parę małych pytanek

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

parę małych pytanek

Postautor: kuwasa » 3 listopada 04, 18:15

Otóż właśnie, muszę się o coś spytać. czy do akwa z Malawi nadaje się czysty piasek z budowy? Ja osobiście się chętnie pobawię w płukanie, parzenie i gotowanie itp. (mam dużo czasu i mało cashu). następnie, jakie rybki możnaby było hodować oprócz Labidochromis caeruleus (je będę miał na bank) w akwa nieco ponad 100 l (80x40x35/40)? I ostatnie, jaki filtr do takiego akwa polecacie (w miarę tani i jednocześniejak najbardziej wydajny)? A może się pobawić i dokupić po prostu drugą głowicę aquaszut turbo8w i pobawić się z tymi rurkami. czy to się by opłacało? Podkreślam, że lubię majsterkować, a kieszeń mam gorzej niż studencką.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
zipke
Ryba
Ryba
Posty: 159
Rejestracja: 19 października 04, 21:44
Lokalizacja: Łuków

Re: parę małych pytanek

Postautor: zipke » 3 listopada 04, 19:35

to moze ja sie wypowiem na temat piasku bo wiem z doswiadczenia. piasek z budowy odradzam sprawdzalem kilka "odmian" nawet po wyplukani 40 krotnym !!! taki piasek muli a co do gotowania piasku tu jest problem spotkalem opinie ze to obowiazek ale tez taka ze gotowanie zabija jakies tam mikro organizmy natleniajace piasek i on po jakims czasie wtedy gnije. co do reszty to nie wiem :P

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: parę małych pytanek

Postautor: Locter » 3 listopada 04, 21:57

Też odradzam piach z budowy, nigdy nie wypłuczesz go "na kryształ" :) Poza tym wiadomo jak jest na budowie - wapna, cementy, zaprawy itp. Piasek może być skażony, nawet i po 1000 płukaniach... Natomiast jeśli chodzi o obsadę, to istnieje wiele gatunków Labidochromisów, które niekiedy bardzo różnią się wyglądem, a mimo to nie osiągają zbyt dużych rozmiarów i mają podobne, pokojowe usposobienie. Poczytaj troche na www.malawi.pl, na pewno dowiesz sie tam więcej niż tu. :) O
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
zipke
Ryba
Ryba
Posty: 159
Rejestracja: 19 października 04, 21:44
Lokalizacja: Łuków

Re: parę małych pytanek

Postautor: zipke » 3 listopada 04, 23:12

Hehe watpisz w wiedze forumowiczow ?? :P hehe nei no zartuje ja sie na malawi neiznam ostatnio wzielem sie za trofcie ale i tak musze wszytsko sprzedac jak najszybciej :( no a co do tego malawi.pl to dobra stronka mozna tam znalezc wiele wiele ciekawych artykolow nietylko o malawi wiec proponuje kazdemu zajrzec :)
a pozatym istnieja jeszcze www.google.pl :P

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: parę małych pytanek

Postautor: kuwasa » 4 listopada 04, 16:53

Aha, trudno, trzeba będzie się wykoszyować. A co z filtrem?
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: parę małych pytanek

Postautor: Locter » 4 listopada 04, 19:14

Wiesz co, co do filtra to nie wiem czy warto bawić sie tymi przedłuzkami, bo to jest filtr do filtracji mechanicznej, i sprawdza się w tym doskonale, ale ja wątpię w "zdolności" tych rurek i wkładów wew. akwarium, które maja niby słuzyć filtracji biologicznej. Też o tym myślałem, bo mam taki sam filtr, ale doszedłem do wniosku, że lepiej odłożyć na jakis mały kubełek ( też mam 100l), bo tak masz przynajmniej pewność, że kasa nie pójdzie na marne. :wink:
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: parę małych pytanek

Postautor: kuwasa » 5 listopada 04, 16:03

To w takim razie ile kosztuje tenże kubełek.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: parę małych pytanek

Postautor: Locter » 5 listopada 04, 21:13

Kubełki chodzą tak gdzieś od 150 zł w góre...
Ciężko myśle o akwarium...

Awatar użytkownika
zipke
Ryba
Ryba
Posty: 159
Rejestracja: 19 października 04, 21:44
Lokalizacja: Łuków

Re: parę małych pytanek

Postautor: zipke » 6 listopada 04, 10:52

ale ja radze dolozyc pare zlotowek i kupic cos pozadnego niz szajs i za kilka miesicy bedzie cos do wymiany :>

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: parę małych pytanek

Postautor: kuwasa » 6 listopada 04, 12:58

O kurka wodna, to lepiej chyba zostanę przy wewnętrznym z wkładem biologicznym. Ewentualnie możnaby sobie samemu zrobić, ale jak?bo przecież nie będę robił według instrukcji na kubeł do 300l (w mag akwarium instrukcja).

[ Dodano: 2004-11-08, 18:48 ]
To jeszcze jedno małe pytanko. Czy świderki są rozdzielnopłciowe czy dzieworódcze? A może obojnacze z zapłodnieniem parzystym? Pytam sie bo nie wiem ile trzeba będzie wrzucić do akwa (bo dobrze robią na strefy beztlenowe).
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
lukas
Ryba
Ryba
Posty: 176
Rejestracja: 17 października 04, 19:45
Lokalizacja: Łódź

Re: parę małych pytanek

Postautor: lukas » 13 listopada 04, 21:48

Na powyższe pytanie nie potrafię ci odpowiedzieć ale wiemjedno : ja kiedyś do akwa wpuściłem trzy osobniki co miały muszle tak ze 3 cm i po 2 tygodniach jak płukałem żwir to jedna czwarta tego to były świderki... Jednym słowem mówiąc ślimaczki są dość łatwe do rozmnożenia i dość płodne :lol: :lol: :lol:
Żebyś tylko potem nie miał takiego problemu jak ja jak się ich pozbyć,bo ja miałem dość przebierania żwiru i odcedzania ślimaków...a wtedy miałem jeszcze za małe akwa na bocje ( ok. 25 l ).
Pozdro
reaktywacja 100 l

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: parę małych pytanek

Postautor: kuwasa » 14 listopada 04, 14:33

Aha, spoko, ja mam już doświadczenie w boju ze ślimakami i wiem że nic na nie nie działa tak dobrze jak filtr kaskadowy z wolnym wlotem. Co prawda nie wyniszcza gatunku, ale skutecznie ogranicza populację.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Krzysiek S.
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 20 maja 04, 10:54
Lokalizacja: Szczecinek

Re: parę małych pytanek

Postautor: Krzysiek S. » 1 stycznia 05, 10:45

kuwasa pisze:Otóż właśnie, muszę się o coś spytać. czy do akwa z Malawi nadaje się czysty piasek z budowy? Ja osobiście się chętnie pobawię w płukanie, parzenie i gotowanie itp. (mam dużo czasu i mało cashu). następnie, jakie rybki możnaby było hodować oprócz Labidochromis caeruleus (je będę miał na bank) w akwa nieco ponad 100 l (80x40x35/40)? I ostatnie, jaki filtr do takiego akwa polecacie (w miarę tani i jednocześniejak najbardziej wydajny)? A może się pobawić i dokupić po prostu drugą głowicę aquaszut turbo8w i pobawić się z tymi rurkami. czy to się by opłacało? Podkreślam, że lubię majsterkować, a kieszeń mam gorzej niż studencką.

1. Piasek z budowy totalnie sie nienadaje.
2. Hmm jesli bardzo ci zalezy na 2 gatunkach to mozesz sprobowac trzyma yellow i sprengrae w proporcjach 1 samiec + 2-3 samice. Osobiscie do takiego akwa moge ci polecic stadko pyszczaka pseudotropheus saulosi. Bardzo ciekawe rozwiazanie poniewaz samce sa jasno niebieskie z granatowymi pręgami a samice miodowo-żółte. Takze wiecej kolorow.
3. Hmmm co do filtrów najlepiej jakbys sie zaopatrzyl w jakiegos fluvala np. 204 ewentualnie 104 + jakis wewnetzny filterek. Ale od biedy MOIM ZDANIEM moglbys dac do takiegoakwa dwa aquaszuty turbo 8W i dawaly by rade. Aha a jeszcze najlepiej na twoim miejscu sprubowalbym zrobic jakiegos SUMPa.
Pozdrawiam i rzycze powodzenia w malawi.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
lukas
Ryba
Ryba
Posty: 176
Rejestracja: 17 października 04, 19:45
Lokalizacja: Łódź

Re: parę małych pytanek

Postautor: lukas » 1 stycznia 05, 13:50

O kurka wodna, to lepiej chyba zostanę przy wewnętrznym z wkładem biologicznym. Ewentualnie możnaby sobie samemu zrobić, ale jak?bo przecież nie będę robił według instrukcji na kubeł do 300l (w mag akwarium instrukcja).


Kuwasa,niedawno było mówione,że ma powstać dział ZRÓB TO SAM :wink:
Jeśli ktoś będzie wiedział jakzrobić kubełek,to napewno ci pomoże :wink:
Pozdro
reaktywacja 100 l

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: parę małych pytanek

Postautor: Idzikowski » 1 stycznia 05, 16:15

Jeżeli chodzi o budowę filtra kubełkowego to proponuję przejrzeć kilka numerów wstecz Magazyn Akwarium gdzie był artykuł z dokładnie omówionymi zasadami i ze zdjęciami jak zbudować taki filtr.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości