akwarium 200l

Kikax33
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 15 listopada 10, 16:20
Lokalizacja: Legnica

akwarium 200l

Postautor: Kikax33 » 16 listopada 10, 14:59

chce stworzyć akwarium w stylu azjatyckim (mam 200l) jakie rośliny... korzenie itp. itd. mogę tam dać?

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: akwarium 200l

Postautor: Plewek01 » 17 listopada 10, 10:05

Korzenie wedle upodobania, a z roślin to np. zwartki. Poprzeglądaj aranżacje Yorki - ego tam powinnaś znaleźć natchnienie do azji :)

piowo2007
Ryba
Ryba
Posty: 151
Rejestracja: 16 stycznia 11, 17:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: akwarium 200l

Postautor: piowo2007 » 16 stycznia 11, 18:21

Zbiornik założony w 14 stycznia 2011r. w trakcie dojrzewania


Akwarium 200 l
Filtr kanistrowy Eco Crytal-Flo 60

Oświetlenie 2 x 30 świetlówki TLD + ekran z folii aluminiowej

Temperatura wody23-24 st. C

Ph 7,5-8

Obsada roślinna :
Nurzaniec olbrzymi -Vallisneria gigantea
Nurzaniec śrubowy
Zwartka Wendta - Cryptocoryne wendtii
Kryptokoryna pontederiolistna - Cryptocoryne pontederiifolia
Sangrita subulata - rodzaj trawy nie mogę dokładnie zidentyfikować


Fauna:
3 X ślimak Ampularia


Akwarium Biotopowe - Azja

- przez pierwsze 3 doby światło sztuczne właczone przez 8 godzin dziennie
- biały nalot na korzeniach i roślinach - ślimaki radzą sobie z nim doskonale
- w 3 dobie zaobserwowałem występowanie przezroczystych plam na liściach Kryptokoryn robią si e wtych miejscach dziurki - chyba to objaw choroby Kryptokoryn po przesadzeni i zmianie środowiska
- poza tym nie widze niepokjących objawów - woda czysta, klarowna, brak zapachu,
- nie stosowałem żadnych środków chemicznych uzdatniających ani polepszających jakość środowiska

Moje pytania:

na co zwrócić uwagę? podczas dojrzewania zbiornika?
czy mam sie martwić chorobą kryptokoryn i czy stosować leczenie?
musze dokupić kilka roślin pływających - jakie radzicie? ja myślałem o pisti albo limnobi, wąkrotce azjatyckiej, paprotnicy szerokolistnej no i może jakieś formy mchów azjatyckich

Czekam takze na propozycje dotyczące obsady zwierzęcej
zastanawiam sie nad rybami labiryntowatymi : prętnik, bojownik, gurami, wielkopłetw nie wiem który wybrać ze wzgledu na walory estetyczne a takze możliwość późniejszego rozmnażania
z ryb dennych myślałem o cierniooczku i jkiejś małej odmianie bocji może takze mułojad ale ten ostatni dorasta do duzych rozmiarów
nie wiem czy są gatunki glonojadów albo zbrojnikiów występujących w azji ale nie osiągajacych dużych rozmiarów

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: akwarium 200l

Postautor: Plewek01 » 17 stycznia 11, 11:02

Co jako podłoże? Wlej bakterii nitrifikacyjnych.

piowo2007
Ryba
Ryba
Posty: 151
Rejestracja: 16 stycznia 11, 17:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: akwarium 200l

Postautor: piowo2007 » 17 stycznia 11, 16:46

Dzisiaj podłaczyłem bimbrownię, narazie jako dyfuzor służy kostka od napowietrzacza, ale mówią, ze lepiej do wlotu filtra wtedywięcej sie rozpusci CO2 w wodzie... jęsli nie radzicie tego sposobu to podłacze kostkę lipową

Jakich efektów można sie spodziewać? przeczytałęm że o dobrym oziomie CO2 w akwarium świadczy bąbelkowanie roślin...

Czy połączenie 3 prętników (samiec + dwie samice), 10 razbor klinowych, 6 cierniooczków, 4 małe bocje (zastanawiam sie nad gatunkiem) to dobre zestawienie?

myślałem jeszcze o parze szczupieńczyków pręgowanych...
Ostatnio zmieniony 17 stycznia 11, 16:57 przez piowo2007, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: akwarium 200l

Postautor: Plewek01 » 17 stycznia 11, 16:56

piowo2007 pisze:że bakterie nitryfikacyjne to oszustwo i niema możliwości sprawdzenia że zadziałały... lepsza juz stara woda z innego baniaka - czy sie mylę

To nie oszustwo. A stara woda zależy z jakiego baniaka, jak z jakimiś chorobami to chyba byś nie chciał :)
piowo2007 pisze: w wodzie... jęsli nie radzicie tego sposobu to podłacze kostkę lipową

Podłącz kostkę lipową i umieść pod wylotem filtra bedzie 2w1. A pod roślinki daj kulki gliniano-torfowe.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: akwarium 200l

Postautor: Greek » 17 stycznia 11, 17:04

Co do obsady to wszystkie ryby przydenne które wymieniłeś preferują mocniejszy prąd wody. Labirynty przez Ciebie wymienione wolą wodę stojącą. Lepsze będą szczupieńczyki pręgowane, o których zresztą wspomniałeś ;).
piowo2007 pisze:Czy połączenie 3 prętników (samiec + dwie samice), 10 razbor klinowych, 6 cierniooczków, 4 małe bocje (zastanawiam sie nad gatunkiem) to dobre zestawienie?

myślałem jeszcze o parze szczupieńczyków pręgowanych...

Proponuję:
1+3 szczupieńczyków pręgowanych
30 razbor klinowych
8 bocji pręgowanych/dario/kubotai/karłowatych (jeśli myślałeś nad jeszcze innymi - napisz ;) )
Co do cierniooczków to spokojnie egzystują wraz z młodymi bocjami, ale nie ryzykowałbym hodowania ich z dorosłymi.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

piowo2007
Ryba
Ryba
Posty: 151
Rejestracja: 16 stycznia 11, 17:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: akwarium 200l

Postautor: piowo2007 » 17 stycznia 11, 17:09

szczupieńczuli są ekstra ale samiec musi mieć harem? bo spotkałem sie z opinią, ze żyja w parach...
czy przy staandartowej pokrywie wromaka.. nie wyskocza mi i nie pozabijają na świetlówkach czy coś?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: akwarium 200l

Postautor: Greek » 17 stycznia 11, 17:14

piowo2007 pisze:szczupieńczuli są ekstra ale samiec musi mieć harem? bo spotkałem sie z opinią, ze żyja w parach...

Ja również słyszałem różne opinie. Myślę że para byłaby ok. W mojej obsadzie podałem harem bo po prostu uważam że będzie się lepiej prezentował ;).
piowo2007 pisze:czy przy staandartowej pokrywie wromaka.. nie wyskocza mi i nie pozabijają na świetlówkach czy coś?

Dobrym rozwiązaniem byłaby szyba.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

piowo2007
Ryba
Ryba
Posty: 151
Rejestracja: 16 stycznia 11, 17:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: akwarium 200l

Postautor: piowo2007 » 17 stycznia 11, 17:41

Gdzie można znaleźć więcej informacji o poszczególnych gatunkach ryb i roślin... Nie chodzi mi o jednostronnicowe opisy encyklopedyczne, ale co najmniej jakieś artykuły dłuższe napisane przez doświadczonych akwarystów...
Tylko prosze nie radźcie www.google hehe

Czy może jednak fora są najlepsze i tam nalezy szukać informacji od hodowców... opisów opieki, rozmnażania itd.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: akwarium 200l

Postautor: Greek » 17 stycznia 11, 17:52

piowo2007 pisze:Gdzie można znaleźć więcej informacji o poszczególnych gatunkach ryb i roślin...

Wiele opisów w necie bardzo różni się od siebie. Osobiście najbardziej wierzę tej stronie: http://www.akwarium.info.pl/ .
Najpewniejsze informacje znajdziesz na stronach tematycznych.
piowo2007 pisze:Czy może jednak fora są najlepsze i tam nalezy szukać informacji od hodowców... opisów opieki, rozmnażania itd.

To zależy kto Ci odpowiada :D.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

piowo2007
Ryba
Ryba
Posty: 151
Rejestracja: 16 stycznia 11, 17:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: akwarium 200l

Postautor: piowo2007 » 17 stycznia 11, 17:58

jak masz coś w głowie to łątwo odróżnic wypowiedź laika, dziecka, fachowca, mistrza itd... kazdy ma jakiś tam zestaw filtracyjny w głowie hehhe
a najlepszym wskaźnikiem poziomu fachowosci jest chwalanie sie swoją obsadą akwarium. Jest on odwrotnie proporcjonalny do : wielkość zbiornika ( w litrach) dzielone przez ilość ryb heheh
to tak z grubsza

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: akwarium 200l

Postautor: osama » 17 stycznia 11, 18:13

Plewek01 pisze: Wlej bakterii nitrifikacyjnych.
Plewek01 pisze:To nie oszustwo.
W jaki sposób bakterie tlenowe nie wytwarzające przetrwalników udaje Ci się przechowywać miesiącami w szczelnie zamkniętych buteleczkach?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

piowo2007
Ryba
Ryba
Posty: 151
Rejestracja: 16 stycznia 11, 17:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: akwarium 200l

Postautor: piowo2007 » 17 stycznia 11, 19:24

właśnie także uważam, że to oszustwo... muszą, albo być trzymane w specjalnej pożywce albo posiadać formy przetwalnikowe nie wspomne już o odpowiednich warukach temperaturowych i wilgotności...

podobnie 50 % odżywek, polepszaczy, uzdatniaczy i innej chemii akwaryjnej to tylko chwyty marketingowe... Z pewnoscią są i dobre substancje , ale jak je odróżnić od bubli...

Co do szczupieńczyków, na innym forum otrzymałem informacje,że mogą one być zagrożeniem dla razbor.... widać ilu hodowców tyle opinii...

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: akwarium 200l

Postautor: Plewek01 » 18 stycznia 11, 11:58

osama pisze:miesiącami w szczelnie zamkniętych buteleczkach?

Przy małej ilości tlenu ich aktywność bardzo spada. Poza tym sądzę, że są w jakiejś specjalnej pożywce pomagającej im przetrwać czas do ich wykorzystania.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości