Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

sebeksh
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 listopada 11, 15:15

Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: sebeksh » 27 listopada 11, 15:42

Witam.

Jestem tutaj nowy, na rybciach i tych sprawach w sumie nie znam zbyt dużo więc proszę Was o radę. Najpierw może przedstawię swoje akwarium i co w nim jest a potem opiszę problem.

Akwarium jest coś koło 40-50l. filtry, pompki wszystko jset. Rybki :
1. bojownik z welonem czyli chyba samiec,
2. 2 skalary
3. 1 rybka, której nie potrafię zidentyfikować, dlatego wklejam zdjęcie http://i42.tinypic.com/t98kkn.jpg
4. Para rybek, których nazw też nie znam http://i44.tinypic.com/nqe0yw.jpg
5. I kolejna para, jak wyżej http://i41.tinypic.com/333izq8.jpg
6. I jeszcze jedna para rybek http://i40.tinypic.com/5amlfk.jpg
7. Glonojad
8. Kilka (około 10) zwykłych, szarych rybek ze stawu http://i44.tinypic.com/35jy140.jpg

Teraz mój problem, a w zasadzie wątpliwości. Postanowiłem dokupić samicę bojownikowi w celu rozmnażania, ale też w celach rozrywkowych, żeby się sam nie nudził. Mam następujące pytania:

O co chodzi z odławianiem samicy, samca, i czy to jest konieczne ?
Jeśli doszłoby do rozmnożenia czy pozostałe rybki nie zjadły by tych malutkich ?
I ostatnie, czy moje akwarium by było dobre do takich rzeczy ?

Dodam jeszcze, że moje akwarium jest zwykłym, domowym akwarium, nie mam jakiegoś profesjonalnego sprzętu czy też kilku akwariów do eksperymentowania. Rybki są dla ozdoby, dbam o nie, wymieniam wodę, daję uzdatniacz, często siedzę przy nich i obserwuję, tak więc jest to raczej skromny zestawik do celów domowych. :D

proszę o pomoc
pozdrawiam :)

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: nsp » 27 listopada 11, 15:49

Ja pier.... Obsada do zmiany. Podaj wymiary akwarium, podaj nazwy sprzętu i ich specyfikacje. I zacznij czytać o rybach...

sebeksh
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 listopada 11, 15:15

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: sebeksh » 27 listopada 11, 15:52

Po 1 nie bulwersuj sie, co chcesz osiagnac tym ze sobie poprzeklinasz? Jak masz zamiar się tak zachowywać to nie wypowiadaj się w moich tematach...

Po 2 jeśli obsada do zmiany to nic z tego, nie wymienię rybek tylko dlatego, że nie będzie się dało rozmnożyć bojownika.

Molas
Ryba
Ryba
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwietnia 09, 16:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: Molas » 27 listopada 11, 15:54

Po pierwsze obsada do korekty.
Skalary do oddania - za mały litraż

To z pkt numer 3 i 5 to gupiki
Z numeru 4 to żałobniczka

7. Glonojad - Jezeli jest to Zbrojnik Niebieski akwa za małe.

Co do Samego bojownika to akwa jest w sam raz dla haremu. 1 samiec + 2 samice.

Wiecej sie dowiesz od reszty forumowiczów, ja miałem dłuższa przerwe w akwarystyce, przeprowadzki itp itd.

Aha, no i słaba jakość fotek ;)
Ostatnio zmieniony 27 listopada 11, 15:58 przez Molas, łącznie zmieniany 1 raz.
I'm back :D

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: nsp » 27 listopada 11, 15:54

Czy ty nie rozumiesz tego, że nie masz bladego pojęcia o akwarystyce. Najpierw podaj wymiary akwarium.

sebeksh
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 listopada 11, 15:15

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: sebeksh » 27 listopada 11, 15:58

tabacznik wiem że nie mam ale wyklinając tu nie pomożesz...

wymiary:
szerokosc - 65
wys. - 30
dl. 30

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: Fatty » 27 listopada 11, 15:59

tabacznik pisze:Czy ty nie rozumiesz tego, że nie masz bladego pojęcia o akwarystyce.


jeszcze nie, więc proszę wytłumacz. Gdybym ja zielona była, pomocy w czymś szukała na takie niezrozumiałe(toć pojęcia brak, więc jak rozumieć?) naskoczenie na mnie zabrałabym się i poszła, wszelkie chęci na zmiany by mi przeszły, bagienną zupą rybną szczycić dalej bym się mogła.
Are you sure, you want to exist?


nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: nsp » 27 listopada 11, 16:03

Dobrze. Przepraszam bardzo. Mam dwie prośby. Podaj wymiary akwa (już podałeś nie zauważyłem) i specyfikacje sprzętu, oraz to co masz w akwa, czyli jakie podłoże, jakie żywe rośliny. Wtedy z miłą chęcią Ci pomogę.


To masz 58.5 litrowe akwa. Możesz w nim trzymać harem bojownika, czyli samiec plus dwie, trzy samice. Do tego możesz zostawić gupiki które masz, młode powinny bojowniki redukować. Resztę niestety musisz oddać. Jak na piszesz coś więcej o baniaku, będzie można pomyśleć o innych rybkach.

sebeksh
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 listopada 11, 15:15

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: sebeksh » 27 listopada 11, 16:16

http://www.kirysek.pl/aquael-filtr-wewn ... bbaa577697

DOKŁADNIE taki, tej samej firmy, tak samo wygląda, z tym że jest napisane na moim w odróżnieniu od tego:

Moc: 4,7 W
Wydajność: 360 l/h

Niestety nie jestem w stanie przeczytać do jakiej ilości wody on jest ale podejżewam, że do tej samej.

@ zaraz edytuje co do roślin i podłoża

Nazw nie znam, jakość zdjęć nie jest powalająca, ale mam nadzieję, że ktoś da radę rozpoznać

tu roślinka: (jest tylko jedna, są jeszcze 2 sztuczne) http://i43.tinypic.com/168j382.jpg

i podłoże: (wydaje mi się że to najzwyklejsze jest, o takie prosiłem w sklepie) http://i44.tinypic.com/ok8v9f.jpg

jak zdjęcia pomniejszycie to wyraźniej będzie widać.

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: nsp » 27 listopada 11, 16:29

Poczytaj o roślinach które wymagają małej ilości światła i postaraj się takie kupić, wywal sztuczne rośliny. Podaj jakie masz oświetlenie. Filtr trochę przy mały jak na te akwa i obsadę z gupikami.

sebeksh
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 listopada 11, 15:15

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: sebeksh » 27 listopada 11, 16:35

Klapa dorabiana, oświetlenie - żarówka energooszczędna LEXMAN, 9W, jedna.

A filtr chyba daje rade przy comiesięcznym czyszczeniu go, oczywiście jak sam mowiles nie znam sie wiec moge sie mylić, jednak na oko nie widać, żeby był syf czy żeby nie wyrabiał.

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: nsp » 27 listopada 11, 16:38

Przy comiesięcznym czyszczeniu? Wodę się podmienia, nie wymienia co tydzień, jakieś 30% i przy cotygodniowych podmianach czyści się gąbkę filtra. Powinieneś mieć w tym akwa co najmniej oświetlenie 30W (świetlówki T8/T5) aby cokolwiek rosło.

sebeksh
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 listopada 11, 15:15

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: sebeksh » 27 listopada 11, 16:43

W sensie filtr wyciągam i czyszcze tą gąbkę co miesiąc i mniej więcej też co miesiąc robię właśnie tak jak mówisz, wylewam 1/3 wody i dolewam czystą. To akurat powiedział mi pan ze sklepu podczas zakupu rybek.

Co do oświetlenia - w tym jestem totalnie zielony, na opakowaniu po żarówne jest narysowane 9W=38W <- i to 38W jest napisane w otoczce o kształcie normalnej klasycznej żarówki (ta jest energooszczędna, tak tylko przypominam :D) Nie wiem co to oznacza...

Awatar użytkownika
Linda
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 752
Rejestracja: 19 maja 11, 18:18
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Hamburg

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: Linda » 27 listopada 11, 16:47

sebeksh pisze:żarówka energooszczędna LEXMAN, 9W, jedna.

9w na 58l to stanowczo za mało i do tego jeszcze żółte. 20w to raczej minimum jeśli chcesz mieć tam jakiekolwiek chwasty. Dołóż tam 1x18w t8.

Co do obsady tragedia. Bojek harem, na dno kreweciochy (na początek RC) ampularia i te gupiczątka xD
Napisz jakie masz podłoże (najlepiej zrób fote całego akwa, tylko proszę zrób je aparatem cyfrowym przy zapalonym świetle tylko i wyłącznie w akwa, fote zrób na noc gdzie jedynym źródłem światła będzie akwa) Gdy zmienisz oświetlenie wtedy napiszemy Ci jakie chwasty tam Ci pociągną.

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Bojownik - akwarium - rozmnażanie - inne rybki

Postautor: nsp » 27 listopada 11, 16:50

Nie słuchaj się sprzedawców 95% nie zna się na akwarystyce, lub specjalnie wprowadzają w błąd :P

Jak minie, lub już minął tydzień od ostatniej podmiany, zrób tak jak Ci powiedziałem. Uzupełniasz wodę w akwa odstaną wodą z kranu, lub od razu z kranu (jak kto woli). Ty masz zwykłą energooszczędną żarówkę, a ja mówię o świetlówkach.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości