pyszczaki vs wielkość akwarium?

Gelo
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 19 sierpnia 09, 11:18
Lokalizacja: UK/PL

pyszczaki vs wielkość akwarium?

Postautor: Gelo » 19 sierpnia 09, 12:15

Po pierwsze serdeczne witajcie;) dla wszystkich forumowiczów.

Tytułem wstępu muszę napisać, że dopiero zaczynam swoją przygodę z akwarystyką. Planuje założyć swoje pierwsze, prywatne akwarium. Wychowywałem się jednak w domu, w którym akwarium(-a) było(-y) od zawsze. Postanowiłem, że czas najwyższy zdecydować się na coś swojego. Zawsze prócz paletek uwielbiałem patrzyć na pyszczaki. Stąd też najbliżej mi do akwa z takimi właśnie rybami. I tu zaczynają się moje pytanie;)

Przeglądam forum od kilku dni, lecz nie mogąc znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie kwestie postanowiłem założyć ten temat. Chciałem się dowiedzieć jakiej wielkości akwarium wymagają pyszczaki? Akwarium jest jeszcze w fazie projektów, więc ilościowa obsada nie jest do końca znana, natomiast gatunki jakie chciałbym mieć w swoim zbiorniku to:
- Księżniczka z Burundi
- Naskalnik Regana
- Altolamprologus calvus
- Szczelinowiec Leleupa
oraz glonojad;)

Pytanie nr 2. Czy według Was takie akwarium to dobry początek własnej przygody z akwarystyką? Czy może jednak zacząć od czegoś innego, prostszego?

Pytanie nr 3. Czy opłaca się kupować gotowe zestawy na allegro? Tzn. Akwarium, filtr i grzałka+gratisy. Domyślam się, że dołączony osprzęt nie jest najwyższej jakości, ale czy jest on wart uwagi. Mam dość ograniczone możliwości finansowe.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Erano
Ryba
Ryba
Posty: 189
Rejestracja: 9 czerwca 09, 14:39
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: pyszczaki vs wielkość akwarium?

Postautor: Erano » 19 sierpnia 09, 12:25

Gelo pisze:Pytanie nr 3. Czy opłaca się kupować gotowe zestawy na allegro? Tzn. Akwarium, filtr i grzałka+gratisy. Domyślam się, że dołączony osprzęt nie jest najwyższej jakości, ale czy jest on wart uwagi. Mam dość ograniczone możliwości finansowe.


No cóż, ja polecam zrobić tak: kupić akwarium (dla przykładu 112l) razem z pokrywą (ale to będziesz musiał wymienić oświetlenie, i dołożyć świetlówki), bądź kupić samo akwarium, i zrobić pokrywę z płyty pcv. Resztę (tzn. filtr, grzałkę itp) bardziej opłaca się kupić osobno, ponieważ jak wspomniałeś, te w zestawie nie są najlepszej jakości.

PS. Te "gratisy" to siateczka i termometr za 5zł w zoologu więc...

veetak
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 7 sierpnia 09, 12:50
Lokalizacja: Łódź

Re: pyszczaki vs wielkość akwarium?

Postautor: veetak » 19 sierpnia 09, 13:03

W kwestii zasadniczej wyjaśnię tylko sprawę oczywistą, że planowana obsada pochodzi z Tanganiki i żadna z tych ryb nie jest pyszczakiem. Jeżeli chodzi o dobór, to szczelinowiec z księżniczką są blisko spokrewnione i zajmują podobne nisze w środowisku, a więc i w akwarium. Wniosek z tego płynie, że można z czegoś zrezygnować na rzecz np. muszlowców albo zwiększyć pojemność zbiornika z minmalnych 112 na 160-200.
W kwesti zakupu zestawu z internetu zwróć uwagę na koszt dostawy. Czasem lepiej się dogadać z miejscowym małym sklepem na zakup całości.
HodujęWF: Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Micropoecilia parae, bifurca, Gerardinus metallicus, Poecilia reticulata, wingei, Phallichthys amates. Limia nigrolineata, Ilyodon whitei, Ameca splendens

Gelo
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 19 sierpnia 09, 11:18
Lokalizacja: UK/PL

Re: pyszczaki vs wielkość akwarium?

Postautor: Gelo » 19 sierpnia 09, 18:11

Najmocniej przepraszam za mój brak wiedzy, jestem początkującym.

Czyli z tego co wywnioskowałem baniaczek musi mieć minimum 112l.

Dzięki za wszystkie wskazówki i poprawki.

Awatar użytkownika
Addekk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1074
Rejestracja: 13 stycznia 09, 08:14
Lokalizacja: okolice Krakowa ;)

Re: pyszczaki vs wielkość akwarium?

Postautor: Addekk » 19 sierpnia 09, 19:33

Na twoim miejscu od tangi bym nie zaczynał przygody z akwarystyką, jeszcze malawi tak ale nie tanga :) :)
240l. Było Malawi. Były pomarańczowopłetwe.
Czas na zmiany.

Malawihobby
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 14 lipca 09, 13:22

Re: pyszczaki vs wielkość akwarium?

Postautor: Malawihobby » 20 sierpnia 09, 09:27

Może 120x50x40/50h?

Wtedy jakieś 2-3gatunki pyszczaków?

W takim akwarium już spory wybór jest ;-)

Wróć do „Malawi”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości