Co to za Zbrojnik?

sydney85
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 4 lutego 14, 16:45
Lokalizacja: UK

Co to za Zbrojnik?

Postautor: sydney85 » 23 lutego 14, 19:02

Witam. Mam w akwarium dwa Zbrojniki, kupując je w akwarystycznym było napisane Zbrojnik Albinos, trochę poczytałem na temat tych Zbrojników i szczerze pogubiłem się już. Otóż mam dylemat, czy jest to Zbrojnik Złoty czy Zbrojnik Albinos. Próbowałem porównać zdjęcia w Internecie ale sam już nie wiem. Chyba, że ten i ten Zbrojnik to ta sama ryba?

Poniżej dałem zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Co to za Zbrojnik?

Postautor: Hunter » 23 lutego 14, 20:20

Jeśli ma czerwone oczy to zapewne jest to Ancistrus sp. odmiany albinotycznej.
W handlu niesłusznie nazywany zbrojnikiem złotym / zbrojnikiem albinosem / Zbrojnik niebieski albinos.

Żadna z tych form nie jest poprawna, ponieważ sklepowy "Zbrojnik niebieski", to nie jest prawdziwy Ancistrus dolichopterus, tylko hybryda - kundel - zakorzeniony do tego stopnia, że handlowcy przyjęli, że jest to właśnie Ancistrus dolichopterus.

Tak wiem, idzie się pogubić. Nie tylko w nazewnictwie zbrojników mamy bałagan.

A prawdziwy Zbrojnik niebieski wygląda tak: http://pleco.com.pl/viewtopic.php?t=75

Co mnie martwi na zdjęciach to niewłaściwe podłoże. Jest ostre i nie nadaje się do trzymania ryb dennych. Ryby narażone sa na okaleczenia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

sydney85
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 4 lutego 14, 16:45
Lokalizacja: UK

Re: Co to za Zbrojnik?

Postautor: sydney85 » 24 lutego 14, 17:04

Co mnie martwi na zdjęciach to niewłaściwe podłoże. Jest ostre i nie nadaje się do trzymania ryb dennych. Ryby narażone sa na okaleczenia.


Właśnie zacząłem myśleć nad zmianą podłoża... :)
Dzięki Hunter za odpowiedź :ok:
Jeszcze jedno pytanko: Skoro Zbrojnik Złoty i Albinos to to samo to do jakiś wymiarów dorasta? Jedni mają takiego 30cm a jak ja go kupowałem to pisało w sklepie w opisie, że do 12cm.

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Co to za Zbrojnik?

Postautor: Kaef'son » 24 lutego 14, 17:08

Mylisz teraz zbrojniki. Sprzedawane u nas jako "glonojady złote" Hypostomusy sp. dorastają do dużych rozmiarów Ancistrusy sp. są mniejsze.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Co to za Zbrojnik?

Postautor: Hunter » 24 lutego 14, 17:10

Te dorastający do ponad 30cm to plecostomus albinos.
Ale ja widzę u Ciebie Ancistrus sp.

Zależy co sobie w sklepie napiszą pod taką nazwą ryba się sprzedaje. Tak jest często... Widzę po sklepach masę neonów inessa (prawidłowo Neon Innesa), Glonojadów syjamskich (a w akwarium Ancistrus sp.), a raz o dziwo widziałem "bojownik - odmiana Polska" - rzekomo nie agresywny i można trzymać kilka samców w akwarium. Do dzisiaj nie wiem co to było :mrgreen:

Edit:
Tak jak Kaef napisał - Hypostomus plecostomus lub Hypostomus sp. bo tu też nierzadko jest problem.
Ostatnio zmieniony 24 lutego 14, 19:01 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Warszawa1920
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 23 lutego 14, 16:28
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Co to za Zbrojnik?

Postautor: Warszawa1920 » 24 lutego 14, 17:42

Hunter pisze:, a raz o dziwo widziałem "bojownik - odmiana polska" - rzekomo nie agresywny i można trzymać kilka samców w akwarium. Do dzisiaj nie wiem co to było :mrgreen:


Nie wierze! Rozwaliłeś mnie tym "Bojownikiem Polskim"! xd
Można trzymać kilka razem, a najlepiej przed świętami. Potem tylko na palnik i zupa rybna gotowa! xd

sydney85
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 4 lutego 14, 16:45
Lokalizacja: UK

Re: Co to za Zbrojnik?

Postautor: sydney85 » 24 lutego 14, 17:54

Tak więc mam Ancistrus sp. A jaka jest w końcu jego polska nazwa? :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Co to za Zbrojnik?

Postautor: Hunter » 24 lutego 14, 19:04

Warszawa1920 pisze:Można trzymać kilka razem, a najlepiej przed świętami. Potem tylko na palnik i zupa rybna gotowa! xd

Teoretycznie Betta splendens też można trzymać kilka samców, pod warunkiem odpowiedniej aranżacji i większego akwarium. Nie mówię tutaj o ~100 ;)

sydney85 pisze:Tak więc mam Ancistrus sp. A jaka jest w końcu jego polska nazwa?

Nie ma. Pewnie dlatego w sklepach nazywają różnie te ryby. Ładniej brzmi, lepiej się sprzedaje. Ancistrus sp. ta jest prawidłowa i wcale nie taka skomplikowana ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Ameryka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości