Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: Jaro69 » 17 marca 09, 12:58

Myślę, że warto pochwalić się, choć wyczyn to niewielki i zbytnio do tego się nie przykładałem lecz udało mi się rozmnożyć jednak te ryby, raczej same się rozmnożyły.
Niestety, nie posiadam dobrego aparatu by to uwiecznić, poza tym ryby są w gąszczu roślin a zbiornik BW, zatem widoczność średnia ;) więc proszę mi tylko wierzyć na słowo. Obrazek

A stało się to tak oto: w innym zbiorniku rozrosły mi się niemiłosiernie kabomba i rogatek, a z myślą oddania ich do znajomego sklepu, po przerwaniu wrzuciłem sporą ilość do mojego BW ze stadkiem Galaxy (13 sztuk). I teraz sprawa najciekawsza, parametry wody: temp. 23*C, TwO 5, TwW 0, ph 6 (troszkę jeszcze majstruję z parametrami w zbiorniku w oczekiwaniu na przybycie głównych mieszkańców z Brazylii, moich apisto Obrazek ).

Przed tygodniem (przedostatnia podmiana) zauważyłem, że dorosłe osobniki przebywają w owej gęstwinie i wykonują dziwne ruchy polegające na drganiu ciała i dziwacznemu skręcaniu się, w pewnym stopniu obawiałem się, że może to być symptom jakiejś dolegliwości (zmiana ph :?: ).
Następnego dnia jednak wszystko wróciło do normy.
Wczoraj kolejna podmiana wody, wyjąłem część roślin do oddania, a dziś przy obserwacji zbiornika... Obrazek - to się właśnie ze mną stało, czyli szczęka opadła. Jak na razie widzę 3 maluchy, mają po ok. 1.5-2mm i 'spławikują' sobie radośnie wśród roślin. Nie nastawiam się na ich odchów, gdyż nie byłem do tego przygotowany, nie mam pierotniaków ani artemii lecz hodowlę tej nastawię dziś i zobaczymy, a nóż się uda.

Wydaje mi się, że stymulacją mogła być podmiana wody, wrzucenie gąszczu roślin oraz żywy pokarm, podaję im bowiem szklarkę.
Nie mniej jednak uważam to za sukces, może nie tyle samo rozmnożenie tych ryb, co jednak udowodnienie, że parametry wody jak podałem, są odpowiednie dla nich podczas tarła. Obrazek
Źródła podają temp. 24*C, ph 7.2 i woda miękka, u mnie co do twardości i temperatury to samo, lecz jednak ph 6.
Ostatnio zmieniony 17 marca 09, 15:24 przez Jaro69, łącznie zmieniany 3 razy.


Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: deXter » 17 marca 09, 15:23

No właśnie jak to jest, że nazwali je rasborami skoro one z budowy ciała przypominają danio ;/

Co bądź co Jarku gratuluje takiego sukcesu w wodzie raczej też pływa dla nich jakaś karma może sobie poradzą, ale podawanie pantofelka nie zaszkodzi :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Michał77777777
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 685
Rejestracja: 7 października 08, 18:57
Lokalizacja: Pabianice

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: Michał77777777 » 17 marca 09, 15:29

Gratuluję!

One są podobno nazywane "niebiański danio perłowy".

Nazwa handlowa tej kolorowej rybki wprowadza w błąd. Eksporterzy nie mieli pojęcia do jakiego rodzaju karpiowatych zaliczyć swoje niezwykłe odkrycie. W ten sposób powstały określenia "razbora galaxy" i Microrasbora sp. "galaxy". Biorąc pod uwagę nadaną jej nazwę gatunkową, która nie należy do tych łatwo wpadających w ucho - Celestichthys margaritatus, prawdopodobnie dla polskich akwarystów ta rybka pozostanie "razborą galaxy". Autor publikacji opisującej ten gatunek - dr Roberts, zaproponował też potoczną nazwę - celestial pearl danio, w skrócie CPD, co można przetłumaczyć jako niebiańskie danio perłowe, nie sądzę jednak by i ta nazwa w Polsce się przyjęła. Ta mała piękność musiała wywrzeć ogromne wrażenie na badaczu, ponieważ również nazwa łacińska chwali niezwykłą urodę "razbory galaxy" - "celestichthys" oznacza niebiańską rybę, a "margaritatus" ozdobiony perłami.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: Jaro69 » 17 marca 09, 15:39

deXter pisze:ale podawanie pantofelka nie zaszkodzi :)

Moje są za duże, rozmiar 43. ;)
Jak na razie w gąszczu coś sobie na pewno znajdą, zawsze jakieś pierwotniaki w czymś takim są. Mam co prawda Mikrovit Tropical'a: Hi-protein i Basic, ale te ryby niestety nie potrafią pobierać pokarmu z powierzchni wody.
Podsumowując całość uważam gatunek za bardzo tolerancyjny jeśli chodzi o odczyn wody, co do twardości nie wiem. Natomiast zastanawia mnie jeszcze inna sprawa, jak ryby będą współżyć w zbiorniku z apisto i nie chodzi tu o różne biotopy, ale dobieranie się do narybku (o ile uda mi się rozmnożyć A. juruensis Obrazek) lub też odpowiedni dystans.

Dzięki za gratki.

Marcin, poszło PW.

[ Dodano: Wto 17 Mar, 2009 3:42 pm ]
Michał77777777 pisze:One są podobno nazywane "niebiański danio perłowy".

Tak i jest to chyba bardziej słuszna nazwa, oby tylko stała się ogólnie używaną, by nie wprowadzać zbędnego zamieszania.

lukasabat
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 16 lutego 09, 19:53
Lokalizacja: STW/KRK

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: lukasabat » 17 marca 09, 15:43

Jaro69, to co upchniesz stadko 10 sztuk ? :roll:

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: Jaro69 » 17 marca 09, 15:45

lukasabat pisze:Jaro69, to co upchniesz stadko 10 sztuk ? :roll:

He, he, jak coś to się 'obaczy', tymczasem nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu. ;)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: deXter » 17 marca 09, 15:47

Jarek JBL ma zawiesinę z artemii z tego co pamiętam ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

lukasabat
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 16 lutego 09, 19:53
Lokalizacja: STW/KRK

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: lukasabat » 17 marca 09, 15:48

Oo a jeśli kiedyś znowu coś się uda to zapytam tak z czystej ciekawości ;)
Ile kosztował by taki galaxy :ok: ?(od Ciebie :twisted: )

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: Jaro69 » 17 marca 09, 15:49

lukasabat pisze:Ile kosztował by taki galaxy :ok: ?(od Ciebie :twisted: )

:czytaj:
nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.

lukasabat
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 16 lutego 09, 19:53
Lokalizacja: STW/KRK

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: lukasabat » 17 marca 09, 15:51

nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.

Tak, tak ale.. ( :mrgreen: ) jakby coś kiedyś się zachował :ok: To tak zastanów sie

Awatar użytkownika
Polypterus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 505
Rejestracja: 21 listopada 06, 16:18

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: Polypterus » 17 marca 09, 16:33

deXter pisze:Jarek JBL ma zawiesinę z artemii z tego co pamiętam

Jezeli dobrze pamietam... Nobil Fluid. Super produkt. Wychowalem na nim setki larw.
Marcin!

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: Jaro69 » 17 marca 09, 16:36

deXter pisze:Jarek JBL ma zawiesinę z artemii z tego co pamiętam ;)

Polypterus pisze:Jezeli dobrze pamietam... Nobil Fluid.

A ja jutro będę miał żywą. :mrgreen:

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: EyeQueue » 17 marca 09, 16:43

Jaro, jeśli w sklepie znajdziesz INFUSYL - jutro miałbyś pierwotniaki.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Celestichthys margaritatus - Microrasbora sp. galaxy

Postautor: Jaro69 » 18 marca 09, 17:37

EyeQueue pisze:Jaro, jeśli w sklepie znajdziesz INFUSYL - jutro miałbyś pierwotniaki.

Przejdę się za chwilę i zapytam, ale nie sądzę, by tu w mojej mieścinie wiedzieli cóż to zacz.
Natomiast zadziwiająca jest inna sprawa, paręnaście dni temu pisałem w SB o niespodziance w postaci małych pseudomugili, nie miałem jednak żadnego zbiornika aby je odłowić i pozostawiłem w ogólnym. Jeden szkrab tylko jakoś mi się zlał do nowo szykowanej kostki 12l i tam sobie pływał. Po kilku jednak dniach w ogóle się nie pokazywał zatem nie karmiłem go, bo nie było sensu brudzić wody. Po 10 dniach (wczoraj) wypływa z gąszczu już 3-4mm okazik :mrgreen: tak też może się i stać z danio. Artemia już się w razie czego robi.

[ Dodano: Sro 18 Mar, 2009 5:37 pm ]
Kolejne spostrzeżenie: solowiec nie nadaje się jako pokarm kilkudniowego narybku, jest po prostu dla nich za duży.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości