PILNE! zbrojnik niebieski / neony

RafalSlaby
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 28 stycznia 17, 00:09

PILNE! zbrojnik niebieski / neony

Postautor: RafalSlaby » 6 lutego 17, 08:24

Cześć

Mam Akwarium od 2 tygodni, więc wpuściłem tam 2 zbrojniki niebieskie i później 10 neonków. Po 3 dniach (gdzie były cały czas zdrowe), w nocy padły 4 neonki a w ciągu dnia reszta. A teraz zbrojniki zaczęły się dziwnie zachowywać. Jeden siedzi na pompce trzymając ogon w wylatujących bąbelkach a 2 na liściu tak żeby bąbelki leciały na niego. mam je krotko i pierwszy raz widzę je rano ale liść wcześniej nie miał śladów takiego przesiadywania. same na 60 L, temperatura 25 stopni, pompka pożądna i do 150L. Mam je komuś szybko dać żeby nie padły? czy to objaw problemow, czy normalne zachowanie?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: PILNE! zbrojnik niebieski / neony

Postautor: Dhuz » 6 lutego 17, 08:38

2 tydzień to mniej-więcej okres skoków związków azotowych (amoniak/azotyny), które są silnie trujące. Innymi słowy, oddaj obsadę i czekaj spokojnie, aż to akwarium będzie biologicznie gotowe na przyjęcie jakiegokolwiek życia.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: PILNE! zbrojnik niebieski / neony

Postautor: mimo12 » 6 lutego 17, 11:28

Zatrucie azotem, jak wyżej Dhuz napisał.
Pamiętaj, że pompka, jako cyrkulator wody może być i nawet mocniejsza( jeśli nie zrobi pralki z akwarium), ale bez filtracji biologicznej nic nie da w takich zbiornikach.

Zbrojniki za duże do akwarium 60l, chyba, że to jakieś niestandardowe i ma 80 cm długości.

RafalSlaby
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 28 stycznia 17, 00:09

Re: PILNE! zbrojnik niebieski / neony

Postautor: RafalSlaby » 6 lutego 17, 11:35

Rybki oddałem do zaprzyjaźnionego zoologicznego. Za tydzień będzie w akwa ok? bo tyle mi potrzymają. Akwarium ma 70 cm wiem że to tak na styk no ale.. no chciałbym je mieć. Najwyżej oddam je jak podrosną. Dzieki za pomoc.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: PILNE! zbrojnik niebieski / neony

Postautor: mimo12 » 6 lutego 17, 16:51

Jeżeli NO2 poskoczyło i spadnie do tego czasu do zera, to ok. Ale bym na to nie liczył raczej.

70 cm to za mało, minimum 80cm. U mnie nawet w 100cm zbiorniku nie osiągają maksymalnych statystycznych rozmiarów- są 1/3 od nich mniejsze, może za 7-8 lat osiągną takie wymiary.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: PILNE! zbrojnik niebieski / neony

Postautor: Dhuz » 6 lutego 17, 17:23

W międzyczasie sprawdź sobie, jaką masz wodę. W sensie GH i pH. Najlepiej testami kropelkowymi. Przyda się ta wiedza, by ocenić, czy te ryby się nadają, lub czy nie będzie trzeba im dostosowywać warunków. Wiesz, ryba sporo przetrzyma, ale im mniej się ją ciśnie na wytrzymałość, tym dłużej pożyje i więcej sprawi satysfakcji. :)

Z własnego doświadczenia zasugeruję Ci, że o ile nie planujesz zmieniać akwarium na większe, to zamiast zbrojników przydałoby się coś innego w roli dużej ryby. Te zwierzaki dużo jedzą, dużo brudzą, rosną spore i nie mają oporów przed robieniem w akwarium podkopów wedle swojego widzimisię - mój stary samiec potrafił wykopać całkowicie nurzańce, a to wyczyn, jakiego nie przebiły jeszcze nawet muszlowce.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: PILNE! zbrojnik niebieski / neony

Postautor: Anka cyganka » 6 lutego 17, 19:22

Zbrojniki potrafią zrobić rozpierduche w akwarium :D u mnie w 240 jest para i dzieje się dużo, a szczególnie jak samiec pilnuje ikry przewraca kokosa we wszystkie strony więc u ciebie w 60l bedziesz miał demolke jak dorosną też bym radziła coś mniejszego

RafalSlaby
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 28 stycznia 17, 00:09

Re: PILNE! zbrojnik niebieski / neony

Postautor: RafalSlaby » 7 lutego 17, 01:41

Jak mam być szczery to już mam demolkę. Codziennie zasadzanie co najmniej 1 rośliny na nowo, już nie mowie o ilości tuneli pod korzeniem idącym przez cala długość. No ale przyznaje ze je polubiłem i chciałbym żeby zostały. No i ogranicza mnie to ze chce tam mieć krewetki blue Carbon, a to jedna z nielicznych większych ryb która mi ich nie zje.

A co Wy byście proponowali żeby tam wsadzić?
Mój pomysł był:
-2 zbojniki
-10 neonów
-2+1 harem bojowników
- z 10/15 krewetek (wiele osób mówiło mi ze jak zarośnie akwarium to krewetek nie muszę się przejmować ilością. Nie wiem ile w tym racji.)

Przyznaje ze jestem strasznie nastawiony na te krewetki bo nie dość ze za pól darmo będę je miał to jeszcze strasznie mi się podobaja, wiec staram się resztę obsady pod nie dobrac

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: PILNE! zbrojnik niebieski / neony

Postautor: Dhuz » 7 lutego 17, 06:50

Wszystko zeżre młode krewetki, a bojowniki to ryby drapieżne, więc ciężko oczekiwać sukcesów. Moja bojownica atakowała krewetki przez szybę.

Bojownik to ryba tropikalna, nie powinno się go trzymać z zimnolubnymi neonami Innesa, czy zbrojnikami.

Wróć do „Ameryka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości