Razbora espei

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Razbora espei

Postautor: Hunter » 19 kwietnia 12, 19:03

Temat tworzą użytkownicy:

Obrazek


Nazwa: Razbora espei (Trigonostigma espei).

Pochodzenie: Azja: Tajlandia i Kambodża

Rozmiary: długość do 2,5cm.

Dymorfizm płciowy: ?
Warunki hodowli:
Zbiornik: minimalna długość zbiornika 50cm.
Temperatura wody: 23-28°C.
Woda: pH: 6,0 - 6,5; twardość: ? - 12°n
Pokarm: wszystkożerna, chętnie zjada pokarm żywy, mrożony i płatkowy.

Dodatkowe informacje: ryba stadna, dlatego zaleca się trzymać minimum 8szt. Razbora espei jest dość płochliwa rybą. Podobnie jak Razbora klinowa, espei jest bardzo ruchliwa, dlatego potrzebuje dużą powierzchnię do pływania. Dobrze się czuje w akwarium zarośniętym roślinami, lubi lekki półmrok. Czasami mylona z Razbora Hengela.

Rozmnażanie: podobnie jak Razbora klinowa. Tarło najlepiej przeprowadzić w zbiorniku tarliskowym, w tym celu należy odpowiednio przygotować akwarium, w którym powinny znajdować się rośliny o szerokich liściach (np. kryptokoryny). Do tarła należy oddzielić parę dorosłych ryb. Ikra składana jest na spodniej części liści roślin. Brak danych na temat szczegółowych parametrów wody, w której ryby chętnie podchodzą do tarła.

Systematyka:
Rodzina: karpiowate
Rodzaj: Trigonostigma
Gatunek: Razbora espei

Nasze zbiorniki z Razborami:
[126] ogólne/rośliniak
[112l] by Wnorus
[45] Mała Azja


Zachęcam do dyskusji na temat ryby. Standardowo zachęcam do wklejania zdjęć i opisu hodowli. Jeśli macie te ryby w swoich akwariach, oraz opublikowaliście zdjęcia swojego baniaczka na forum, to proszę o linki na PW, albo tutaj w temacie :) Ktoś rozmnażał? Jaki minimalny litraż zbiornika? Danych nie znalazłem, więc zaproponowałem wymagania Razbory klinowej, jednak espei jest mniejsza, więc litraż też pewnie mniejszy? ;)

Poszukuję dobre zdjęcia ryby do zaprezentowania jej w tym temacie, podsyłając zdjęcie pamiętaj o prawach autorskich! Na chwilę obecną zaprezentowane zdjęcie jest autorstwa pluvieuse (uzytkowniczki naszego forum), która opublikowała zdjęcia w swoim temacie prezentującym zbiornik.

Opracowane na podstawie:
1. http://www.fishbase.org/summary/Trigonostigma-espei.html (stan na 19.04.2012r.)
2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Razbora_espei (stan na 19.04.2012r.)
3. Opracowanie własne
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Danquei
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 10 listopada 13, 21:35

Re: Razbora espei

Postautor: Danquei » 9 stycznia 14, 23:14

Jeśli chcesz to podmień zdjęcie bo rybki Ci nie pasują :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Razbora espei

Postautor: Hunter » 10 stycznia 14, 18:04

To są chyba Hengela :)

Zdjęcie zapożyczone z bojownik.pl:
Obrazek

Kiedyś ktoś pisał, że u nas na rynku nie ma "prawdziwych" razbor Hengela (problem w tym, że osoba, ktora to pisała jest osobą bardzo pewną :P), ale ja to już nie wiem, bo czasami w sklepach widuję Hengela i espei pod tymi samymi nazwami.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Danquei
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 10 listopada 13, 21:35

Re: Razbora espei

Postautor: Danquei » 10 stycznia 14, 19:26

Też mi na początku wyglądały na Hengela ale widzę, że powoli robią się takie pomaranczowe, więc zobaczymy za jakis czas co to za rybki. Wszędzie gdzie szukam Espei to właśnie te są

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości