Problem z odchowaniem prętnika karłowatego

jkozik
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 23 grudnia 11, 23:05

Problem z odchowaniem prętnika karłowatego

Postautor: jkozik » 13 maja 13, 08:43

Witajcie,
proszę Was o poradę w kwestii odchowania narybku prętnika karłowatego. Prętniki w moim akwarium od jakiegoś czasu regularnie budują gniazdo. Dwukrotnie przeniosłem je do 10 litrowego zbiornika z wodą o temp 27-28 stopni C. Po kilku dniach pływały już małe przecinki. Od tej pory zaczynałem podawać wodę z hodowli pantofelków (stara woda + siano). Po jakimś czasie podawałem suchy pokarm mikro. Za pierwszym razem z kilkudziesięciu małych rybek pozostało 5, które mają się dobrze do dziś, choć rosną bardzo nierówno - największy samiec ma jakieś 5 cm, natomiast najmniejsza samica z tego samego miotu 1 cm. Za drugim razem było około 200 sztuk narybku, które pływały ponad tydzień, a następnie szystkie zniknęły i nie pozostała ani jedna rybka. Teraz, od czterech dni mam kolejny przychówek, który na razie karmię pantofelkami. Obawiam się jednak że i tym razem nie uda się wychować potomstwa. Osoby doświadczone w rozmnażaniu prętników proszę o radę czym i kiedy karmić. Jak często podmieniać wodę? W jaki sposób rozwiązać sprawę filtracji? Za pierwszym razem pracował mały wewnętrzny filterek, ale część narybku została wessana do środka - rybki są naprawdę mikroskopijne. Za drugim razem go nie włączałem, być może to był jeden z powodów niepowodzenia.
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Anneri
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 17 lutego 13, 09:55

Re: Problem z odchowaniem prętnika karłowatego

Postautor: Anneri » 13 maja 13, 09:40

jkozik pisze:W jaki sposób rozwiązać sprawę filtracji? Za pierwszym razem pracował mały wewnętrzny filterek, ale część narybku została wessana do środka - rybki są naprawdę mikroskopijne. Za drugim razem go nie włączałem, być może to był jeden z powodów niepowodzenia.
Z góry dziękuję.


Może użyj po prostu filtra gąbkowego z drobną gąbką +pompka?
Chodzi mi o takie coś : http://www.kubazoo.com/pl/filtr-gabkowy ... -2329.html

Albo jakaś mini kaskada.
*FROM UK*

Azja 70L.

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Problem z odchowaniem prętnika karłowatego

Postautor: Killifish » 14 maja 13, 23:27

Jedno pytanie. Czy akwarium to 10 litrowe w którym było pierwsze tarło i odchów pierwszych młodych, było odkażane przed kolejnym tarłem?

Teraz do spraw technicznych.
1.Filtr wyłącznie tzw. plujka
2.Akwarium minimum 25 litrów, w mniejszym nie ma szans na więcej ryb.
3.Na dnie akwarium piasek. Każdorazowo nowy (do każdego nowego tarła). Warstwa 3 do 5 mm już wystarczy, grunt by dno było pokryte.
4.Temperatura na 26 wystarczy
5. Roślin trochę. Za każdym razem nowych. Limnofilia czy paprotka. Najlepiej jak będą w zbiorniku już tydzień przed tarłem - pierwotniaki.
Po odłowieniu samca oczekujesz chwili gdy larwy zaczynają pływać poziomo.
Pierwotniaki, dużo! Za mało karmisz w pierwszej fazie, czyli 2 tygodnie.
Polecam GWS.
Pierwsza podmiana gdy parametry wody się pogorszą. Bez testów nie da rady.
Dochodzi kwestia przewodności i IWiP oraz choroby wirusowej, tak typowej dla prętników.
Nie jest to łatwa ryba.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości