pyszczaki

qba1012

pyszczaki

Postautor: qba1012 » 26 stycznia 08, 16:44

jakie pyszczaki rozmnażają się najłatwiej w niewoli?

sabotage
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 21 stycznia 08, 00:29

Re: pyszczaki

Postautor: sabotage » 27 stycznia 08, 13:24

Przy dobrych warunkach chemiczno-biologiczno-litrażowo-fachowych, większość pyszczakow można bez problemu rozmnażać w niewoli.
Czym sie kierujesz, liczysz na biznes, czy hodowla dla hodowli, czyli dla siebie?

qba1012

Re: pyszczaki

Postautor: qba1012 » 27 stycznia 08, 15:30

liczę na biznes i hodowla dla siebie. tak pół na pół. a co sądzicie o pyszczakach złotych

sabotage
Narybek
Narybek
Posty: 58
Rejestracja: 21 stycznia 08, 00:29

Re: pyszczaki

Postautor: sabotage » 3 lutego 08, 17:52

Co to jest pyszczak złoty? Melanochromis Auratus?
Ciężka w chowie, ryba, bardzo terytorialna, wymagająca dużego akwa.
Biznesu raczej na tym nie zrobisz, pysie, mnożą sie dość łatwo i jest ich duużo na polskim runku. Hodowla dla kasy z jednym gatunkiem? Odradzam ! Dla przyjemności? Tak czy siak przy odpowiednich warunkach będą sie rozmnażać, ale z czasem zrobi sie z tego problem, bo co zrobić z nadwyżka ryb??

wera
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:45

Re: pyszczaki

Postautor: wera » 29 kwietnia 09, 13:59

mam 7 pyszczakow zlocistych okolo 6 miesiecznych , chciała bym je rozmnozyc gdyż pisze o nich prace mgr. jestem początkująca akwarystką jesli chodzi o praktyke. ryby mają akwarium 360 litrow kryjówki i niewiele roślin , karmie je gotowym pokarmem , ale nadal sie nie rozmnażają . moze mozna by bylo w jakis sposob przyspieszyc ten proces. prosze o odpowiedz ;-) ;-) ;-)

Awatar użytkownika
Addekk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1074
Rejestracja: 13 stycznia 09, 08:14
Lokalizacja: okolice Krakowa ;)

Re: pyszczaki

Postautor: Addekk » 29 kwietnia 09, 15:08

Jakie wymiary dna, proporcje samiec/samica, ile je masz?
Przyspieszyć raczej nie da rady :|
Trzeba było dorosłe osobniki kupić :)
240l. Było Malawi. Były pomarańczowopłetwe.
Czas na zmiany.

Awatar użytkownika
VanBaton
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: pyszczaki

Postautor: VanBaton » 29 kwietnia 09, 15:23

wera, nie podchodź do ryb jak do roślin, że wystarczy dolać wody i będzie lepiej rosnąć.

Pyszczaki to trunde ryby dla początkującego akwarysty. Kiedych chciałem od nich zacząć moją przygodę z akwa (10 lat miałem czy nawet mniej), to zdechły po 24 godzinach.

Proponowałbym Ci rozmnażać Gupiki, albo Molinezje. Nie stwarzają żadnego problemu
120L + Harem A. Trifasciata :)

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: pyszczaki

Postautor: ahaja » 29 kwietnia 09, 15:39

>wera
A co jeszcze z nimi pływa?
Jak masz zaaranżowany wystrój?

K

Awatar użytkownika
VanBaton
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: pyszczaki

Postautor: VanBaton » 29 kwietnia 09, 17:13

ahaja pisze:>wera
A co jeszcze z nimi pływa?
Jak masz zaaranżowany wystrój?


Wystrój może sobie być najpiękniejszy na świecie, ale bez parametrów odpowiednich to Pyszczaki nawet nie popatrzą na siebie...
120L + Harem A. Trifasciata :)

wera
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:45

Re: pyszczaki

Postautor: wera » 29 kwietnia 09, 18:26

mam te ryby juz 4 miesiące i dobrze sie maja tylko myslalam ze sa sposoby aby przyspieszyc rozrod. może nie znam sie na wszystkich rybach ale o tych duzo czytalam i moj promotor jest akwarysta ale chcialam zasiegnac opini innych akwarystow podloze mam zwirkowo piaskowe z przewaga piasku i niewiele roslin a takze kryjowki ze skal oraz rury drenowe . ;-) . mam napewno 2 samce ktore ze wzgledu na duzy zbiornik nie walcza ze sobą .dziekuje za odpowiec i czekam na dalsze mozliwe porady

Awatar użytkownika
VanBaton
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: pyszczaki

Postautor: VanBaton » 29 kwietnia 09, 18:43

Musisz sprawdzić następujące parametry wody w Twoim akwarium - Twardość ogólną, twardość węglanową i odczyn pH. Dobrze by było też sprawdzić NO2 i NO3.

Jeśli nie masz takich testów, to polecam JBL, Tetra, albo Sera. Troche kosztują, ale działają.

Potem musisz dostosować parametry wody do wymaganych przez Pyszczaki. Sposoby korygowania parametrów wody znajdziesz w odpowiednim dziale.

Ważna jest również temperatura

wera pisze:karmie je gotowym pokarmem


A dostają coś żywego/mrożonego ?? Właściwa dieta jest również składnikiem poprawiania rybom nastroju, a to prowadziu już bezpośrednio do rozrodu.

Co potem, to już jest inna bajka.
120L + Harem A. Trifasciata :)

wera
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 29 kwietnia 09, 13:45

Re: pyszczaki

Postautor: wera » 29 kwietnia 09, 19:12

staram sie robic te wszystkie podstawowe testy raz dwa razy na miesiac i staram sie je utrzymac na poziomie zgodnym z ich warunkami ale ph i emp. sprawdzam prawie codziennie mam ja ustawiona na 26.5 stopnia a ph waha sie ale jest okolo 7.9 z tego co czytalam to powinno byc miedzy 7.5 a 8 z kawalkiem . poziom no2 tez sprawdzalam bo ponoc te ryby maja bardzo szybka przemiane materii.zauazylam takze ze od kiedy dalam rosliny ktore mi polecono a nawet narzucono bo mi je tam sami dali to na dnie powstala szata zielona w niektorych miejscach .dzieki :grin:

[ Dodano: 29 Kwiecień 09, 20:15 ]
karmie jedynie gotowymi pokaemami bo tak mi doradzili ale chyba powinnam to zmienic , jesli chce zeby sie rozmnozyly.choc ponoc nie bedzie to takie latwe .wybralam te ryby z powodu ciekawego zachowania i rozrodu a w zasadzie to wychowu .jestem po rybactwie wiec duzo to wspolnego z akwarystka ale jest bardziej przyjemne.pozdrawiam
Proszę pisać poprawnie. Tomek83
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 09, 20:25 przez wera, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Addekk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1074
Rejestracja: 13 stycznia 09, 08:14
Lokalizacja: okolice Krakowa ;)

Re: pyszczaki

Postautor: Addekk » 29 kwietnia 09, 20:47

Najważniejsza sprawa- urozmaicenie diety :)
Polecam taki zestaw (jeśli chcesz dam link do sprzedawcy na allegro):
Hikari Excel
Tropical Malawi
Tropical Spirulina Super Forte
Tetra Pro Vegetable
Tropical Cichlid ew. jakiś mięsny
Do tego jakieś tabletki ze spiruliną,
+raz na tydzień/dwa żywy/mrożony np. wodzeń
240l. Było Malawi. Były pomarańczowopłetwe.
Czas na zmiany.

Awatar użytkownika
VanBaton
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: pyszczaki

Postautor: VanBaton » 30 kwietnia 09, 07:58

wera, masz na pewno świadomość, że nawet jeśli Ci się uda doprowadzić do złożenia ikry, to czeka Cię mozolny proces odchowu ??

Ze startu podmiana wody o 30-40%, dodatkowo będziesz musiała zadbać żeby inne ryby nie pożarły ikry albo narybku.

Jakie ryby pływają z tymi Pyszczakami ??
120L + Harem A. Trifasciata :)

ahaja
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 13 czerwca 04, 21:11
Lokalizacja: Poznań

Re: pyszczaki

Postautor: ahaja » 30 kwietnia 09, 12:03

Auratus to wybitny roślinożerca.
Dodałbym do jadłospisu dafnię i cyklop - podawane wymieszane z zieleniną (np. spirulina).

Jeśli w tym stadku jest więcej samczyków to będą molestować samiczki ... trudno im będzie donosić. Masz te ryby 4 miesiące - a jaką mają wielkość?

Aranżacja ma bardzo duże znaczenie. Jeśli jest za dużo kryjówek ryby są płochliwe, co za tym idzie zestresowane. Woda nie ma takiego znaczenia, dlatego, że ten (jak i wiele innych gatunków pyszczaków z Malawi) jest hodowany w akwariach od dziesięcioleci. To ryby przyzwyczajone do wody 'w kranie'.

Wpływ na rozród ma też podmiana wody, ilość tlenu ...

btw
Nie napisałeś co tam jeszcze pływa. 300l na 7 rybek ...

K

[/b]
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 09, 15:31 przez ahaja, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość