bojownik

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojownik

Postautor: Jaro69 » 21 lipca 09, 16:41

truskawka303 pisze:Jeżeli sanicom podoba się samiec to jakie mają paski: poziome czy pionowe?

Pion - chętna, poziom - bura.

oleq_30
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 19 lipca 09, 14:04

Re: bojownik

Postautor: oleq_30 » 21 lipca 09, 21:53

http://www.aqwanarium.eakwarystyka.eu/t ... ownik.html w trzecim zdjęciu od góry widać "chetną" bojowniczkę :D
http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
marian9669
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 706
Rejestracja: 12 listopada 08, 13:57
Lokalizacja: Katowice

Re: bojownik

Postautor: marian9669 » 22 lipca 09, 10:24

Witam. Moje bojowniki w 45l karmię codziennie innym pokarmem

poniedziałek: serce wołowe
Wtorek: Bettagran
Środa: Dafnia
Czwartek: Supervit + suszona dafnia
Piątek: Ochotka(nie mam zastrzeżeń)
Sobota: Spirulina Flakes
Niedziela: Głodówka

Kiedyś, kiedy nie miałem samiczek, samiec pluł pianę, a teraz nic.
Temperatura wynosi 27-28*C. Czemu moje bojowniki nie chcą się rozmnażać? Co robię źle? Proszę o pomoc tych, którzy je rozmnożyli

[ Dodano: 22 Lipiec 09, 09:29 ]
Dodam, że ostatnie wyniki wyszły mi takie:

KH- 18
GH - 17
pH- 8

Nie wiem czy coś to da, ale podałem tak na wszelki wypadek ;-)
"Cogito ergo sum" :D

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojownik

Postautor: Jaro69 » 22 lipca 09, 12:24

@marian9669 , była już na temat rozmnażania wielokrotnie mowa. Powtórzę jednak jeszcze raz całą procedurę.
Należy zacząć od tego, czy ma jakiś sens rozmnożenie tych ryb oraz czy jesteś w stanie wykarmić maluchy. Nie rozmnaża się bojowników w ogólnym. Zdarza się, że gatunek ten, ze zwykłej potrzeby/instynktu wytrze się w zbiorniku ogólnym, ale przysparza to tylko problemy w postaci agresji i stresu samca. Do rozmnożenia bojowników zatem potrzebny jest zbiornik tarliskowy. W zbiorniku takim obniżamy poziom wody do 12-15cm, wystarczy 10l wody. Są dwie różne szkoły: czyste dno i z podłożem. Obie mają swoje zalety, jak również wady. Otóż przy braku podłoża, ikra której samiec nie złapie, może być łatwo odnaleziona i włożona do gniazda, niestety wtedy potrzebny jest bardzo słabiutki filtr, który nie będzie powodował falowania powierzchni wody, przez które może rozpaść się gniazdo.
Druga szkoła, to tak jak napisałem z podłożem. Ja praktykowałem tą i uważam ją za lepszą. Na czas budowy gniazda i inkubacji pozostawiałem wtedy zbiornik bez filtracji. Jest to raptem okres 3-4 dni, zatem wielkiego zagrożenia dla zdrowia i życia ryb nie ma.
Wskazane jednak są małe i dość częste podmiany wody, przy objętości 10l, 1l na 2 dni wystarczy.
Do zbiornika tarliskowego wlewamy wodę ze zbiornika ogólnego, choćby po to, by były te same jej parametry i zawierała ona bakterie nitryfikacyjne. Wkładamy do zbiornika gęste rośliny/-ę oraz przygotowujemy kryjówkę dla samiczki. na powierzchni wody musimy dać jakieś roślinki pływające by zapewnić spójność i trwałość gniazda. Można jako substytut położyć przykrywkę od opakowania po maśle, margarynie, serku itp.
temperaturę w zbiorniku podnosimy do 29-31*C i wpuszczamy tam na dzień, dwa tylko samca. Potem wpuszczamy samiczkę i obserwujemy czy oba osobniki są gotowe i chętne do tarła. Samiec powinien budować gniazdo, a samiczka nie uciekać i wybarwiać się w pionowe pasy. Po wytarciu się, samiec będzie odganiał samiczkę, należy ją koniecznie odłowić, samiec zaopiekuje się gniazdem w pojedynkę.
Oczywiście zbiornik musi być przykryty, do tego celu z reguły służyła u mnie szyba a nad zbiornikiem jakaś stojąca lampka.
Wskazane jest też umieszczenie w tarliskowym mchu lub jakiejś innej "gęstolistnej" rośliny, która jest siedliskiem pierwszego pokarmu dla narybku, czyli pierwotniaków bądź przygotowanie pożywienia w osobnym pojemniku.
Ot i cała filozofia. ;)

Awatar użytkownika
marian9669
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 706
Rejestracja: 12 listopada 08, 13:57
Lokalizacja: Katowice

Re: bojownik

Postautor: marian9669 » 22 lipca 09, 13:37

Aha no dzięki za podpowiedź. Tylko mam pytanie. Skąd mam wiedzieć, że mam przełożyć bojownika? Wtedy, gdy samiczka będzie miała pionowe paski?
"Cogito ergo sum" :D

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojownik

Postautor: Jaro69 » 22 lipca 09, 14:20

marian9669 pisze:Skąd mam wiedzieć, że mam przełożyć bojownika?

Którego bojownika?

Awatar użytkownika
marian9669
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 706
Rejestracja: 12 listopada 08, 13:57
Lokalizacja: Katowice

Re: bojownik

Postautor: marian9669 » 22 lipca 09, 15:17

chodzi mi o samca
"Cogito ergo sum" :D

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojownik

Postautor: Jaro69 » 22 lipca 09, 15:37

marian9669 pisze:chodzi mi o samca

No jak "skąd masz wiedzieć"? Gdy chcesz aby doszło do tarła, przecież wszystko w miarę jasno wyjaśniłem.
Czy jak para dorosłych osób decyduje się mieć dziecko, zastanawia się gdzie i czy rano czy też wieczorem ma to zrobić? Zadałeś jakieś dziwne pytanie.
Oczywiście oba osobniki bojownika muszą być dorosłe, to podstawowy warunek.

W języku polskim, jak i wielu innych zdanie rozpoczyna się pisać z wielkiej litery.

Awatar użytkownika
truskawka303
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 12 lipca 09, 20:36

Re: bojownik

Postautor: truskawka303 » 22 lipca 09, 20:24

A jak mają poziome paski to kiedyś im się "pan" spodoba?
I tak po ilu dniach będą się znały rybki na tyle dobrze żeby mieć pionowe paski?
;-)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojownik

Postautor: Jaro69 » 22 lipca 09, 20:40

truskawka303 pisze:I tak po ilu dniach będą się znały rybki na tyle dobrze żeby mieć pionowe paski?

Należy pomnożyć czas widocznego słońca od wschodu do zachodu w sekundach w ciągu roku na szerokości geograficznej 54* N przez wysokość Kilimandżaro i podzielić przez głębokość Rowu Mariańskiego lub też przejść się do wróżki. ;)

Awatar użytkownika
truskawka303
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 12 lipca 09, 20:36

Re: bojownik

Postautor: truskawka303 » 22 lipca 09, 20:41

Dzięki za pomoc
no wiem każda ryba inaczej no ale tak teoretycznie?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojownik

Postautor: Jaro69 » 22 lipca 09, 20:44

truskawka303 pisze:ale tak teoretycznie?

Możesz zaokrąglić podane wyżej składniki do pełnych wartości.

Daj spokój z takimi pytaniami, przecież nikt tu nie poda czegoś takiego, jak wredny samiec lub "zimna" samica to może nawet nigdy nie nastąpić. Skąd takie pytania się biorą? :?

Awatar użytkownika
truskawka303
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 12 lipca 09, 20:36

Re: bojownik

Postautor: truskawka303 » 22 lipca 09, 20:49

A tak po to żeby wiedzieć pytam.
A jeśli samicom do gustu nie trafi samiec to mogą go pokaleczyć lub no ... zamęczyć, zagryźć czy co one tam mu zrobią?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: bojownik

Postautor: Jaro69 » 22 lipca 09, 20:56

truskawka303 pisze:A jeśli samicom do gustu nie trafi samiec to mogą go pokaleczyć lub no ... zamęczyć, zagryźć czy co one tam mu zrobią?

Różne charaktery się trafiają jak również dziwne historie z tym się mogą wiązać historie. Mogą pogryźć jak i nawet zamęczyć, choć to już rzadkość. Jak poczytasz sobie Forum znajdziesz i opisane tego typu problemy.

oleq_30
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 19 lipca 09, 14:04

Re: bojownik

Postautor: oleq_30 » 22 lipca 09, 23:32

AN tak z ciekawości koleżanka czytała linka który podałem czy będzie zadawać lekko bezsensowne pytania zarówno ja w linku jak i kolega Jaro69, dośc prosty sposób wyjaśniliśmy problem ?
http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości