Czarne wody Azji

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Czarne wody Azji

Postautor: ducze » 18 listopada 09, 08:24

Witam,

Tak mnie naszło pewne pytanie. Czym się właściwie powinny różnić czarne wody azjatyckie od amerykańskich BW? Wystrój chyba podobny może być? liście i korzenie pasują i tu i tu, ale może jakieś różnice powinny być? Bambusy można wykorzystać w azjatyckich BW? jakoś mi to wizualnie nie pasuje - korzenie i bambusy, ale mogę się mylić macie jakieś linki do fotek azjatyckich biotopów BW? Temperatura dla labiryntów pewnie trochę wyższa.

Tak mnie kuszą czekoladowce z razborami plamistymi (albo jakimiś podobnymi) ... zbiornik niewielki 54L, ale jak najbardziej biotopowy - 100% RO, masa garbników, pH chciałbym doprowadzić poniżej 5.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Czarne wody Azji

Postautor: marrkus85 » 18 listopada 09, 18:27

To jest ciekawy baniaczek z tym biotopem
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t ... zekoladowe

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarne wody Azji

Postautor: ducze » 18 listopada 09, 19:45

Dzięki za link. Ale ja sobie całkiem inaczej wyobrażam taki biotopowy zbiornik. Znacznie większy "syf" musi w nim panować. Planuje mieszanką liści dębu, buku i ketapangu pokryć zdecydowanie całe dno, dać wyłażące spod liści Cryptocoryne schulzei lub Cryptocoryne griffithii (jak najbardziej pasują). Światła będzie 15W na 54L o ciepłej barwie, ewentualnie zmienię świetlówkę na coś punktowego, np rozmieszczone nieregularnie LED-y imitujące promienie słońca przechodzące przez gąszcz.

Ale najpierw szukam materiałów i inspiracji z natury :)

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Czarne wody Azji

Postautor: marrkus85 » 19 listopada 09, 20:07

Dobrze kombinujesz. Pozostaje tylko czekać na Twoje kolejne akwa.

Swietlówka o ciepłej barwie np 4000k wspaniale podkreśla kolor wody jak również ubarwienie rybek.
Jeszcze nie widziałam takiego motywu z diodami imitującymi smugi światła przedzierające się przez korony drzew nad wodą. To może być bardzo ciekawe.

lukaszp2201
Ryba
Ryba
Posty: 204
Rejestracja: 27 września 09, 20:23

Re: Czarne wody Azji

Postautor: lukaszp2201 » 23 listopada 09, 09:32

pomysł bardzo ciekawy, z niecierpliwością czekam na foto relację ;-)
powodzenia :ok:

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarne wody Azji

Postautor: ducze » 23 listopada 09, 12:28

Diody na razie odkładam na później, bo zakupiłem ładną, kompletną pokrywę i żal mi ją rozbebeszać tak zaraz :) Na razie zostaje świetlówka właśnie o barwie 4000K.

Teraz problem pojawił się tam gdzie się nie spodziewałem. Z potrzebnych mi zwartek, żadna nie jest właściwie dostępna (oprócz cordata, ale ta to ostateczność i też zbyt popularna nie jest).

Awatar użytkownika
Krzysiu1996
Ryba
Ryba
Posty: 298
Rejestracja: 27 lipca 08, 16:01
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp.

Re: Czarne wody Azji

Postautor: Krzysiu1996 » 26 listopada 09, 16:36

Zapowiada się niezłe aqua ;-)
112l : Azja
120l : żółwie ozdobne

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarne wody Azji

Postautor: ducze » 9 grudnia 09, 21:28

W takim mniej więcej kierunku podążam :) korzeni zwisających może będzie trochę więcej, a te na dole będę układał jak piach mi dowiozą ;) liście tylko ketapang, ewentualnie magnolia, ale coś wszystkie magnolie w okolicy gołe ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Czarne wody Azji

Postautor: deXter » 9 grudnia 09, 21:37

No widzisz no i nawet spoko sie zapowiada, a teraz powiedz no mi, kiedy dasz fotkę 5XX akwarium albo coś skrobniesz jak tam bez filtra?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarne wody Azji

Postautor: ducze » 9 grudnia 09, 21:45

W swoim czasie :) może niedługo coś zrobię, bo nawet woda mi się wyklarowała. Filtr już śmiga, 4 dni i miałem nową głowicę.

Tylko spoko? ;) ja jestem strasznie zajarany tymi czarnymi wodami, zaraz pójdę do jakiejś piaskownicy piachu nakopać, bo się doczekać nie mogę ;)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Czarne wody Azji

Postautor: deXter » 9 grudnia 09, 21:56

Kup sobie, a nie pod osłoną nocy będziesz piach zabierał xD
A co mam pisać super extra bo masz trochę wody i kilka korzeni w szkle.
To tak jakby jarać sie moim akwarium, że jest eleganckie xD

Poczekamy zobaczymy, a zajarany to ja sie nie dziwie jak sie ma słonawe jasne wody, a chce się nagle słodkie i ciemne xD
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarne wody Azji

Postautor: ducze » 15 grudnia 09, 08:29

Jak się woda wyklaruje to wrzucę do galerii. Ale na razie się nijak wyklarować nie chce ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Czarne wody Azji

Postautor: marrkus85 » 16 grudnia 09, 17:00

Super korzonki i nawet ciekawe ułożenie ich. Zapowiada się obiecująco.
Wielkie liście migdałecznika pomniejszają wizualnie baniak, dlatego proponuje porwać je na drobniejsze kawałki. W czarnych wodach ładnie wyglądają rośliny wyrastające z plątaniny korzeni.

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czarne wody Azji

Postautor: ducze » 17 grudnia 09, 08:05

Wiem, wiem, że pomniejszają :) część porwałem na części i dołożyłem jeszcze trochę mniejszych. Małe ryby go wizualnie powiększą ;)

Mój plan jest taki, żeby zwartki wyrastały z plątaniny korzeni i kupy liści (z naciskiem na kupę liści ;) do tego właśnie dążę. Do tego korzenie zwisające z góry.

Na razie same problemy:
1) korzenie pleśnieją, albo śluzowcami zarastają. Ale stawiam na jednak na to pierwsze.
2) mimo kupy liści i szyszek i KH= 0-1 pH stoi na 7
3) woda ciągle mętna, ale to może jednak nadmiar garbników.
4) połowa zwartek się dosłownie rozpuściła ;) nie podoba im się, ale może jak odchorują to odbiją.

Awatar użytkownika
przemekkmmz
Fish Master
Fish Master
Posty: 1356
Rejestracja: 2 kwietnia 08, 22:20
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Czarne wody Azji

Postautor: przemekkmmz » 17 grudnia 09, 20:55

ducze pisze:Na razie same problemy:
1) korzenie pleśnieją, albo śluzowcami zarastają. Ale stawiam na jednak na to pierwsze.


Aj to raczej nie problem, a przynajmniej w akwarium BW, wygląda to dosyć naturalnie a przecież o to w tym zbiorniku chodzi, zaszkodzić, też nie zaszkodzi. Ja osobisciebym nic nie robił i czekał.


ducze pisze:4) połowa zwartek się dosłownie rozpuściła ;) nie podoba im się, ale może jak odchorują to odbiją.


Więcej jak pewne, u mnie po przesadzeniu wszystkie kryptokoryny praktycznie obumierały, zostawały po 2, 3 listki, ale po góra 3 tygodniach zaczynały szaleć :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości