Brzanka różowa a neonowa - kilka pytań

ultimat
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 26 marca 11, 15:10

Brzanka różowa a neonowa - kilka pytań

Postautor: ultimat » 15 maja 11, 00:33

Witam serdecznie. Mam pytanie do jakiegoś speca od różowych.


Ostatnio przemodelowałem kilka swoich akwariów i z jednego 90 litrowego wyprowadziłem neonki i parkę ramirezek do 160 litrów, a w tej 90tce umieściłem 9 szt. brzanki różowej. Docelowy litraż dla nich to będzie 120 litrów (jak tylko skompletuje jeszcze sprzęt), ale do rzeczy:

pH w tym baniaku to 7,0
woda średnio twarda
innych parametrów nie mierzę.
filtracja - zeolit, ceramika, 2 x gąbka, 350 l/h, temp. obecnie 24 C

Próbowałem zidentyfikować płeć swoich rybek i wyszło na to, że mam
3 samce brzanki różowej (są prawie całe różowe z grzbietem oliwkowym i mocno czarnymi brzegami płetw) zresztą po zachowaniu widać że to samce.
5 samic brzanki różowej - oliwkowo szare z prawie bezbarwnymi płetwami - korpus zaokrąglony
i prawdopodobnie trafiła mi się jedna sztuka brzanki neonowej. Czytałem trochę o nich w necie. Ta jest cała różowa z połyskiem i różowymi płetwami. W związku z tym mam kilka pytań...

1. Czy może ona sobie spokojnie żyć z pozostałymi brzankami? Czy jest to jakiś problem?
2. Czy można dokonać krzyżówki neonowej ze standardową różową? To tak z ciekawości, bo nie mam zamiaru ich rozmnażać.
3. Zauważyłem że ona jakoś stroni od pozostałych brzanek i nie jest to żaden objaw choroby, bo normalnie żeruje, grzebie w żwirze, interesuje się normalnie dekoracjami na swoim terytorium, obskubuje korzeń, obrała sobie rewir 20x20 cm i zazwyczaj tam przebywa, ale zazwyczaj nie wygania z niego innych brzanek, czasem delikatnie jakąś odpędzi, ale nie jest agresywna i nie podejmuje z nimi zabawy, gdy inne ją zachęcają do wspólnych harców, to ona mimo tego że jest bardzo żywotna to wyraźnie nie lubi pływać wśród współtowarzyszy. Napewno nie jest chora (znam się trochę na tym, bo jestem akwarystą od wielu lat). Mam więc pytanie czy to normalne zachowanie spowodowane obecnością innych brzanek. Bo jeżeli nie da się ich skrzyżować - to odpowiedź jest jasna - że różnice miedzy tymi brzankami są zbyt duże żeby mogły normalnie koegzystować we wspólnym stadzie.
4. Też z ciekawości - jak się rozróżnia płeć u neonowych, bo nigdzie nie znalazłem o tym info. Podobno i samce i samice są całe różowe i mają całkowicie różowe płetwy?
5. czy neonowa została sztucznie wyhodowana? Czy ona jest tylko odmianą różowej, inną rasą czy już podgatunkiem?
6. Co radzicie - co dalej z tym zrobić?


Bardzo proszę o odpowiedzi...

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości