Bojownik nie interesuje się samicą

Awatar użytkownika
Fedra
Narybek
Narybek
Posty: 90
Rejestracja: 6 września 10, 10:51

Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Fedra » 19 listopada 10, 11:58

Witam

Od około dwóch tygodni w moim akwarium przebywa samica bojownika. Mąż kupił ją ponieważ bojek strasznie cięty był na jego krewetki i myślał, że to odwróci jego uwagę. Trochę obawiałam się, agresji z obu stron, ale okazało się inaczej. Otóż mój bojownik w ogóle nie interesuje się samiczką i kiedy nie przyczaja się na krewety wdzięczy się przed szybą. Samica jest bardzo nieśmiała i łagodna,ma swój świat w kępie roślin, ale czasem pływa za bojownikiem całkowicie przez niego ignorowana. Tak dużo słyszałam na temat agresji wśród bojowników, że teraz zastanawiam się czy zachowanie moich jest normalne ;)
No i czy kiedyś doczekamy się małych bojowniczątek biorąc pod uwagę brak zainteresowania bojownika samiczką?

Dymek07
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 10 października 09, 14:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Dymek07 » 19 listopada 10, 12:21

Tarło każdych ryb musi przebiegać w odpowiednich warunkach dla nich.

Ile litrów ma akwarium i jaka jest temperatura wody ?

Awatar użytkownika
Fedra
Narybek
Narybek
Posty: 90
Rejestracja: 6 września 10, 10:51

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Fedra » 19 listopada 10, 12:32

Bojowniki przebywają w zbiorniku ogólnym 54l, temperatura w granicach 26-27C. Jeśli będzie potrzeba zostaną przeniesione do osobnego zbiornika na tarło i tam postaram się zapewnić im odpowiednie warunki. Na razie nie wiem, czy w ogóle można myśleć o rozmnażaniu, kiedy bojownik całkowicie ignoruje samiczkę, a kiedy się na nią natknie omija sporym łukiem.

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: polak.krk » 19 listopada 10, 12:47

Jakie krewetki sa trzymane w takiej temp? Bo troche za wysoka.

Awatar użytkownika
Fedra
Narybek
Narybek
Posty: 90
Rejestracja: 6 września 10, 10:51

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Fedra » 19 listopada 10, 13:28

Krewetki RC, mamy je od 2 tygodni i poza jedną, którą pierwszego dnia upolował bojownik strat nie było. Mąż się strasznie przy nich upierał, trochę popytał i podobno poradzą sobie w takiej temperaturze. Na razie nie widać nic niepokojącego.

Dymek07
Narybek
Narybek
Posty: 99
Rejestracja: 10 października 09, 14:48
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Dymek07 » 19 listopada 10, 14:59

http://www.superakwarium.pl/bojownik-sy ... id521.html

Polecam tą stronę jeśli chcecie rozmnażać bojowniki i wiedzieć o nich więcej.

Sathaja Catha
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 20 października 10, 22:36

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Sathaja Catha » 19 listopada 10, 19:20

Mój pierwszy bojownik w ogóle nie interesował się samicą (tzn. najpierw trochę ją gonił, ale później zaczął ją całkowicie ignorować), do tego stopnia, że nie reagował nawet, kiedy podgryzała mu płetwy... Ale jak przyszedł czas tarła, to zrobił swoje :D

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Plewek01 » 19 listopada 10, 22:02

Dorzuć jeszcze z jedną samiczkę, rywalizacja powinna je zachęcić do działania :twisted:

Agabojek
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 20 października 10, 12:16
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Agabojek » 21 listopada 10, 10:56

Dolej do akwarium trochę świeżej wody. W naturalnych warunkach trą się gdy jest pora deszczowa. W każdym bądź razie możesz spróbować. :roll:
akwa 55l
1x bojownik(imię: Iggy)
Typ: low-tech

Awatar użytkownika
Fedra
Narybek
Narybek
Posty: 90
Rejestracja: 6 września 10, 10:51

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Fedra » 23 listopada 10, 00:09

Mój bojek w dalszym ciągu zafascynowany sobą puszy się przy szybie. dziś zrobiłam podmiankę wody, a jutro dojdzie druga samiczka, może ta mu się bardziej spodoba ;)

[ Dodano: 23 Listopad 10, 13:43 ]
Druga samiczka wróciła ekspresowo do sklepu. Szkoda bo bardzo ładna była, ale niestety z piekła rodem. Od razu po wpuszczeniu rzuciła się na biedną Penelopę, zaczęła ustawiać inne ryby, nawet samcowi nie odpuściła. Moja samiczka porządnie się zestresowała zblakła i dostała poziomych pasów. Samiec zainteresował się nową samiczką i może coś by z tego była, ale ten rybi harpagan za dużo zamieszania robił w akwarium. Zresztą nie wydaje mi się, żeby moja samiczka dobrze czuła się w obecności tej drugiej, a mam za duży sentyment do delikatnej, nieśmiałej Penelopy, żeby ją tak po prostu oddać.
Martwi mnie jednak fakt, że pomimo, iż od ponad 3 godzin samiczka ma spokój nie zachowuje się jak wcześniej. Przez prawie cały czas jest blada i ma te paski. Zdarza się, że odzyskuje kolor, ale kiedy tylko w jej pobliżu pojawia się samiec, znów robi się blada i pojawiają się pasy. Czy to normalne, że rybka, aż tak bardzo jest zestresowana, że pomimo braku zagrożenia nie może odzyskać równowagi? Zastanawiam się też, czy powinnam przenieś ją do osobnego zbiornika, żeby mogła dojść do siebie? No i wreszcie ostatnie pytanie, czy obecność drugiej łagodnej samicy ośmieliło by moją samiczkę?

Sathaja Catha
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 20 października 10, 22:36

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Sathaja Catha » 24 listopada 10, 17:02

Z moich obserwacji wynika, że te stresowe pasy u samiczki występują raczej często. Zwłaszcza jak jest ich kilka. Samca widziałem w takim "stroju" tylko raz, jak przegrał starcie z bezbronnym (pojedynek był zresztą tylko na puszenie).
Fedra, jeżeli Twoja samiczka wcześniej miała normalne barwy, to powinna je wkrótce odzyskać.

Awatar użytkownika
Dyzioo
Ryba
Ryba
Posty: 271
Rejestracja: 9 lutego 10, 23:12
Lokalizacja: Olkusz

Re: Bojownik nie interesuje się samicą

Postautor: Dyzioo » 25 listopada 10, 22:35

na stronie 42 jest obszerny artykuł o bojownikach
http://www.issuu.com/magazynakwarium/do ... 00_e-kiosk

[ Dodano: 25 Listopad 10, 22:50 ]
i tu jeszcze
http://zetbe.pl/habitat.htm
300l, 112l, 45l

Nikt nie urodził się fenomenem,
każdy z nas nawet chodzić
musiał się nauczyć.

Wróć do „Azja”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości