Gupik Endlera

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Gupik Endlera

Postautor: Hunter » 31 stycznia 13, 19:41

Obrazek
Film
Galeria Google



Nazwa: Gupik Endlera (Poecilia wingei).

Pochodzenie: Ameryka Południowa: Wenezuela.

Rozmiary: samce do 2,5cm, samice do 4cm.

Dymorfizm płciowy: samce posiadają gonopodium. Samce wybarwione, samice szare.
Warunki hodowli:
Zbiornik: minimum 25l dla 4 samców.
Temperatura wody: 23-25°C. Zalecana chłodniejsza woda, ponieważ w wyższej temperaturze samce szybciej giną. Ryby żyją od 7 miesięcy do 2 lat, zależnie od płci i temperatury wody.
Woda: nie znalazłem fachowych danych, jednak mogę z własnego doświadczenia napisać, że w wodzie 9°n i o pH lekko zasadowym 7,5 czują się dobrze. Nie chorują, często się wycierają, samczyki wesoło ganiają za samiczkami :)
Pokarm: wszystkożerna. Lubi glony, zaleca się podawać pokarm z dodatkiem spiruliny. Zjada praktycznie wszystko co wrzucimy do akwarium. Żeby ryby były w dobrej kondycji powinny dostawać również pokarm mięsny. Cały rok podaję mrożoną artemię, a w sezonie dodatkowo czarną larwę komara.

Dodatkowe informacje: bardzo ciekawa ryba. Mała kolorowa, bardzo żywa. Dzięki temu, ze osiąga niewielkie rozmiary polecana jest do małych zbiorników. Gupik Endlera, podobnie jak jego kuzyn gupik pawie oczko, jest ryba jajożyworodną, nie ma większego problemu z odchowaniem narybku. Chociaż w jednym miocie narybku jest mniej, niż u kuzyna pawie oczko (około 15-20 ryb), to mniejsze rozmiary ryby nie pozwalają na zjadanie narybku, dlatego w akwarium z samymi gupikami Endlera, bardzo łatwo o przerybienie akwarium. W małych akwariach nie zaleca się trzymać parki/haremu.

Gupik Endlera jest bardziej wrażliwy na związku azotu i siarki w akwarium.

Ze względu na barwne płetwy, ryby mogą paść ofiarą innych, większych ryb, które lubią podgryzać płetwy, a więc połączenie brzanek czy molinezji wraz z gupikami nie jest najlepszym pomysłem.

Rozmnażanie: Bez większych problemów. Optymalna temperatura do tarła to 25*C.

Systematyka:
Rodzina: piękniczkowate
Rodzaj: Poecilia
Gatunek: gupik Endlera

Nasze zbiorniki z gupikami:
[54] "Leśna Ścieżka"
[45l] Czterdziestka-piątka - Nocna lampka
[54l]Krewetki wśród kamieni


Zachęcam do dyskusji na temat ryby. Ciekawsze i ważniejsze info będę wstawiał do pierwszego postu. Jeśli ktoś posiada dobre zdjęcia, to śmiało można wstawiać. Jakie są Wasze doświadczenia w hodowli tej ryby? Może chcielibyście, żeby link do Waszego tematu prezentującego zbiornik trafił do "naszych zbiorników z gupikami"? Jeśli tak to czekam na PW :)

Opracowane na podstawie:
1. http://www.fishbase.org/summary/Poecilia-wingei.html (stan na 30.01.2013r.)
2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Gupik_Endlera (stan na 30.01.2013r.)
3. Opracowanie własne
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
adam5454
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 871
Rejestracja: 24 grudnia 11, 19:04
Lokalizacja: Kisielów

Re: Gupik Endlera

Postautor: adam5454 » 31 stycznia 13, 20:35

Dodam tylko, ze ja swoje 5 samcow trzymam na pH 5,5 i na twardosciach po 2( gH i kH) ;) i tez na nic nie choruja. Z moich obserwacji wynika, ze prawie caly czas plywaja w stadzie. Wieczorem jedynie, gdy opadnie pokarm wciskaja sie wszedzie i go szukaja.

tatakuby1
Ryba
Ryba
Posty: 218
Rejestracja: 3 listopada 11, 17:38

Re: Gupik Endlera

Postautor: tatakuby1 » 1 lutego 13, 14:44

No to i ja cuś dopiszę.
Mając około 20szt samczyków po pewnym czasie dopuściłem 10 samiczek w celu rozmnożenia rybek okazało się że wyposzczone samczyki wręcz zamęczały samiczki które po pewnym czasie stały się płochliwe i chowające się po krzakach. Dlatego proponuje przy hodowli ustalać większą 0 1/4 część samiczek niż samczyków.
Nieraz bardzo żałuję iż pytający świeży akwaryści o obsadę małych rybek ławicowych rzadko otrzymują propozycję zaczęcie przygody właśnie od tych pięknych mało wymagających rybek.
Po za tym Hunter, pięknie opisałeś tą ostatnio rzadko spotykana rybkę. :dzieki: :ok:
To, co warto zrobić, zasługuje też na to, aby zrobić to dobrze.

Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Gupik Endlera

Postautor: Hunter » 1 lutego 13, 16:02

tatakuby1 pisze:Dlatego proponuje przy hodowli ustalać większą 0 1/4 część samiczek niż samczyków.

Dokładnie tak :) W celach hodowlanych zaleca sie trzymać te ryby w haremach. Jednak barwność samców i wspaniałe pomarańczowe odcienie (w moim przypadku) sprawiają, że wole mieć w akwarium samce :D Ryby są naprawdę ciekawie ubarwione, mając do wyboru gupika pawie oczko a gupika Endlera bez najmniejszych wątpliwości wybieram tego drugiego ;-)

tatakuby1 pisze:Po za tym Hunter, pięknie opisałeś tą ostatnio rzadko spotykana rybkę.

A no staram się jak mogę :P Fakt, Endlerki nie są tak popularne jak pawie oczka. Prawdę mówiąc w sklepach zoologicznych w mojej okolicy bardzo ciężko o czyste Endlery. Moje sprowadzałem z Krakowa. Jechały 60km :mrgreen:
Gdybyś miał jakieś zdjęcia to opublikuj jak możesz :)
adam5454 pisze:Z moich obserwacji wynika, ze prawie caly czas plywaja w stadzie. Wieczorem jedynie, gdy opadnie pokarm wciskaja sie wszedzie i go szukaja.

W moim przypadku Endlerki są dosłownie wszędzie. Nie mogę się doszukać jakiegoś ładu w ich pływaniu :) Może gdyby w akwarium była jakaś większa ryba, która mogłaby je postraszyć, może wtedy znalazłyby sobie jakiś szyk poruszania się :) Albo po prostu mam już ich za dużo. Jeśli jest ktoś zainteresowany, z okolic Bielska-Białej to można śmiało pisać :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tatakuby1
Ryba
Ryba
Posty: 218
Rejestracja: 3 listopada 11, 17:38

Re: Gupik Endlera

Postautor: tatakuby1 » 1 lutego 13, 18:17

Hunter pisze:Gdybyś miał jakieś zdjęcia to opublikuj jak możesz

Takie cuś znalazłem :)
Obrazek
To, co warto zrobić, zasługuje też na to, aby zrobić to dobrze.

Obrazek

D2shs
Narybek
Narybek
Posty: 89
Rejestracja: 9 czerwca 10, 10:49
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Gupik Endlera

Postautor: D2shs » 2 lutego 13, 13:55

Patrząc na te gupiki, to zaraz przypomina mi się dzieciństwo i moje pierwsze akwarium z takimi właśnie rybkami. Obecnie w sklepach, to same mutanty się spotyka. :neutral:

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Gupik Endlera

Postautor: leopard33 » 10 marca 13, 23:10

Ja mam młodziaki póki co, dopiero z dwa tygodnie temu ujawniły się trzy samczyki z pośród dziesięciu zakupionych rybek więc do hodowli w sam raz 3/7 ;-)
Mimo że dopiero się samce wypierzyły kolorki robią wrażenie, postaram się zrobić jutro zdjęcie i wrzucić.
Endlerki ze względu na rozmiary i efektowne kolory często polecane są do krewetkariów. Ale nie polecam takiego połączenia, jest to bardzo żywa ryba (wrodzone ADHD) i wszędzie musi się wcisnąć a przy okazji jak trafi na małą krewetkę to ją wciągnie, u mnie pomiędzy porami karmienia siedziały prawie cały czas w mchu szukając żarcia.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Gupik Endlera

Postautor: nsp » 16 marca 13, 04:28

To już wiem gdzie znikały u mnie krewetki. Podejrzewałem kaskadę, dokupiłem prefiltr, a i tak Rc znikały. A tu się moja mało prawdopodobna teoria potwierdziła, że to Blue Japonki były temu winne :P

Awatar użytkownika
adam5454
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 871
Rejestracja: 24 grudnia 11, 19:04
Lokalizacja: Kisielów

Re: Gupik Endlera

Postautor: adam5454 » 30 kwietnia 13, 14:55


Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Gupik Endlera

Postautor: leopard33 » 30 kwietnia 13, 15:13

adam5454 pisze: Może troche ciemne :D

troszeczkę ;-)
A u mnie machina ruszyła, młode przybywają nie wiadomo kiedy ;-) z początkowego 3+7 zrobiła się niezliczona gromada, trzeba szukać zbytu ;-)
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

cypeks
Ryba
Ryba
Posty: 408
Rejestracja: 5 grudnia 13, 09:08

Re: Gupik Endlera

Postautor: cypeks » 3 stycznia 14, 14:45

Właśnie pozbywam się gupików "kundelków" i zastanawiam się nad wprowadzeniem endelerków do zbiornika i mam kilka pytań.

1. Czy mnożą się na potęgę jak zwykłe gupiki, bo przy zestawie 2 samce + 3 samice nie nadążałem z rozdawaniem młodych - dodam, że w akwarium są też inne ryby, ale jest też dość gęsto zarośnięte i przy kundelkach przeżywało ok 8-15 szt z jednego miotu
2. W jakim wieku endelerki osiągają dojrzałość płciową?
3. Czy jest osobnik wzorcowy endelerka, bo w różnych sklepach widziałem ryby nieznacznie różniące się kształtem i wybarwieniem (zwłaszcza samce), czy to normalne i zależy od hodowli, czy może niektóre były "skundlone" i/lub wybrakowane?
4. Na co zwracać uwagę przy zakupie endelerków, oczywiście poza kryteriami uniwersalnymi dla wszystkich ryb czyli żywotność, stan płetw itp.?
5. Czy w perspektywie czasu dobrym pomysłem jest zostawianie sobie kilku samców z własnej hodowli i zdobywanie do nich samic z innych hodowli, czy może zostawianie kilku parek z własnej hodowli i dopuszczanie kilku parek z hodowli zewnętrznej?
6. Czy znane wam sklepy zoologiczne chętnie przyjmują za darmo endelerki, bo w mojej okolicy o zwykłych gupikach nie chcą nawet słyszeć.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Gupik Endlera

Postautor: Hunter » 3 stycznia 14, 15:39

1. Nie, są dużo mniej płodne. 4-5 szt to max ile przeżyje w akwarium ogólnym.
2. Zależy od tego jak sa karmione, jakie mają parametry a w szczególności temperaturę i ogólnie od wszystkiego :) Samce to wiadomo, jak tylko gonopodium się pojawi to już ganiają sa samicami. OK 2 miesiące przy dobrych warunkach.
3. Endlery to też formy hodowlane, więc znajdziesz wiele odmian barwnych i kształtów ogona. Za wzór można wziąć pewnie ryby dzikie. Na chwile obecną nie jestem wstanie wskazać zdjęcia dzikiego gupika Endlera, poszukaj, poczytaj może coś znajdziesz w sieci :)

Reszty nie wiem, lub nie jestem pewien.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Ameryka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości