Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Dobq
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 12 sierpnia 15, 08:57

Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Dobq » 17 sierpnia 15, 09:44

Witam, w najbliższym czasie do mojego baniaczka mam zamiar wpuścić ryby, zbiornik jest gotowy, dojrzały ma dobre parametry (dysponuje jedynie testami z zooleka :czacha:, owy test pH uparcie pokazuje pH 7,2 (7,6 kranówka) mimo że liści jest tam napakowane naprawdę dużo nawet jak na BW - tworzą grubą warstwę prawie na całej powierzchni akwarium, a woda jest już charakterystyczna dla tego biotopu - mglista, więc jak wnioskuje jej pH jest poniżej 6), temperatura około 27 °C, NO2 równe 0, twardość 6 °n, zbiornik ma 70 l (+- 33cm/33cm/73cm, gdzie ostatnia wartość to szerokość), filtr wewnętrzny przystosowany do 100 l.

A oto mój problem (chyba :?:):
2 ~ 3 dni po nabraniu przez wodę charakterystycznego zmętnienia czyli jakieś 4 dni po tym jak dałem tam konkretną ilość liści (brzoza i klon), pleśń (taka jak na nowym korzeniu) osadziła się praktycznie na wszystkim, na kamieniach, na szybie itd. warstwa jest bardzo cieniutka, na pewno nie grubsza niż ½ mm, ponadto na szybie zauważyłem bardzo niewielkie ilości żyjątek :neutral:, są podłużne, długości do 1 mm, powoli przemieszczają się po szybie, czasem "podskoczą" na nieco większą odległość, myślę że większość ludzi by ich w ogóle nie zauważyła; musiały one przyjść z kranówką, obstawiam że to larwy jakiegoś owada.

Moje pytania to czy mogę tam wpuścić wrażliwe pielęgniczki które mimo wszystko nie pogardziłyby pokarmem żywym, i otoski które by ładnie pleśń posprzątały? Czy odczekać do chwili gdy to przejdzie?

Jeśli masz zamiar odpowiedzieć przeczytaj to ze zrozumieniem od deski do deski ;-).

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Hunter » 17 sierpnia 15, 19:09

Dobq pisze:są podłużne, długości do 1 mm, powoli przemieszczają się po szybie, czasem "podskoczą" na nieco większą odległość, myślę że większość ludzi by ich w ogóle nie zauważyła; musiały one przyjść z kranówką, obstawiam że to larwy jakiegoś owada.

Oczliki? Popatrz po zdjęciach na necie.

Dobq pisze:Moje pytania to czy mogę tam wpuścić wrażliwe pielęgniczki które mimo wszystko nie pogardziłyby pokarmem żywym

jakie?

Dobq pisze:zbiornik jest gotowy, dojrzały ma dobre parametry (dysponuje jedynie testami z zooleka , owy test pH uparcie pokazuje pH 7,2 (7,6 kranówka) mimo że liści jest tam napakowane naprawdę dużo nawet jak na BW - tworzą grubą warstwę prawie na całej powierzchni akwarium, a woda jest już charakterystyczna dla tego biotopu - mglista, więc jak wnioskuje jej pH jest poniżej 6)

Testy pH niezależnie od producenta pokazują wyniki względnie OK. Na pewno nie byłoby przekłamania o 1,2 stopnia ;p Test na pH nie jest skomplikowany. Każdy chemik byłby w stanie zrobić sobie taki test w domu ;) Tak więc woda na pewno nie ma kwaśnego odczynu. Zwłaszcza, że liście i szyszki wpływają na pH w bardzo niewielkim stopniu - już lepszy jest torf, ale to wszystko zależy od bufora KH, jak to wygląda u Ciebie? To 6*n tyczy się Tww czy Two?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Dobq
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 12 sierpnia 15, 08:57

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Dobq » 17 sierpnia 15, 19:54

Dzięki za odpowiedź :mrgreen:.

Dziś zauważyłem nowe 'żyjątka', mimo że jest ich niewiele to są bardzo różne pod względem kształtu, pooglądałem w necie i poczytałem (również o oczlikach) - wszystkie ogólnie świadczą o dobrych warunkach w akwarium, i stanowią dobry pokarm żywy (podkreślam że tylko tak przeczytałem, nie mam doświadczenia z takimi stworzonkami).

Pielęgniczki Dicrossus filamentosus, planuję 2 pary, do towarzystwa 4 otoski (być może marmurkogrzbiete, ale to bez konkretnego znaczenia) oraz 7 miedzików obrzeżonych.

Poczytałem również że istotny wpływ na pH (a właściwie jego spadek) wody ma większe stężenie co2, a w akwarium chyba nie wiele go jest (bo skąd?), ponadto na powierzchni jest nienajmniejszy ruch wody powodujący ulotnienie się co2.

Nie daleko mojego miejsca zamieszkania jest las mojej babci, prawie tylko olchowy ale przy tych suszach wszystkie szyszki są spalone na popiół :sad:.

Zmniejszę ruch wody i wsadzę do akwarium rurkę od "bimbrownika" (długa historia skąd go mam :smile:), sprawdzę jak spadnie pH. Zorientuję się co do torfu.

Twardość wyżej podana to Two, a Tww wynosi 4 °n ;-).

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Greek » 17 sierpnia 15, 20:08

Te pielęgniczki wymagają baardzo kwaśniej i mięciutkiej wody. Szyszkami i liśćmi tego nie osiągniesz, to ryby przystosowane do typowego BW - czyli torf. Ponadto w takim akwarium 2 pary to za dużo. Zwłaszcza, że żyją one w haremach.
CO2 nie jest w stanie zapewnić wymaganych parametrów dla tych ryb, niezależnie od KH. Tzn. jest w stanie, ale cóż nam z tego, skoro rybki będą sobie pływać w takiej wodzie brzuchami do góry? ;)
Miedziki to ławicowce - na pewno nie 7 sztuk.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Hunter » 17 sierpnia 15, 20:11

Dobq pisze:Twardość wyżej podana to Two, a Tww wynosi 4 °n

Trochę niskie KH jak na zabawę z dozowaniem CO2 ;) Nie tędy droga.
Jeśli myślisz na poważnie o pieleniczkach innych niż kakadu i Ramireza to nie masz wyjścia - zaopatrz się w filtr RO. Podmieniasz wodę na RO przesączoną przez armatę torfową, dzięki temu uzyskujesz wodę o pH bliskim 3-5-4 i oczywiście twardościach bliskich zeru. Taką wodę mieszasz z kranówką aby uzyskać niskie pH i odpowiednią dla danego gatunku ryby przewodność wody.

Miałem pielęniczki kakadu WF, więc wiem co mówię ;) Walczyłem z parametrami na wszystkie sposoby, aż zdecydowałem się wydać to 130zł na filtr RO i miałem to już z głowy. Dicrossus filamentosus nie miałem, więc nie mam pojęcia jakie ma wymagania, ale sądząc po wyglądzie pewnie wymaga wyśrubowanych parametrów ;) Gdyby mogła pływać w "byle kranówce" spotykałbym ją w pierwszym lepszym zoologicznym bo to piękne rybsko :)

EDIT, no Greek coś dodał od siebie ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Dobq
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 12 sierpnia 15, 08:57

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Dobq » 18 sierpnia 15, 09:21

Greek, rozumiem że miałeś te pielęgniczki?

Rozumiecie mnie - nie bardzo chce wydawać kupę forsy na RO do tak małego akwarium, czytałem że ludzie z powodzenie hodowali je i rozmnażali i bez tego filtra przy pH w okolicach 6 i Two podobnym do tego jakie mam obecnie, używając jedynie do obniżenia pH torfu, więc myślę że gdybym dorzucił odpowiednia ilość torfu stworzyłbym wystarczające warunki :roll:, a zamiast 2 parek być może jednak lepszy byłby samiec i 2 samice, ale jako że muszę po te pielęgniczki jechać ponad 40 km w jedną stronę to chciałem kupić te 2 pary, nie są one wobec siebie na wzajem zbyt agresywne a gdyby 1 miałaby paść (w najlepszych warunkach nawet się zdarza), to lepiej już chyba jest mieć 2 samce i 1 samice aniżeli 2 samice.

Miedziki za mało 7 sztuk? Dałbym ich więcej gdybym miał większe akwa, ale pierwszy raz spotykam się żeby ktoś mówił że taka ich ilość to za mało - oczywiście zdanie to szanuje bo należy do doświadczonego akwarysty.

Panowie swoim rybom tworzą super warunki i to jak najbardziej rozumiem i szanuję, ale jednak czytając w internecie o tym jak różni ludzie, różne ryby, które wymagają jakichś super warunków trzymają w wodociągowej... nawet mój sąsiad trzyma paletki w pH i twardościach kranówki, więc myślę że to co ja mam do zaoferowania rybom (użyję jeszcze torfu) to całkiem nienajgorsze warunki.

Mimo wszystko pomyśle o nie kupowaniu otosków, byłby trochę duży ścisk w strefie przydennej (te Dicrossusy to ryby z grubsza przydenne).

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Greek » 18 sierpnia 15, 11:43

Dobq pisze:Greek, rozumiem że miałeś te pielęgniczki?

Nie.
Dobq pisze:a zamiast 2 parek być może jednak lepszy byłby samiec i 2 samice, ale jako że muszę po te pielęgniczki jechać ponad 40 km w jedną stronę to chciałem kupić te 2 pary, nie są one wobec siebie na wzajem zbyt agresywne a gdyby 1 miałaby paść (w najlepszych warunkach nawet się zdarza), to lepiej już chyba jest mieć 2 samce i 1 samice aniżeli 2 samice.

Zakładanie z góry, że rybka "może paść" to chyba najgorsze co można sobie zaserwować na początek. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, obejrzeć dokładnie przed zakupem, aby nie nabyć chorego osobnika i wszystko będzie w porządku.
Dobq pisze:myślę że to co ja mam do zaoferowania rybom (użyję jeszcze torfu) to całkiem nienajgorsze warunki.

Z pewnością nie najgorsze, tylko najlepsze, bo torfem spokojnie osiągniesz wszystko co chcesz.
Dobq pisze:nawet mój sąsiad trzyma paletki w pH i twardościach kranówki

No, to akurat nie taki "wyczyn", bo paletki są dość mocno rozprzestrzenione i niektóre populacje występują w siedliskach o parametrach, które wydają się zdecydowanie dla nich nieodpowiednie. Tak więc nawet dziki osobnik mógłby się dobrze czuć we wcale nie miękkiej i kwaśnej wodzie.
Dobq pisze:Miedziki za mało 7 sztuk? Dałbym ich więcej gdybym miał większe akwa, ale pierwszy raz spotykam się żeby ktoś mówił że taka ich ilość to za mało - oczywiście zdanie to szanuje bo należy do doświadczonego akwarysty.

To ryby typowo ławicowe i nawet te przykładowe 20 czy 30 sztuk w naszych akwariach to nędzne imitacje ławic, w których żyją w naturze. Oczywiście niewiele z nas może sobie pozwolić na mega ławice, zatem trzeba jakoś sobie radzić. Ławiczka 15 sztuk do Twojego zbiornika się zmieści, trzeba patrzeć nie na litraż, ale na dno, które u Ciebie nie jest takie małe. 7 sztuk to zdecydowanie nieodpowiednia liczba.
Dobq pisze:Mimo wszystko pomyśle o nie kupowaniu otosków, byłby trochę duży ścisk w strefie przydennej (te Dicrossusy to ryby z grubsza przydenne).

Ale otoski akurat już przydenne nie są :) Ale racja - co za dużo to niezdrowo. Haremik apisto + ławiczka miedzików starczy.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Dobq
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 12 sierpnia 15, 08:57

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Dobq » 18 sierpnia 15, 18:15

Ok :ok: trochę podniosłeś mnie na duchu. Tak jak mówiłem dam torf (czy może być ogrodniczy? Może być po prostu na podłożu, tak? EDIT: ile kg torfu użyć?), a obsada to będą:

Dicrossus filamentosus x4 (jeden samiec)

Hasemania nana - tak jak poradziłeś dam jakieś 13 do 15 sztuk ;-), powinny się całkiem dobrze prezentować w takie grupce.

Ale pamiętaj że mam zwykły filtr gąbkowy wewnętrzny (co prawda na opakowaniu pisze że działa bezproblemowo w zbiornikach do 100 l), czy myślisz że da on radę przy przemianie materii tylu miedzików?

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Sance » 18 sierpnia 15, 19:30

Dobq, a ja ci polecę zmianę podłoża. Wsyp sobie ibaraki akadama soil. Świetnie działań jako bufor PH utrzymując go na poziomie 6.5 przy zerowym kh wachania w akwa max. 0.1 stopnia.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Hunter » 18 sierpnia 15, 21:29

Sance, nie do biotopu ;) Pielęgniczki to przecież mini koparki :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Sance » 18 sierpnia 15, 22:16

Moje agassiza ryły w tej ziemi aż się kurz unosił. Po 4 dniach pobytu z otoskami w 60l para złożyła ikrę. Żyły tam szczęśliwe przez 3 tygodnie a teraz u znajomego w 120 mają za towarzyszy neony i kirysy. Akwa pół akadamy i pół piasku. Samica siedzi w kokosie z drugim miotem.
Nie zapominajmy ze akadama to wciąż ziemia. Dobrze zbita ale pod palcami kruszy się na drobny piasek

Dobq
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 12 sierpnia 15, 08:57

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Dobq » 19 sierpnia 15, 09:39

Torf ogrodniczy jaki mam pod ręką się nie nadaje :neutral:.

Skoczę do pobliskiego akwarystycznego po torf akwarystyczny, ale czy opłaca się brać tańszy czy droższy? Jakiej firmy? Granulowany czy włóknisty?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Hunter » 19 sierpnia 15, 10:41

Dobq pisze:Torf ogrodniczy jaki mam pod ręką się nie nadaje

Tzn co to za torf, że się nie nadaje? Odkwaszony?
Zwykły ogrodniczy za kilka złotych z Castoramy czy każdego ogrodniczego nada się. Jednak nie do filtra, a do armaty/podłoża. W kubełku taki się zapcha.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Dobq
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 12 sierpnia 15, 08:57

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Dobq » 19 sierpnia 15, 10:51

Tzn. daje ten torf (jest drobny jak piasek) ale w wodzie robi się z niego taka maź/bagno, jakoś go przygotować?

Dobq
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 12 sierpnia 15, 08:57

Re: Czy to jest groźne dla wrażliwych ryb?

Postautor: Dobq » 19 sierpnia 15, 19:43

Ok, przepłukałem go na sitku tak że zostało produktu mniej niż ½ objętości początkowej, ale woda przechodzi już czysta ;-). Pokombinuje z ilością go w akwa tak by było pH w okolicach 6 i gra gitarka.

Wróć do „Ameryka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości