chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

quiitos
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:45

chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: quiitos » 18 lutego 08, 14:57

Chcialbym sie dowiedziec jak moge ladnie urzadzic akwarium malawi czy moga byc w nim kamienie z piaskowca czy nie zabardzo jakie typy pyszczakow moglbym w nim umiescic jak na poczatkujacego mam akwarium 112 l i wylozony piasek

sabotage
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 21 stycznia 08, 00:29

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: sabotage » 18 lutego 08, 15:18

Witaj

Super ,ze piasek, bardzo dobre podłoże dla pysi. Co do skal, piaskowiec jak najbardziej sie do tego nadaje, sam mam taki w akwa ;-)
Co do obsady, niestety, masz malutki zbiornik i w nim trzymać możesz wyłącznie JEDEN GATUNEK(proszę nie upychaj więcej, bo kolega ma, bo w sklepie widziałeś, bo da sie ,bo coś innego) do tego tylko spokojne małe gatunki..
Moje propozycje to Ps. Saulosi 2samce+6samic, będzie ładnie i kolorowo samiec jest niebsiko-granatowy, samiczka pomarańczowa, imo do 112 NAJLEPSZA możliwa obsada pysiow. Do tego akwa możesz wsadzić tez Yellow, ale odradzam, rosna spore, lub Pysie rdzawe, z tym, ze obsada z Ps. Saulosi będzie zdecydowania najbardziej kolorowa.

Nie zapomnij o bardzo dobrej filtracji np jako biologiczny Fluval 205 + wewnętrzny(to zalezy od Ciebie głowica z gabka, bądź jakis normalny filtr, minimum 600l/h przepływu) Wystrój piaskowiec- będzie super, na dno piasek, sprobuj zrobic/kupic tez tło.. I będzie idealna malawka, podmianki raz na tydzien i bedzie ok..

quiitos
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 8 lutego 08, 23:45

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: quiitos » 18 lutego 08, 15:22

a czy moglbys mi powiedziec w jakich cenach tak stoja takie saulusi
Pisz poprawnie! Tomek23
Ostatnio zmieniony 18 lutego 08, 17:09 przez quiitos, łącznie zmieniany 1 raz.

rexio86
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 23 grudnia 07, 21:43
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: rexio86 » 18 lutego 08, 15:41

quiitos pisze:a czy moglbys mi powiedziec w jakich cenach tak stoja takie saulusi

to zależy gdzie kupisz. jak znajdziesz na allegro to w granicach od 3 do 7zł
a w sklepach najczęściej ceny sa dość wygórowane w granicach 15zł (zalezy od wielkosci)

sabotage
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 21 stycznia 08, 00:29

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: sabotage » 18 lutego 08, 16:23

Okolo 10 zl, sprobuj w Tan-Mal.pl lub sklepmalawi.pl, cenny przystępne, możesz tez sprawdzić na klub Malawi...
Powodzenia
Ostatnio zmieniony 18 lutego 08, 17:08 przez sabotage, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Macqea
Narybek
Narybek
Posty: 43
Rejestracja: 6 marca 08, 18:45
Lokalizacja: Olkusz

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: Macqea » 15 marca 08, 19:55

Wsadź sobie jeszcze jakieś 1-2 roślinki Cryptocoryna balansea , i baniak będzie super!!!
Ostatnio zmieniony 15 marca 08, 21:33 przez Macqea, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: Jaro69 » 16 marca 08, 01:33

Macqea pisze:Wsadź sobie jeszcze jakieś 1-2 roślinki Cryptocoryna balansea , i baniak będzie super!!!

Macqea, gdzie w postach autora była mowa o jakichś roślinkach, czy Ty masz pojęcie co doradzasz? Przedstaw sie może, jakie masz doświadczenie z akwarystyką, jakie pysie hodowałeś i jakie miałeś ryby z biotopu Malawi lub też innych. W innych tematach też Cię juz zauważyłem.
Tak bardzo dziecko się cieszy każdym nabitym postem? Wyślij do administratora PW z prośbą, żeby zrobił z Ciebie Fish Master'a.
Zrozum, że na forum ludzie piszą bo chcą usłyszeć (poczytać) rady od profesjonalistów lub bardziej doświadczonych, a nie gdybania i wymyślania amatorów z przypadku, a potem popełniają ewentualne błędy dzięki takim jak Ty.
Bez obrazy, ale zastanów się nad tym co napisałem i nad pisaniem rad w tematach, w których jesteś zielony. Zapamiętaj jeszcze jedno: patrząc, czytając i pytając uczysz się naprawdę dużo. Nie jest to wstyd przyznać się, że się czegoś nie wie, sam byłem kiedyś w wiedzy akwarystycznej zielony jak dolar, ale o tym mówiłem głośno, że zaczynam przygodę z akwarystyką.

quiitos pisze:Chcialbym sie dowiedziec jak moge ladnie urzadzic akwarium malawi czy moga byc w nim kamienie z piaskowca czy nie zabardzo jakie typy pyszczakow moglbym w nim umiescic jak na poczatkujacego mam akwarium 112 l i wylozony piasek

Co do pysi, nie będę zabierał głosu, natomiast co do aranżacji baniaka dużo znajdziesz na forum. Jeśli chodzi o tło zdecydowanie ciemne, najlepiej gdybyś zrobił je sam, większa frajda i może wyglądać oszałamiająco przy odrobinie wysiłku i zdolności. Tło wewnętrzne z wyklejonych ciemnych łupków robi w Malawi niesamowity efekt. Użyj do tego pleksy(-i) oraz silikonu akwarystycznego i oczywiście łupków. Poczytaj na forum o przygotowaniu akwarium, oraz wymaganiach, jakie parametry powinna mieć woda, utrzymanie czystości itp. Światło również jest ważne w Malawi dla lepszego samopoczucia ryb i lepszego uwidocznienia ich barw.
Może wkrótce zobaczymy Twój baniak na forum :smile:

IMO, Malawi bez roślin prezentuje się dużo lepiej niż z zielenią.

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: Rama » 22 kwietnia 08, 21:13

Nie chcę zakładać nowego tematu... Bo mam podobne pytania.

Mianowicie prześledziłem powyższy temat... Znudziło mi się moje akwarium i jako że jest to na razie 112 litrów byłbym za tym aby zmienić obsadę na Pyszczak Saulosa tak jak to jest powyżej polecane... Polecaliście też stronę http://www.klub-malawi.pl no i tutaj mam pewien problem... Bo na tej stronie znalazłem informację że w takim akwarium mogą też być zbrojniki niebieskie... Jeśli to prawda to bardzo bym się cieszył bo szkoda mi oddawać moją parę...
Kolejne me pytanie odnośnie oświetlenia do takiego akwarium... 112 litrów. Ile by musiało być oświetlenia żeby to wyglądało dość naturalnie...
Z góry dzięki za odpowiedź, jeśli były podobne pytania to tylko mi na piszcie że było... będę miał czas po weekendzie to poszukam.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: Jaro69 » 22 kwietnia 08, 21:21

Rama pisze:Bo na tej stronie znalazłem informację że w takim akwarium mogą też być zbrojniki niebieskie... Jeśli to prawda to bardzo bym się cieszył bo szkoda mi oddawać moją parę...

Pseudotropheus saulosi preferuje wodę ph 7-7,5, stąd możliwość trzymania go ze zbrojnikami.

Rama pisze:Kolejne me pytanie odnośnie oświetlenia do takiego akwarium... 112 litrów. Ile by musiało być oświetlenia żeby to wyglądało dość naturalnie...

2x daylight będzie OK.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: osama » 22 kwietnia 08, 21:47

Rama pisze:Bo na tej stronie znalazłem informację że w takim akwarium mogą też być zbrojniki niebieskie...

Zbrojniki wytrzymają. Tylko całkiem odmienne biotopy, w których żyją te rybki nie pasują do siebie...
Jeśli chcesz naturalne światło to polecam aqua-glo i power-glo. Takie połączenie wygląda naprawdę fajnie i naturalnie, a świetlówki te drogie nie są.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: Seraphim » 22 kwietnia 08, 22:00

http://saurama.aqua-web.org/
Zerknij tu (jeśli jeszcze nie patrzyłeś) i będziesz wiedział mniej więcej jak wygląda jakaś świetlówka w porównaniu z innymi.Dwie wystarczą. Bo naturalnie, to rzecz względna.
Oj, osama nie wiem czy power-glo takie tanie jest:P
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: Jaro69 » 22 kwietnia 08, 23:11

Jeszcze raz co do oświetlenia. W Malawi jest dość trudno określić jakie świetlówki będą najlepsze. Na pewno musisz wziąć pod uwagę aspekt podkreślenia barw w zbiorniku, zależy to od tła, dekoracji i oczywiście barwy ryb.
Dwie świetlówki DayLight, które Ci podałem, są u mojego przyjaciela w Malawi i przy nich zbiornik oraz ryby prezentują się naprawdę super, Jako dekoracje są tam piaskowce i skały wulkaniczne, tło czarne, podłoże bardzo drobny, biały piasek.
Polecam stronkę, gdzie sobie o tym wszystkim możesz poczytać: http://www.malawi.pl/artykuly/swiatlo_w_malawi.htm

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: osama » 23 kwietnia 08, 07:37

osama pisze:Oj, osama nie wiem czy power-glo takie tanie jest:P

Myślałem o jednym a napisałem o drugim. Miało być aqua-glo i sun-glo :roll:
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: Rama » 23 kwietnia 08, 13:11

Mam jeszcze jedno pytanie... Tym razem odnośnie wystroju.
Wszędzie gdzie patrze to są dość jasne kamienie... A jak akwa będzie wyglądało z ciemnymi kamieniami... Czy ktoś umie sobie to wyobrazić....
Czarnych kamieni takie jak tło u mnie mam pod dostatkiem... Tylko nie wiem czy ma to sens zwozić.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: chcialbym porade w zalozeniu akwarium malawi

Postautor: Jaro69 » 23 kwietnia 08, 13:24

Rama pisze:Mam jeszcze jedno pytanie... Tym razem odnośnie wystroju.
Wszędzie gdzie patrze to są dość jasne kamienie... A jak akwa będzie wyglądało z ciemnymi kamieniami... Czy ktoś umie sobie to wyobrazić....
Czarnych kamieni takie jak tło u mnie mam pod dostatkiem... Tylko nie wiem czy ma to sens zwozić.

A proszę Cię bardzo, pooglądaj sobie jak to może wyglądać tu. Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości