Agresja wśród skalarów

Anna9999
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 17, 13:27

Agresja wśród skalarów

Postautor: Anna9999 » 31 maja 17, 14:22

Witam wszystkich forumowiczów!

Jest to mój pierwszy post na forum. Nie znalazłam wskazówek, które mogły by pomóc w mojej sytuacji, stąd ten temat.

Posiadam zbiornik 300 l uruchomiony od miesiąca. Docelowo ma to być towarzyskie akwarium roślinne, a główni lokatorzy to właśnie skalary.
Od kilku dni zaczęliśmy z mężem kompletować obsadę do naszego akwarium.
Na chwilę obecną z zbiorniku są:
3 skalary dorosłe Red Devil
2 kosiarki
5 dorosłych mieczyków czerwonych
10 gupików no name (wpuściliśmy je do baniaka tydzień po zalaniu aby uruchomić cykl azotowy)

Skalary pływają w zbiorniku od 4 dni. Od razu po wpuszczeniu rybek zaczęły się z nimi problemy. Okazało się że dwa z nich to para, która szybko opanowała całe akwarium 300l i sterroryzowała kompletnie trzeciego skalara (samca), o gupikach już nie wspomnę. Samiec dominujący cały czas atakuje słabszego samca, który wcale się nie broni i jest zmuszony wegetować w 5 cm szparze pomiędzy kamieniem a wlotem filtra. Co ciekawe zaganiany samiec jest większy od tego dominującego, jednak nie śmie wychylić nawet czubka nosa ze swojej szpary. Jak można rozładować agresję wśród tych moich skalarów? Czy jedynym rozwiązaniem jest oddanie słabszego samca? Przyznam że liczyliśmy że będziemy mogli trzymać więcej niż 2 skalary w 300l..Czy dobrym rozwiązaniem będzie dokupienie około 3 szt skalarów do rozłożenia agresji dominującego samca i odwrócenie jego uwagi od słabszego? Dodam że mamy możliwość zakupienia dobranej pary dorosłych skalarów lub kupno kilku młodych.
Pozdrawiam i liczę na porady 8)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: barttsw » 31 maja 17, 14:38

jaki wymiar?
jak 120x50x50 to tylko 1 para skalarow
Anna9999 pisze:5 dorosłych mieczyków czerwonych
10 gupików no name
te ryby nie pasują do P.scalare
Anna9999 pisze:2 kosiarki
minim 150 cm zbiornik

Anna9999
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 17, 13:27

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: Anna9999 » 1 czerwca 17, 08:02

tak zbiornik to 120 x 50 x 50
Hm.. gdzieś czytałam że skalary to rybki stadne, często się widzi np. akwaria z altumami gdzie bywa 10 szt stadko..
Czyli jak dam więcej skalarów do akwa to się pozabijają?
Mieczyki być muszą bo to nasze ulubione rybki, nie robią krzywdy skalarom, a skalary nie zwracają na nie uwagi. Dlaczego nie pasują?
Jeżeli chodzi o kosiarki to myśle że "brakujące" 30 cm wielkiej krzywdy im nie zrobią. Wiem że teraz akwaryści mają parcie aby mieć jak największy zbiornik, ale bez przesady 300l to nie szklanka i teraz mam raczej pusto. Jakie rybki mogę dodać do skalarów aby akwa nie sprawiało wrażenia pustego?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: barttsw » 1 czerwca 17, 08:13

Anna9999 pisze:Hm.. gdzieś czytałam że skalary to rybki stadne
ale nie w tym zbiorniku
problem jest przy tarle
Anna9999 pisze:często się widzi np. akwaria z altumami gdzie bywa 10 szt stadko..
takie stado Altumów to 6m baniak :D
Anna9999 pisze:Mieczyki być muszą bo to nasze ulubione rybki
tyle ze sie nie nadają bo parametrowo nie pasuja a jak chcesz robic po swojemu droga wolna
Anna9999 pisze:Jeżeli chodzi o kosiarki to myśle że "brakujące" 30 cm wielkiej krzywdy im nie zrobią
przelicznik jest prosty 15 cm ryba x 10 długości daje ci minim 150 cm
Anna9999 pisze:Wiem że teraz akwaryści mają parcie aby mieć jak największy zbiornik, ale bez przesady 300l to nie szklanka
dla mnie jest :D
Anna9999 pisze:Jakie rybki mogę dodać do skalarów aby akwa nie sprawiało wrażenia pustego?

podaj proszę parametry wody światło podłoże jakąś fotke zbiornika nie jesteśmy wróżkami

Anna9999
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 17, 13:27

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: Anna9999 » 1 czerwca 17, 08:53

kurcze, te moje kosiarki mają jakieś 4 cm teraz - rosną do 15 cm? nie powyrywają mi roślin? A chciałam dokupić jeszcze z 6 szt lol :)
Jeżeli chodzi o parametry, to jedyny który zmierzyłam chińskim papierkiem lakmusowym :) to ph - jest na poziomie 7
nie mam testów akwarystycznych, jakoś nie chciałam wydawać na to pieniędzy
Ro nie mam, woda to kranówka odstana.
W akwarium sporo roślin, daję codziennie carbo w płynie 20 ml + potas 4 kliknięcia z dozownika producenta. Podłoże to ziemia ogrodowa+ czarny bazalt drobnej frakcji + "plaża" z piasku kwarcowego
Glonów brak (narazie :) , rośliny sobie radzą, ale w czerwcu dochodzi butla Co2
Zdjęcie cyknę wieczorem i wstawię
Z powodu tego że nie mam właśnie Ro zdecydowałam się na rybki w mojej opinii mniej wymagające od np. obecnie modnych dyskowców czy neonów
Rozumiem że inne pielęgnice typu jakieś ramirezy też odpadają?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: barttsw » 1 czerwca 17, 09:02

Anna9999 pisze:urcze, te moje kosiarki mają jakieś 4 cm teraz - rosną do 15 cm?
nawet i wiecej ja miałem u swojego klienta 18 cm
Anna9999 pisze:Jeżeli chodzi o parametry, to jedyny który zmierzyłam chińskim papierkiem lakmusowym to ph - jest na poziomie 7
kup test PH NO2 GH KH NO3 kropelkowe ( no3 koniecznie jbl) reszta moze byc zoolek
Anna9999 pisze:czarny bazalt drobnej frakcji + "plaża" z piasku kwarcowego
no to nie dla pielegnic
pielegnice =100% piasek i tu bez zadnej dyskusji
Anna9999 pisze:ale w czerwcu dochodzi butla Co2
po co?
ile masz swiatla i jakioe
Anna9999 pisze:Z powodu tego że nie mam właśnie Ro zdecydowałam się na rybki
właśnie P.scalare potrzebuje miękkiej i kwasnej wody a ty wpusciłeś biedne ryby do nie wiadomo jakiej wody

jak chcesz skalary to zapewnij im odpowiedznie warunki ale jak chcesz isc w strone dozowania gazu i nawozow to sobie te ryby odpusc wpusc zyworodki

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: Dhuz » 1 czerwca 17, 09:39

To ja się wtrącę.

Skalar = ryba stadna, tworząca pary, które obierają sobie terytoria na czas tarła. Zależnie od charakteru osobników, może Ci się udać utrzymać 3 pary, 1 parę, lub 1 sztukę :P Raczej 1 parę.

Kosiarka = ryba rosnąca bez problemu do 12-15cm, która potrafi się gwałtownie rozpędzić. Znajomy przy 150-centymetrowym akwarium płacze, że mu się odbijają tylko od bocznych szyb. W dodatku dorosła kosiarka nie gardzi roślinami.

Parametry - skalar to ryba wód miękkich < 9 GH i kwaśnych pH < 7, ale też ciepłych ~28°C. mieczyki wolą chłodniejszą wodę ~24°C, trochę twardszą (tolerują niższe GH), ale zasadową (pH > 7,2). Jeśli mieczyki muszą być, zrób akwarium pod mieczyki - dobierz im ryby towarzyszące o podobnych wymaganiach i ciesz się funkcjonalnym akwarium. Nie kupuj żadnych ryb 'na glony', bo każda ryba to fabryka nawozu - trzeba usuwać przyczyny, nie skutki pojawienia się glonów w akwarium. Czyli zazwyczaj nadmiary/braki czegoś. :)

Anna9999
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 17, 13:27

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: Anna9999 » 1 czerwca 17, 09:59

światło: 4x świetlówka led 110cm 6500K, 3400 Lm
plus 1 x świetlówka 110 cm led Plant - nie znam parametrów
akwa otwarte, oświetlenie jest ok 4 cm od tafli wody
świecę narazie tylko 7 godz ze względu na strach przed glonami. Co tydzień zwiększam o godzinę by dojść do 10 godz

w tej chwili mam dużo roślin łodygowych ,mchu, wątrobowców, anubias - jakoś dają radę na carbo ale czerwone rośliny tracą kolory, niektóre wrażliwsze rośliny powoli umierają Chcę jakoś im pomóc aby wyglądały zdrowo. Planuję dozować gaz zaczynając od jakiś 2 bąble na sek. przez 12 godz. obserwując ryby. W razie potrzeby dam deszczownicę (czy jak tam to się zwie) aby zwiększyć falowanie tafli wody
Nawozy na razie tylko potas, po kilku miesiącach zacznę nawozić makro mikro - zacznę od niewielkich ilości.
Taki mam plan (nie wiem czy słuszny). Chodzi mi o pewien kompromis - chcę mieć akwa roślinne i skalary
Wybiorę się po te testy które polecasz do zoologa.

Jeżeli chodzi o bazalt - wszystkie pięlęgnice lubią się tarzać w piasku? Skalary też pielęgnice i jakoś nie zaobserwowałam u nich takiego zamiłowania pozdrawiam wszelkie porady mile widziane

Anna9999
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 17, 13:27

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: Anna9999 » 1 czerwca 17, 10:16

Dhuz dzięki za opinię

Wiecie, każdy dąży do zapewnienia jak najlepszych warunków dla swoich pupili, ale niestety zawsze są jakieś przeszkody aby zrobić wszystko idealnie. Ja na przykład nie mam Ro i niestety nie mam możliwości żeby mieć .Decydując się na skalary starałam się uzyskać jak najwięcej info, czytałam że hodowlane odmiany tej ryby są od dawna przyzwyczajone do twardszej wody kranowej. Czy inne metody zmiękczenia kranówki? Jakieś uzdatniacze? Dolewka wody destylowanej? I mieczyki i skalary wyglądają na zdrowe, są pięknie wybarwione i energiczne. Teraz grzałki nie włączam, planuję włączyć na jesień jak temperatura w pokoju będzie niższa.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: barttsw » 1 czerwca 17, 10:26

Anna9999 pisze:Ja na przykład nie mam Ro i niestety nie mam możliwości żeby mieć
jakis konkretny powod ?
Anna9999 pisze:czytałam że hodowlane odmiany tej ryby są od dawna przyzwyczajone do twardszej wody
to juz tak naprawde nie skalary
Anna9999 pisze:Czy inne metody zmiękczenia kranówki? Jakieś uzdatniacze? Dolewka wody destylowanej? I
mozesz kupowac ro ale na dluzsza mete jest to nieoplacalne
Anna9999 pisze:Planuję dozować gaz zaczynając od jakiś 2 bąble na sek. przez 12 godz. obserwując ryby
co2 to nie lekarstwo
jezeli chcesz by twoje rosliny sie wybarwiały przyczyna raczej lezy w jakosci swiatla lub niedoborach macro
Anna9999 pisze:Chodzi mi o pewien kompromis - chcę mieć akwa roślinne i skalary
da sie to pogodzić ale muszą być odpowiednie rośliny
Anna9999 pisze:Jeżeli chodzi o bazalt - wszystkie pięlęgnice lubią się tarzać w piasku? Skalary też pielęgnice i jakoś nie zaobserwowałam u nich takiego zamiłowania
bazalt ma ostre krawędzię tu nie chodzi tak o ocieranie ale o branie piasku do pyska
ponadto bazalt po jakims czasie staje sie szary

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Agresja wśród skalarów

Postautor: kodzaj11 » 15 czerwca 17, 22:34

weź sobie takie co mi doradził bart Pterophyllum leopoldi rosną do 10cm ogólnie ciężko dostępne ale jakiś czas temu były dostępne u hodowcy w Częstochowie - piraya@op.pl
nie zaszkodzi napisać
ponoć traktowane są jako odrębny gatunek niż skalary
też będę ich szukał ale mam jeszcze na to czas, najpierw muszę zrobić wielką rewolucję w swoim baniaku

Wróć do „Ameryka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości