Malawi 1200L

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Malawi 1200L

Postautor: barttsw » 28 maja 15, 07:13

Witam ,
Jak już niektórzy zdązyli zauważyc na forum za pare tygodni będe posiadaczem akwarium 1200l (200x100x60) po wielu dyskusjach i przymysleniach zdecydowałem się na pyszczaki z jeziora malawi

Od dawna chorowalem na te piękne ryby ale nie miałem mozliwości postawienia odpowiedniego zbiornika i teraz taka mozliwość się pojawiła bo wujek chciał przechtrzyć ciotke ale mu sie nie udało i ciotka kazala oddac mi to akwarium

więc mam pytanie do was

ile szt pyszczków moge miec w tej większej szklance
jaka filtracja ( zastanawiam się poważnie nad sumpem) jakie wkłady jaka pompa

jakie podłoże do takiego kolosa i ile tego musze miec
jaka skała i ile tej skały
jakie oświetlenie i ile w rachubę wchodzą swietlówki lub HQI ( mam dostep do producentów)

co jeszcze muszę mieć przy takim zbiorniku

pozdrawiam i czekam na jakieś rady :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Malawi 1200L

Postautor: osama » 28 maja 15, 13:33

barttsw pisze:ile szt pyszczków

barttsw pisze:jakie podłoże
Jak pielęgnice to piasek.
Ile? 100? 50? Nie wiemy jakie gatunki Cię interesują. Ważne, żebyś nie mieszał gatunków typowo roślinożernych z mięsożernymi. Jeśli tak zrobisz, to skończy się to kłopotami z układem trawiennych niektórych ryb.

barttsw pisze:jaka skała i ile tej skały
Kolego, nam ma się podobać akwarium, czy Tobie? Lawa, piaskowce (szczególnie jeśli woda byłaby nieco za miękka), bazalty, ze 20 innych skał się nadaje. Jedź do zakładu kamieniarskiego czy do sklepu ogrodniczego gdzie kamienia ogrodowego dostatek i wybieraj co Ci się podoba.

barttsw pisze:jakie oświetlenie i ile w rachubę wchodzą swietlówki lub HQI ( mam dostep do producentów)
200W w T5 wystarczy. Kolory świetlówek w zależności od barw obsady.

barttsw pisze:jaka filtracja ( zastanawiam się poważnie nad sumpem) jakie wkłady jaka pompa
Czytałeś już o filtrze piaskowym FBF? Sump jak najbardziej OK, ceramika lub inne złoża biologiczne, gąbki.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Malawi 1200L

Postautor: barttsw » 28 maja 15, 13:47

ten fbf ciekawa opcja :) co do obsady chce ich dużo i kolorowo :) to warunek mojej zony :D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Malawi 1200L

Postautor: abiba » 28 maja 15, 21:40

jeżeli masz HQI to osobiście bym to właśnie doradzał . Sądze że 2x 75 ew. 3x75W styknęłoby .

Jako skały polecam serpentynit połozony na jakiś podkładkach a potem jak będziesz miał to wszystko skomponowane obsyp to piaskiem - to wązne aby aranżacji nie tworzyć na piasku ale na dnie akwarium (groźba katastrofy budowlanej)

Ile skały? zależy od Twoje fantazji - jaką chcesz aranżacje - wg. uznania
Większość pyszcaków lubi rózne zakamarki skalne więc ... nie żałuj sobie :)

Jak zagruzujesz zbiornik to sam ocenisz ile tego piachu sypać żeby to jakoś wyglądało.

Kazio
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 6 czerwca 15, 14:40
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Malawi 1200L

Postautor: Kazio » 7 czerwca 15, 20:24

Na dno piasek kwarcowy.

Serpentynit odradzam słyszałem że może uwalniać metale ciężkie do wody. Najczęściej stosowany jest piaskowiec wszelkie łupki powinny być ok. Skały potrzebujesz bardzo dużo musisz poukładać tego sporo by było pełno kryjówek.

Ilość ryb zależna od metody hodowli. Albo metoda gdzie ryby mają rewiry i obserwujesz więcej ich naturalnych zachowań ale masz ich mniej. Albo kontrolowane przerybienie.

Filtracja musi być bardzo wydajna. Przy takim akwarium jak najbardziej sump. Im większy tym lepszy. Pierwsze stopnie to gąbka i wata i to czyścisz co każdą wymianę wody reszta 3/4 sumpa to wszelkie wkłady biologiczne: Ceramika , biobale itd. I je czyścisz praktycznie raz na rok jak wszystko jest ok.

Oświetlenia nie musisz mieć dużo. W malawi roślin przeważnie się nie trzyma więc HQI nie potrzebne wystarczą świetlówki T5

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Malawi 1200L

Postautor: abiba » 9 czerwca 15, 10:56

Kazio pisze:Serpentynit odradzam słyszałem że może uwalniać metale ciężkie do wody.


Gdzie tak słyszałeś ? podaj uprzejmie źródło tych rewelacji

Kazio
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 6 czerwca 15, 14:40
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Malawi 1200L

Postautor: Kazio » 9 czerwca 15, 11:31

http://e-karkonosze.eu/przyroda/skaly-u ... osystemow/
http://www.ios.edu.pl/pol/pliki/nr41/nr41_72.pdf
...Gleby utworzone na skale serpentynitowej odznaczają
się szeregiem niekorzystnych cech, takich jak: wysoka koncentracja niektórych metali
ciężkich,...

Skoro uwalnia do gleby to i uwalnia do wody. Fakt tu mowa o pokładach polskich serpentynidu. Jednak nie wiadomo nigdy skąd go masz i skoro polski serpentynid zawiera dużo metali ciężkich inne również mogą być podobne

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Malawi 1200L

Postautor: barttsw » 9 czerwca 15, 11:40

Już wiem jak będzie na pewno wapień filipiński skała koralowa i dotego czarny piach( będzie ładniejsze)

nadal się zastanawiam nad filtracją (hydraulik zemnie marny)znajomy mi podpowiedział ze może kubełki
jego propozycja to taka

1. 2xfluval fx6
2.2xeheim 2080

co o tym sądzicie
Ostatnio zmieniony 9 czerwca 15, 18:37 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

Kazio
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 6 czerwca 15, 14:40
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Malawi 1200L

Postautor: Kazio » 14 czerwca 15, 23:03

Do takiego akwarium tylko SUMP szczególnie w malawi gdzie potrzebujesz porządnej nadfiltracji.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Malawi 1200L

Postautor: osama » 15 czerwca 15, 13:59

barttsw pisze:Już wiem jak będzie na pewno wapień filipiński skała koralowa i dotego czarny piach( będzie ładniejsze)
Chyba wiele z Malawi to nie ma wspólnego.

Możesz zrobić filtr z beczki ewentualnie, jednak w Twoim przypadku lepiej zdecydować się na SUMP.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Malawi 1200L

Postautor: barttsw » 15 czerwca 15, 14:07

Możesz zrobić filtr z beczki ewentualnie, jednak w Twoim przypadku lepiej zdecydować się na SUMP.


decyzja podjęta będzie sump

a co do skał to jeszcze szukam czegos lepszego :)

Kazio
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 6 czerwca 15, 14:40
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Malawi 1200L

Postautor: Kazio » 15 czerwca 15, 14:09

Pamiętaj ze piasek nie może być ostry. Pyski będą tam ryły jak dziki w lesie. Piasek kwarcowy jest już sprawdzony a nie wiem jak to jest z czarnym (bazaltowym) co do kamieni zawsze popularny był piaskowiec. Ale można się pobawić z czarnymi i białymi łupkami.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Malawi 1200L

Postautor: barttsw » 15 czerwca 15, 14:14

piasek juz mam załatwiony bedzie kwarc czarny

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Malawi 1200L

Postautor: slaeer » 30 listopada 15, 14:01

Odswierze troche temat :)
Jak tam to akwa ? Projekt ruszyl ?
Jakies konkrety co do sumpa i stelazu ?
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Malawi 1200L

Postautor: barttsw » 30 listopada 15, 15:08

temat upadl ale nie bede pisal dla czego moj pech ujawnil sie jak chcesz moge ci na pw napisac

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość