Malawi 500l filtracjia

Kruszon2804
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 9 grudnia 20, 01:23

Malawi 500l filtracjia

Postautor: Kruszon2804 » 9 grudnia 20, 01:42

Hej pap małe pytanie do doświadczonych kolegów . Zakładam malawi 500 L 200x50x50 do tego mam unimax 500 Z poprzedniego akwarium którego chce zrobić bardziej jako biologiczny , myślałem by dołożyć mu unimax 700 jako mechaniczny , wkładać do tego kompletu jeszcze aquael turbo 2000 jako dodatkowy wewnętrzny mechanik i cylkulator wody. Czy będzie potrzebny dodatkowy cylkulator jak te dwa unimax mają 4 wyloty wody , i czy nie przesadzam trochę filtracjia ?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Malawi 500l filtracjia

Postautor: jurkin » 9 grudnia 20, 10:54

Myślę że nie będzie, cztery wyloty dają spore możliwości ustawienia dobrego obiegu, zresztą sam zobaczysz czy jest wystarczająco, zawsze można dołożyć. Filtracji nigdy za wiele, tym bardziej że jak domniemam będzie dość sporo ryb i mało lub w całe roślin.
Na wlot unimaxa 500 zaluż gąbkę, biologia będzie czysta, i nie będzie trzeba go często otwierać.
Ostatnio zmieniony 9 grudnia 20, 10:58 przez jurkin, łącznie zmieniany 1 raz.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Malawi 500l filtracjia

Postautor: Arturrro » 9 grudnia 20, 10:58

W Malawi biologia musi być potężna. Przy Malawi i cyrkulacji wody trzeba pamiętać o bardzo ważnej rzeczy - bakterie w filtrze. Mnożą się one najlepiej gdy przepływ wody w filtrze nie jest zbyt duży a media filtracyjne są ciasno włożone do kubeczka. Jeśli stwierdzisz, że jeden filtr poświęcisz jako cyrkulator i dasz mu max mocy to w takim filtrze bakterie będą miały bardzo pod górę. Zazwyczaj stosuje się w tego typu zbiorniku piasek, który niestety nie osiedla na sobie bakterii ale już inny żwir lub nawet same kamienie tak. Im bardziej porowata struktura tym więcej bakterii. U mnie osprzęt w Malawi (akwarium 180x50x50) wyglądał następująco:

- pierwszy filtr zewnętrzny z 4 komorami- zastosowałem na wlocie filtra (w akwarium) prefiltr Eheima (dwie gąbki czyszczone raz na tydzień), kolejne warstwy (kolejność przez, którą woda zaczęła płynąć), wata akwarystyczna, gąbka o średniej gradacji, purigen (wyłapuje świetnie amoniak, azotyny i azotany. Musisz pamiętać, że ma on swoją żywotność i po około pół roku straci on swoją właściwość wchłaniania wcześniej wymienionych pierwiastków) i ostatni koszyk matrix
- drugi filtr zewnętrzny z 5 komorami - jak wyżej najpierw prefiltr z gąbkami, później kolejno komory: najpierw wata akwarystyczna, następnie gąbka o średniej gradacji, gąbka o większej gradacji, purigen i znowu matrix.
- zamiast purigenu możesz wrzucić węgiel czy zeolit. Poczytaj i wybierz dla siebie najwygodniejszą opcję.
- za cyrkulację wody dbał Cyrkulator wody :)

Moja rada, nie przesadzaj z rybami. Max 3 gatunki. Kamienie staraj się tak układać aby było jak najmniej miejsc, w których będą odkładać się rybie kupki a Ty będziesz miał słaby dostęp aby to czyścić. Nie napisałeś jeszcze jaką grupę ryb wybierasz do swojego akwarium. Jeśli jest to Mbuna (miałem ryby z tego rodzaju) to musisz wiedzieć, że uwielbiają kopać w podłożu i nie ważne jak bardzo będziesz się starał w tygodniu i zasypywał im nory to i tak one są bardziej uparte od Ciebie i je ponownie wykopią, więc nie walcz z ich nawykami. Wspomniałem o tym dlatego, ponieważ do tej grupy ryb najlepszy jest zwykły piasek (ryby biorą go w pysk niczym koparka i wyrzucają za siebie tworząc grotę). Piasku musisz usypać sporą warstwę. U siebie miałem 6-7 cm i to było wręcz na styk. Inaczej sprawa się ma w przypadku innych grup ryb no ale o tym nie będę pisał bo nie miałem u siebie i nie znam ich nawyków.

sory za poemat ale już tak mam :P

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Malawi 500l filtracjia

Postautor: jurkin » 9 grudnia 20, 11:04

Arturrro pisze:
sory za poemat ale już tak mam :P

Ale te poematy fajnie się czyta, więc nie pszeszkadzaj sobie :D

Wróć do „Malawi”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości