Piskorki Kuhla

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Piskorki Kuhla

Postautor: myszkowski1989 » 18 lutego 10, 03:09

Witajcie.Chciałbym w tym temacie zebrać ciekawe informacje na temat tych rybek. W internecie większość informacji jest taka sama. Wiadomo że żyje w Tajlandii Indonezji Singapurze .... w Azji.Osiąga 12 cm długości. Łagodnie usposobiony, aktywny nocą, za dnia zwykle przebywa w ukryciu. Najlepiej hodować w małej grupie.Chciałbym zebrać jak najwięcej ciekawych info o tej rybce o osób które ją hodują .Chciałbym zacząć od tego co ta rybka tak naprawdę zjada.W moim atlasie rybnym jest napisane że jest mięsożerna w necie że wszystkożerna.Wyczytałem na jakiejś stronie w necie że może zjadać martwe ryby i obumarłe jak i żywe rośliny.Mam dwa piskorki albo trzy (ciągle się chowają więc trudno stwierdzić ile ich jest ) i mnie martwi czy te rybki czasami nie głodują .Są ciągle ukryte więc nawet trudno zobaczyć jak jedzą i co jedzą próbowałem już rzucać płatki aby opadały blisko piskorków tabletki mięsne które opadają na dno ale nic nie chcą ruszyć :-( Może ktoś karmi je jakimiś przysmakami którymi nigdy nie pogardzą i chętnie zjedzą taki pokarm nawet jak nie będą głodne?
Pozdrawiam

lukaszp2201
Ryba
Ryba
Posty: 204
Rejestracja: 27 września 09, 20:23

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: lukaszp2201 » 18 lutego 10, 10:19

ja mam 4 piskorki od jakiś 3lat ;-) U mnie z jedzeniem wygląda tak, że w porze karmienia stają się bardzo aktywne i łapczywie jedzą, prawie nic nie spadac na dno podczas karmienia. Po zgaszeniu światła tak po ok 10 min. wrzucam larwy ochotki tóre wcześniej przecinam na drobniejsze kawałki ;-) Poje piskorki często zaglądały do wiltra(kaskady) przez otwór ssący(teraz go zabiezpieczyłem) i chyba nie robiły tego celowo bo widziałem kilka razy jak siępchał tam jeden na siłe :mrgreen: , pod gąbką jest 2cm luzu i tam sobie siedziały, nie iwem jak przebrnęły przez wirnik pompki. Za podłoże używam piasku z wymieszanym drobnym żwirkiem, i dużą ilością kamieni małych i średnich, porozżucanych po akwarium tak aby tworzyły kryjówki. Zamontowałem dodatkowy filtr wewnętrzny skierowany po nad podłożem, lubią sobie pływać w tym nurcie. Początkowo nie był ich widać, teraz są widoczne cały dzień ;-) Mająok 8-9cm i chyba większe nie urosną ;-)

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: [Przemo] » 18 lutego 10, 10:19

Skoro ich nie widać w dzień i nie reagują na rzucane jedzenie to znaczy, że nie głodują :)
Moje jak miały głodówkę w świeżym akwarium to czuły jak dawałem sporadycznie jeść innym rybom i wychodziły w dzień.
Jak się martwisz to rzucaj godzinę po zgaszeniu światła pół tabletki tak żeby inne ryby nie widziały i już :)
Ostatnio zmieniony 26 lutego 10, 02:10 przez [Przemo], łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: myszkowski1989 » 19 lutego 10, 00:40

Witajcie.Z tymi larwami ochotki muszę wyczaić jak to się hoduje i tak dalej . Pokarm żywy napewno z chęcią zjedzą.A u mnie też była historia jedna z zaglądaniem do filtra.Pewnego razu otworzył filtr a tam jak gdyby nic pływał sobie piskorek , w samym środku filtra w środkowym koszu .Złapałem go i z powrotem do akwarium. No i wpadłem na pomysł jak temu zapobiec .Obłożyłem rurkę ssącą kawałkiem firanki no ale wtedy filtr nie zasysał większych drobin i jego wydajność znacząco spadła.No i tak się zastanawiałem jak on przeszedł przez koszyk na rurce ssącej (jest dosyć gęste to sito i szpary są niewielkie)Wpadłem na pomysł aby zrobić mały test a mianowicie : Zdjełem ten koszyk z rurki ssącej i wpuściłem tam piskorka w taki sposób aby jedynym wyjściem dla niego było przeciśnięcie się przez te szpary (przez te którymi mógł dostać się do filtra ) no i test wypadł pozytywnie bo był za gruby aby się przecisnąć ,sam łepek mógł tylko wyciągnąć . Wniosek ? Po prostu urósł i już nie był w stanie tam wejść :-) Oczywiście do mojego testu wybrałem najmniejszego piskorka :-)
Uważacie że piskorki mogą się wydostać przez jakieś małe szpary (takie przez które są wstanie przejść) między pleksą albo szybą i krawędziami akwarium jeżeli akwarium jest zalane do pól centymetra wysokości akwarium(jeżeli akwa ma 50 cm wysokości to wody jest 49,5 cm) ???
Pozdrawiam wszystkich :-)

krutkowski
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 18 lutego 10, 11:38

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: krutkowski » 21 lutego 10, 19:22

U mnie cierniooczki zjadają martwe rybki (taka służba sanitarna), a są w tym tak skuteczne że nie znajduje się nic po umarlaku. Podgryzają mi też roślinki (nie wiem jak to nazwać ale na połączeniu łodygi z korzeniem). Zjadają wszystko co spada na dno. warto je karmić po zgaszeniu światła bo wtedy mają większe szanse na dorwanie się do czegoś.
Kupiłem 5, mam 5. Są bezproblemowe w utrzymaniu. U mnie mają ok 10cm i bez specjalnej troski dobrze sobie żyją. Wyczuwają zmianę ciśnienia i wtedy pływają wzdłuż szyby z zawrotną prędkością. Ciężko je złapać w siatkę.
W sprawie wyskakiwania z akwa to ostatnio jak je przełowiłem do mniejszego (baniak przykryty szybą na takich plastykowych narożnikach, przerwa między szkłem a pokrywką ok 0,5cm) to widziałem jak wyskoczył jeden, poskakał na przykryciu i wpadł do akwarium (nie miał możliwości zeskoczyć ze szkła przykrywającego bo akwarium nad przykryciem ma jeszcze obudowę na świetlówki). Zdarzyło mi się że w trakcie przeławiania wyskakiwał z wiaderka szczelnie przykrytego płytą pilśniową (musiał w nią tak uderzyć że się uniosła)

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: myszkowski1989 » 23 lutego 10, 18:18

Witajcie . No to ja swoje akwarium będę musiał solidnie przykryć i szczelnie tylko boje się że ryby w ten sposób poduszę jak będę miał za szczelnie przykryte akwa jakiś pomysł na rozwiązanie tegoż problemu ? A kupuję ktoś może jakiś pokarm mięsny mrożony dla tych wspaniałych ,,węży,, jakimi są piskorki ??
Piskorki bardzo lubią mieć dużo kryjówek (to tak jak ja jak byłem młody :-) hehe ) aby w dzień ukrywać się przed światłem a w nocy aby się schować jakby chciały na przykład wypocząć w spokoju .Jakie piskorki w waszych akwariach mają kryjówki ??
-w moim zrobiłem im skrytkę w bardzo gęsto porośniętej części akwarium nurzańciem
-mam jeszcze statek taką ozdobę i myślałem że tam też będą się chować lecz niestety rządzi tam zbrojnik
-chciałem im skonstruować z kamieni jakąś bajerę lecz tego nie zrobie ponieważ nie mam odpowiednich kamieni (długich płaskich szerokich to są moim zdaniem odpowiednie )
.Mam takie typowe kamienie z pola bryłą przypominające sześcian ewentualnie ostrosłup także nic z tego nie zbuduję.A drugi powód to że jak bym stworzył jakąś konstrukcję z kamieni to boję się że glonojad będzie szalał w nocy i płetwą rozsypie piasek z pod podstawy ,,konstrukcji,, i się wszystko zawali przygniatając rybki :-(
ZAPRASZAM DO DEBATY O PISKORKACH :-)
Pozdrawiam

krutkowski
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 18 lutego 10, 11:38

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: krutkowski » 24 lutego 10, 18:40

Nie przykrywałbym zbyt szczelnie. Powodem wyskoczenia u mnie była najprawdopodobniej zbyt mała wielkość zbiornika przejściowego.
Mam 4 kokosy i dwa korzenie pod którymi cierniooczki mogłyby się chować, ale one wybrały jeden korzeń i w dzień rzadko spod niego wyglądają. Czasami fajnie wygląda jak z łupiny kokosa wystaje "pęczek" pięciu łebków cierniooczków. Bardzo efektowna i ciekawa rybka.

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: myszkowski1989 » 25 lutego 10, 18:26

Siema.Ciekawa opcja z tymi kokosami :-) Jak sporządzić taki kokos do akwa , wystarczy kupić w hipermarkecie i wylać płyn i wstawić do akwa ??? To by było dobre w moim akwa bo bym w kokosie nawiercił dziury tak aby tylko piskorki mogły tam wejść a nie mój glonojad który by wszystko zniszczył i wypłoszył biedne piskorki .

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: deXter » 25 lutego 10, 18:34

myszkowski1989 pisze:w kokosie nawiercił dziury tak a

Jak wymyślisz jak przez małe dziurki wyjąć miąższ to daj znać.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: myszkowski1989 » 25 lutego 10, 18:40

Kokos przetnę na pół wyciągnę miąższ wtedy nawiercę dziury aby tylko piskorki mogły do niego wejść i włożę połówkę do akwa a nie cały kokos :-)

krutkowski
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 18 lutego 10, 11:38

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: krutkowski » 28 lutego 10, 11:59

Jak masz wystarczająco duże akwarium to daj kilka kokosów:) Zbrojniki Ci nie zajmą wszystkich.

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: myszkowski1989 » 28 lutego 10, 13:15

Dam dwa kokosy no może trzy ale zrobię to w ten sposób że połówkę tak wbiję w piasek że będzie dotykać szyby dolnej i do połowy przysypię piaskiem a u góry będą otwory wywiercone takiej wielkości aby tylko piskorki mogły tam wejść.Jeszcze ją trochę obłoże kamieniami tą połówkę kokosa aby glonojad ze złości że nie może tam wejść żeby mi nie mógł wyrwać tych kokosów.Te moje połówki będą działały na zasadzie bunkra w lesie :-) będzie widoczny tylko czubek i wejście :-) hehe

andrzej10252
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 27 czerwca 13, 10:18
Lokalizacja: Vlissingen

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: andrzej10252 » 8 lipca 13, 19:46

Witam.

Mam duży problem z Piskorkami. Rano zauważyłem ze jeden z nich ma jakieś dziwne czerwone plamy na brzuchu oraz naderwana nasadę ogona, anemicznie pływa. Nie wiem co to. Choroba czy sprawka innych ryb. Nie mam idealnego piasku dla piskorkow tylko 2/3 mm rzeczny piasek. Nie ma on ostrych krawędzi, jest okrągły.

Mam następująca obsadę zbiornika Juwel Rio 300 (ok 350 l) :


kirysek strumieniowy 6 szt ok 3 cm,
kirysek panda 8 szt ok 2 cm,
zwinnik czerwonousty 10 szt od 2-4 cm,
neon czerwony 10 szt ok 3 cm,
neon Innesa 10 szt ok 2 cm,
razbora klinowa 10 szt ok 4 cm,
otocinclus affinis 10 szt ok 3 cm,
otocinclus vittatus 4 szt ok 3 cm, (albo mnie nabił sprzedawca w butelkę albo ja muszę zmienić okulary, nie widzę miedzy nimi różnicy),
glonojad 2, para ok 8cm (sprzedawca nie był mi w stanie podać łacińskiej nazwy, wygląda mi na glonojada niebieskiego ale reki nie dam, najpospolitszy spotykany w sklepach akwarystycznych),
piskorki 8 szt ok 5 cm (już 7 ),
pielegniczki Ramireza 4 szt ok 4 cm.




Proszę o pomoc.

[ Komentarz dodany przez: Hunter: 8 Lipiec 13, 21:06 ]
Zdjęcie nie działa.
Zwracaj uwagę na poprawną pisownię.

Używaj opcji Obrazek



http://imageshack.us/photo/my-imagesk77l.jpg[/img]
Ostatnio zmieniony 8 lipca 13, 20:08 przez andrzej10252, łącznie zmieniany 1 raz.
ak 1025

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: Killifish » 8 lipca 13, 21:43

Obsada do korekty. To uraz mechaniczny. Zapewne zbrojniki. Piasek, piasek, piasek.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

andrzej10252
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 27 czerwca 13, 10:18
Lokalizacja: Vlissingen

Re: Piskorki Kuhla

Postautor: andrzej10252 » 8 lipca 13, 22:28

Obrazek
Ostatnio zmieniony 9 lipca 13, 10:05 przez andrzej10252, łącznie zmieniany 1 raz.
ak 1025

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości