"Glonojad"

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

"Glonojad"

Postautor: Hunter » 29 kwietnia 12, 22:47

Temat tworzą użytkownicy:

Obrazek
Obrazek



Nazwa: potocznie zwana "glonojadem" (Ancistrus sp.).

Jeśli chodzi o nazewnictwo przedstawianego zbrojnika, to sprawa jest dość skomplikowana. Możemy spotkać się z kilkoma niewłaściwymi, a często wręcz wprowadzającymi w błąd nazwami. Zacznijmy od potocznej nazwy "glonojad". Osobiście bardzo nie lubię tej nazwy, jest to nazwa pospolita, która przyjęła się w wielu sklepach zoologicznych. Prawdę mówiąc nazwa "glonojad" to pewien chwyt marketingowy stosowany przez handlowców. Stosowana nazwa jednoznacznie wskazuje, że ryba pożywia się glonami. To nie prawda! Popularny Ancistrus sp. zjada glony w naprawdę niewielkich ilościach, to jedynie dodatek do diety. Większość osobników gardzi glonami mając pod nosem inne pożywienie (pokarm opadający na dno). Jedynie młode osobniki wykazują większe zainteresowanie glonami, a spowodowane jest to wzmożoną przemianą materii w młodym wieku. Niestety nazwa "glonojad" tak bardzo zakorzeniła się u nas w Polsce, że występuje prawie w każdym sklepie zoologicznym, a młodzi, niedoświadczeni akwaryści przekonani o skuteczności "glonojada" w walce z glonami często trzymają te ryby w niewłaściwych warunkach (warunki hodowli patrz niżej). Kolejną niewłaściwie stosowaną nazwą jest Zbrojnik niebieski. Tutaj przeczytasz czym wyróżnia się prawdziwy Zbrojnik niebieski. [na razie brak hiperłącza] Prezentowany w tym temacie zbrojnik nie posiada polskiej nazwy. Nazwa właściwa to Ancistrus sp.. Skrót sp. oznacza species, czyli słowo gatunek, skrót ten umieszczony po nazwie rodzajowej i oznacza jakiś gatunek (bliżej nie określony) z danego rodzaju.

Jeszcze kilka słów o nazewnictwie od osoby, dużo mądrzejszej ode mnie:

Pan Apoloniusz Rymkiewicz pisze:Chcę teraz napisać kilka zdań o nazewnictwie zbrojników, jednak najpierw muszę to poprzedzić teoretycznym wstępem.

Szwedzki naukowiec (lekarz i przyrodnik) Karol Linneusz (1707-1778) zrobił porządek w naukowym nazewnictwie roślin i zwierząt. Dla wszystkich gatunków wprowadził łacińską nazwę dwu wyrazową, pierwszy wyraz oznacza rodzaj a drugi wyraz gatunek, na końcu tej łacińskiej (dwuczłonowej) nazwy jest często jedna litera (lub kilka albo całe nazwisko)z kropką na końcu, co oznacza skrót nazwiska odkrywcy danego gatunku.
W ten sposób na całym świecie obowiązuje jednakowa łacińska nazwa określonego gatunku niezależnie od nazw potocznych w danym języku.

Przykładowo nazwa Rosa canina L. oznacza Róża dzika i informuje, że odkrywcą tego gatunku był Linneusz, dlatego na końcu jest duże L. z kropką.

Wiadomo, że jest dużo różnych róż (gatunków i odmian), dlatego wszystkie one będą miały zawsze pierwszy człon nazwy Rosa, bo wszystkie należą do rodzaju Róża (Rosa) a dopiero druga nazwa (przeważnie jest to przymiotnik) określa, jaka to róża, czyli który gatunek.
Pierwszy człon nazwy, czyli rodzaj ( w tym wypadku Rosa) zawsze piszemy z dużej litery.
Może być róża polna, alpejska, domowa itp. a jeśli nie potrafię oznaczyć gatunku to napiszę jej nazwę łacińską jako Rosa species w skrócie Rosa sp., co oznacza, wiem tylko, że to jest róża, ale nie wiem, jaki gatunek.

Tak samo jest w świecie zwierząt. Jeśli piszę Ancistrus sp. to znaczy, że wiem tylko tyle, że ryba należy do rodzaju zbrojnik, ale nie wiem, jaki to gatunek zbrojnika.

Sprawy zaczynają się bardzo komplikować, jeśli występują podgatunki lub odmiany (jednostki niższe od gatunku), które tworzą krzyżówki wtedy powstają mieszańce i robi się taką "dżungla", z której nie ma wyjścia.

Dodatkowo ludzie zajmujący się nazewnictwem (systematycy) dość często zmieniają przynależność systematyczną i nazwy, co tworzy "dżunglę do kwadratu".

Gatunek Ancistrus dolichopterus Kner,1854 (odkryty i opisany przez pana Knera w podanym roku) teoretycznie dorasta do 13 cm, ale praktycznie jest w akwariach mniejszy. Ma barwę ciała od ciemnobrązowej do prawie czarnej z niebieskawo ciemnym połyskiem.

Jego niemiecka nazwa (gatunkowa, ten przymiotnik) blauer czy czeska modry a tłumaczona na polski, zbrojnik niebieski obiecuje dużo niebieskiego koloru a praktycznie to tylko ciemny zbrojnik, w którym można się dopatrzyć jasno niebieskiego połysku przy poruszaniu ryby, ale trzeba bardzo chcieć.

Oprócz tego każdy akwarysta wie jak zmienia się ubarwienie ryby w zależności od użytego oświetlenia (charakterystyka świetlówki) w akwarium.

Myślę, że to jest najczęstszy gatunek występujący u nas, ale pewnie już poprzez przypadkowe krzyżówki powstały różne mieszańce takie "zbrojnikowe kundelki".

Źródło cytowanego tekstu znajduje się na samym dole tego postu, pod numerem 1. Od siebie dodam, że zainteresowałem się zbrojnikami właśnie na podstawie strony internetowej prowadzonej przez Pana Andrzeja na temat zachowania zbrojników. Tak więc każdemu polecam :)

Pochodzenie: bardzo ciężko jest określić występowanie, ponieważ Ancistrus sp., jest hybrydą ryb z rodzaju Ancistrus których jest naprawdę sporo, częściowy wykaz znajdziemy tutaj. Ponieważ nasz Ancistrus sp. jest hybrydą, to ciężko określić warunki w jakich powinien przebywać. Niżej podaję "widełki" ale warto pamiętać, że graniczne wartości to nie optymalne. Ancistrus pochodzą z Ameryki, tak więc idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego z rybami z Ameryki.

Rozmiary: długość do 13cm.

Dymorfizm płciowy: samiec posiada wąsy (wypustki) w okolicach przyssawki. Samica ich nie posiada, lub posiada, ale bardzo niewielkie. Porożę samca bardzo dobrze widać na zdjęciach.

Warunki hodowli:
Zbiornik: długość minimum 80cm.
Temperatura wody: 23-27C.
Woda: pH: 6,0 - 8,0; twardość: 5 - 19°n
Pokarm: głównie roślinny. Należy dokarmiać tabletkami dla zbrojników z dodatkiem spiruliny. Chętnie zjadają obgotowane wżywa takie jak marchewka, ogórek, sałata. Sam karmię swoje ryby głównie warzywami strączkowymi i dyniowatymi. W akwarium żywią się też "Aufwuchs" czyli materią roślinną i drobnymi organizmami zasiedlające szyby, liście roślin i ozdoby. Uwaga! W diecie bardzo ważne jest drewno, które wspomaga trawienie, dlatego zaleca się umieścić w akwarium kilka rodzai korzeni, czy też lignity.

Dodatkowe informacje: ryba przydenna, najlepiej trzymać w haremach (2+1). Samce wobec siebie wykazują agresję, zwłaszcza w walkach o dominację potrafią nieźle zdemolować akwarium ;) Tłuką się o jedzenie. Osobiście w minimalnych litrażach nie polecam trzymać kilku samców. Ryby lubią podkopywać w podłożu. Woda czysta i dobrze natleniona. Ryba często mylona z Ancistrus dolichopterus.

Rozmnażanie: dość proste. To tarła stymulujemy poprzez podmianę wody na miękką i chłodniejszą. Zdecydowanie w większości przypadków to wystarcza. Jeśli wystąpią problemy, możemy zainicjować w akwarium porę suchą a potem deszczową.

Systematyka:
Rodzina: zbrojnikowate
Rodzaj: Ancistrus
Gatunek: ? nie wiadomo, dlatego określamy Ancistrus sp.

Nasze zbiorniki z Ancistrusami:
[112]Hunter - LT przy południowym oknie
[240]Świat ellioti i zbrojników
[160l] "Zbrojnikowo V2.0 beta"


Zachęcam do dyskusji na temat ryby. Ciekawsze i ważniejsze info będę wstawiał do pierwszego postu. Zdaję sobie sprawę, że u nas w Polsce jest małe bagienko jeśli chodzi o zbrojniki. Myślę, że razem wyjaśnimy wszystkie wątpliwości. Może chcielibyście, żeby link do Waszego tematu prezentującego zbiornik trafił do "naszych zbiorników z Otoskami"? Jeśli tak to czekam na PW :)

Poszukuję dobre zdjęcia ryby do zaprezentowania jej w tym temacie, podsyłając zdjęcie pamiętaj o prawach autorskich! Na chwilę obecną zaprezentowane zdjęcie jest autorstwa OKO (użytkownik naszego forum), który opublikował zdjęcie w swoim temacie prezentującym zbiornik, oraz moje.

Opracowane na podstawie:
1. [URL=http://www.inco.wroc.pl/~ar43/zachowanieg.html[/URL] (stan na 29.04.2012r.)
2. Opracowanie własne
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: "Glonojad"

Postautor: osama » 30 kwietnia 12, 07:50

"Blauer" obowiązuje przy L-183, my mamy kundle ;)

Hunter, możesz użyć moich zdjęć z 112l i 240l, jest tego sporo, nazbiera się pewnie ponad 50 fotek.

I jeszcze jedno, do 13cm dorastają samice, samce osiągają nawet 15cm z wąsami ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
OKO
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 697
Rejestracja: 6 sierpnia 11, 22:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: "Glonojad"

Postautor: OKO » 30 kwietnia 12, 10:20

Obrazek
Obrazek
Zdjęcia mojego autorstwa :P :mrgreen:

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Zbrojniki - glonojady

Postautor: basia » 13 lipca 13, 09:25

Taki ogólny temat o zbrojnikach, tych najzwyklejszych, które przeważnie goszczą w naszych akwa.
Ja mam trzy zbrojniki. Jeden weloniasty albinos i dwa kropkate. Jak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują weloniasty i jeden kropkaty to samiczki. Dwa dni temu kupiłam drugiego kropkatego wielkości ok. 6 cm z niewielkimi ale wyraźnymi rogami i zapewnieniem sprzedawcy, że to samiec. Sie okaże :roll: I teraz moje pytanie. Od czego zależy wielkość i kształt rogów samca? Proszę bez wiadomych komentarzy :mrgreen:
I jeszcze jedno. Czy może się zdarzyć, że samiec w ogóle nie będzie miał rogów?

Jak się uda to wieczorem wystawie fotki moich zbrojników ;)

[ Komentarz dodany przez: Hunter: 13 Lipiec 13, 10:41 ]
Podobne tematy. Scalone.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: "Glonojad"

Postautor: Hunter » 13 lipca 13, 09:54

basia pisze:Dwa dni temu kupiłam drugiego kropkatego wielkości ok. 6 cm z niewielkimi ale wyraźnymi rogami i zapewnieniem sprzedawcy, że to samiec. Sie okaże

Albo samica :) Niektóre samice też maja niewielkie wypustki.
basia pisze: I teraz moje pytanie. Od czego zależy wielkość i kształt rogów samca?

Rozmiary ryb i zapewne wąsów uwarunkowane są przede wszystkim genetycznie, ale też od odpowiedniej powierzchni dna akwarium. Wiadomo, że jeśli akwarium jest małe, to ryby nie urosną. Odpowiednia i zróżnicowana dieta też ma tutaj duże znaczenie. Co zaobserwowałem u swoich ryb, to dominacja. Dominacja ma tutaj ogromne znaczenie. Mając kilka samców w akwarium, ten dominujący osiągał większe rozmiary poroża niż pozostali. Pamiętam, było też tak, że jeden samiec (nie dominujący), ciągle walczył z większym (dominującym). Tak się tłukli o władzę w akwarium, że musiałem jednego z nich odłowić. Po kliku miesiąc połączyłem znów ich połączyłem. Walki znów się zaczęły z tym, że walkę o dominacje wygrał ten co zawsze przegrywał. Potem był spokój :) Z każdym kolejnym tarłem nowego dominatora gołym okiem było widać jak wąsy mu rosną :)
basia pisze:I jeszcze jedno. Czy może się zdarzyć, że samiec w ogóle nie będzie miał rogów?

Młode samce nie mają. Te zdominowane samce, ale już takie trochę większe mogą mieć tylko wypustki. Trudno powiedzieć kiedy samcowi zaczynają wyrastać wąsy, u mnie to było różnie. Czasami jak miały 5cm, czasami jak miały 7cm.

basia pisze:Jak się uda to wieczorem wystawie fotki moich zbrojników


Zatem czekamy :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: "Glonojad"

Postautor: basia » 13 lipca 13, 10:02

Dzięki za połączenie tematów. Szczerze mówiąc trudno czasami połapać się na forum :niewiem:

Albo samica Niektóre samice też maja niewielkie wypustki.

Tak wiem o tym, mimo wszystko liczę na samca, bo wydaje mi się, że samica aż takich jak on ma teraz mieć nie powinna no, ale zobaczymy.
Młode samce nie mają. Te zdominowane samce, ale już takie trochę większe mogą mieć tylko wypustki. Trudno powiedzieć kiedy samcowi zaczynają wyrastać wąsy, u mnie to było różnie. Czasami jak miały 5cm, czasami jak miały 7cm.


Młode czyli jeszcze małe, powiedzmy do kilku cm, czy te powyżej 10 cm też mogą nie mieć?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: "Glonojad"

Postautor: Hunter » 13 lipca 13, 10:23

Tak jak napisałem, ciężko to określić.

Myślę, że samiec powyżej 10cm powinien już mieć rogi, niekoniecznie tak bujne jak na zdjęciach, które wstawił OKO.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: "Glonojad"

Postautor: basia » 13 lipca 13, 10:27

Hunter, skoro już jesteś to Cię jeszcze pomęczę :ok:

Czy weloniasty może się krzyżować z kropkatym? W jakim wieku glonojady osiągają dojrzałość płciową?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: "Glonojad"

Postautor: Hunter » 13 lipca 13, 10:35

Basia, nie używaj nazwy "glonojad" :) Przeczytaj pierwszy post tego tematu.

Nie ma znaczenia czy Ancistrus sp. jest weloniasty, albinos, czy "zwykły". Będą się mnożyć. Zupełnie jak różne barwne odmiany gupików.

basia pisze:W jakim wieku glonojady osiągają dojrzałość płciową?

Zależnie od warunków w jakich są hodowane to jakiś rok do dwóch. Mówię tutaj szczególnie o powierzchni dnia i odpowiedniej diecie. Uwarunkowania genetyczne też mamą tutaj ogromne znaczenie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: "Glonojad"

Postautor: basia » 13 lipca 13, 11:48

Hunter pisze:Basia, nie używaj nazwy "glonojad" :) Przeczytaj pierwszy post tego tematu.

Dobra, już się poprawiam ;-) Dzięki za odpowiedzi :dzieki:

A oto dwie fotki moich ZBROJNIKÓW :ok: Na razie tylko kropkatych, bo welon strasznie lubi siedzieć z dołu na korzeniu i trudno go złapać.

To ten niby chłopak
Obrazek

A to dziewczyna
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: "Glonojad"

Postautor: Hunter » 13 lipca 13, 12:48

Ładne zdjęcia ;) Niewątpliwie są to Ancistrusy, kundle :)

Chłopak jeszcze młody ;) Dokarmiaj rybska, będą szybko rosły :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: "Glonojad"

Postautor: basia » 13 lipca 13, 14:00

Dzięki Hunter i zapraszam tu: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=35347

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: "Glonojad"

Postautor: basia » 13 lipca 13, 18:33

Ledwo poskarżyłam się Wam, że welon albinos nie chce się pokazywać, a on (chyba właściwie ONA) dał się zwabić na ulubioną tableteczkę i chwilę pozował.

Obrazek

Obrazek

I jeszcze samiczka od strony pyszczka ;)

Obrazek

adam17123
Ryba
Ryba
Posty: 356
Rejestracja: 6 marca 12, 13:52

Re: "Glonojad"

Postautor: adam17123 » 13 lipca 13, 19:14

Zbiorniczek naprawdę ukłony dla właścicielki :dzieki: ale roślinki zaczynają już padać.
Wiem nie ten dział,ale akurat się natknąłem i jest git.

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: "Glonojad"

Postautor: basia » 13 lipca 13, 20:09

Jak to padać :?: :shock:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości