Jak rozmnożyć bojowniki

krutkowski
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 18 lutego 10, 11:38

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: krutkowski » 22 lutego 10, 15:06

samiec będzie ścigał samicę po tarle. Jak jej nie odłowisz to możesz ją stracić bo samiec broni gniazda. Samca odłów jak młode zaczną same pływać w pozycji poziomej. na początku młode są przenoszone przez samca i wypluwane w gniazdo.
Młode bojowniki nie mają jeszcze labiryntu wytworzonego więc napowietrzaj dobrze! Karm planktonem (nawet artemia jest zbyt duża dla młodych bojków).
Nie wiem jak pozostali ale ja wolę nie mieć podłoża w akwarium tarliskowym
(straty ikry której samiec nie może wyciągnąć ze żwirku) ale wtedy trzeba hodować plankton dla młodych w jakimś słoiku. Poczytaj sobie na temat inhibitorów rozwoju i wzrostu (skuteczne).
Powodzenia, bojowniki nie są łatwe:)

korusia30
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 23 lutego 10, 19:13

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: korusia30 » 23 lutego 10, 19:49

Ja miałam dziewczyke i chłopca... zanim chłopiec zdechł zapłodnił samice...i nie wiem czy samiec jest potrzebny żeby samica złozyła ikre...

[ Dodano: 23 Luty 10, 19:52 ]
prosze pomóżcie... !!!!!

Pisz poprawnie, używaj polskich znaków. sajki
Ostatnio zmieniony 23 lutego 10, 21:06 przez korusia30, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: noovaa » 23 lutego 10, 19:59

bojowniki się nie zapładniają :|
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

Awatar użytkownika
kosticz
Ryba
Ryba
Posty: 386
Rejestracja: 16 listopada 08, 22:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: kosticz » 23 lutego 10, 21:50

korusia30 To trochę bardziej złożone niż ci się wydaje, samica owszem składa ikrę a raczej samiec ją z niej "wydusza", owija się wokół niej na wysokości brzucha w podkowę i w taki sposób wysypują się z niej jajeczka które on chwilę później skrzętnie zbiera i wypluwa do gniazda uprzednio zbudowanego przez siebie.
Tak więc pozbyłaś się tego który odwala czarną robotę :mrgreen:

krutkowski
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 18 lutego 10, 11:38

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: krutkowski » 24 lutego 10, 18:34

Dopiero w momencie wyduszania samiec "zapładnia" ikrę...

Speker
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 27 grudnia 09, 21:26

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: Speker » 1 kwietnia 10, 18:10

A czy on upilnował by ikry gdyby była samiczka i 5 pawich oczek ?
Nie trzymajcie ryb w kuli !
Moje ulubione ryby : Pielęgniczka Kakadu i Pielęgnica Severun Gold :]

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: noovaa » 1 kwietnia 10, 18:13

Ikrę raczej tak, ale tego co się z niej wykluje już nie.. nie nadąży.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

Speker
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 27 grudnia 09, 21:26

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: Speker » 1 kwietnia 10, 18:15

A nie dało by się jakoś przenieść tej ikry, ja u skalarów po złożeniu odbierałem ikrę do oddzielnego akwarium a tutaj by się dało ?
Nie trzymajcie ryb w kuli !
Moje ulubione ryby : Pielęgniczka Kakadu i Pielęgnica Severun Gold :]

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: noovaa » 1 kwietnia 10, 18:19

Nie. Dało by się przygotować akwarium tarliskowe.. tam doprowadzić do tarła, i zostawić tylko samca. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi póki same sprawnie nie pływają.. nie sądzę żeby przeniesienie samej ikry z gniazdem coś dało.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

Speker
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 27 grudnia 09, 21:26

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: Speker » 1 kwietnia 10, 18:29

Drugiego akwarium nie założę, a gdy wziąć pojemnik włożyć do wody pod ikrę i wziąść ja tak aby ją nie uszkodzić i dać to takiej jakby sitki a potem złapać samca, i też go tam dać ? Co o tym myślisz?
Nie trzymajcie ryb w kuli !
Moje ulubione ryby : Pielęgniczka Kakadu i Pielęgnica Severun Gold :]

Awatar użytkownika
noovaa
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1556
Rejestracja: 8 września 09, 16:25
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: noovaa » 1 kwietnia 10, 18:36

Pojemnik w którym samiec opiekuje się młodymi, a potem one rosną i są odizolowane od reszty ryb powinien mieć minimum 15-20l.
"Cała superrzeczywistość przemieniła się w zupę grzybową"

Speker
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 27 grudnia 09, 21:26

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: Speker » 1 kwietnia 10, 18:47

Dobra to dam sobie na razie spokój :mrgreen:

Wieeeelkie dzięki za odpowiedź :dzieki:
Nie trzymajcie ryb w kuli !
Moje ulubione ryby : Pielęgniczka Kakadu i Pielęgnica Severun Gold :]

szymonxxx222
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 19 września 10, 06:14

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: szymonxxx222 » 20 września 10, 14:48

ja mam tak samo jak on ale ikry nie widać a samica ma łeb spuszczony a samiec pilnuje gniazda

Awatar użytkownika
PAFAWAG
Ryba
Ryba
Posty: 305
Rejestracja: 12 września 10, 01:51
Lokalizacja: WRO / WAW

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: PAFAWAG » 20 września 10, 23:00

Moja nowa samica również dzisiaj spuszczała łebek w dół. Samiec ją goni, ale na szczęście w zbiorniku jest tyle kryjówek, że samiczka zdąży się schować (samiec w tej swojej niebiesko-postrzępionej "sukience" nie jest za szybki); póki co dobrze wygląda.

Moje akwarium tarliskowe jest nietypowe - to mały eksykator, prawie dokładnie taki sam, jak ten: http://www.zgapa.pl/zgape...e/Eksykator.jpg

Półsferyczna pokrywa spoczywa na trzech malutkich, korkowych podkładeczkach - większość parującej wody się na niej skrapla, poza tym mam pewność, że temperatura przy pow. wody nie będzie za niska - ryby nie poprzeziębiają sobie labiryntów. Szczelina między pokrywą a kołnierzem zbiornika ma szerokość 2 mm. Obwód części walcowatej eksykatora to 55 cm, wysokość 9 cm, średnica 17 cm, tworząca "stopy" naczynia ma długość 6 cm. "Stopa" jest wypełniona średniomałymi kamykami pełniącymi rolę dna. Inne elementy wystroju to dwa duże kamienie (elementy schronienia dla samiczki) oraz jedna duża i dużo małych szczepek anubiasa małego (również schronienie dla samiczki). Sprzętów elektrycznych brak, obsada to oczywiście bojownik+bojownica, do tego dochodzi jeszcze niewielka ampularia (czynności porządkowe i odglaniające). Bojownik wspaniały trze się również w bardzo małych naczyniach, więc i tutaj moja parka powinna sobie poradzić ;)

Czy samiec buduje gniazdo - trudno mi powiedzieć, gdyż niewielka ilość bąbli znajduje się na obwodzie akwarium, zaś w jednym tylko miejscu, w "kupie" anubiasów, jest mała grupka "piany" - bojownik w czasie dnia majstrował coś w tym miejscu, być może to zaczątek gniazda...

Jeśli uda się i w przyszłym gnieździe pojawi się ikra, to co zrobić ze ślimakiem? Odłowić go razem z samicą, czy zostawić (będzie zżerał ikrę/młode, czy samiec będzie go atakował)?
http://www.wroclawska-kolej-ogrodowa.pl.tl
http://www.rail.phototrans.eu/16,600,0.html http://www.phototrans.eu/16,1363,0.html
Botia macracantha, Gnathonemus petersii, Belonesox belizanus, Betta splendens, Poecilidae, H. herbertaxelrodi...

Awatar użytkownika
Martin998
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 10 lutego 11, 08:08
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Re: Jak rozmnożyć bojowniki

Postautor: Martin998 » 10 lutego 11, 14:41


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości