Kiryski-czy kupić ich więcej?

Awatar użytkownika
FochJoker
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 5 lutego 14, 08:15
Lokalizacja: Żory

Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: FochJoker » 28 lutego 14, 15:31

Dzisiaj o godzinie 14 wreszcie kupiłem pierwsze trzy rybki do mojego akwarium! I śą to trzy kiryski, teraz pytanie... co lepsze dokupić jeszcze np. kiryski 2 lub 3 czy kupić otoski w stadzie 4 osobników? :ok:
Akwarium 72 L
Biotopowe: ameryka południowa
para Pielęgniczek ramireza: electric blue i zwykła
10 neonów inessa
4 kirysy
zbrojnik złoty
5 gupików

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: Hunter » 28 lutego 14, 15:39

Kirysy wymagają piasku. Pisałem Ci przecież, żebyś ogarnął akwarium zanim nie ma w nim ryb. :roll:

Otoski to ryby czułe na związki azotu. Jakie masz tam parametry?

Jakie kirysy, i jaka powierzchnia dna?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
FochJoker
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 5 lutego 14, 08:15
Lokalizacja: Żory

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: FochJoker » 28 lutego 14, 16:34

Żwirek 1,5mm x1,5mm azotu prawie nic (ryb jeszcze przecież nie było) duża powierzchnia dna (mało ozdób) mają schronienie w postaci zamku i groty. kirysy PSTRE i albinoski
Akwarium 72 L
Biotopowe: ameryka południowa
para Pielęgniczek ramireza: electric blue i zwykła
10 neonów inessa
4 kirysy
zbrojnik złoty
5 gupików

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: Hunter » 28 lutego 14, 17:18

Mam jakieś dziwne wrażenie, że nie wiesz o czym piszesz...

Nie tylko ryby są źródłem azotu w akwarium i wygląda na to, że źle przeprowadziłeś proces dojrzewania.

Poradnik: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=289913#289913

Szczególną uwagę zwracając na pożywkę dla bakterii.

A kirysów więcej nie dokupuj. Jeśli NO2 pozwoli, wtedy wpuścisz kolejne ryby. Kirysy te są za duże na twoje akwarium, ale znając Twoje podejście do akwarystyki z innych tematów pewnie masz to w... nosie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
FochJoker
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 5 lutego 14, 08:15
Lokalizacja: Żory

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: FochJoker » 28 lutego 14, 17:44

wiesz co? nie przesadzaj bo na innych forach piszą że 72L jest IDEALNE dla kirysów. Po kija mi akwarium które ma ponad półmetra w którym nie moge trzymać prawie NIC? kirys ma 5 cm gdy urośnie. Pisano mi że można trzymać kirysy nawet w 45 L
Akwarium 72 L
Biotopowe: ameryka południowa
para Pielęgniczek ramireza: electric blue i zwykła
10 neonów inessa
4 kirysy
zbrojnik złoty
5 gupików

aquapsychol
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 548
Rejestracja: 11 stycznia 14, 17:26

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: aquapsychol » 28 lutego 14, 17:50

Serio 5cm , myslałem że ok 8 cm. Mówie o pstrych i spiżowych. W dodatku poruszają sie raczej w tej samej przestrzeni.
FochJoker pisze: Pisano mi że można trzymać kirysy nawet w 45 L

Kiedyś na płocie pisało "DUPA" chciałem sobie pogłaskac i mi drzazga weszła :twisted:

Awatar użytkownika
FochJoker
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 5 lutego 14, 08:15
Lokalizacja: Żory

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: FochJoker » 28 lutego 14, 17:53

aquapsychol pisze:Serio 5cm , myslałem że ok 8 cm. Mówie o pstrych i spiżowych. W dodatku poruszają sie raczej w tej samej przestrzeni.
FochJoker pisze: Pisano mi że można trzymać kirysy nawet w 45 L

Kiedyś na płocie pisało "DUPA" chciałem sobie pogłaskac i mi drzazga weszła :twisted:

A tylko jedne FORUM akwarystyczne jest na internecie?
Akwarium 72 L
Biotopowe: ameryka południowa
para Pielęgniczek ramireza: electric blue i zwykła
10 neonów inessa
4 kirysy
zbrojnik złoty
5 gupików

aquapsychol
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 548
Rejestracja: 11 stycznia 14, 17:26

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: aquapsychol » 28 lutego 14, 17:56

A czy ja tak mówie. Twierdze tylko że trzeba sprawdzac otrzymane info. Bo w necie jest kupa doradców. Popatrzysz na ich akwa to żenada normalnie. Ale gadają jak prawdziwi znawcy.
Mnie najbardziej cieszą ci którzy robią restarty co trzy miechy. Aqascaping upełną gębą :D
Albo "kup se CO2 glony znikną" z tego to kulam normalnie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: Hunter » 28 lutego 14, 18:30

FochJoker, pomyśl trochę i sprawdź w naukowych bazach info o rybach które chcesz trzymać.

http://fishbase.org/summary/Corydoras-paleatus.html
http://fishbase.org/summary/Corydoras-aeneus.html

Zwróć uwagę na parametry wody i wielkości jakie osiągają.

Rzecz jasna kirysy trzymamy w grupach. 6-7 sztuk to MINIMUM, a kirysy kapitalnie wyglądają w większych grupach.

Akwarium ma 60x30cm, w akwarium rośliny, korzenie i ten nieszczęsny zamek (niech juz będzie :roll: ), ktore zabierają miejsce.

Teraz na logikę... Weźmy pod uwagę tego mniejszego kirysa, czyli ryba 6cm. Ile takich tam wejdzie, żeby mogły komfortowo pływać, schować się gdy instynkt im wskaże zagrożenie, gdzie mają miejsce na żerowanie, gdzie miejsce na plaże z piaskiem na której mogą odpocząć? Zauważ, że nie pływają i dryfują stale tak jak na przykład gupiki. Kirys to ryba denna często "siedzi" przy dnie nieruchomo.

Mam wrażenie, że patrzysz na ryby jako na "ozdobę" akwarium - OK niech tak będzie, ale weź poprawkę na fakt, że jest to żywe stworzenie, które ma instynkt, określone zachowania i wymagania.

Wiesz dlaczego jeszcze produkują małe akwaria? Bo produkcja jest tania, a zatem produkt też jest tani i lepiej schodzi. Myślisz, że producent zastawia się nad tym, co będziesz trzymał w swoim akwarium? Akurat wybrałeś sobie ryby do akwarium minimum 80x30, a te 20cm robi kolosalną różnicę.

Jest sporo innych stworzonek, które można trzymać w małych akwariach, ale po co skoro można jechać po bandzie...

Podaj parametry wody to dobiorę Ci prawidłowa obsadę do tego baniaka, problem w tym, że jest anty parametrowy, bo szkoda 40zł na komplet testów paskowych. Efekty swoich nieprzemyślanych poczynań zaobserwujesz już na dniach, jak ryby zaczną padać, bo wpuściłeś je do niedojrzałego akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

aquapsychol
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 548
Rejestracja: 11 stycznia 14, 17:26

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: aquapsychol » 28 lutego 14, 18:52

No i Hunter zapomniał powiedziec o jednej sprawie dotyczącej małych zbiorników. Mianowicie w wiekszym akwarium łatwiej jest utrzymac bardziej stabilne parametry wody. Czyli w małym akwa to co zaoszczedzisz na litrażu wydasz na filtracje.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: KAMYK32 » 28 lutego 14, 20:08

aquapsychol pisze:No i Hunter zapomniał powiedziec o jednej sprawie dotyczącej małych zbiorników. Mianowicie w wiekszym akwarium łatwiej jest utrzymac bardziej stabilne parametry wody.
Nie do końca jest taka prawda ;-) po prostu w większym baniaku jest trudniej zachwiać równowagę czyli szklanki są na wahania bardziej podatne z prostej przyczyny lub niezaniedbań.
aquapsychol pisze: Czyli w małym akwa to co zaoszczedzisz na litrażu wydasz na filtracje.
A tu już się nie zgodzę ;-) filtracja=obsada i tyle,a zazwyczaj w szklankach mamy nawalone po samą górę,a filtracja biologiczna pożal się.

Awatar użytkownika
FochJoker
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 5 lutego 14, 08:15
Lokalizacja: Żory

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: FochJoker » 1 marca 14, 14:57

A ja wam powiem tak: kirysy żyją, mają się dobrze jedzą jak szalone i czasami wyglądają jak pigmeje (zastygają w bezruchu). Dowiedziałem się z KSIĄŻKI AKWARYSTYCZNEJ ZA 60 ZŁ (więc prawdziwe źródło informacji) jak kirysy reagują na złe parametry wody: nerwowe, pływają bez przerwy przy szybie góra-dół. a moje są spokojne buszują przy żwirku I SĄ TAKIE ŚWITAŚNE :P dostają pokarm kiryskowy i jest :ok:
Akwarium 72 L
Biotopowe: ameryka południowa
para Pielęgniczek ramireza: electric blue i zwykła
10 neonów inessa
4 kirysy
zbrojnik złoty
5 gupików

Awatar użytkownika
Karol13
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1666
Rejestracja: 26 lutego 13, 19:46

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: Karol13 » 1 marca 14, 15:53

To po co się nas pytasz?
Jeżeli jesteś mądrzejszy, to kupuj sobie co tylko chcesz do tego akwarium.
Nasze zdanie jest takie, że ryby denne potrzebują piasku i odpowiednich parametrów wody.
Ostatnio zmieniony 3 marca 14, 12:54 przez Karol13, łącznie zmieniany 2 razy.
Moja pierwsza krewetka Red Cherry :-)

aquapsychol
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 548
Rejestracja: 11 stycznia 14, 17:26

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: aquapsychol » 1 marca 14, 19:39

KAMYK32 pisze:A tu już się nie zgodzę ;-) filtracja=obsada i tyle,


Nie chce wzbudzac jakis kontrowersji, ale ostatnio zastanawiam sie czy firmy produkujące filtry robią nas w konia. A fora powielają powiedziane przez kogos kiedys gdzies twierdzenia, bez sprawdzenia jak to jest naprawde. Czy może już nastąpił postęp w akwarystyce. Kiedy zaczynałem swoją przygode z akwarystyką. W jakiejś przetłumaczonej z niemieckiego starej książce przeczytałem że filtry wew i gąbkowe to przeżytek. A jedynym słusznym rozwiązaniem jest filtr kubełkowy. Zalecana pojemnośc to 1-2% pojemnosci akwarium. Minęło troche czasu i ważniejsza okazała sie cyrkulacja. Teraz firmy produkują kubełki ponad 10 litrowe, wiec stare wiadomosci to przeżytek. Oczywiscie wiekszosc z nas wypracowała już sobie jakies metody filtracji które sie sprawdzają A ja ogłądam sobie filmiki i coraz częsciej widze coś takiego [url]http://magazin.nadg.pl/adaview-channel/#prettyPhoto[gallery]/47/[/url] wielkośc filterka 1;10 :D Wczoraj widziałem jeszcze trzy takie przykłady.
Może mi ktoś odpowie dlaczego fachowiec jakim niewątpliwie jest autor tego akwa. Zamiast nastawiac filterków które produkuje. Dodam że krąży opinia że są to filtry idealne. Stawia takiego potwora z filterkiem niewiele mniejszym od pojemnosci akwarium. Dla akwarium z małą iloscią ryb, z nieograniczoną prawie niczym cyrkulacją. Jak to sie ma do tego co powtarzamy na naszych forach.
Może mi to KAMYK wytłumaczysz ze swojego punktu widzenia. Może wytłumaczy to ktoś inny?

Awatar użytkownika
FochJoker
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 5 lutego 14, 08:15
Lokalizacja: Żory

Re: Kiryski-czy kupić ich więcej?

Postautor: FochJoker » 2 marca 14, 11:26

Karol13 pisze:To po co się nasz pytasz?
Jeżeli jesteś mądrzejszy, to kupój sobie co tylko chcesz do tego akwarium.
Nasze zdanie jest takie, że ryby denne potrzebują piasku i odpowiednich parametrów wody.

A kto powiedział że nie mam piasku? mam zbliżony do pisaku materiał (żwirek 1,5x1 lub 1x1)
pomieszany z kamyczkami -_- parametry wody są ok. wodę mam miękką, to wiem reszta jest ok. Mam filtr z wkładem biologicznym i wkładem mechanicznym. Po co komu więcej? używam uzdatniacza wody więc wszystkie metale ciężkie zostały usunięte. A tym razem przyczepie się jak Hunter :p pisze sie kupuj nie kupój

aquapsychol pisze:
KAMYK32 pisze:A tu już się nie zgodzę ;-) filtracja=obsada i tyle,


Nie chce wzbudzac jakis kontrowersji, ale ostatnio zastanawiam sie czy firmy produkujące filtry robią nas w konia. A fora powielają powiedziane przez kogos kiedys gdzies twierdzenia, bez sprawdzenia jak to jest naprawde. Czy może już nastąpił postęp w akwarystyce. Kiedy zaczynałem swoją przygode z akwarystyką. W jakiejś przetłumaczonej z niemieckiego starej książce przeczytałem że filtry wew i gąbkowe to przeżytek. A jedynym słusznym rozwiązaniem jest filtr kubełkowy. Zalecana pojemnośc to 1-2% pojemnosci akwarium. Minęło troche czasu i ważniejsza okazała sie cyrkulacja. Teraz firmy produkują kubełki ponad 10 litrowe, wiec stare wiadomosci to przeżytek. Oczywiscie wiekszosc z nas wypracowała już sobie jakies metody filtracji które sie sprawdzają A ja ogłądam sobie filmiki i coraz częsciej widze coś takiego [url]http://magazin.nadg.pl/adaview-channel/#prettyPhoto[gallery]/47/[/url] wielkośc filterka 1;10 :D Wczoraj widziałem jeszcze trzy takie przykłady.
Może mi ktoś odpowie dlaczego fachowiec jakim niewątpliwie jest autor tego akwa. Zamiast nastawiac filterków które produkuje. Dodam że krąży opinia że są to filtry idealne. Stawia takiego potwora z filterkiem niewiele mniejszym od pojemnosci akwarium. Dla akwarium z małą iloscią ryb, z nieograniczoną prawie niczym cyrkulacją. Jak to sie ma do tego co powtarzamy na naszych forach.
Może mi to KAMYK wytłumaczysz ze swojego punktu widzenia. Może wytłumaczy to ktoś inny?

Masz całkowitą rację... ja uważam to samo ale nie jeżeli chodzi o filtry. Kiedyś nie było żadnych testów wody, nikt dla roślin akwariowych nie stosował nawozów, rzadko kto miał filtr (a filtr MUSI BYĆ co jak co)(czasy PRL więc nie było) a ryby żyły wujek hodował gdy miał 13 lat molinezje i gupiki i co? wszytko żyło i się rozmnażało :P reklamy, reklamy i jeszcze raz reklamy :czytaj: , ktoś wymyślił parę bzdur i zaczął je rozpowszechniać :roll: i takim to sposobem teraz akwarysta nie robiący "badania parametrów" wody nazywany jest pseudo- akwarystą :czacha:

Używaj opcji Obrazek/Hunter
Ostatnio zmieniony 2 marca 14, 18:37 przez FochJoker, łącznie zmieniany 1 raz.
Akwarium 72 L
Biotopowe: ameryka południowa
para Pielęgniczek ramireza: electric blue i zwykła
10 neonów inessa
4 kirysy
zbrojnik złoty
5 gupików

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości