np karasie?

Filtr mam JBL901, wkłady: najpierw ceramika, potem gąbka, potem bardziej gęsta gąbka i w końcu wata do filtrów... no dziwne że to nie daje rady...

Co myślicie?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: mimo12 » 15 stycznia 14, 21:00

Ile brzanek i jak duże akwarium?

Nie przekarmiasz albo rośliny nie są masakrowane przez brzanki? ( u mnie różowe lubią skubnąć kawałeczek roślinki)

hudcigam
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 21 października 13, 12:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: hudcigam » 16 stycznia 14, 13:05

112 l
brzanek łącznie 12 (jeszcze są małe)

Nie przekarmiam, powiedziałbym nawet, że mają post.
Wczoraj zrobiłem im głodówkę, to spenetrowały mi mchy.

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: Tadeus » 16 stycznia 14, 13:27

Kubełek tego rozmiaru przy takiej obsadzie powinien bez problemu wyczyścić wodę. Jak latają w niej większe syfy znaczy, że w kuble jest coś nie-teges. Ta seria JBLów chyba miała jakiś problem z uszczelką wkładów filtrujących? Na zasadzie, że woda przesiąkała nie tam, gdzie powinna i omijała część wkładów. Może zgoogluj ten problem i zobacz, czy u Ciebie jest wszystko ok :)

Ewentualnie może węże są zapchane syfem i się trochę jego odrywa/wraca po włączeniu.

hudcigam
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 21 października 13, 12:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: hudcigam » 16 stycznia 14, 14:51

Hmm w takim razie poszukam, wydaje mi się, że wkłady dobrze zamontowałem, ale już pewnym nie jestem.

Węże czyściłem kilka dni temu przy wymianie wody, wkłady też wtedy czyściłem, coś zdecydowanie nie gra.

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: Tadeus » 16 stycznia 14, 15:02

Tak na szybko znalazłem tylko to:

http://allegro.pl/filtr-jbl-e901-90-300 ... 47345.html

W środku strony, akapit "Dodatkowo". Masz taką uszczelkę?

hudcigam
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 21 października 13, 12:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: hudcigam » 16 stycznia 14, 15:09

no własnie do tego samego doszedłem, byłem w piwnicy pogrzebać w kartonie i nie ma :/... póki co na szybkiego taśmą silikonową się pobawię, a potem skoczę do zoologicznego, może mają..
thx

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: Tadeus » 16 stycznia 14, 15:22

Na innej aukcji widziałem, że jakaś nowa seria ich nie ma, bo ich nie potrzebuje, bo uszczelka wbudowana jest w korpus pompy, który w tym miejscu zachodzi na wkłady.

Sam miałem 701 ale już nie pamiętam jak tam było.

Ale rozumiem, że te paprochy to nie jest muł/odchody, które ryby przed chwilą poderwały z dna, tylko one tam długo pływają?

hudcigam
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 21 października 13, 12:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: hudcigam » 16 stycznia 14, 15:32

Paprochy pływają cały czas... więc nie sądzę, żeby non stop podrywały je z wody. Wersja filtra którą mam nie ma gumowej uszczelki, tylko taki dopasowany plastik pomiędzy wirnikiem a wkładami, ale wydaje mi się, że przy wkładach po prostu nie jest szczelny, bo na górze ostatniego wkładu był gruby syf, gdzie już nic nie powinno się przedostać oprócz czystej wody... wiec tu chyba tkwi przyczyna.

Założyłem taśmę silikonową, zobaczę czy pomoże, jak nie to uszczelkę sprawię sobie.

hudcigam
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 21 października 13, 12:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: hudcigam » 16 stycznia 14, 16:09

No i jest poprawa, po 30 minutach maxymalnego przepływu filtra farfocli nie ma :)
Taśma pewnie długo nie wytrzyma, więc tak czy siak gumowa uszczelka musi być...
Czytałem o tych filtrach i innowacyjne rozwiązanie bez gumki nie wszędzie działa...

PS
Czy warto dodać trochę węgla aktywnego aby poprawić klarowność wody? Przepłucze on trochę wodę z minerałów itp, ale kiedyś miałem kaskadę, kilka lat temu, jak nie kilkanaście i tam miałem tylko węgiel i gąbkę, ryby żyły, rośliny rosły i wodę miałem kryształ..

cruth
Narybek
Narybek
Posty: 98
Rejestracja: 8 grudnia 13, 21:40

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: cruth » 16 stycznia 14, 16:53

[quote= innowacyjne rozwiązanie bez gumki nie wszędzie działa...[/quote]
Wiadmo, bez gumki ani rusz :ok:

A teraz na poważnie, ja mam baniak 126L, 7 brzanek brokatowych i 9 brzanek sumatrzańskich oraz 5 bocji kubotai.
Filtr: JBL CristalProfi i100
Czy wymienić standardowe gąbki na coś innego, ponieważ po 4-5 dniach po czyszczeniu także w wodzie pojawiają się pływające drobiny "syfu"?
Akwa założone miesiąc temu.
Nie walczę umysłowo z osobą nie uzbrojoną

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: Tadeus » 16 stycznia 14, 17:22

hudcigam pisze:Czy warto dodać trochę węgla aktywnego aby poprawić klarowność wody? Przepłucze on trochę wodę z minerałów itp, ale kiedyś miałem kaskadę, kilka lat temu, jak nie kilkanaście i tam miałem tylko węgiel i gąbkę, ryby żyły, rośliny rosły i wodę miałem kryształ..


Nie wiem czy jest sens walczyć chemią z pospolitym syfem. A nuż wyssie coś, co do tej pory trzymało ci dobrą równowage w zbiorniku?

A co do pytania cruth'a to wewnętrzne tego typu niestety zapychać się będą częściej. Poza tym akwarium jest jeszcze bardzo młode, więc nie ma pełnej obsady bakterii rozkładających syf. Jeśli nie chcesz zmienić całego filta, to ja bym trochę poczekał i zobaczył, czy nie pomoże po prostu więcej bakterii.

hudcigam
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 21 października 13, 12:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: hudcigam » 16 stycznia 14, 18:55

Tadeus pisze:
hudcigam pisze:Czy warto dodać trochę węgla aktywnego aby poprawić klarowność wody? Przepłucze on trochę wodę z minerałów itp, ale kiedyś miałem kaskadę, kilka lat temu, jak nie kilkanaście i tam miałem tylko węgiel i gąbkę, ryby żyły, rośliny rosły i wodę miałem kryształ..


Nie wiem czy jest sens walczyć chemią z pospolitym syfem. A nuż wyssie coś, co do tej pory trzymało ci dobrą równowage w zbiorniku?



Racja, teraz napewno z 80-90% wody przepływa również przez ceramikę, a ta ponoć klaruje, tzn nie bezpośrednio. Efekty już widzę :) zero paprochów i woda jak gdyby czystsza.

hudcigam
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 21 października 13, 12:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy brzanki mocno brudzą?

Postautor: hudcigam » 17 stycznia 14, 13:19

Radość nie trwała długo :) silikonowa taśma sprawdza się przy maxymalnej mocy filtra, wtedy widać mocno zasysa pierwszy kosz i uszczelnia szczelinę między koszem a plastikiem wirnika. Przy mniejszych obrotach moc spada i filtr nie jest już szczelny i przepuszcza syf. Trzeba zainwestować w uszczelkę.

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości