Zakładam akwarium z pyszczakami, prosze o rady

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Zakładam akwarium z pyszczakami, prosze o rady

Postautor: [Przemo] » 23 stycznia 10, 02:58

Witam.
Po wielu latach przerwy chce wrócić do akwarystyki. Kiedyś 20 lat temu miałem gębacze trójbarwne, później bojowniki.

Teraz chciałbym pyszczaki, chyba tylko jeden gatunek bo wiem, że z kilkoma mogą być problemy, ale chętnie dodałbym inne pyszczaki, jesli mi poradzicie jakie. Akwarium 200 litrów

Zdecydowałem już, że chcę takie pyszczaki: http://www.youtube.com/watch?v=BylnO3xctMQ tylko w tym filmie gośc pisze, że to jest Pseudotropheus lombardoi jednak jak patrze na zdjęcia tego gatunku to troszkę się różnią, żółty nie jest tak intensywny, płetwa grzbietowa też, naomiast bardzo intensywne są ciemne prążki, jest też bardziej smukła niż ta na filmie. Mi się podoba ten z filmu :) I moje pytanie jest czy to na pewno jest Pseudotropheus lombardoi ?

Zależy mi najbardziej na jego rozmnożeniu bo małe rybki w pysku to piękne zjawisko :)

Kolejne pytanie, czy da rade do nich dołożyć bojowniki? Widzę, że wymagania wody bardzo podobne, nie wiem tylko czy nie będa za bardzo gonione bo jednak chciałbym, żeby się rozmnożyły. Spróbuje im wydzielic jakąś niby osobną przestrzeń, jako, że lubią płytka wodę, to na jakiejś przestrzeni akwarium zrobiłbym coś w rodzaju podwyższenia, u góry mógłby siedziec bojownik z samicą.

Nie chcę, żeby ryb było dużo w akwarium, w sumie wszystkich jak będzie 10 to w zupełności wystarczy. Jakos tak mi się wydaje, że jak są po 2-3 ryby z każdego gatunku to jest jakoś tak spokojniej w akwarium... :) A może się mylę?

Czy pyszczak musi mieć koniecznie duży "prąd" wody? Bo wszędzie w sklepach jak patrzyłem to te gatunki sa w akwariach, gdzie jest duże ciśnienie z filtra i ryby wyglądają jakby im się podobało takie ciśnienie. Z kolei jednak bojownik woli spokojną wodę, zwłaszcza jak buduje gniazdo.

No i czy do tego moge dodać inny gatunek pyszczaka albo czy mogę dać pielęgnice zebry, obawiam się, że nie bo zebry są agresywne.

Ewentualnie czy moge dac do tego akwarium jakas rybe wężowatą, która głównie siedzi w piasku? To już tak dla ozdoby, jeden osobnik bez żadnego rozmnażania.

Wiem już, żeby nie dawać korzeni, rośliny jeśli już to twarde (a chciałbym jednak troche roślin dla ozdoby), duża ilość wapieni i piaskowców (No i właśnie tutaj widziałem na tym forum, że są sprzeczne teorie, jak to w końcu jest? Jest gdzies dokładnie i uczciwie opisane jaką wodę lubią te ryby i jakie to tego skały/podłoże?)

Powinienem wiedziec jeszcze coś istotnego?
Ostatnio zmieniony 23 stycznia 10, 13:42 przez [Przemo], łącznie zmieniany 1 raz.

radzioz82
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 9 listopada 09, 17:43
Lokalizacja: Legnica

Re: Zakładam akwarium z pyszczakami, prosze o rady

Postautor: radzioz82 » 23 stycznia 10, 08:42

Powiem ile wiem

jeśli chodzi o prąd wody nie musi być duży może być spokojny
jeśli chodzi o korzenie mogą być ale nie za dużo bo korzenie ogólnie obniżają ph
podłoże najlepiej piasek może być inne ja mam kamyczki, skały możesz znaleść nawet w górach jakie Ci pasują oczywiście przydało by się trochę wapienia lub piaskowca co podnosi ph wody bo pysie lubią 7,6-8,8 zazwyczaj taka jest w kranie w tych normach
jeśli chodzi o rośliny owszem twarde osobiście sam mam kilka w akwarium
ryba wężowata nie próbowałem ale myślę że bez powikłań
240 l główny zbiornik
112 l kotnik
Moje pysie
Maylandia estherae red-red
Pseudotropheus acei
Nimbochromis venustus
Moje marzenie zdj.poniżej

Awatar użytkownika
zegarsky91
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 510
Rejestracja: 28 marca 09, 21:45
Lokalizacja: Grójec k.Wa-wa

Re: Zakładam akwarium z pyszczakami, prosze o rady

Postautor: zegarsky91 » 23 stycznia 10, 08:50

To z linku to : Pyszczak membe deep czy jakoś tak to się zwie ;]

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Zakładam akwarium z pyszczakami, prosze o rady

Postautor: [Przemo] » 23 stycznia 10, 13:48

Dzięki za info :)

zegarsky91, faktycznie to jest to :) Tylko teraz pojawia sie problem: nie widzę nigdzie opisu tego pyszczaka... Czy moge założyć, że będzie on potrzebował takie same warunki jak inne pyszczaki i że rozmnaża się tak samo? Wyczytałem już, że są łagodne, ale czy taka jest prawda to nie wiem...

Wróć do „Malawi”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości