Neon Innesa

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Neon Innesa

Postautor: Hunter » 15 kwietnia 12, 19:11

Chciałbym zacząć publikacje kompendium wiedzy AquaForum. W ramach wolnego czasu będę dodawał kolejne ryby. Opis na podstawie informacji znalezionych w Internecie i książkach a przede wszystkim tutaj na forum + opracowanie własne :) Zdaję sobie sprawę, że teoria to raz, a praktyka to dwa i informacje zawarte w tematach mogą być kontrowersyjne. Od tego mamy forum, żeby podyskutować :D Jeśli macie swoje zdjęcia to publikujcie, jeśli ktoś nie wie jak, to proszę o PW, pokieruję. Zapraszam do dyskusji. Na bieżąco będę aktualizował tematy. W ramach dyskusji zwracam szczególną uwagę na kulturę języka i na zasady poprawnej dyskusji. ;) Śmiało proszę zwracać uwagę jeśli gdzieś popełniłem błąd.

Obrazek


Nazwa: Neon Innesa, Bystrzyk neonowy (Paracheirodon innesi).

Pochodzenie: Ameryka Południowa, Peru, dorzecze Amazonki.

Rozmiary: długość do 4cm.

Dymorfizm płciowy: samice większe, brzuch bardziej zaokrąglony.

Warunki hodowli:
Zbiornik: minimum 60l, akwarium powinno mieć długość minimum 60cm.
Temperatura wody: 20-26°C - optymalnie 23°C
Woda: miękka 1-10°n, pH odczyn lekko kwaśny 5-7.
Pokarm: chętnie zjadany zwierzęcy, zalecane uzupełnienie diety roślinnym. Najlepiej żywy, lub mrożony. Suchy jako zastępczy.

Dodatkowe informacje: ryba stadna, dlatego zaleca się trzymać minimum 6-7szt. Ryba nadaje się do biotopu Czarne Wody. Najlepiej prezentują się w akwariach z czarnym tłem i podłożem.

Rozmnażanie: w warunkach domowych sprawia problemy.

Systematyka:
Rodzina: kąsaczowate
Rodzaj: Paracheirodon
Gatunek: Neon Innesa

Nasze zbiorniki z Neonami:
[112l] By Linda
[160l] "Zbrojnikowo V2.0 beta"
[112] towarzyskie
[120 L] Rysiczki - z fotorelacją z zakładania :)
[240l] Akwarium Gucio_55

Zachęcam do dyskusji na temat ryby. Ciekawsze i ważniejsze info będę wstawiał do pierwszego postu. Może ktoś opisze jak rozmnażać? ;) Jeśli ktoś posiada dobre zdjęcia, to śmiało można wstawiać. Jakie są Wasze doświadczenia w hodowli tej ryby? Może chcielibyście, żeby link do Waszego tematu prezentującego zbiornik trafił do "naszych zbiorników z Neonami"? Jeśli tak to czekam na PW :)

Poszukuję dobre zdjęcia ryby do zaprezentowania jej w tym temacie, podsyłając zdjęcie pamiętaj o prawach autorskich! Na chwilę obecną zaprezentowane zdjęcie jest autorstwa OKO (użytkownik naszego forum), który opublikował zdjęcie w swoim temacie prezentującym zbiornik.

Opracowane na podstawie:
1. http://www.fishbase.org/summary/Parache ... nnesi.html (stan na 16.04.2012r.)
2. http://www.akwar.net/encyklopedia-ryb/n ... -2207.html (stan na 15.04.2012r.)
3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Neon_Innesa (stan na 15.04.2012r.)
4. Opracowanie własne
Ostatnio zmieniony 1 maja 12, 08:39 przez Hunter, łącznie zmieniany 3 razy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Neon Innesa

Postautor: Killifish » 15 kwietnia 12, 21:37

Hunter jesli mnie wzrok nie myli, a mam swietny, oj cudowny sokoli ;) to na fotce, ktora dales jest Neon ale czerwony ;) P. axelrodi . Sprawdzilem i autor fotki mial te ryby w swoim akwa, moze ma nadal, nie zaglebialem sie az tak :)


Reszte to wiesz gdzie szukac a fot poszukam.

Brawo za inicjatywe :) Wreszcie ;) Macie moje poparcie i jak tylko czas pozwoli to pomoge.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 16 kwietnia 12, 13:15

Chyba faktycznie z rozpędu dałem foto N. czerwony. Zdjęcie jeszcze się przyda :]

Woda nie za miękka? ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Neon Innesa

Postautor: Killifish » 16 kwietnia 12, 17:19

Nie, ale jesli podajemy takie pH to twardosc warto podac do makymalnej, czyli powiedzmy do 10 n.
Moim i nie tylko ;) zdaniem lepiej sie prezentuje w zbiornikach z przytlumionym swiatlem - rosliny plywajace.

Rozmnazalem te ryby ale tylko WF - czyli odlow. Wybieralem tarlaki i trzymalem osobno samice i samce i karmilem zywym pokarmem. Pare wpuszczalem do wody o pH 5,3 i temp. 25 z wywarem garbnikowym i mchem. W ciagu doby mialem tarlo(nawet 15min ;) ) odlawialem rodzicow. Niektorzy zalecaja zaciemniac zbiornik, ja mialem BW i swiatlo dzienne i ikra bez oznak plesnienia. Po okolo 5 dobach plywaja male Neony, ktore karmimy pierwotniakami, wrotkami, artemia, nicieniami itd. w zaleznosci od tempa wzrostu. Wazne by woda miala stale parametry. Ogolnie, latwe ale trzeba miec troche doswiadczenia i zaplecze by doprowadzic do udanego tarla.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

Re: Neon Innesa

Postautor: Slamdunker » 17 kwietnia 12, 22:46

Fajny temat. Ja mam 2 uwagi.

Pierwsza bardziej techniczna. Zawsze wydawało mi się bez sensu pisać: "zaleca się trzymać 6-7 sztuk". To ile w końcu wynosi minimum 6 czy 7? Nie lepiej podać konkretną jedną liczbę np. minimum 7 sztuk? Tak jak mówię to jest pierdoła, ale wydaje mi się, że uwaga ma swoją logikę.

Druga sprawa to wielkość akwarium. Nie jestem pewien czy to zdarzenie rzeczywiście miało miejsce czy to tylko był sen :), ale jeżeli mnie pamięć nie myli to kiedyś widziałem filmik ze stadem neonów innesa w naturze. I zdumiałem się bardzo jak one szybko zasuwają i w jak bardzo dużej ławicy. I właśnie od tego momentu przy określaniu wielkości zbiornika bardziej kieruję się zapotrzebowaniem danego gatunku na ruch niż jego wielkością. Bo dajmy na to taki skalar, fakt duży ale mułowaty a neonki malutkie jednak lubią sobie popływać. Niemniej uznajmy, że zbiornik o dł. 60 cm wystarczy.

No i ogólnie wydaje mi się, że bardzo ważnym elementem takiego opisu byłyby zdjęcia, a najlepiej linki do filmów ukazujących dany gatunek w naturalnym środowisku. Ten film, o którym wspomniałem to chyba był: Rivers of the sun, Amazon. Jak znajdę urywek z neonami to wrzucę linka.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Neon Innesa

Postautor: Doody » 18 kwietnia 12, 06:55

Slamdunker,
Zbiornik 60cm długości wystarczy w zupełności. Neony hodowlane to nie Neony z rzek amerykańskich. Miałem kiedyś typowy zbiornik tylko z N. Innesa o dł. 60cm (54l) Trzymałem w nim 14 szt. Neonów i miały się naprawdę dobrze ;-)
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

Re: Neon Innesa

Postautor: Slamdunker » 18 kwietnia 12, 21:14

Doody pisze:Slamdunker,
Zbiornik 60cm długości wystarczy w zupełności. Neony hodowlane to nie Neony z rzek amerykańskich. Miałem kiedyś typowy zbiornik tylko z N. Innesa o dł. 60cm (54l) Trzymałem w nim 14 szt. Neonów i miały się naprawdę dobrze ;-)


Tutaj myślę mógłbym polemizować, bo skąd Doody możemy wiedzieć czy Twoje neonki w tych 54 litrach rzeczywiście miały się dobrze? Ryby trzymane w za małych zbiornikach, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki co do jakości wody, żywienia itp. nie będą chorowały, będą się rozmnażać ale to nie znaczy, że akwarium w którym je trzymamy jest wystarczające. W każdym bądź razie moje zdanie jest takie, że o wielkości zbiornika powinna decydować analiza zachowania danego gatunku na wolności, jego ruchliwość i zapotrzebowanie na przestrzeń. Wg mnie jest to ważniejsze niż kierowanie się wielkością ryby.
Nie jestem specem, ale pewne cechy gatunku są chyba uwarunkowane genetycznie i trudno mi uwierzyć w to, że neony z amazonki wybitnie różnią się od tych hodowlanych.
Póki co w necie znalazłem tylko filmy, na których neony pływają rozproszone i wcale nie szybko więc, jest to zaprzeczenie mojej tezy o ruchliwości tej ryby. Może to rzeczywiście był tylko sen, w którym neonki zasuwały w stadzie po amazonce ;] Jak znajdę ciekawe filmy to wrzucę linki i będzie można ocenić.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 18 kwietnia 12, 21:27

Slamdunker pisze:Póki co w necie znalazłem tylko filmy, na których neony pływają rozproszone i wcale nie szybko

Pamiętam, że raz deXter napisał na forum, że Neony Innesa tworzą "ławicę", gdy w akwarium pływa naturalny wróg. Więc coś pewnie w tym jest ;) Nie chodzi tutaj o wroga, który będzie męczył ryby, ale większą rybkę, która postraszy Neony ;)
Slamdunker pisze:To ile w końcu wynosi minimum 6 czy 7? Nie lepiej podać konkretną jedną liczbę np. minimum 7 sztuk?

Im więcej tym lepiej (w granicach rozsądku ;) ). Chodzi o stworzenie małej grupki, bo w grupie czują się pewniej. To minimalne ilości, a jak wiadomo minimalne i maksymalne ilości to nie optimum :D Osobiście nie trzymałbym tych ryb w ilości mniejszej niż 10.
Slamdunker pisze:Ryby trzymane w za małych zbiornikach, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki co do jakości wody, żywienia itp. nie będą chorowały, będą się rozmnażać ale to nie znaczy, że akwarium w którym je trzymamy jest wystarczające.

W zbyt małym akwarium ryby mogą chorować na tzw. skarłowacenie. W akwariach ~60l nie chorują :) Jest mało takich ryb, którym mógłbyś zapewnić wielkość zbironika zbliżonego do tego w jakim żyją w naturze :D

Podoba mi się Twój tok myślenia i wychodzę z podobnego założenia. Minimum ani maksimum to nie optimum, więc rozsądni zapaleńcy powinni hodować ryby w większych zbiornikach :)

Slamdunker pisze:Jak znajdę ciekawe filmy to wrzucę linki i będzie można ocenić.

OK :D Czekamy :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

gorko
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 4 sierpnia 13, 17:07

Tarło.

Postautor: gorko » 19 sierpnia 13, 09:08

Dziś rano przy zapaleniu świateł, a raczej w czasie porannego karmienia zauważyłem, że 2 neonki wcale nie były zainteresowane pokarmem i dziwnie zachowywały się. Otóż samica siedziała w mechu, a samiec latał na około i wszystkie inne neonki odganiał, nie ważne od płci, by po chwili wracać do niej. Niestety mech jest tak duży i gęsty, że nic dokładnie nie widziałem, zastanawiałem się tylko, czy to nie tarło.

Pewność uzyskałem dopiero, gdy samica wreszcie po kilkunastu nieudanych próbach ucieczki z roślinki (samiec gonił ją powrotem), w końcu wyszła, ale wolnością długo nie nacieszyła się. Samiec ponownie zagonił ją, ale tym razem w drugi bok akwarium. Tam odbyli taniec i w końcu, gdy samiec lekko wykrzywił się, samica wypuściła ikrę. Po trzech razach samiec zostawił samicę, gdy zebrało się więcej rybek w okolicy (kiryski).

Niestety samica i samiec za każdym razem zjadały ikrę. Tak samo kiryski, które wyraźnie zadowolone były.

Było to moje pierwsze tarło ryb jajorodnych, które zdołałem zaobserwować. Dlatego mam kilka pytań:

1. Jak to możliwe, że doszło do tarła w tak twardziej wodzie? Gdzieś, kiedyś czytałem, że jest to możliwe jedynie w miękkiej lub bardzo miękkiej wodzie.

2. Czy krewetki zjedzą pozostałą ikrę w mechu? Bo one tam rządziły do dzisiejszego tarła. W czasie tarła małe czy duże pouciekały po całym akwarium. Zapewne wrócą tam.

3. Czy jak miałbym kotnik, to mógłbym liczyć na jakiś odchów?

Pytam, bo zauważyłem, że ten sam samiec zaczął ganiać kolejne samice po całym akwarium. Dodam, że to największy samiec z całej ławicy. Wyraźnie dłuższy o kilka milimetrów od reszty samców. W potyczkach zawsze wygrywa.

Woda w akwarium ma temperaturę 26 stopni i następujące paramenty:
* NO3 i NO2 - pasek bialutki. czyli 0.
* GH - powyżej 14
* KH - coś między 6 a 10
* pH - 7,2

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 19 sierpnia 13, 09:54

gorko pisze:1. Jak to możliwe, że doszło do tarła w tak twardziej wodzie? Gdzieś, kiedyś czytałem, że jest to możliwe jedynie w miękkiej lub bardzo miękkiej wodzie.

To prawda. Ryby te są rybami biotopu Black Water, czyli kwaśne i miękkie wody bliskie 0*n. Do samego tarła ryby podchodzą i w twardszych i zasadowych wodach, ale nie tarło jest wyczynem, a odchów narybku, który sprawia sporo problemów. Obowiązkowo woda musi być czarna, jak na ten biotop przystało :) Ikra i młode nie lubią światła.
gorko pisze:2. Czy krewetki zjedzą pozostałą ikrę w mechu? Bo one tam rządziły do dzisiejszego tarła. W czasie tarła małe czy duże pouciekały po całym akwarium. Zapewne wrócą tam.

Zdaje się, że tak. Krewetki bardzo lubią ikrę każdego innego gatunku ryb, więc Innesa pewnie nie jest wyjątkiem ;)
gorko pisze:3. Czy jak miałbym kotnik, to mógłbym liczyć na jakiś odchów?

Próbować zawsze można. Jednak to nie gupiki, czy Ancistrusy. Odchów młodych nie jest prosty. Absolutnie nie zniechęcam, chcę tylko powiedzieć, że w akwarium "ogólnym" z innymi rybami, parametrami daleko odstającymi od BW, to raczej sport ekstremalny ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

yossarian81
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 26 sierpnia 13, 12:56
Lokalizacja: Żagań

Re: Neon Innesa

Postautor: yossarian81 » 26 sierpnia 13, 13:07

Witam akwarystów. Dzisiaj po wielu latach przerwy wracam do neonowej szajby :) Być może niektóre moje pytania będą banalne, ale "wypadłem z obiegu", więc proszę o wyrozumiałość ;) Moje pierwsze pytanie dotyczy świetlówki. W niektórych sklepach widziałem świetlówki UV w akwariach dla neonów. Wyglądało to efektownie, ale nie mam zielonego pojęcia jak taka świetlówka działa na wszelkie życie w wodzie. Proszę o opinie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 26 sierpnia 13, 16:13

Ale promienie UV są przecież szkodliwe :) Jeśli chcesz, żeby neony wyglądały ładnie, to zrób sobie akwarium biotopowe Black Water. Ciemna, miękka, kwaśna woda z dodatkiem garbników znakomicie podkreśli ich barwy ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

yossarian81
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 26 sierpnia 13, 12:56
Lokalizacja: Żagań

Re: Neon Innesa

Postautor: yossarian81 » 26 sierpnia 13, 21:41

Mam upragnione akwarium - 120 l. Niestety jest cholernie wysokie a przy tym wąskie. Czy dla neonów albo innych kąsaczowatych (hokejówki, błyszczyki parańskie) wysokość zbiornika ma jakieś znaczenie?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Neon Innesa

Postautor: Hunter » 27 sierpnia 13, 07:21

Podaj wymiary zbiornika ;)

Wysokość nie ma tutaj większego znaczenia. Ważniejsza jest odpowiednia powierzchnia dna. Każda ryba przebywa w określonej części akwarium, w przypadku neona Innesa, to część środkowa. Oczywiście zapuszcza się niżej lub wyżej, ale generalnie powinna mieć więcej miejsca do pływania w środkowej części akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

yossarian81
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 26 sierpnia 13, 12:56
Lokalizacja: Żagań

Re: Neon Innesa

Postautor: yossarian81 » 27 sierpnia 13, 09:13

Litraż jest o wiele większy niż myślałem :) Kolega zbyt pesymistycznie podszedł do wymiarów swojego zbiornika. 164x60x24=167 l. Żwirek kupiłem ciemny o drobnej granulacji. Mam piękny korzeń ze starego akwarium i dwie łupiny kokosa. Neony w ekipie z hokejówkami nie powinny sobie za bardzo wchodzić w drogę :) Pytanie odnośnie "sanitariuszy". Ile zbrojników, ile kirysków?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości