Pielęgniczki Ramireza

Alicjaa2000
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 sierpnia 16, 15:41

Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Alicjaa2000 » 15 sierpnia 16, 16:02

Witam. Od razu zaznaczę, że jestem nowym użytkownikiem tego forum. Otóż mam pewien problem, jakiś czas temu zakupiłam do swojego akwarium (100l), dobraną juz parkę pielęgniczek Ramireza. Niestety samiec z niewiadomych przyczyn zdechł, a samica została sama :( Moje pytanie brzmi: jak dobrać jej nowego partnera? Chodzi mi o to, ile i jakiej płci rybki muszę dokupić? I jaka mogła być przyczyna śmierci rybki (w akwarium wszystko w największym porządku, a rybka zachowywała się normalnie). Dodam też, że obie pielęgniczki to były bardzo młode osobniki. Oprócz ramirezek, mam jeszcze 5 gupików, 5 kirysków pstrych, zbrojnika, oraz 4 piskorki. Z góry dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 16, 07:26 przez Alicjaa2000, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Dhuz » 15 sierpnia 16, 16:06

Parę dobiera się z grupy 5-6 sztuk, wpuszczanie samca i samicy na siłę wcale nie musi się udać i ryby mogą tworzyć mocno niestałą parę.

Jeśli uważasz, że warunki masz, jakie należy to ok. Mnie by zastanowiło trochę, że trzymasz ryby wód miękkich i ciepłych (Ramirezy) z rybami wód chłodnych (kiryski) oraz rybami wód twardych i zasadowych (Gupiki). Ale nie mój cyrk i nie moje małpy, sama musisz wydać ten osąd.

Alicjaa2000
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 sierpnia 16, 15:41

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Alicjaa2000 » 15 sierpnia 16, 16:23

Dobrze.. A tak pomijając obsadę ... Wiem jak dobiera się pary tych ryb, chodzi o to, że ta parka już była dobrana. Więc, teraz mam problem co do niej dokupić... Czy może najlepszym wyjściem byłoby oddanie samicy do sklepu i zakup innej dobranej już pary.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Dhuz » 15 sierpnia 16, 16:29

Ta para dobrana w zoologu, u hodowcy, czy jak? Bo to dość ważne.

Najpewniej parę zdobędziesz, jak dobierze się w Twoim akwarium.

Alicjaa2000
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 sierpnia 16, 15:41

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Alicjaa2000 » 15 sierpnia 16, 16:44

Pierwszą parkę kupiłam od znajomego akwarysty, prawdą jest że uwierzyłam mu na słowo że para jest dobrana, ale ryby ciągle pływały razem i uznałam że mówił prawdę. Nie wiem czy to może mieć jakieś znaczenie, ale dodam że zanim kupiłam ryby, żyły one w bardzo małym akwarium z 2 młodymi pretnikami karlowatymi oraz 3 innymi samicami ramirezek.

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Marcinus71 » 15 sierpnia 16, 19:46

I jaka mogła być przyczyna śmierci rybki (w akwarium wszystko w największym porządku,

Na pewno wszystko w porzadku bo ja jestem pewien ze nie :)

Alicjaa2000
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 sierpnia 16, 15:41

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Alicjaa2000 » 15 sierpnia 16, 20:09

Eh okej jeśli chodzi o obsadę to rzeczywiście chyba trzeba wyciągnąć drugie akwarium :p rozumiem no po prostu trochę nie zwracałam uwagi na te mniejsze rybki no ale cóż... No dzięki za uwagi na pewno coś z tym zrobię, ale niestety nie bardzo wiem nadal co zrobić z tą samiczką. Może po prostu ją oddam...
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 16, 07:32 przez Alicjaa2000, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Marcinus71 » 15 sierpnia 16, 20:46

Jak możesz oddaj a wez kilka malych i jak sie parka dobierze resztę oddaj tak będzie najlepiej.
Co do drugiej kwestii to nie jestem oewien czy zrozumialas co mamy na mysli dokładnie. Chodzi o wymagania ryb co do wody. Dla Ramirez temp 26-28 najlepiej bo poniżej sa bardziej chorowite, woda kwaśna najlepiej ok 6,2-6,6 pH i miekka gh poniżej 8-9 najlepiej. Czy możesz im takie warunki stworzyc i czy innym rybom beda one odpowiadac? Na pewno nie wiekszosci kiryskow czy zyworodkom jak gupiki czy mieczykim
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 16, 07:25 przez Marcinus71, łącznie zmieniany 1 raz.

Alicjaa2000
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 sierpnia 16, 15:41

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Alicjaa2000 » 15 sierpnia 16, 21:27

Wiem że chodzi o wodę. Może dobrym rozwiązaniem byłoby przeniesienie pielęgniczek do 84l akwarium? Żeby były jak na razie były same to łatwiej będzie mi to wszystko kontrolować. I zastanowię się nad kiryskami bo mam kogoś kto jest od dawna chętny by je przygarnąć. Chyba że ktoś pomoże i zaproponuje jak zagospodarować te oba akwaria. Z rybami nie ma problemu aczkolwiek zależy mi na ramirezach i gupikach. Resztę ryb mogę oddać lub ewentualnie kupić coś co bardziej by się nadawało do tych moich rybek.
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 16, 07:34 przez Alicjaa2000, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Marcinus71 » 15 sierpnia 16, 21:44

No to jeżeli zależy ci na Ramirezach i gupikach i to jedynym wyjściem sa dwa akwaria. W jednym woda miekka i kwasna 26-28C dla Ramirez a w drugim twarda i zasadowa dla gupikow.
Do Ramirez dobrze pasują pid względem parametrów wody i tej wysokiej temp neony simulans - oczywiscie stadko min 10 szt lepiej wiecej ale to zależy od akwarium. Jak 80 litrow to 16-18 neonow i wyselekcjonowana parka Ramirez. Oczywiście na dnie obowiązkowo piasek nie jakis zwirek czy inne wynalazki z alkegro niby idealne dla ryb kopiacych. W obi cze LeroyMerlin kupisz piasek do piaskownicy ZEW on jest z atestem i po kilkukrotnym wyplukaniu jest OK nic wiecej nie ma co szukać :)

Alicjaa2000
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 sierpnia 16, 15:41

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Alicjaa2000 » 15 sierpnia 16, 22:02

Dziękuję :) no to trzeba brać się do pracy :p a czy piasek kwarcowy jest ok? Bo taki akurat posiadam :) ach i teraz mi to wpadło do głowy.. Czy pielęgniczce mogła zaszkodzić ochotka aż do takiego stopnia żeby doprowadziło to do jej śmierci? Bo w zoologiku zapewniano mnie że można tym karmić ramirezy ale potem się doczytałam ze lepiej nie bo ciężko strawna dla takich delikatnych ryb... :/

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Marcinus71 » 15 sierpnia 16, 22:08

Ochotka bardzo rzadko raz na dwa tyg mozna dać ale nie co 2-3 dni.
To zalezy czy ten piasek nie jest ostry lepiej dac ten o ktorym pisalem worek 20 kg 10 zl u mnie starczyl na 112 i 54l.

PS. Pierwsza "święta" zasada akwarysty: Nie slucham sprzedawcy-doradcy w sklepie akwarystycznym.

Alicjaa2000
Ikra
Ikra
Posty: 7
Rejestracja: 15 sierpnia 16, 15:41

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Alicjaa2000 » 15 sierpnia 16, 22:23

A ja na nich zawsze polegałam bo sądziłam że się najlepiej znają :D no cóż jak widać nie można nikomu ufać. Ale wielkie dzięki za pomoc, moje ryby tez napewno będą ci bardzo wdzięczne :D

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pielęgniczki Ramireza

Postautor: Marcinus71 » 16 sierpnia 16, 09:23

Alicjaa2000 pisze:A ja na nich zawsze polegałam bo sądziłam że się najlepiej znają :D no cóż jak widać nie można nikomu ufać. Ale wielkie dzięki za pomoc, moje ryby tez napewno będą ci bardzo wdzięczne :D


Najlepiej się znają na tym jak wcisnąć kity aby zarobić jak najwięcej. Bylo o tym na forum już setki razy :)

Wróć do „Ameryka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości