Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: sylwekw » 27 grudnia 13, 21:11

Mam trzy gurami mozaikowe. Zbyt małe i młode jeszcze aby rozpoznać płeć.

Ale obserwuję pewne zachowanie i ciekaw jestem co ono oznacza.

Mianowicie jeden z nich dość regularnie przegania pozostałe dwa, z reguły kończąc "pościg" szturchnięciem pyszczkiem w bok drugiego.

Czy to jest może "odstraszanie rywali" czy może jakiś typ "dowodzenia" samca nad samicami?
Ostatnio zmieniony 15 maja 14, 11:34 przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

dominująca samica gurami

Postautor: sylwekw » 2 lutego 14, 18:40

Na powyższe pytanie nie było żadnych odpowiedzi ale w konsekwencji pojawia się nowe pytanie i może tutaj ktoś się wypowie.

Sytuacja się trochę zmieniła.
Otóż jakiś czas temu jedno Gurami mi padło. Zatem od pewnego czasu były tylko dwa. Podrosły już na tyle, że w zasadzie udaje się rozróżnić płeć. To były dwie samice (na 99%).
Jedna z nich to ta, o której wcześniej pisałem, ze "gania" pozostałe (teraz już tylko jedną).

Dzisiaj dokupiłem samca.

Wiadomo, że on jako nowy lokator jest trochę przestraszony i niepewny siebie. No i ta właśnie "dominująca" samica teraz nie tylko dawną swoją kompankę gania to jeszcze nie daje spokoju temu samcowi.

Zastanawiam się czy go nie zamęczy i czy jutro jeśli nadal będzie tak "dominować" to jakoś jej nie odizolować czy jednak dać czas samcowi aby sie oswoił z nowym "domem" i pokazał, że on tu jest Panem.

Dla udokumentowania dwie fotki:

Dwie samice - ta na pierwszym planie to ta "dominująca"
Obrazek

A to dokupiony samiec - ujęcie kiedy był w odwrocie :-)
Obrazek


Ale moje pytanie zasadnicze jest takie, czy u gurami mozaikowych zdarza się często takie dominujące zachowanie samicy?


Opis wszelkich Waszych doświadczeń mile widziany.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: Hunter » 2 lutego 14, 20:58

Nie mam zielonego pojęcia o gurami, ale przykładowo u pielęniczek dominacja samic nad samcami zdarza się bardzo rzadko. Natomiast u bojowników dość często. Myslę, że gurami ma bliżej do bojowników, niz do pielęgniczek ;)
Może spróbuj odizolować agresywną samicę? Może pozostałe dobiorą się w pary, samiec się zaaklimatyzuje i ogarnie wredną babę jak już wróci do akwarium? :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Grafolog
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 28 maja 13, 18:47

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: Grafolog » 2 lutego 14, 21:17

Piękne książkowe dwie Samice i Samiec gratuluje

Posiadam Gurami Marmurkowe co prawda ale długo mi zeszło za nim dobrałem w swoich 240l
2 x harem , bo sytuacje miałem podobną do ciebie w tym że u mnie to Samiec tłukł najmniejszą samice w efekcie końcowym żal mi było oddawać samca bo długo mi zeszło za nim trafiłem w zoologu na 100 % samca , wiec najmniejszą samice wymieniłem na trochę większa bo nie widziałem dla niej szans na dłużej .
Samca masz dojrzałego wiec dziwi mnie że daje sobie baty strzelać może potrzeba porostu mu czasu

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: sylwekw » 2 lutego 14, 21:56

Zobaczymy jak będzie jutro. Dam znać.
Na szczęście ma się gdzie chować przed tą zawziętą samicą.


Edycja: Udało się .... samiec się ogarnął i już pływają zgodnie całą trójką. CHyba niepotrzebne były moje obawy.

Grafolog
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 28 maja 13, 18:47

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: Grafolog » 4 lutego 14, 22:07

To jak masz jakaś roślinność pływającą to pozostaje oczekiwać Gniazda ;-)

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: sylwekw » 5 lutego 14, 09:14

Z "pływających" to mam tylko wąkrotkę ale ją przycinam i nie pozwalam aby dorosła do powierzchni. O gnieździe i narybku to na razie wcale nie marzę ... najważniejsze dla mnie jest aby wszystko w akwarium się unormowało i "rybki były zadowolone" :-) :-)

Potem przyjdzie czas myśleć o dalszych krokach.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: sylwekw » 15 maja 14, 11:40

Żeby nie powielać wątków o bardzo podobnych kwestiach to dorzucam tutaj kolejne pytanie dotyczące Gurami Mozaikowego i jego zachowania.
Od czasu początku tego wątku moje Gurami już trochę podrosły ale przede wszystkim ich wzajemne relacje już dawno się unormowały.

Obecnie obserwuję czasami, że samiec Gurami ociera się dość energicznie o liść anubiasa albo kryptokoryny. Jest to takie jednorazowe otarcie a przyjmuje w tym momencie pozycję na boku. Robi to rzadko .. 1-2 razy na cały wieczór udaje mi się to zauważyć.
Inne ryby tego nie robią (no może z wyjątkiem jednej "kosiarki"). Zastanawiam się czy to jest jakieś zachowanie "godowe" czy raczej objaw jakiejś choroby - żadnych plan na jego ciele nie potrafię dostrzec.

Macie może jakieś sugestie?

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: Kaef'son » 15 maja 14, 15:33

Ryba w ten sposób się drapie lub strąca osad. Jeżeli nie ma innych niepokojących objawów to nie ma się o co martwić.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: sylwekw » 15 maja 14, 16:16

A ewentualnie gdyby to miała być jakaś choroba to czego powinienem wypatrywać aby ją wcześnie wykryć.

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: Kaef'son » 15 maja 14, 16:54

Zmian na łuskach, braku apetytu, chudnięciu ryby, braku ruchliwości, traceniu barw itp.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: sylwekw » 15 maja 14, 20:55

Czyli objawy ogólne chorób ... myślałem, ze na coś szczególnego powinienem zwracać uwagę :-)

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Gurami Mozaikowy - nietypowe zachowanie ??

Postautor: Kaef'son » 15 maja 14, 21:32

Mogą to być jakieś powszechnie występujące w wodzie organizmy, osad, lub rybę coś zaswędziało :)

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości