Tarło bojownika

Marek694
Narybek
Narybek
Posty: 85
Rejestracja: 26 lipca 11, 16:24

Tarło bojownika

Postautor: Marek694 » 11 lutego 12, 17:57

Witam.
Dzisiaj rano zobaczyłem gniazdo w głównym akwarium(60L). Nie wytrwało długo, ponieważ mam filtr o dużym ciśnieniu i tafla wody się porusza, co spowodowało zniszczenie gniazda. Postanowiłem spróbować rozmnożyć bojowniki. W tym celu przygotowałem akwarium 45L(tylko takie miałem wolne). Mówiąc przygotowałem mam na myśli: wyposażyłem w kryjówki(dwa kokosy) roślinki pływające po powierzchni wody i oczywiście grzałkę ustawioną na 27-28 stopni. Woda pochodzi z głównego akwarium. Jest jej tyle, że zajmuje ok. 1/3 objętości akwarium tarliskowego. Gdy wszystko było już gotowe, wpuściłem samca. Kilka godzin nie było mnie w domu, a gdy wróciłem zauważyłem gniazdo. Jednak zdziwił mnie rozmiar bąbelków. Jest on bowiem bardzo malutki, ich średnica to 1-2 mm. Wpuściłem samicę, na której ciele od razu pojawiły się pionowe, białe paski. Od tamtej pory samiec ciągle ją gania w między czasie robiąc sobie krótkie przerwy. Jak myślicie, wszystko robię dobrze?
W przypadku ewentualnego rozmnożenia oprócz akwarium tego tarliskowego, mam także 25 litrowe, w którym obecnie są krewetki i 3 młode gupiki. Na razie nie kupowałem żadnego specjalnego pokarmu dla narybku. Jeśli będzie to konieczne to oczywiście to zrobię, dlatego pytam czy nie wystarczyło by rozdrobnić pokarmu w płatkach? Oprócz takiego mam jeszcze mrożony.
Aha, światło ma się świecić przez noc czy wyłączyć?
----
Jeszcze jedno: Jak rozpoznać że tarło już się odbyło? Wiem, że od razu po tym muszę odłowić samicę i nie mogę zrobić tego za późno, bo może ona zostać zabita przez samca.
Marek

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Tarło bojownika

Postautor: marrkus85 » 11 lutego 12, 18:33

Dla malutkiego narybku bojownika najlepsze byłby pierwotniaki, które musiałbyś wyhodować, bo w świeżo założonym akwa nie wiele ich jest.
W Siedlcach na pewno kupisz Hikari FirstBites. Z innymi pokarmami dla narybku nie wiem jak jest tu w sklepach.
Jak bojki dzisiaj się trą to musisz już zacząć szukać pokarmu, aby być przygotowanym na moment kiedy maluszki zaczną jeść.

Marek694
Narybek
Narybek
Posty: 85
Rejestracja: 26 lipca 11, 16:24

Re: Tarło bojownika

Postautor: Marek694 » 11 lutego 12, 18:54

Dzięki.
Mógłby ktoś odpowiedzieć jeszcze na moje dwa pytania, których treść znajduje się wyżej?
Jeszcze przez kilka godzin będę czuwał nad bojownikami, ale później idę spać, bo nie chce mi się siedzieć przez noc i obserwować budowania gniazda, ganianie samicy itd.
Chciałbym wiedzieć po czym rozpoznać jutro rano (bo dzisiaj to chyba jeszcze za wcześnie, upłynęło dopiero 3h od wpuszczenie samicy do samca) czy tarło się odbyło, czy nie.
Marek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Tarło bojownika

Postautor: Hunter » 11 lutego 12, 18:57

Po tarle będzie ikra w gnieździe.

Poczytaj podpięte tematy: http://www.bojownik.pl/index.php?showforum=14
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Marek694
Narybek
Narybek
Posty: 85
Rejestracja: 26 lipca 11, 16:24

Re: Tarło bojownika

Postautor: Marek694 » 11 lutego 12, 19:11

Dziękuję. Wyczytałem że będzie widać białe kulki. Mam nadzieję że samicy nic się nie stanie do rana jeśli tarło odbędzie się w nocy.
Marek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Tarło bojownika

Postautor: Killifish » 11 lutego 12, 22:15

Nie odbedzie sie w nocy. Po za tym ktos mi wytlumaczy skad ta moda wpuszczania do tarliskowego pierwszego samca? Troche za pozno na pierwotniaki, najpierw myslimy o parametrach i warunkach tarla, potem o karmie dla doroslych tarlakow i mlodych i dopiero dopuszczamy ryby.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Marek694
Narybek
Narybek
Posty: 85
Rejestracja: 26 lipca 11, 16:24

Re: Tarło bojownika

Postautor: Marek694 » 12 lutego 12, 09:08

Czy to jest normalna wielkość bąbelków tworzących pianę?
Te biale kulki będzie się dało zauważyć gołym okiem, czy lupą?
http://imageshack.us/photo/my-images/857/1003200e.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/441/1003208x.jpg/
Tak jak już pisałem, wielkość bąbelków to 1mm, może 2mm.
Marek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Tarło bojownika

Postautor: Killifish » 12 lutego 12, 10:16

Wielkosc, takze gniazda, zalezy od genow samca i twardosci wody. Masz calkowicie w normie lecz bez szalenstwa. Bedziesz widzial golym okiem. Trudno wpisac w google grafika IKRA BOJOWNIKA ?
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Marek694
Narybek
Narybek
Posty: 85
Rejestracja: 26 lipca 11, 16:24

Re: Tarło bojownika

Postautor: Marek694 » 12 lutego 12, 12:51

Nie nie trudno, myślę że bym sobie poradził.
Killifish tobie także dziękuję za rady i informacje. ;-)

Właśnie się wycierają, co jakieś 20 sekund zbliżają się do siebie i spada po około 10 "ziarenek", które samiec wyłapuje i zanosi do gniazda. Niestety czasami samiec nie zdąża wyłapać wszystkich i samica je zjada(przynajmniej tak mi się wydaje).

[ Dodano: 12 Luty 12, 13:36 ]
Tarło właśnie dobiegło końca. Samica wróciła do głównego akwarium.
Samiec zapraszał ją do siebie pod pianę, tak jak już to robił od 1,5h a może dłużej. Jednak tym razem samica odrzuciła propozycję i zaczęła się ukrywać. Po chwili samiec zaczął ją odpędzać od gniazda, aż w końcu ganiał ją po całym akwarium tak jak wczoraj wieczorem. Natychmiast ją odłowiłem, chyba w dobrym momencie?
Marek

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Tarło bojownika

Postautor: polak.krk » 12 lutego 12, 16:54

Dobrze zrobiles. Pilnuj narybku i kup pokarm dla nich, sa pierwotniaki w proszku albo ten pokarm Hikari o którym marrkus napisal.
Za brak uzywania jezyka polskiego na poziomie elementarnym (duza litera, kropka) czeka Cie paseczek (ostrzezenie) !

Marek694
Narybek
Narybek
Posty: 85
Rejestracja: 26 lipca 11, 16:24

Re: Tarło bojownika

Postautor: Marek694 » 12 lutego 12, 19:07

Tak wiem, we wtorek będę miał.

[ Dodano: 12 Luty 12, 21:00 ]
Jak młode opuszczą gniazdo, podłączyć jakiś filtr? W tej chwili nie podłączam bo by gniazdo popsuł.

[ Dodano: 13 Luty 12, 19:02 ]
Na wodzie jest zawiesina, skąd coś takiego? Jak próbuję to rozmieszać, robią się białe grudki.
Jeśli chodzi o pianę i ikrę to z góry nic nie widać, może dlatego że piana jest gruba, bo wystaje ponad poziom wody prawie 1cm. Dopiero gdy patrzę z dołu, w niektórych miejscach dostrzegam czarne punkciki.

[ Dodano: 13 Luty 12, 22:20 ]
Samca trzeba odłowić jak młode zaczną poziomo pływać, tak?
Teraz widzę, jak co jakiś czas kilka sztuk opada, a samiec je łapie i zanosi z powrotem do gniazda. Niektóre małe bojowniki już same dają radę podpłynąć w górę.
Myślę, że jutro rano odłowię samca, bo później będę mógł to zrobić dopiero ok. 3-4, chyba że komuś innemu to powierzę. Gdzieś czytałem, że młode opuszczają gniazdo 48h po umieszczeniu ich tam. Jutro około 12 minie taka ilość godzin.
Marek

kwzelo
Ryba
Ryba
Posty: 121
Rejestracja: 9 czerwca 09, 15:52
Lokalizacja: Łomża

Re: Tarło bojownika

Postautor: kwzelo » 14 lutego 12, 16:38

Filtr gąbkowy z napowietrzacza zainstaluj gdy maluchy zaczną samodzielnie pływać. Syf na tafli wody jest spowodowany zerowym natlenieniem wody? Jeśli jest inaczej proszę o poprawę :)
Żeby gniazdo się nie rozpadało przez pęd wody, kiedyś na szybciora ze szkła skleiłem coś takiego
Obrazek
Działa w 100% :)
Jakbyś był z podlaskiego mógłbym sprzedać Ci nieco pierwotniaków na jakieś 2 dni :)
Pozdrawiam i życzę sukcesów!

Marek694
Narybek
Narybek
Posty: 85
Rejestracja: 26 lipca 11, 16:24

Re: Tarło bojownika

Postautor: Marek694 » 14 lutego 12, 20:22

Dzięki.
Pierwotniaków nie wezmę, bo jestem z Mazowieckiego, a zresztą pokarm już mam - ten Hikari First Bites, o którym pisał marrkus.

Jeśli chodzi o filtr to jeszcze chyba nie będę podłączał. Maluchy jeszcze poziomo nie pływają, choć są wyjątki. Zdecydowana większość jednak opada na dno, a później unosi się w górę i zaczepia w pistiach. Samca już odłowiłem, bo wydawało mi się że jadł młode, więc od godziny 15 małe radzą sobie same. Karmę już podałem dwa razy, nie za wcześnie?
Marek

kwzelo
Ryba
Ryba
Posty: 121
Rejestracja: 9 czerwca 09, 15:52
Lokalizacja: Łomża

Re: Tarło bojownika

Postautor: kwzelo » 14 lutego 12, 23:37

Lepiej za wcześnie niż za późno :) Choć filtr by się przydał.
Co to pierwotniaków to zlej z akwarium trochę wody. Wlej parę kropel białego, krowiego mleka, lub zgniłe części roślin. Po jakimś czasie woda będzie zmieniała swoją barwę i pojawi się kożuch. Ja czymś takim właśnie karmię przez pierwsze 2-3 dni swoje maluchy.
Co to karmy hikari. W jaki sposób podajesz ją maluchom? Po prostu sypiesz proszek? Reflektuję zrobić zawiesinę.
Pozdrawiam

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Tarło bojownika

Postautor: Killifish » 15 lutego 12, 03:13

Zle mi sie robi jak czytam takie glupoty i relacje, rady. Katowanie ryb od ikry rozpoczete.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości