Biotop czarnych wód

Bubus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 19 listopada 20, 22:31

Biotop czarnych wód

Postautor: Bubus » 19 listopada 20, 22:51

Zaczynam swoją przygodę z akwarium.
Jestem początkująca i dużo informacji czytam oraz sie uczę.
Czy jest ktoś chętny żeby mi doradzić co i jaki filtr, jakie oświetlenie do takiego pierwszego akwarium BW. Chciałabym mieć w nim neonki simulans. Jakie najlepiej parametry wody dla nenków. Chciałabym akwarium o pojemności 45 l.
Z góry dziękuje

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: jurkin » 20 listopada 20, 07:31

Witaj. Czemu akurat 45l? Neony to ryba ławicowa, a ławica to nie kilka sztuk, tylko kilkadziesiąt. W tak małym akwarium nie ma przestrzeni do pływania, i będą stały w miejscu. Druga sprawa to że większe akwarium łatwiej się prowadzi, krotko mówiąc jest bardziej stabilne biologicznie i nie trzeba przy nim biegać. Moja rada, chcesz neony, kup większe akwarium, 100cm długości to minimum, musisz pozostać przy 45l zrezygnuj z neonów.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: osama » 20 listopada 20, 15:17

Witamy,
proponuję kaskadę, nie będzie zajmowała miejsca w środku, FZN-1 wystarczy dla akwarium 45l. Możesz zasypać ceramiką, na wlot gąbkę.
Proponuję jednak nieco większe, będzie na pewno łatwiej dla Ciebie. Przy 60-72l filtr FZN-2 byłby lepszą opcją.
Czy jesteś w stanie zapewnić odpowiednią wodę rybom? Neony będą żyć prawie w każdej, ale nie oznacza to, że będą dobrze się czuły.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Bubus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 19 listopada 20, 22:31

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Bubus » 20 listopada 20, 15:29

Postaram się zapewnić im jak najlepsza wodę. Aczkowliek z informacji w internecie są podawane przeróżne paramenty wody dla neonów. Zastanawiam się nad napowitrzeniem, aczkolwiek są dwie szkoły. Jedni mówi że potrzeba, drudzy że nie. Więc sama nie wiem. I nad światełem jakie by było najlepsze w akwarium BW 45 litrow?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: osama » 20 listopada 20, 15:35

Potrzebny jest jedynie ruch tafli wody. W swoich akwariach nie mam takich "wynalazków" jak bąbelki ;)

Skoro to BW to fajnie (przynajmniej mi się podoba) wygląda światło neutralne 4000K. Możesz wziąć jakąś lampkę aquaela 10W spokojnie na BW wystarczy. Nazbieraj szyszek olchy, liści dębu, suchych gałązek i jedziesz z BW ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Bubus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 19 listopada 20, 22:31

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Bubus » 20 listopada 20, 15:37

Jako podloze najlepszy będzie piasek z torfem? Czy może sam piach? :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: osama » 20 listopada 20, 15:51

Można i z torfem, ale uważaj, bo ryby przyniesione do domu z kranovity do wody kwaśnej przekręcą się w kilka chwil.
Lepiej wprowadzić je do takiej samej wody i stopniowo działaś ze zmiękczaniem i zakwaszaniem.
To samo jak będziesz dodawać szyszki olchy, po jednej co kilka dni najlepiej, niech ryby się przyzwyczajają.
Kiedyś jeden użytkownik forum miał do mnie pretensje, że ryby Mu się przekręciły po wysłuchaniu moich rad.
Zapytałem tylko ile szyszek włożył, odpowiedź była, że zrobił wywar z kilkunastu i wlał do akwarium. Jak byk miał informację, że należy to robić stopniowo i powoli, doczytał już po...
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Bubus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 19 listopada 20, 22:31

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Bubus » 20 listopada 20, 15:56

Dziękuję :) bardzo cenna informacja :)
Zaczne może na samym początku od 2/3 sztuk z wywarem.
Lepsza będzie woda z kranu czy demiralizowania?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Marcinus » 20 listopada 20, 21:39

Wywaru bym nie robił, wrzuć 3 szyszki, ze 4 liście dębu, jakieś korzenie i klimat sam się zrobi.
Jeśli w kranie masz miękką wodę o ph 7 lub niżej to możesz lać kran, ale podejrzewam,że takiej wody nie masz, więc zdecydowanie do tych klimatów używaj wody destylowanej.

Bubus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 19 listopada 20, 22:31

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Bubus » 20 listopada 20, 21:44

Czy takie gałęzie czy korzenie znalezione gdzieś w parku trzeba wcześniej wygotowac?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Marcinus » 20 listopada 20, 21:59

W parku raczej takich korzeni nie znajdziesz, bardziej gdzieś w lasach lub nad wodą. Do tak małego baniaka raczej nie ma sensu chodzić i szukać po lasach :) kup na allegro, jest kilku sprzedawców, którzy mają fajne korzenie. Wystarczy go zalać wrzątkiem i wrzucić do akwarium, niektórzy gotują w roztworze z solą.

Bubus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 19 listopada 20, 22:31

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Bubus » 20 listopada 20, 22:04

Super dziękuję Ci bardzo za rady i za pomoc :) a czy gałazki jakieś z drzew się nadadza?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Marcinus » 20 listopada 20, 22:20

Gałęzie raczej nie.

Bubus
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 19 listopada 20, 22:31

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Bubus » 20 listopada 20, 22:22

A jakieś pojedyncze kamienie?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Biotop czarnych wód

Postautor: Marcinus » 20 listopada 20, 22:34

Kamienie do BW nie pasują, zdecydowanie bardziej polecam kokosy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości