Neon Innesa

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 27 sierpnia 13, 10:42

Zapraszam do działu obsady zbiorników, bo to jest jest tak hop siup ;) Potrzebujemy parametry wody, moc oświetlenia, zdjęcie zbiornika i ogólny zarys planów na aranżację i formę prowadzenia baniaka. Obowiązkowo zdjęcie podłoża, bo ciemna podłoża nie są naturalnymi rzecznymi żwirami, a najczęściej ostrym żwirem bazaltowym, który nie nadaje się dla ryb dennych ;)

Tutaj rozmawiamy na temat neona Innesa. Wymiary baniaka jak najbardziej ok, nawet dla większej ławicy. Tylko coś mi tu nie gra. Wymiary, które podałeś odpowiadają baniakowi 236l. Wymiary podajemy: dł x szer x wys.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

yossarian81
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 26 sierpnia 13, 12:56
Lokalizacja: Żagań

Re: Neon Innesa

Postautor: yossarian81 » 27 sierpnia 13, 13:48

W poprzednim poście wkradł się błąd - źle zapisałem długość. Wg właściwego schematu wymiary są: 116x24x60, czyli wychodzi te 167 l. Zakładam w takim razie temat w odpowiednim dziale.

Akwarium1
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 5 października 13, 17:34

Re: Neon Innesa

Postautor: Akwarium1 » 13 października 13, 15:34

Ile tych ryb można umieścić w akwarium 100litrowym z parą zbrojników i haremem pielęgniczek? I czy nie lepszym pomysłem byłby zakup bystrzyków amandy?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 13 października 13, 19:54

Dział obsady zaprasza. Załóż tam temat z dokładnym opisem jakie pieleniczki, jaka filtracja i jakie parametry wody. Bez tego nie można jednoznacznie stwierdzić ile i czy w ogóle się nadają.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ToudiPT
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 listopada 13, 15:30

Neonki inessa

Postautor: ToudiPT » 30 listopada 13, 15:43

Czytam od wielu dni na forach odnośnie tej rybki. Zakladam wlasnie zbiornik typowy do tarła dla niej. Posiadam filtr RO3, podłoże dalem ostatecznie narazie bazaltowe z niewielką ilością substratu Aqua II+. Obecnie zalalem pol na pol kranówką/ro3 włączyłem filtr i grzałkę na 24 stopnie. dodałem nieco AquaSafe. Gdy sytuacja sie troche unormuje dolożę nieco wody ze starego akwarium i niech dojrzewa. Bylbym bardzo wdzieczny za wszelkie uwagi na temat tego co napisalem oraz o ustosunkowanie się co do ilości/gatunkowości roślinek. Zbiornik ma 60L.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 30 listopada 13, 18:58

ToudiPT pisze:Zakladam wlasnie zbiornik typowy do tarła dla niej.

Jakie uzyskałeś parametry wody po zmieszaniu RO z kranówką?

24 stopnie to za dużo. O jeden mniej, będzie dla niej optymalnie ;) Jeden stopień to sporo.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ToudiPT
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 listopada 13, 15:30

Re: Neon Innesa

Postautor: ToudiPT » 30 listopada 13, 20:36

pH z 7.5-8 spadlo na 7, zdecydowalem sie wiec na czesciowa podmiane na RO po raz drugi i zeszlo do 6.5. KH okolo 4, GH 6. Martwi mnie troche o tym co pisza, ze woda bedzie dazyla i tak do ph 7 (mit?).

Co do temperatury, różne źródła różnie piszą, ale Ci wierze i finalnie tez do takiej temperatury doprowadze. Rybki moje pochodza jednak ze sklepu w ktorym je gotowali w 27stopniach z usmiechem na ustach oferujac mi do towarzystwa bojownika w wodzie z pH 8 i GH okolo 19 i NO3- 100 wiec powoli je przyzwyczajam - martwie sie ze drastyczne zmiany parametrow w dol (na niby zdrowsze) moga wyrzadzic im krzywde - moge sie z tym mylic jednak wole stopniowo usuwac problem niz dac im skok na klate. Jesli jestem w bledzie poprawcie mnie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 1 grudnia 13, 09:34

ToudiPT pisze:Martwi mnie troche o tym co pisza, ze woda bedzie dazyla i tak do ph 7 (mit?).

Dla neonów nie mieszaj wody z taką dużą ilością karnówy. RO przepuść przez armatę torfową, niech nabierze mocnego koloru. Dolej trochę kranówki tak, żeby twardości były na około 1-2*n.
Baw się ostrożnie parametrami, bo skoki źle wpływają na zdrowie ryb ;)

ToudiPT pisze:wiec powoli je przyzwyczajam - martwie sie ze drastyczne zmiany parametrow w dol (na niby zdrowsze) moga wyrzadzic im krzywde

Prawda. Wysokie skoki parametrów odbijają się na zdrowiu, kub życiu ryb. Dlatego należy stopniowo zmienić parametry.
W sklepach na to nie zwracają uwagi. Wszystkie ryby trzymają na kranówie, ale już hodowcy bardziej zwracają na to uwagę :P Przykładowo N. Innesa nie podejdzie do udanego tarła a wodzie twardej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ToudiPT
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 listopada 13, 15:30

Re: Neon Innesa

Postautor: ToudiPT » 1 grudnia 13, 15:08

Wielkie dzieki za porade z armatką, właśnie się zastanawiałem czym zbić mocniej pH, gdyz sam filtr RO3 ma mizerne wyniki z moją kranówką (pH po filtracji wynosi około 6-6,5).

Przed chwila wróciłem z castoramy z niewielkim zestawem rur oraz kwaśnym torfem ogrodniczym. :)

Mam jednak wciaz odrobinę wątpliwości czy Neon Innesa hodowany i dorastający w krajowych warunkach od bardzo wielu lat zaakceptuje "nowe" - "kwaśno-miękkie" warunki no i pytanie jak długi okres przejściowy powinienem im dać (z pH 7 codziennie 15% podmiany az do pH 5.5 bedzie ok?).

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 1 grudnia 13, 15:25

ToudiPT pisze:Mam jednak wciaz odrobinę wątpliwości czy Neon Innesa hodowany i dorastający w krajowych warunkach od bardzo wielu lat zaakceptuje "nowe" - "kwaśno-miękkie" warunki no i pytanie jak długi okres przejściowy powinienem im dać (z pH 7 codziennie 15% podmiany az do pH 5.5 bedzie ok?).

Oczywiście, że sobie poradzi :D W takich wodach przyszedł na świat :D Dopiero potem systematycznie przerzucany był na wodę kranową. Prawidłowe warunki dla ryb akwariowych to przecież nic nowego :P Większość świadomych akwarystów zapewnia prawidłowe warunki, zbliżone do naturalnych swoim rybom.

Osobiście przepuściłbym RO przez armatę, w niewielkiej ilości, tak żeby uzyskać pH na poziomie 5,8-6. Taką sobie wodę zrób, i codziennie podmieniaj jakąś część. 15% obojętności netto to na tyle mało, żeby wahania parametrów nie były zbytnio odczuwalne.

A aklimatyzację ryb do nowych warunków przeprowadza się tak:
wężyk od kroplówki z zaworem zaciskowym, dostępny w aptece za kilka złotych.
Akwarium bez ryb, z prawidłowymi parametrami. Ryby w wiadrze, lub boxie poniżej akwarium. Z akwarium wężyk do wiadra, ciągniesz wodę i ustawiasz zaworkiem, żeby lekko kapało. Po kilku godzinach wiadro samo napełni się wodą, a parametry wody wyrównają się z tymi w akwarium. Potem łapiemy ryby i do akwarium ;) Aklimatyzację przeprowadza się w ciągu jakichś 24h, dlatego dobrze do wiadra zamontować grzałkę jeśli potrzeba ;)

Codzienna podmiana 15% wody to też dobry pomysł.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ToudiPT
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 listopada 13, 15:30

Re: Neon Innesa

Postautor: ToudiPT » 2 grudnia 13, 13:24

No więc dzisiaj skonstruowałem prowizoryczna armatkę, zasypałem torfem i zalałem ją wodą RO. Wyniki powstałej wody zapodam później jak przeleci całe wiadro. Dołączam zdjęcia.
Nowy zbiornik 60L wciąż dojrzewa. Czekam jednocześnie powoli zbijając w starym zbiorniku twardość podmianami na RO po 15% objętości codziennie oraz jednocześnie schodzę powoli z temperaturą. Zmuszony jestem eksmitować welona (temperatura i ogólny gnój jaki robi w zbiorniku), zwiększyć stadko neonów z 12 do 16 by wkrótce dokonać płciowego rozdziału do tarła. Rozpocząłem także intensywniejsze karmienie żywą artemią zastępując nią niemal całkowicie suchy pokarm. Zakupiłem także większy dębowy korzeń który "się robi" :)

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 2 grudnia 13, 13:30

Armata fajnie wyszła :) Woda też ma fajny kolor. Ryby będą szczęśliwe ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ToudiPT
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 listopada 13, 15:30

Re: Neon Innesa

Postautor: ToudiPT » 2 grudnia 13, 15:29

Faktycznie, pH spadlo w wodzie RO drastycznie poza skale w dół pH<5. Woda przybrała kolor żółtawo-brązowy. Pozostaje więc stopniowe uzupełnianie baniaka do uzyskania pH powiedzmy 5.5 kropelkując wężykiem z zaworem. Po operacji będę obserwował jak zbite pH będzie rosło przez kolejne dni.
Nie wiem czy nie popełniłem ogromnego błedu ale rozpoczynając proces dojrzewania posadziłem w podłoże bazaltowe z niewielką domieszką substratu dwie niewielkie kryptokoryny i dwa rogatki. Pytanie czy po zbiciu pH w powiedzmy 24h nie wykończę roślin. Jaki rodzaj mchu zostosować na korzeń dębowy i czy w ogole go stosować dla ochrony ikry przed zjedzeniem?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 2 grudnia 13, 16:24

Przy pH poniżej 6 rośliny już mogą mieć problemy... Po prostu akwarium hodowlane, typowe BW to nie akwarium roślinne i tu nie ma raczej pola do popisu. Rośliny jak już są, to je zostaw. Co z nich będzie to się okaże.
Ja tu widze inne problemy... Bazalt... Będzie zatwardzał wode.

Do akwarium wrzuć ze 2-3 garści liści dębowych, albo bukowaych. Niektóre dęby jeszcze mają liście na drzewach, więc wybierz się do lasu i nazbieraj. Ja zbierałem w tamtym tygodniu.
Piszesz, że wodę masz lekko brązową. Tu też może być problem. Ikra N. Innesa musi być zaciemniona. Niby to stosuje się maty, kartony czy cokolwiek innego i nakłada na akwarium, ale z tego co wiem lepsze efekty uzyskuje się w wodzie mocno ciemnej ;) Proponuję też zrobić wywar z szyszek olchy, to też zabarwi wodę. Mocna herbata i oszczędzanie na oświetleniu powinno pomóc w rozwoju ikry jak już będzie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ToudiPT
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 30 listopada 13, 15:30

Re: Neon Innesa

Postautor: ToudiPT » 7 grudnia 13, 17:16

No niestety, pojawił się kulorzęsek i mam tego dosyć. Z tego co czytałem neonki jako zimnolubne są nie do odratowania więc zamykam hodowle.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości