Rozmnażanie bojowników w głównym akwarium?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozmnażanie bojowników w głównym akwarium?

Postautor: Jaro69 » 12 maja 10, 17:06

Sylwia, jeśli wyczytałaś takie rzeczy, to powinnaś również zwrócić uwagę na inne.
Ot choćby to:
Ale po kolei.. Wymieniłem więc w zbiorniku tarliskowym 70% wody, ustawiłem poziom 10 cm, wstawiłem do środka grzałkę załączaną przez regulator temperatury RT2, nastawiłem temperaturę 29,5 stopnia Celsjusza. Zainstalowałem dokładny termometr laboratoryjny, oraz filtr gąbkowy (włączony). Pozostawiłem zbiornik na 2 dni, celem ustabilizowania warunków. Po dwóch dniach wstawiłem do środka połowę doniczki (dla zapewnienia schronienia samiczce), sztuczną roślinę z dużą ilością "liści", sztuczną "trawkę" oraz plastykowe wieczko okągłe, niezatapialne, do budowy pod nim gniazda. Filtr gąbkowy usunąłem.

*ze strony: http://zetbe.pl/rozmnazanie.htm
i to:
Napowietrzanie: ponieważ narybek bojownika przez pewien czas nie oddycha powietrzem atmosferycznym, w zbiorniku hodowlanym może się przydać napowietrzanie. Piszę "może się przydać", bo w akwarium roślinnym przy małych miotach często okazuje się ono zupełnie zbędne (osobiście nigdy jeszcze nie używałam). Ostateczna decyzja - podobnie jak w przypadku filtracji - zależy więc od konkretnej sytuacji.

*ze strony: http://strony.aster.pl/faolan/betta09.htm

A już na zakończenie dyskusji z mojej strony, doprawdy daj się przekonać, że często nie znajdziesz informacji w internecie czy książkach, zgodnych z tym, co w rzeczywistości okazuje się lepsze.
Przykłady? Proszę bardzo, znany mi dobrze serwis na temat pielęgniczek, bez reklamy forum ;) zainteresowani wiedzą o czym piszę. :P
Pokłony użytkownikom tego forum, wielu rzeczy doszli sami. Kiedyś podawało się, że taki a taki gatunek musi być trzymany w zbiorniku jakiejś tam wielkości, tam jednak zmienia się to na bieżąco z czasem, po doświadczeniach własnych, a nie bazując na literaturze "fachowców", którzy niejednokrotnie znają ryby tylko z obrazka.
Napisałem, co sam doświadczyłem, wyhodowałem setki bojowników w zbiorniku ...12 l (!)
Powtarzam: filtra do tarliskowego zbiornika nigdy nie wkładałem. Później, wystarczyły częste podmiany wody. Kiedy rybcie podrosły wędrowały różnie, a to do odgrodzonej części zbiornika ogólnego, a to do innego, większego akwarium.

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Re: Rozmnażanie bojowników w głównym akwarium?

Postautor: poldzakson » 13 maja 10, 02:16

Jaro69 pisze:Tylko z całego wątku jednej rzeczy nie mogę zrozumieć. Jeśli decydujesz się na rozmnożenie bojków, dlaczego nie zaopatrzysz się w pojemnik 10-12l? Do tego wystarczy grzałka i przykrycie, może być np. kawałek szyby. :?


To nie chodzi o to, że decyduję się na rozmnażanie bojowników, bo tak naprawdę, to mi na tym nie zależy, chodzi mi bardziej o to, czy ewentualnie przy okazji w moim zbiorniku mogło by się coś urodzić, a na dodatek przeżyć.
W przyszłości jak nabiorę ochoty, to może pobawię się w zbiornik tarliskowy, ale na razie jestem zajęty kompletowaniem załogi mojego akwa, no i bezustannym zmienianiem jego wyglądu.
Wracając do tematu, to czy ta siatka o której pisałem wyżej mogłaby się w jakiś sposób przydać?

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rozmnażanie bojowników w głównym akwarium?

Postautor: Jaro69 » 13 maja 10, 11:52

poldzakson pisze:Wracając do tematu, to czy ta siatka o której pisałem wyżej mogłaby się w jakiś sposób przydać?

Na niewiele ona Ci się może przydać. Maleństwa są tak malutkie (nie jak gupiki), że znikną z tego kotnika. Tak na marginesie to jest bardziej jakby dla żyworódek.
Możesz spróbować zrobić jakąś przegrodę z drobniutkiej pończochy.
Ale czy Ty w ogóle w zbiorniku jesteś w stanie podnieść temperaturę do odpowiedniej dla wylęgu? Nie wiem jaką masz obecnie, ale prawidłowy rozwój ikry bojownika i później maluchów to 28-29 stopni, a 27 to już minimum.

poldzakson
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 13 września 09, 17:02
Lokalizacja: Lublin / Londyn

Re: Rozmnażanie bojowników w głównym akwarium?

Postautor: poldzakson » 13 maja 10, 12:06

Temperaturę mam 25 stopni, więc chyba nic z tego nie będzie. W przyszłości pomyślę jednak o dodatkowym zbiorniku. Dziękuję za odpowiedzi!

[ Dodano: 31 Maj 10, 11:25 ]
Przyrody nie oszukasz!
Bojownik zbudował sobie piękne gniazdo w jedynym spokojnym miejscu w akwarium - za filtrem. Parę minut temu zobaczyłem, że odbywa się tarło i samica składa jajka, a samiec je wyłapuje i wkłada do gniazda.
Myślę, że spróbuję podwyższyć temperaturę o jeden stopień i poczekam, co z tego wyjdzie.
Miałem dzisiaj wymieniać wodę , ale chyba z tym poczekam, bo gniazdo może się rozpaść.

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Rozmnażanie bojowników w głównym akwarium?

Postautor: artur_89 » 31 maja 10, 12:56

Dla doinformowania, bojowniki żyją w kałużach :!: :!: :!:

bartusq
Narybek
Narybek
Posty: 55
Rejestracja: 18 stycznia 11, 12:30
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rozmnażanie bojowników w głównym akwarium?

Postautor: bartusq » 21 stycznia 11, 11:35

w głównym możesz się młodych nie doczekac, samica powinna byc skupiona na bojowniku obecnosc innych rybek może spowodowac ze nie dojdzie do tarła a ze akwarium masz duże, samica będzie ciągle uciekac przed bojownikiem
najlepsze rozwiążanie to akwarium specjalne do tarła tylko że litraż nie wiem czy 20L ci starczy jak chcesz młode odchowac, na forum (nie wiem czy moge podac link do tego forum?) dla bojowników użytkownik pisał że wychowywał młode w 25L i młode w pewnym momencie przestały rosnąc

Awatar użytkownika
Martin998
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 10 lutego 11, 08:08
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Rozmnażanie bojowników w głównym akwarium?

Postautor: Martin998 » 10 lutego 11, 14:34

Bojownikom nie jest potrzebny Filtr ani Pomka
Bo jest to ryba labiryntowa

Bojowniki nie lubią Pompek :czacha:

[ Dodano: 10 Luty 11, 14:36 ]
Bojownikom nie jest potrzebny Filtr ani Pomka
Bo jest to ryba labiryntowa

Bojowniki nie lubią Pompek :czacha: :dzieki:

Awatar użytkownika
szosa
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 571
Rejestracja: 18 czerwca 10, 17:18
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: Rozmnażanie bojowników w głównym akwarium?

Postautor: szosa » 10 lutego 11, 14:45

Martin998 pisze:Bojownikom nie jest potrzebny Filtr ani Pomka
Bo jest to ryba labiryntowa

jasne. nic mu nie potrzeba, może żyć w szklance, kubeczku, kuli, bez żadnego osprzętu
jak nie wiesz, to nie pisz głupot. :czacha:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości